Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

Edrik

Oki, tak se nám dostal do kin konečně Jan Žižka. Popravdě jsem tomuto projektu fandil od samého začátku, protože dával naději české kinematografii, že má navíc, než jen protektorát a komunismus. Těch osm let uteklo jako voda a do té doby jsem neviděl jediný pořádný film ze středověku. Velké plus pro Žižku, protože po tomto tématu bude hlad. Pak se začaly objevovat jména obsazení a nebyla malá. Pak se odtajnil astronomický rozpočet a já si říkal - je to doma. No a pak jsem to viděl... Tak tedy budu si držet odstup od té přemíry velké inspirace Gladiátorem a Statečným srdcem. Nebudu řešit ani historická fakta nebo místopis. Co mi vadilo hned od začátku byl podivně zbytečný šedý filtr, díky čemuž nebylo ve filmu skoro nic vidět ani za dne. Nebo to bylo celé špatně nasvícené? Další velký minus byla kamera během bitev, kde divák neměl šanci zachytit nic, natož kdo proti komu bojuje. Záběry z dronů byly fajn, Česká příroda je krásná, ale všeho moc škodí. Samotný příběh musí být silně zmateční i pro našince, kteří nespali při hodinách dějepisu, o zahraničních divácích nemluvě, pro ně to bude noční můra pochopit tyhle české hry o trůny. Co bylo hodně vidět byla Jáklova americká škola, kterak psát scénáře pro Hollywood. Nicméně tento film by se bez amerického patosu a klišé docela dobře obešel. Co mě bavilo byly dialogy. Nevím proč, ale prostě mi tam ty rádoby hlášky obyčejných žoldáků seděly. Co teda musím vyzdvihnout byl zvuk a hudba. Tady jsem nestačil zírat a byl jsem maximálně spokojen. Tedy za mě si celý film pro sebe ukradli Budař s Vetchým. Jáklovi jsem to moc přál, ale očividně těch peněz bylo zbytečně moc, stejně jako času a energie, které do toho vložil. I tak díky za to, že to dokázal a udělal pro českou kinematografii další milník. Závěr: Škoda té kamery, mohla to zachránit aspoň brutalita. Takhle si člověk užije jen českou přírodu a skvělou hudbu. ()

Dharmma

Film mohl být zpracován rozhodně lépe. Má mnoho historických nepřesností a boje jsou hodně nepřehledné. Nicméně jsem rád, že jsem ho mohl vidět ke Dni české státnosti. 70% ()

jammik

Bože ne! Pokud by jste čekali, že někdo čapne "naše" dějiny, okoření nutným kořením tj. příběhem, že uvidíte velkolepost za utopený peníze za film - máte smůlu. Mrzí mě, že jsem si nepočkal na televizní premiéru, ale po druhé to vidět nechci. Jednu hvězdu za dobře zpracovaný popěvek /boží bojovníky (ty tam taky nehledejte) nejsou tam. Jsem smutný. ()

krisikowa

Pochopila jsem správně, že ten příběh je vlastně o tom, že týpek unesl buchtu, zamilovali se do sebe, pak to nějak skončilo a nic víc se nestalo? Já vám nevím, přátelé, jestli s tímhle trhneme nějaké kasovní úspěchy. Rozumějte mi, já vím, že národní hrdost a tak dále, rozumím autorské licenci a fakt jsem věděla (na rozdíl od jiných kritiků), že nejdu do kina na dokument. Že to dějepisářka nepustí osmé bé místo výuky víme. Není důvod, protože tyhle ambice ten film ani neměl. Tomuhle já rozumím, ale říkám si, jestli to nechtělo teda, když už jsme u té fikce, nějakou zajímavější zápletku než "hele, pěkná holka, unesem ji a voni ji budou hledat". Pro zahraničí to teda není, protože ač je film řemeslně prostě dobrej, tak takovejch příběhů už jsme viděli stovky. Pro flastence to taky není, protože sice jo, hustý, Žižka, ale s Benama budou mít určitě problém. Takže ale pro koho to vlastně je? Líbila se mi ta až cimrmanologická popisnost, jako člověk, co v dějepise zásadně nedával pozor, ocením neustálé opakování jmen skoro i s tituly a rodokmenem, včetně titulkových vysvětlivek, abychom věděli, kde se cca pohybujeme a s kým máme tu čest. Takže si připravte popcorn, diváci, kteří si nechtějí pro pochopení filmu studovat Dějepis v kostce. Bude se vám to líbit, patetický to bude jen trochu, ale žádný větší zážitek asi spíš nečekejte. >>>spoiler: Už jsem chtěla říct, že toho patosu tam bylo v rámci daného žánru a asi i cílovky tak nějak přiměřeně, když vtom se odněkud vynořil lev a začal všechny trhat A v tý chvíli jsem procitla, že já vlastně koukám na výpravný film s vysokým rozpočtem a že to mělo bejt asi něco zábavnýho...? Jestli se vyžíváte v lámání kostí, sekání hlav a vypichování očí, tak asi jo. BTW, Jene, nic proti, ale ta buchta umřela kvůli tobě, není zač.<<< ()

Satyrek

Léta očekávání, až jsem měl obavy, že tenhle projekt skrachuje dříve než se doplazí do kin a hle povedlo se. Cestou do kina bych vsadil na to, že se bude jednat o veleslátaninu a sproštěn ohromných očekávání zasedám do sedačky multikina. Během pár minut jsem příjemně profackován slušnou akcí, tempem a hlavně hudbou (+ruchy). Filmu jsem držel pěsti a prosil, aby na mě nevybafla nějaká trapnost, ale to se nestalo. Odkazy na filmy decentně rezonovaly, závěr výbornej. Tyhle filmy se u nás netočí a tady ta Jáklovina je neuvěřitelná, klobouk dolu za odvahu a za srdce, které je z toho cítit. Zahraniční herci jsou výborně ukočírovaný, dokonce film vyzní hodně česky.  Jasně film by mohl být lepší, ale důležitější je, že vůbec vznikl a nastoluje nové otázky. Člověk si uvědomí, že nám tady v tom českém filmovém rybníčku vypadla kategorie historických, dobrodružných, akčních filmů. Opravdu je příjemné vidět, že jsme taky někdy v té historii dali někomu na prdýlku. Žižku hodnotím v kontextu českých filmů, tak je to za pět. PS: Rád bych se dočkal pořádného filmu o legionářích. ()

mol1111

Příběh dává smysl asi jako King Kong vs. Vetřelci, hlavní hrdina pořád kouká jakoby měl zaražený větry. Vůbec tak koukaj skoro všichni, asi to má bejt drsný. Sem tam strašlivá rádobymoudra o svobodě, smrti a životě. Pochvalu si zaslouží hudba Philipa Kleina, Sophia Lowe jako Kateřina a Matthew Goode jako Zikmund. Snažit se chápat děj je dost zbytečný (je Kateřina dcerou francouzského krále, nebo jeho strýce?), v podstatě je to celý jedna velká hra o fant, který si dvě–tři skupinky navzájem kradou. Přesto všechno jsem se dvě hodiny docela docela slušně bavil, takže tři hvězdičky z pěti ;) ()

Zupan_

Akosi neviem ale najdrahší Český film a dokonca o Žižkovi s rozpočtom len niečo cez 20 mil $ je skurvene málo. Na porovnanie dokonca aj taký Ironclad mal vyšší rozpočet .Je to obrovská škoda lebo počas filmu to je veľmi cítiť, technicky ale aj vizuálne.Ale réžia je naozaj fajn bolo to zjavne točené s vášňou,herci tiez skvelí ale čo potešilo najviac bol super soundtrack. Nemôžem tomu dat viac aj keď chcem,proste keď to porovnám napríklad s Outlaw King je to úplne iná liga proste naša a Česká tvorba je v tomto žánri strašne pozadu a mám taky pocit že este velmi dlho bude. ()

Mejkby

Lepší než jsem čekal. Ale pořád to má svý mouchy, třeba samotnej "Jan" je tam fakt jen pro reklamu. Mohlo se to jmenovat Středověk (jak to vyšlo pro zbytek světa) a byla by to slušná rubačka v krásnym českym prostředí. Ale toho Žižku tam prostě necejtim. ()

pvlkohout

Kumán nebo Afroameričan, není v tom rozdíl, hlavně splnit kvóty... No ok, dejme tomu... Co mě ale totálně iritovalo byla uvědomělá soudružka Kateřina. Děj celkem nuda, hlavně uřezat co nejvíc hlav a co nejvíc lidí napíchnout na kůly... Čekal jsem víc... ()

Primus tesla

Mnozí o filmu Medieval napsali své. Já jen dodám krátký komentář. Benovi to prostě věříte a Sophii taky. Jinak je to pro mě spíš taková pohádka o několikrát unesené princezně a velice málo pravděpodobném zrodu hrdiny. Petr prostě není Ridley a Jesper Tøffner není John Mathieson nebo  John Toll, když už jsme u té místy dost chaotické kamery a střihu. A i Brian Helgeland by nejspíš napsal lepší scénář. Srdce, nadšení a pár pěkných momentů v tom je a dopadlo to líp než The Pagan Queen. Možná proto, že Petr má k tomu Husitství trochu blíž, než  Constantin Werner a  Bobby Bukowski ke Starým pověstem Českým. Kvalitou bych film Medieval přirovnal k filmu Černá smrt (2010), taky tam hrál slavný herec (Sean Bean) a taky to bylo tříhvězdičkové historizuící béčko. Proto mi  k filmu sedí víc Anglický název. To i ten Scottův Robin Hood byl lepší film. ()

DIATOR05

Na tento film jsem vcelku velké očekávání, jelikož vypadal jako první český velkorozpočtový film, co bude vypadat jako film. Každopádně měl rozpočet pouze okolo 20 milionů dolarů, na české poměry je to vcelku vysoká částka (je to nejspíš nejdražší český film), ale s porovnáním s Hollywoodem je to nízkorozpočtový snímek. Tento rozpočet mají horory jako Resident Evil: Racoon City nebo levné rodinné filmy, vysokorozpočtové filmy stejného žánru mají rozpočet desetkrát větší. Není to historicky přesné, to je u některých veliký problém, ale přesto hned na začátku filmu se zjeví věta "inspirováno skutečnými událostmi" a proto nemám nejmenší důvod abych vůbec řešil, jestli tomu tak je, jelikož nám bylo řečeno, že jde o fikci. Po tomto dlouhém úvodě bych rád přešel k recenzi jako takové. Ano, připadalo mi to jako první pořádný český film dnešní doby, a to si zasluhují dvě věci: Jedna z nich jsou samozřejmě zahraniční herci, jelikož jsem konečně věřil tomu, co říkají a vtáhlo mě to do děje jak mělo. Druhá věc jsou barvy. Vždy, když jsem zahlédl nějakou českou tvorbu, už z prvního záběru jsem věděl, že jde o český snímek. Může to být tím, že mám superschopnosti, ale spíše bych se přiklonil k tomu, že česká tvorba používá pořád stejné barvy. U tohoto snímku jsem konečně měl pocit, že jde o něco vyjiměčného. Dále tu máme scénář, mnozí se mnou nebudou souhlasit, ale dle mého byl špatný. Vůbec si nepamatuji jména postav, jejich vlastnosti nebo jaký mezi sebou měli vztah. Toto mi můžete vyvrátit jednoduchou větou "máš umět historii České republiky lol" a já vám odpovím, že tento film je určen i pro zahraniční diváky, kteří naší historii neznají. Bojové scény a Žižkovo nápady byly úžasné, jen bych si přál více plánování a trochu vysvětlení. Čeští herci v tomto filmu byly skvělým doplňkem a byli úžasní. Bojová scéna s mlhou a úplný konec byl kulervoucí. Samozřejmě, je to první český film s takovýmto rozpočtem a jiným záměrem a já to chápu. Obrovský respekt Jáklovi za to, že to vůbec uskutečnil a dotáhl až do konce. Jelikož jsem Čech tak na to hledím možná jinak, ale dle mého solidní snímek a já jsem nad míru spokojen, 7/10. ()

Bogrant

Správne drsný a správne špinavý historický spektákl z českých vôd, ktorý je dobre podchytený, s bezproblémovo trafenou dobovou výpravou a atmosférou, kde vidno potenciál. Vôbec to nepôsobí dojmom lacného béčka (nie vždy) a razantnosťou sa to v bojových scénach môže rovnať i niektorým v GoT, pokiaľ to je prehľadné, čo tiež nie je bohužiaľ pravidlom. Čo Žižku zráža je scenaristická a vlastne i režisérska práca, v ktorých je zmätok a jednotlivé charaktery a ich úlohy sa ťažšie rozpoznávajú. Byť to zjednodušiť, vyhodiť minimálne tretinu dialógov, vykašľať sa na historickú presnosť a zamerať sa len na konflikt výborného Fostera a Mollera, možno by to zasiahlo širšiu masu ľudí. Na pomery ale vo výsledku dobré. ()

TakzvaneSam0

6/10 film popisuje legendu šišku celkem dobře.. Ben Foster v roli Yana Šišky skvělý výběr, Michael Caine jako Lord Boreš a Kája Rodenů jako Václav IV, no co víc :D Myslím si že pan Jákl si dal celkem záležet na filmu ale já jakožto né uplně milovník 13 - 18st. moc tyto tématiky nemusím, ovšem tohle ? Tohle mě překvapilo.. Káždá akce Fostera emoce, no tohle všechno pěkně zkombinováno.. Ale upřímně není to úplně něco z čeho si sedneme na prdel. Ale jo takový hezký průměr :) Za tři. ()

Chaospunx

Tak se Žižkou to kromě názvu, nemělo vůbec nic společného. Navíc ani jako válečný film to nebylo nic moc. Jediná slušná akce je v prvních 10 minutách a pak už nic... Takto bych si představoval Žižku, kterého točí čistě Amíci bez znalosti reálií, vzhledem k tomu, že jde (teoreticky) o Český film, na motivy České legendy, je to docela ostuda. Odpad si to ale nezaslouží. ()

Pavelkedar

Docela mě to zklamalo a vůbec mě to nezaujalo. Jde to sice brát jako velkofilm, ale dějově značně slabé. Jediné, co mě skutečně zaujalo a velmi příjemně překvapilo, byl 7. kanálový DD  s vynikající autentickou lokací jednotlivých kanálů. Tedy až  s vyjímkou středového(dialogového) kanálu, kde ve scénách odehrávajících se inetrierech síní  kostelů a hradů bylo neadkvátně   posíleno echo prostoru a to až na úkor vlastních dialogů. Což celkově působilo naprosto nepřirozeně a rušivě. Ale celkově klobouk dolů před Petrem Jáklem, je to "frajer" ! ()

EvaBrigancia

Byla jsem na film velmi zvědavá, neb jsem slyšela jisté výhrady. Po shlédnutí mohu říci jen jedno - nechápu je. Jasně, jde hlavně v podstatě o romanťárnu se spoustou násilí. Paradoxní to slovní obrat. Nicméně film mne vtáhl, líbilo se mi vidět Prahu jak vypadala v tehdejší době. Stejně tak se mi velmi líbilo, že všude byly listnaté lesy. Tento detail mi udělal radost, neb v té době tady jehličnany nebyly. Celkově jsem z filmu nadšená. A to tento žánr příliš nemusím. Přála bych filmu větší pochopení a přijetí ze strany diváků. ()

Rikku

Prvních 30 minut naprosto skvostných, i když pro zahraniční trh (patrně neznalý českých dějin) nejspíš velmi nepřehledných v rámci politického kontextu tehdejší Evropy. Všechno nabere rychlý spád a bohužel zbytek filmu už je jen rubačka, ve které se znepřátelené strany přetahují o unesenou. Velká škoda, protože zpracování je opravdu na úrovni současných hollywoodských filmů - nejvíce se blíží dle mého názoru například letošnímu Seveřanovi - jenže je dějově tak rozmáchlý jako kdyby Statečné srdce skončilo před prvním střetnutí v bitvě u Stirlingu, bohužel. ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera