Ctihodná žena (TV seriál)

The Honourable Woman

Drama / Thriller

Velká Británie / USA, 2014–2017, 6 h 56 min (Minutáž: 52 min)

V prvním díle to vypadá na zajímavé špionážní drama, kde je hlavně zajímavé herectví. V dalších dílech se zlepšuje zápletka a zhoršuje herectví. Zvláště Maggie Gyllenhaal její psychiku ji nevěřím (ale možná je proto, že herečku tak jako tak nemám moc v lásce). Celý seriál ukazuje jaký je Izrael/Palestina problém - nikdo není kladnou postavou. Do toho neurčitost zpravodajských služeb, takže i naivní idealista má problém najít řešení. Celkově tedy zajímavý seriál, ale pro mě sražený první polovinou, která byla příliš prostříhaná, skoky v časových rovinách nebyly zrovna přehledné, ale závěrečné díly byly velmi napínavé. Pravda s trochou happyendu, který jsem nečekal vzhledem ke všemu tomu cynismu. a citát na konec "makes you wonder why they bother"(21.9.2014)

Kupodivu mě zpočátku roztahaný děj nevadil (kdo nemá rád zdlouhavé záběry, tak ať si pustí něco jiného). Postupně se vše zrychluje a nabývá na grádech, až člověka mrazí a říká si, co je to za svět. Konflikt izraelsko-palestinský (nebo naopak), k tomu hromada špiónů, se skvělým Stephenem Rea, který mě ze začátku šíleně štval, ale nakonec se z něj vyklubal "hodný kluk". Celý děj se točí kolem lží mezi námi a boje o pozice v jakémkoli slova smyslu, a to jak mezi nepřáteli, tak i mezi spojenci a moc naděje na lepší budoucno to nedává. Pro sebe dávám zatím *****, ale fyzicky jen ****. Možná to časem změním. Edit: Změnil jsem to.(27.3.2015)

Po shlédnutí pilotu se nemůžu zbavit dojmu, že tvůrci milují le Carrého romány a nedávné filmové zpracování TTSS. Chladné, metodické, zahleděné do fotogenických a zvláštně odtažitých kompozic i tajemných, nepřístupných a nesympatických charakterů. I s ohledem na téma chytrý přístup. Hodně zaujalo. Edit po sedmi částech: tenhle seriál sráží do průměru neuvěřitelně didaktická a neobratná režie. Chápu, že Blick jako autor má tendenci zdůraznit každý detail, ale výsledkem je nestravitelná teatrálnost, která díl za dílem nabývá na nesnesitelnosti a vrcholí nechtěně komickým pokusem o drama v koncovce 7. dílu. Pokud jsem dosud dílčí scény a detaily zkoušel ignorovat, tohle se už přehlížet nedá. Kritiky nejpřeceněnější seriál sezóny.(21.7.2014)

Rozhodně minisérie se stoupající tendencí. Poslední dvě epizody jsou až na pár momentů takřka bezchybné. Co se nejprve jeví jako neohrabané (a do jisté míry neohrabané opravdu je) nebo pseudoumělecké, se nakonec promění ve vysoce komplexní studii izraelsko-palestinské problematiky kopírující svým pozvolným tempem melancholicky trpitelskou povahu Nessy Stein - hlavní hrdinky. Blick se tady pokouší o dost nezvyklou kombinaci náznakového vyprávění s těžko vstřebatelnými, vzájemně kolidujícími a prostupujícími se politickými motivacemi, a poetického stylu založeného na elegické smyčcové hudbě, esteticky působivých montážích, kompozicích kamery a navracejících se vizuálních motivech. Jenom škoda, že tuhle významově nesmírně podnětnou a chytrou - a současně půvabnou - sérii nepochopitelně sráží několik slabších hereckých výkonů (Ephra Stein, místy i Atika) a zbytečně hysterických scén nebo už zmíněná vypravěčská škobrtnutí v první polovině (jde hlavně o poněkud nešikovné dávkování informací, řazení scén za sebe atd.). Zároveň je škoda, že Počestná žena tak trochu (dost) zapadá mezi viditelnějšími seriály současnosti. Tohle je pozoruhodná práce, která by neměla uniknout nikomu, kdo má rád inteligentní (a navíc přitažlivě natočená) politická dramata.(22.8.2014)

Moc pekne. Velkolepe finale odmenilo trpelive divaky, co maji radi gradaci. Politicko-konspiracni ME multi-mindfuck v zaveru a naprosta zmena priorit cele serie dvaji smysl, podobne jako u predchoziho dilka tvurcu Shadow Line se vyplatilo pockat si do konce. Serie mozna ma nejake ty mouchy, ale i tak se jedna o velmi smysluplnou a kvalitni televizni zabavu.(24.7.2014)