Na konci 14. století jsou Země Koruny české zmítány tyranií a násilím. Jan Žižka a skupina jeho žoldnéřů jsou najati na ochranu králova zástupce. Jan prokáže skvělé strategické a bojové schopnosti. Následně je pověřen službou pro samotného krále, Václava IV. Zemi ale ve skutečnosti ovládá Jindřich z Rožmberka, nejbohatší velmož království. Jan dostává další delikátní úkol: unést Rožmberkovu snoubenku Kateřinu. Tím se nevyhnutelně zaplétá do vysoké politiky. Od té chvíle nemá na vybranou. Musí bojovat. Janovy žoldácké hodnoty se otřásají v základech. Vášeň, vina, chtíč i pomsta se stávají hnací silou jeho boje za spravedlnost a rovnoprávnost obyčejného lidu. V této době se z nájemného žoldnéře stává legenda. Rodí se vojevůdce, který bude bojovat za vše, v co věří. Historický film Petra Jákla vypráví o počátcích husitského vojevůdce Jana Žižky na pozadí bouřlivých událostí roku 1402. (Bioscop)

aneta105

No nevím kde a jak začít. No tak asi tím že se na to musím kouknout znova. Je to kvůli tomu že jsem něco na poprvé nepobrala a hlavně z historického hlediska se mi pár věcí nezdálo. No jdu dále: Jako děj mi přišel v pohodě, bojové akce byly skvělé, herecké výkony se mi též líbilo ale čekala jsem tu větší roli pro Karla Rodena který je můj oblíbený herec, prostředí bylo nádherné a hudba mi nevadila. Jen konec se mi  zdál kapku divný. 70-75%. ()

Semtex.cz

Zase nerozumím zdejším kritikům. Film byl skvělý. Přinesl nám do obýváku atmosféru středověku. Smrt, špína, bezpráví, strach a hlad. Dříve nebylo lépe a z romantické představy o středověku se mi dělá blbě. Jedinou výtkou je odklonění od historické předlohy. ()

PORTER44

Jaklovi se to docela povedlo jak v čem ,herci vybral dobře,v soubojích se nebál dost ukázat,atmosféra ponurá a temná po celou dobu filmu jako kdyby slunce nikdy nevyšlo ale žádný velkofilm to není,souboje nejsou moc vymakaný, spíše jen jako mezi vesničany než jako mezi vojáky, film se tváří než jako Gladiátor nebo Statečné srdce spíše jako český Robin Hood. ()

GameOfThrows

Zajímavý... tak kde začít? Jediné co zde lze obdivovat je, že původní rozpočet (90M) se dokázal našponovat na neuvěřitelných 450M a že se projekt jako takový vůbec dokázal dotáhnout do konce. Takže až příště budu mít se šéfem jednání o platu, asistenci pana Jákla bych milerád uvítal u jednání. Sice to je pojmenovaný jako Hans Žižka, ale zachycovalo to asi jen odhadem 3 měsíce jeho života. Paradoxně jsem se víc o Žižkovi dozvěděl z Černejch Baronů, a to že v 15. století samopaly neexistovaly a že to něbol volajaký kapelmajster ani farár. Je zde do očí bijící vytvoření příběhu, scénáře, dokonce i pestrobarevného castingu dle dnešních módních trendů Hollywoodu, což vzhledem k tomu že se jedná o historický velkofilm z 15. století tak hlavně ten casting tomu všemu nasadil korunu. Ono i to idealizování Hanse Žižky jako ctnostnýho klaďase je dosti zavádějící či nevěrohodné, vzhledem k tomu že se jednalo o jednu z nejkrutějších dob v naší historii. Ale abych nebyl jen kritický, tak vyzdvihnu dvě věci. Ano byl zde obsazen hvězdný Majkl Kejn - tleskám, ano byl zde udělán krásný příjezd do dobový Prahy - krása... ale za ty prachy to je žalostně málo. ()

Flashback

Malé a chudé po všech směrech, herecké výkony některých postav to ale celé tahají směrem k průměru. Největší chyby jsou dvě. 1) Nepochopitelně film mapuje tu nezajímavou část Žižkova života. 2) Nesmyslné změny oproti historii filmu nijak nepomáhají, takže jsou naprosto zbytečné. V produkci došlo k mnoha hloupým rozhodnutím, škoda, Česká historie si tohle nezasloužila. ()

CZWinerman07

Jak už je známo, celý snímek je nejdražším českým filmem a už od samého začátku se prezentoval jako světový. Jak už se ale dalo bohužel očekávat, skončil někde mezi.  Je tak minimálně v mých očích velkým zklamáním. Proč? Obsazení je silně nadprůměrné, hudba je výborná, kompozice záběrů je překvapivá, barva také(i když jde o další “šedivý středověk”) a postava Jana Žižky je téměř legendární. Tak v čem byla chyba? Scénář. Chápu, že během husitských válek neměl Žižka žádnou romantickou zápletku, ale ani v tomhle vymyšleném příběhu žádná zápletka poradně ani není(ani chemie), jen snaha o epičnost. Když jsem si film pouštěl, nic velkolepého jsem už ani nečekal. Ale poslední dva záběry ve mě teprve vyvolaly velké zklamání. Ne proto, jak byl film špatný, ale jak mohl být dobrý. Kdyby vymyšlené motivy, jako třeba romantická zápletka, byly vsazeny do alespoň trochu historického narativu, mohl to být dost dobrý film. Pár scén dokázalo, že by ty scény fungovaly. Rozpočet na to byl. A kdyby si ušetřili nepovedeného CGI lva, mohlo to být ještě lepší. ()

golf78

Film není špatný ale je tam pár chyb, které dost snižují celkový zážitek z filmu :  1. Na začátku je pouze úvod do období, ale zcela chybí úvod do jednotlivých postav, což dost degraduje příběh jako takový a z filmu se tak stává historická tuctovka s krví. Namísto oslavy a vyzdvižení skutečné historické postavy. Češi ještě možná zapátrají v paměti a oživí si učivo dějepisu základní školy, ale zahraniční divák absolutně nemá šanci se do historické souvislosti dostat. Typicky postava Borše. Historicky významná osoba, ve filmu jen "dědek" co se ukáže, něco namluví a umře. To stejné král Václav (Roden).  2. Historické TOP momenty, jako je VOZOVÁ HRADBA, CEPY NA OBILÍ S HŘEBY jako zbraně nejsou ve filmu nijak akcentovány, spíše se to děje jen tak mimochodem bez důrazu na historickou významnost. To si myslím, že mělo být více vypíchnuto, dodalo by to příběhu i hlavní postavě charakter.  3. Velkou bolestí všech českých filmů je, že scénáristi neumí udělat konec filmu. Žižku si pamatujeme všichni z kreseb jako týpka na koni, co drží nad hlavou palcát.. No a na konci filmu to už vypadá..... ale ne... nedočkáte se...   4. Celý film působí, nebo chce působit hodně "hollywoodsky". Jsme z podobných filmů zvyklí na cizí jména atd.. Jenže když tam na sebe po lese pokřikují Matěji... Jene.... tak máte pocit, že to je klasická česká pohádka a někde se ukáže hloupej Honza s buchtama v šátku nebo začne vařit sekyrkovou polévku.  Jinak obdivuji pana Jákla, že do toho vůbec šel a jako zcela super považuji výběr herců v hlavních rolích. Tam pan Jákl trefil hřebíček na hlavičku. ()

BigJohn02

Vzhledem k tomu, že se o mládí Jana Žižky lautr nic neví, lze  klidně natočit i takovouhle poněkud drsnější romantickou pohádku. Ale nakonec proč ne. Děj je docela akční, dá se u toho vydržet. Ben Foster mi jako Žižka moc neseděl - on má takový "vyplašený" pohled, představoval bych si většího drsňáka. Pěknejch holek tady taky máme haldu, nevím, proč v roli Kateřiny musí být takhle nevýrazná jolka až z Austrálie. No, a ty bojové scény někdy působily lacině, hlavně tím, že se vždycky řezalo mezi sebou jen pár lidí. ()

maclib odpad!

Je mi líto ale nedal jsem to a bohužel si musel pustit komunistickou verzi Otakara Vávry. Ani jedna není sice historicky pravdivá ale na tu starou se dá aspoň dívat. ()

whitey

Čekal jsem větší průser. Tohle ušlo... na naše poměry. Jákl prostě neměl peníze na relizace lepšího scénáře, viz epilog. Akorát teda nevím, pro koho je film určený? Pro celý svět? Evropu? Nebo jenom pro Čechy? Být třeba někdo mimo kontinentální evropu, tak se vůbec nechytám. ()

NinetyOne

Ještě, že jsem počkal, až to bude na Netflixu. Nechtěl bych to vidět v kině. Údajně nejdražší film v historii a výsledek neznámo kde. Slavní herci ve filmu nijak kvalitu filmu nezdvihají, asi by se bez nich film obešel. Celý film je vlastně přetahování o neteř francouzského krále, která si nakonec nepochopitelně veme život. Film nemá začátek, ani konec. Jste vlastně hozeni do příběhu a zorientujte se.  Film by byla asi dobrá pomůcka do základních škol na hodiny dějepisu, děti by si mohly lépe představit, jak vypadal život v českých zemích před 600 lety. I když úplně ne - Ben Cristovao mi do přelomu 14. a 15. století úplně neseděl. Kdybych neznal natáčecí lokace, jako Lom Velká Amerika, tak by na mě působil film možná věrohodněji. ()

onevoice

Konečne som sa dočkal filmu o jednookej nikdy neporazenej legende. Jákl ma milo prekvapil hlavne s hereckým obsadením. Ben Foster ako môj obľúbený herec určite skvelá voľba. Jasne nájde sa niečo na skritizovanie, ale pozitíva určte prevládajú. Pekne natočené scenérie českých hradov. Dej veľmi zaujímavý plný politických intríg. Akcie takisto nie je málo. Je to surové plné blata ako sa na temný stredovek patrí. Legendárne obranné vozy nesmú chýbať. Nepôsobí to gýčovito čoho som sa bál proste tie miliony neboli zbytočne vyhodené. Fakt som si to užil a tlieskam. Som zvedavý kedy a či sa dočkám filmu o Pribinovi. ()

gapa466

Na můj vkus brutální podívaná. Děj prakticky žádný. Lev v závěru podtrhuje, co si o filmu myslím. U nás se to zvrtlo v poznávání českých herců ve filmu a poznávání lokací. Přemýšlím,  jaké emoce ve mně film vyvolal? Vlastně žádné...... ()

hoffo

Uznávam, že v stredoveku žilo cca 100x menej ľudí než dnes, ale hlavne v bojových scénach, kde parta 12-tich bojovníkov honí po lese partu 10-tich bojovníkov, ktorí sa aj s náčinním zmestili na jednu vozovú hradbu, mi prišlo, že človek bol v tých časoch celkom vzácny a ojedinelý druh. Takže tieto veľmi komorné súboje na samote u lesa, nevyvážila ani ich brutalita. Tých pár sekúnd náznaku skutočnej, epickej bitky v záverečných titulkoch, len ukazuje, ako by to malo vyzerať a čo sme nedostali. Inak dobrý film, s dobrým hereckým obsadením, trocha infantilnou zápletkou, ale mohla ju vyvážiť aspoň epická stredoveká řezba, ktorá sa však bohužiaľ nekonala. Dobrý je za 3. Škoda, najväčšiu časť rozpočtu asi zhltli honoráre a na komparz kulisy, výpravu a CGI už asi nevyšlo. Inak by som dal o hviezdu viac. ()

Beliel

Zdejší vlnu kritiky absolutně nechápu. Zjevně si zhýčkaní diváci mysleli, že to bude epos jako bylo Království nebeské nebo třeba Troja. Je to český film a je to sakra povedený film. Nádherný obraz, domácí krásná krajina, české hrady a příběh a neporaženém vojevůdci. Sice trochu jinak, ale na pořádné bitvy by musel být rozpočet trojnásobný. Příběh je jasně postaven a nic mu nechybí. Středověká krutost se zde promítne v plné kráse. Výběr herců skvělý. Typickou českou vlastností je vše české shazovat a na všem hledat jen negativa. Zaujímám opačný názor a hledám pozitiva a těch jsem našel sakra dost. Samozřejmě jsou tam "blbosti", ve zbroji, ve zbraních, ale prostě to bylo i u Troji a ta měla rozpočet x krát větší. Srovnám-li to s klasickým českým "uměním" točit jen zhovadilé dojáky či komedie, pak pustit se do historického filmu chtělo kuráž a za to velké díky. ()

Ladas70

Celkem povedený film zasazený do historie středověkých Českých zemí. Zajímavý příběh podbarvený příjemnou hudbou, pěkně realizované souboje a prostředí.  A Ben Foster mi jako hlavní postava opravdu sedí. Ale...jestli to měl být film o Janu Žižkovi, tedy odvyprávěný příběh části jeho života, tak scénář měl být zcela jiný. Jsou zde sice další historické postavy, ale jsou téměř nevýrazné a tak trochu směšné a to se nevyjadřuji raději ke vzniku husitského povstání, jak je zde podáváno. Chápu, že z tohoto období života Jana Žižky se skoro nic neví, ale napsat to takhle ve stylu Hollywoodských melodramat? Mám rád filmy z historie a nevadí mi rozhodně, že je nějaký film natočený se smyšleným dějem a je vsazen do nějakého období, kdy se udála nějaká zajímavá událost. Takže jinak zrežírované, jiný scénář a v případě Jana Žižky se určitě mnohem a mnohem více držet historie. 60% ()

Finále Plzeň 2022 se blíží!

Finále Plzeň 2022 se blíží!

22.09.2022

ČSFD Award pro Bena Fostera