Ctihodná žena (TV seriál)

The Honourable Woman

Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2014, 6 h 56 min (Minutáž: 52 min)

Kupodivu mě zpočátku roztahaný děj nevadil (kdo nemá rád zdlouhavé záběry, tak ať si pustí něco jiného). Postupně se vše zrychluje a nabývá na grádech, až člověka mrazí a říká si, co je to za svět. Konflikt izraelsko-palestinský (nebo naopak), k tomu hromada špiónů, se skvělým Stephenem Rea, který mě ze začátku šíleně štval, ale nakonec se z něj vyklubal "hodný kluk". Celý děj se točí kolem lží mezi námi a boje o pozice v jakémkoli slova smyslu, a to jak mezi nepřáteli, tak i mezi spojenci a moc naděje na lepší budoucno to nedává. Pro sebe dávám zatím *****, ale fyzicky jen ****. Možná to časem změním. Edit: Změnil jsem to.(27.3.2015)

Moc pekne. Velkolepe finale odmenilo trpelive divaky, co maji radi gradaci. Politicko-konspiracni ME multi-mindfuck v zaveru a naprosta zmena priorit cele serie dvaji smysl, podobne jako u predchoziho dilka tvurcu Shadow Line se vyplatilo pockat si do konce. Serie mozna ma nejake ty mouchy, ale i tak se jedna o velmi smysluplnou a kvalitni televizni zabavu.(24.7.2014)

V prvním díle to vypadá na zajímavé špionážní drama, kde je hlavně zajímavé herectví. V dalších dílech se zlepšuje zápletka a zhoršuje herectví. Zvláště Maggie Gyllenhaal její psychiku ji nevěřím (ale možná je proto, že herečku tak jako tak nemám moc v lásce). Celý seriál ukazuje jaký je Izrael/Palestina problém - nikdo není kladnou postavou. Do toho neurčitost zpravodajských služeb, takže i naivní idealista má problém najít řešení. Celkově tedy zajímavý seriál, ale pro mě sražený první polovinou, která byla příliš prostříhaná, skoky v časových rovinách nebyly zrovna přehledné, ale závěrečné díly byly velmi napínavé. Pravda s trochou happyendu, který jsem nečekal vzhledem ke všemu tomu cynismu. a citát na konec "makes you wonder why they bother"(21.9.2014)

První dva díly byly velmi pomalým a zmateným rozjezdem do světa, kde nic není tak jak vypadá, každý hraje nějakou roli, pomalu abyste nevěřili ani vlastní babičce, kde hlavní hrdinka dostává jednu ránu za druhou a britští špioni mají snad v popisu práce vysedávat na lavičkách v parku či nad partii šachu a házet jednu sarkastickou hlášku za druhou (I´ll use the door but just to let you know ...I CAN climb the walls) - výborný Stephen Rea. V momentě, kdy jsem se v tom alespoň trochu zorientovala jsem si to začala úžívat, proto jsem trochu zklamaná z konce. Celou dobu byl tak velký dúraz na vše co se děje okolo a nemám vůbec pocit, že by to bylo dořešené. Nechybí mi mezi posledními minutami a zbytkem seriálu ještě nějaké díly?(17.2.2015)

Náročnou expozicí příbuzné Shadow Line. Hugo Blick celou první polovinu seriálu dávkuje indicie tak skrblivě, že se v rozplétání případu není čeho chytit. Mezi postavami není jediná, která by nehovořila tajemně jako Smiley od le Carrého. Odhodlanější diváci si mohou dělat poznámky - ale asi to jim nepomůže. Divák je odsouzen ke sledování scén a dialogů, k nimž [zatím] nemá klíč a na své si přichází jen masochista, nacházející v tápání potěšení. Kdo se nemůže dočkat zvýšení akcelerace a svazování volných konců ve druhé polovině série, a se jako já kochá půvabně stárnoucí Maggie Gylenhaall, sardonickým, pierotovským herectvím Stephena Rea, překvapivými zvraty a docela hezkou kamerou. Potěší též vyvážený, střízlivý náhled neutěšené blízkovýchodní situace. Jen střídmě odměňující, ale zvláštně uspokojující špiónská podívaná.(9.12.2014)