Vojenský důstojník Claus (Pilou Asbæk) je se svou jednotkou na zahraniční misi, zatímco jeho žena Maria (Tuva Novotny) se doma snaží vypořádat s každodenními starostmi a péčí o tři děti. Během rutinní obhlídky se jednotka dostane pod těžkou křížovou palbu a Claus je v krizové situaci donucen učinit rozhodnutí, které vyústí v odvolání z mise a obvinění z válečného zločinu. Nekompromisní soudní dohra však zdaleka není tak tíživá jako morální dilema, které Clause nutí volit mezi osobní ctí a zájmy vlastní rodiny. Mistr tichého napětí Tobias Lindholm představuje po filmech Hon nebo Únos další působivé drama, které si hned po premiérovém uvedení na festivalu v Benátkách vysloužilo mimořádné ovace, korunované nominací na Oscara za nejlepší cizojazyčný film. (Aerofilms)

Amonasr

Zpočátku jsem měl obavy, že půjde zase jen o další oslavný snímek, jak těžké to mají stateční bojovníci ze západu na vojenských misích v oblastech, kde ve skutečnosti nemají co pohledávat. Teprve postupně mi docházelo, že film nenápadně navozuje otázky právě ohledně smyslu těchto misí a o neřešitelných etických dilematech, jež prožívají ti, kteří se v této morální pasti z jakýchkoliv důvodů octnou. Kolik slz se vždy prolije a kolik patetických slov vyplýtvá za každého padlého spojeneckého vojáka, aniž by se hovořilo o tom, kolik civilních obětí, včetně dětí, má pobyt těchto jednotek na cizích územích ať už přímo či nepřímo na svědomí. Prostě dvojí morálka. Hrdina je sympaťák každým coulem a diváku se uleví, když je osvobozen. Před soudem by totiž neměl stát on, ale ti, kdo z těchto nesmyslných konfliktů, které nepřinášejí nic jiného než bolest na obou stranách, profitují a kdo je tudíž vyvolávají. Hlavní postava je ve skutečnosti smutný hrdina, který si svou mravní prohru už ponese celý život a bude se s ní muset naučit žít i před svými dětmi, když mu budou klást otázky, zda zabíjel také děti, jak jedna ostatně ve filmu i zazněla. Ne každý divák zřejmě poselství tohoto filmu pochopí, ale najde se snad i dost takových, kterým pomůže ne-li rovnou otevřít oči, tak se aspoň na chvíli trošku víc zamyslet... ()

DJ Kritik

Neviem, či ma to zastihlo nepripraveného, ale forma podania príbehu ma nezaujala. Takto podaný súdny proces je nezáživný a celkový dojem z filmu sa prepadol hlboko pod priemer. ()

MyrnaAlec

Spravedlnost za každou cenu nebo pragmatická úvaha zohledňující vlastní rodinu a kamarády z boje? Výsostně filosofické zpracování dilemat moderní války natočený civilně seversky. Bojové akce super věrohodné. ()

Solverino

Celkem průměrný film na obehrané téma, vývoz US demokracie do zemí kde o "demokracii" nikdo nestojí a nejsou jí sami schopni.Taky je krásně vidět jak různí parazité a parazitky z neziskovek otravují život samotným daňovým poplatníkům. Bylo by krásné neziskovky odstřihnout od státních peněz, ať si žijí za svoje a nebo za to co vyžebrají od dobrovolných plátců.Rázem by bylo na světe lépe. ()

SAINTS

Vo filme Boj sledujeme osud dôstojnika Clausa ktory vedie vojensku misiu v Afganistane ,paralelne s jeho osudom sledujeme život jeho ženy Marii ktora v Dansku vychovava sama ich tri deti .Claus v krizovej situacii spravi rozhodnutie ktore sice zachrani jeho spolubojovnikov na ktorych zautoči taliban a nepriamo spôsobi smrt 9 civilistov v ratane deti ,nasledne je z misie odvolany a obvineny z vojnoveho zločinu ,vracia sa spät do Danska za rodinou kde ho čaka sudne pojednavanie.Claus tak stoji pred moralnou dilemov ,priznat sa a ist na štyri roky do väzenia alebo klamat tak ako mu to radi obhajca a aj manželka aby sa mohol konene vratit k rodine?.Ako by sme sa na jeho mieste zachovali my? ()

Pochtli

Kam ten svět spěje, když se řeší civilní oběti jako zrovna v tomto ukázkovém případě - pročpak asi ve filmu nebylo zmíněno, že braní civilistů jako živý štít je u talibanu/al kaidy normální taktika.. ()

nula87

Rodina, válka, rozhodnutí, zodpovědnost, spravedlnost, svědomí. Válečný, přesto komorní příběh natočený "typickým" severským strohým stylem. 80% ()

Pete

Miluji tahle minimalistická dánská dramata, kde mají tvůrci snahu realisticky, až naturalisticky podat divákům maximum emocí. Pečlivě budovaná dusivá atmosféra zdánlivě nesouvisejícími a nedůležitými scénami všedního života pak pozvolna graduje teprve ke konci v silnou katarzi. Boj je v tomto spíše jen lehce nadprůměrný, kdy zobrazuje vedle osobního života, morálky a odpovědnosti postav navíc šílenou absurditu moderní války a byrokracie. A takhle se opravdu ten boj vést nedá. P.S. Každopádně vždy platí: Čím méně víme o ději dopředu, tím lépe - což jako obvykle nechápe distributor, který nám laskavě prozradí celou zápletku až do konce v kostce. Prožitek z filmu to naštěstí úplně zkazit nemůže. ()

PlysovyMacko

Drama s dobrým námetom o vojenskom velitelovi, ktoreho rozhodnutie nie je vobec ciernobiele . Film sa rozbehne až v druhej polovici, ale je pocitovo strašne pomaly. Dostať doživotie za to co spravil je prepalene. Pilou vyzerá fajnovo. ()

Jadro

Komentovať nezmyselné, navzájom vylučujúce sa a hlavne nekonečné dejové línie - škoda času. No nedá mi a musím varovať všetkých zástancov poriadnej drámy, že je to ako čakanie na Godota.... Ak nedajbože čakáte, že je to "válečnej" film, tak to skôr zo zliatiny sunaru a chcaniek spravíte bronz. Ústredný motív vybudovaný na fatálne nepochopenej misii (((zavolať vzdušnú podporu OK, no neurobiť vzdušný prieskum pred misiou - WTF??? Vlastne načo tá "misia"? Ani jeden obrnený transportér, žiadna termovízia, len pár "invisible" talibov, ktorí si veselo postreľujú kalachmi, granátmi.... No dosť!!!! ))) A akokoľvek pán Lindholm v minulosti žiaril, teraz maximálne znásilňoval bandu amatérskych scenáristov, či réžiu... Okrem obsadenia hercov celé zle... ()

Merlinousek

Varování: Snímek vás pohltí a způsobí vám přehřátí právně-argumentační a emotivní části mozku. Velmi autentické dílo. Herci perfektní a uvěřitelní. Dilema obrovské. Nádherně zobrazená až odporná dualita našeho světa - absolutní blahobyt vs absolutní bída. Film potvrzuje, že pokud má být jedna univerzální pravda, pak je jí to, že pravdu mají všichni. Právní stát je stejně důležitý, jako plnohodnotný život jedné rodiny. Amen. ()

Vakosik

Příběh filmu by se dal zasadit do dvou částí. První část se odehrává ve válce v Afghánistánu, v táboře dánské jednotky, která se musí vypořádávat s bojůvkami s Talibanem a jeho minami rozsetými po okolí. Ačkoliv je tato část skvěle natočená, vypadá realisticky a s dostupným rozpočtem je z ní vytěženo maximum, je spíše podkladem pro druhou polovinu filmu, protože hlavní motiv přichází až na konci první části a jeho podání teprve dělá tento film opravdu silným a výjimečným. Velící důstojník jednotky Claus je svou zemí obviněn z válečného zločinu, kterého se dopustil, aby dostal své vojáky z obležení, nikoli však úmyslně ale s vědomím, že jeho rozhodnutí takové riziko obnáší. Střet jeho dvou rolí – vojáka, který by měl nést zodpovědnost za katastrofu, již za sebou zanechal, a otce, který by svým dětem a manželce z vězení moc nepomohl – vyhrává pod tlakem rodiny otec a Claus se rozhodne za asistence právníka u soudu lhát a tvrdit, že měl od svých spolubojovníku echo o pozici nepřítele. Tento morální rozpor se odehrává v jinak slušném a čestném člověku, jehož špatné rozhodnutí učiněné během pár sekund lze pochopit a vcítit se do něj stejně, jako do jedenácti mrtvých lidí, kteří s konfliktem neměli co dočinění. Co je v této situaci dobré a správné si proto nedovolím tvrdit, nikdo z nás by nechtěl být takové zodpovědnosti vystaven a ne vždy si člověk může vybírat mezi dobrem a zlem. Tobias Lindholm podává toto téma úžasně čistým způsobem, bez zbytečného sentimentu a zaujetí. Potvrdil roli skvělého scénáristy, scénář má hlavu a patu, logicky postupuje až do finálního rozsudku, soustředí se na jedno téma a dostane z něho maximum. Už tak dobrý Únos přeskočil Boj ještě o pár čísel a já jsem si rád opět potvrdil, že dánským filmařům již dlouhou dobu v Evropě nikdo nemůže ani zdaleka konkurovat. ()

DonBraso

První hodina,kdy je Claus v Afghánistánu je sice pomalá a někdy zbytečně zdlouhavá,přesto mě neskutečně bavila tou autentičností,kdy se jede dost na reál,která je ještě podpořená ruční kamerou.Samozřejmě tu máme i prostřihy na Clausovu rodinu,která má dvě mince,buď je to dobře či špatně.Někdy to zbytečně odtáhne diváka od děje,na druhou stranu by taky divák mohl usnout a právě proto jsou tu vrtochy rodiny.Druhá část film je už jenom o soudu,který zahrála skvěla ta žalobkyně,ta mě neskutečně bavila.Tady bohužel trochu napětí upadlo do neznáma a nebylo tu zrovna moc na krev emotivních věcí,vcelku tak nějak odevzdaný jako sám Claus.Čekal jsem malinko surovější pojetí,kdybych možná neviděl na motivy podobný film Bratři,tak budu ohromen,ale kupodivu americká verze mě neskutečně vycucla.Tady zbyla jen odkrytá deka s nohama,jakoby říkala víc než tisíc slov,bohužel mě nezlomila,ale i tak se jedná o skvělý film. ()

eMeMko

Kdo čeká válečný film plný střelby a mrtvol, bude uspokojen pouze zhruba třetinou tohoto snímku. Dále už se jedná o čistokrevné drama plné dialogů, depresí, rodinných problémů a každodenních starostí. To vše samozřejmě zabaleno do severské drsnosti a realismu. Žádná hollywoodská pozlátka se zde nekonají. Ačkoliv se může zdát, že tímto pádem se jedná o skvělý film, k tomuto statusu má toto dílo daleko. Nevím proč, ale měl jsem problém udržet pozornost, což u snímku, který nemá ani dvě hodiny o něčem svědčí. Herecky je vše zvládnuto dobře, postav není mnoho, ale propracované celkem jsou. Podobně je na tom i technická stránka filmu, i když všudepřítomný styl točit vše rádoby dokumentární kamerou mi začíná už lézt krkem. Pokud nejste příznivci "shaky cam", pak hledejte jinde. Finální hodnocení: průměrné drama, které se od ostatních odlišuje snad jen zemí původu. ()

PaTeXx

Bez ztrát zvítězit nelze... Pro mě zatím nejlepší dánský film. Škoda, že je první, který jsem viděl. ()

blondboss

Vojnová dráma vyprodukovaná tentokrát škandinávskymi tvorcami, ktorý do nej vdýchli typicky chladnú a odpudivú atmosféru. Príbeh vojakov, ktorí sa denne musia rozhodovať na hrane života a smrti a je to hlavne odkaz toho, že každá vojna má svoje obete bez ohľadu na to, ako veľmi sa ľudia snažia týmto obetiam zabrániť. 65 % ()

Plaque

Film, ktorý dokazuje, že dobrá dráma s vojenskou tematikou sa dá spracovať aj bez pretlaku pátosu, vykrvácaných kamarátov v náručí a vždy hrdo vejúcej štátnej zástavy. Minimalizmus s akým to bolo spracované necháva naplno vyznieť príbeh a emócie, ktoré v každej dobrej dráme musia hrať prvé husle. Vyrozprávali to skutočne ťaživo a bravúrne. Škandinávci jednoducho ukazujú, že vedia nie len písať dobré krimi, ale aj filmovať (obsahom) veľké príbehy. Plný počet nedávam len preto, že na ten skutočný boj v súdnej sieni a emócie okolo neho, si tvorcovia mohli vyčleniť ešte viac času. ()

Rodriguess

Bolo to výnimočné, niekedy boj so samym sebou a svedomím je tažší ako ten realny so zbranou. Tu je to do detailu vykreslene ake je to vsetko tazke a komlikovane. ()

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz