Jack staví dům

• Dánsko The House That Jack Built (více)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. I přes jeho vysokou inteligenci se policie pomalu přibližuje, zatímco Jack víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný snímek nás zavádí do USA 70. let. Kontroverzní génius Lars von Trier jej poprvé představil na festivalu v Cannes. (Aerofilms)

mouzi

Trier a Lynch jsou bezesporu zajimavi reziseri. Zejmena diky tomu, ze Lynch to ma tak nejak v krvi a Trier jde v jeho stopach. V tomto snimku je to vice nez zrejme. Rozdil je pak zejmena v tom, ze Lynch neni uchylak. A hlavne - je to fakt nuda. 2* za Dillona a Ganze. Zlaty Riget.. ()

Cvachetka odpad!

66%?? Vážně? Neskutečné hovno, které jsem dokoukal do konce jen proto, abych byl k filmu upřímný. A upřímně povím, že je to něco hrozného. Kdyby to nebyl Lars von Trier tak to má mnohem horší hodnocení. Neskutečně uměle vytvořený "umělecký" film. Je to kravina, nudná kravina s prokládáním odporných vražd. To se mi nelíbí, ani mi to u filmu nestačí. ()

Ace.A.T.L.

No, je to správně ponurý a člověk si občas řekne, že mu je ta atmosféra i nepříjemná. Pár dobře udělaných scén, ale v globálu to nepřineslo nic spešl novýho, co by tenhle film posunulo vejš, nad ostatní průměrný filmy. Bavilo mě to, ale ohromenej jsem nebyl. Za mě 3* a DOPORUČUJU ()

buchannon

Na tenhle film jsem byl celkem zvědav (v nezkrácené verzi) a musím napsat, že na jednu stranu je zavrženíhodný, ale z jistého hlediska je to snímek, jakých tady moc není, takže mé hodnocení je jakýmsi průměrem těchto protivah. Jack stavitel má možná trochu pomalejší tempo a nebýt onoho nevšedního tématu, tak bych se asi ukousal nudou, avšak postupně se čelavěk dostává do děje a ten si získává jeho pozornost, alespoň u mě tomu tak bylo. ()

Birter

Jestli má Lars von Trier, jehož fanouškem jsem nikdy nebyl, nějaký talent, což myslím, že má, soudě podle pár dobrých scén v tomto filmu (např. v incidentu č. 4), tak nemá nejmenší ponění jak to projektovat do kvalitního filmu. Nemyslím si, že se Trier pokouší šokovat, spíše má pocit, že jakákoliv hovadina ho napadne, podle níž bezprostředně vystaví své dílo, mu pomáhá ukázat svého génia, ačkoliv to tvoří jen guláš, který chutná hlavně jemu. The House that Jack Bulit není v určitých ohledech špatný film: nenudil jsem se u něj, dialog Vergilia a Jacka mě bavil... jenomže Lars při své masturbaci zapomněl, že laciná manipulace s divákovými emocemi, neštítění se násilí a exhibice toho jak je indiferentní vůči ustáleným filnovým konvencím mu samy od sebe dobrý film neudělají. ()

kamigava13

Na některé Trierovy filmy jsem se vždycky rád podíval ze zvědavosti, protože jsou vždy údajně kontroverzní či jinak pobuřující. Zase záleží z jakého pohledu. Z pohledu "normální" většiny průměrných lidí, kteří každý den stolují společně jako spokojená rodinka, jsou to asi dost odporné filmy, které tito lidé nepochopí a zakrývají dětem oči. Mně nevadí, protože vím, co od Triera očekávat a že to nebude jen další tupá romantika. Nedávno jsem studoval chování psychopatů v jedné knize a jsem rád, že Jack mi ty teorie hezky názorně předvedl v praxi a potvrdil. Než zajedu do té teorie, tak bych chtěl říct, že výkon Matta Dillona byl úžasný, on sám film utáhl. Líbilo se mi, jak to hezky rozdělili do pěti incidentů, kde každý je něčím unikátní a hlavně je tam pokaždé kapka černého humoru. V tom prvním jsem ani nepoznal, že tu ženu hraje Uma Thurman. Dost neodbytná panička, která si tu ránu do ksichtu zasloužila. Film samotný je bohužel dost dlouhý a neškodilo by mu, kdyby místo té dokumentární vaty přidali ještě dva incidenty navíc. U té poslední příhody jsem se řechtal, jak Jack neměl správný náboj na provedení experimentu hromadné popravy jako to údajně dělali Náckové, když jim docházela munice. Následně byla puška moc blízko, že nemohla zaostřit, to už jsem se válel po zemi. Škoda že to Trier musí vždy nějak vyhrotit nějakým uměleckým bizarem a to mám na mysli hlavně ten epilog v podsvětí, který už jsem nedával a chtělo se mi to vypnout. Docela bych se ho rád někdy na to zeptal, co tím vlastně myslel, nebo jak si to mám jako vyložit. Jo dále mě pobavil fakt, že Jack je pro mě první sériový vrah, který trpí OCD. To jak se stále vracel, aby se přesvědčil, že zahladil všechny stopy, mě rozbilo. Pak ještě rychle přivázat pytel s mrtvolou k dodávce a rychle upalovat. Co mi na filmu vadilo, byla jedna scéna s tím kačátkem, jak mu malý Jack ustřihnul nohu. Jelikož jsem vegan a zastávám práva zvířat, tak bych na ně nikdy nešáhnul. Místo toho bych rozsekal pár lidí jako kompenzaci. To by bylo k filmu. Teď zpátky k teorii. Vycházím z knihy "Čas psychopatů" od Radkina Honzáka. Hlavní rysy psychopata jsou především - absence strachu, deficit empatie, žádné výčitky svědomí ("jde přes mrtvoly"), agresivita, kladou své zájmy nad zájmy ostatních, manipulace, přesvědčivé lhaní. Odborně se jedná o tzv. disociální poruchu osobnosti. Takoví lidé necítí vinu a nechápou, že je v jejich chování něco špatně. Největší lstí psychopata je, že je na první pohled nepoznáte. Umí se totiž dokonale maskovat za běžného člověka a prý i odborníci je jen tak neodhalí. V číslech bylo v naší populaci vždy stabilní jedno procento psychopatů. Díky této knize jsem si uvědomil, že není od věci si od psychopatů něco naučit a pochytit. Např. asertivita - umění říkat ne, absence strachu je také určitě velké plus, i když lidé beze strachu mohou dost riskovat a hazardovat se životem, vyhledávat neustále nějaké vzrušení. Pro povolání jako je chirurg či hasič je to však životně důležité. Psychopati se rychle začnou nudit a vydělávání peněz v normální práci je pro ně otrava, proto často zapadají do kriminálního podsvětí, vyznají se v podvodech, korupci apod. Pokud to není chirurg, který vám má zrovna vrtat koleno, dejte si na ně bacha! A politice se vyhněte obloukem. Tam je hotové hnízdo těchto predátorů. () (méně) (více)

AlDelon

Opět Trierův film s hlubokou a nesmlouvavou filozofií, s filozofií místy blízko-zajímavou a taky neakceptovatelnou. Tradiční tempo kde se ona hluboká filozofie plná symboliky střídavě střídá s nepříjemně ale zcela zřejmě nastupujícím aktem násilí a odporné hrubosti. Veledíla jež zanechávají rozporuplný pocit na hraně dechvyrážejícího uznání a nechtěného uvědomění si odpornosti člověka spojeného s odsouzením filmu. ()

Peter.Coney

Dal bych víc hvězd, ale ten neskutečně protáhlej a nudnej konec mi zkazil polovinu zážitku. Mimo to jsem si film vcelku užil. Nejedná se o žádnej skvost, ale nebojím se říct, že nejedna scéna je dobře zpracovaná. ()

vitocassetta

Božská komedie podle Larse von Triera aneb jak hluboko v pekle skončí tento režisér? První seznámení s tímto filmem jsem měl v podobě jeho traileru a už tenkrát mě z toho mrazilo. A nyní jsem postavený před dvou a půl hodinovým dílem od nejkontroverznějšího režiséra současnosti. Sám tomu nevěřím, ale tento snímek jsem se rozhodl zhlédnout podruhé. Dovolím si tedy představit hlavní postavu. Jack je chladnokrevný sériový vrah, který během 12 let zabil kolem 60 lidí. Ano, toto se může zpočátku zdát jako nudné klišé, ale věřte, že se opravdu nejedná o kriminálku Alfreda Hitchcocka. Jack svůj příběh retrospektivně vypráví a rozděluje do 5 náhodně zvolených incidentů (vražd), které se během těchto let udály. Trier velmi rád rozděluje své filmy do kapitol, které pomáhají strukturovat jeho extravagantní příběhy. Tyto incidenty nebudu podrobně popisovat, ale je důležité, abychom si udělali aspoň malý obrázek o zvrácenosti této postavy - v jednom incidentu postřílí svoji bývalou rodinu (ano i s dětmi), v druhém zase zvrhle zabije svoji přítelkyni a poté pár náhodně vybraných lidí. Trier je opravdu jediný režisér, kterému prošla vražda dítěte na plátně v Cannes. Dále tu máme dvouminutové škrcení ženy bez žádné pauzy či střihu, které je opravdu znepokojující a hlavně zbytečné. A to je jen malý výčet z mnoha nepříjemných scén, které nutí diváka odvrátit zrak a film vypnout. Ale zpátky k Jackovi. Jack je velmi precizní, narcistický, někdo by mohl říci až geniální psychopat, který srovnává své vraždy s uměním. Tímto hned navážu na již zmíněnou symboliku Božské komedie a celkově artovou stránku věci. Jack během filmu konverzuje s Vergiliem a společně filozofují nad společenskými ideály a násilnými zločiny, které Jack provedl. Společně si vyměňují argumenty o tom, jak lidé vnímají umění a jak vzniká. Trier krásně pracuje s těmito filozofickými vsuvkami a dialogy, které nám mají “vysvětlit či objasnit“ Jackovo zabíjení a jeho přemýšlení. Jack nás kupodivu určitým způsobem vzdělává o umění, hudbě nebo architektuře a vždy nám dopřeje komplexní výklad. Jacka bych přirovnal k takovému hipsterovi mezi sériovými vrahy kvůli jeho nezvyklým koníčkům a zájmům. Režisér opravdu umí nadnést a zveličit každou artistickou prkotinu, ale rád jsem se nad nimi pozastavil. Film zachycuje hned několik motivů a je složité je všechny rozebrat, takže je aspoň uvedu: Jackova porucha OCD, symboly křesťanství, Jackovo stavění perfektního domu a teorie perfektního materiálu, práce s barvami (hlavně s červenou), neustále přítomná misogynie v režisérových filmech, nihilismus... Dále musím zmínit úplně odlišnou práci se střihem a neustále akční kamerou, kterou má Trier tak v oblibě. Díky kameře nás režisér vyloženě nutí dívat se na morbidní záběry a syrové snímky, které v určitých momentech vypadají až podezřele reálně. Divák je jako svědek při živém přenosu vraždy a cítí, jako by to byl on, kdo stojí za kamerou a točí tento násilný chaos. A po nespočtu zvrhlých a nemorálních momentech se konečně dostáváme k velkému finále, které je plné abstrakcí, symbolů, mytologie a otázek o existenci pekla a posmrtného života. Epilog je vyobrazen jako cesta Jacka a Vergilia očistcem a peklem, kde Vergilius doprovází Jacka až k poslednímu okruží pekla. Tuto cestu je možné chápat jako poslední zpověď Jacka před jeho smrtí. Jack se až do poslední chvíle snaží vyhnout svému trestu , ale nakonec selhává a upadá do posledního okruží pekla, kde končí ti největší hříšníci a film nám dopřává uspokojující závěr. Musím říci, že Trierovi filmy jsou opravdu stejně nebezpečné, jako je on sám. Schválně přidává do svých filmu podprahové zvuky/signály, ze kterých se někomu může dělat špatně a pro slabé povahy je to naprosto nekoukatelné. Film je názorná ukázka chování surového zabijáckého psychopata bez výčitků a chybějící empatie a zároveň geniální a originální interpretace Danteho klasiky. Přesto je jeho nejnovější dílo lépe stravitelné, než snímky Antikrist nebo druhá část Nymfomanky. Jsem rád, že tyto nezávislé filmy někdo tvoří a dokáží se výrazně lišit od těch v Hollywoodu. “Umění je mnoho věcí“ () (méně) (více)

Slepejsek

LvT dokumentuje sestupnou tendenci svých opusů (minimálně poslední tři). Pseudointelektuálské plácání a nadhazování paralel (umění, dokonalost, stavba domu, Blake, světlo a stín …), které jsou ale prázdné a bez obsahu (tentokrát včetně obrazu). Nefungují hlavně proto, že nic takového nedokáže LvT v podání svého vraha ukázat. To není pan Důmyslný, ale packal ala bři Coenové. Jakž takž se vymykají pouze prvý (otravná stopařka) a třetí (lovecký) incident, ale ani tady nedokáže LvT rozvinout prapory umění či dokonalosti a spokojuje se s pokulháváním na dohled společenským mezím (obě "povídky" vyznívají spíš jako černé anekdoty, které jsou vystřižené z poněkud jiného filmu). Vrcholem filosofické masturbace je pak celý závěr s Vergilem a Danteho Peklem - šacoval bych to na nějaký amatérský pokus polosvéprávného zoufalce... Podtrženo-sečteno: od hodnocení ODPAD film zachraňují jen zmíněné anekdoty ()

Kolaj

Jako celek špatný film, jednotlivé scénky dobrý, některé i zábavné. Taky tu někdo psal, že je zajímavé vnímat reakce publika - to sedí - jeden chlápek se jako jediný v celém kinosále neustále pochechtával a ono to ve mně rezonovalo. Taky jsem nevěděl, že jde o horor, a napětí až lehkou hrůzu jsem cítil jen při scéně s přítelkyní a nevím, jestli tento žánr je tím, čím je, pouze pro naprosto otevřené záběry nejrůznějších drastických bizarností, jako řezání prsa atd. Včera jsem ho viděl - některé scénky doznívají a jeví se mi jako povedené nebo zábavné/vtipné. Hlavní role dobře zahrána a podána. Ale na Americké psycho to nemá ani náhodou. Chvílemi jsem se u toho vyloženě nudil a usínal... ()

mrmartinrohr

Skvělá tragikomedie. Naprosto skvělá, ale asi jak pro koho. Pokud máte rádi chytrý černý humor, určitě tomu dejte šanci. Film jde chvílemi až na samotnou hranici promítatelnosti, z čehož řve Trierova snaha šokovat za každou cenu, ale já bych mu to i odpustil… Historie umění mi nic moc neříká, takže jsem spoustu přesahů nepochitil, a i přes to film dává smysl a příběh se k vám dostane úplně naplno. Množná až moc naplno. Super! ()

Mukade

5**? newbs... Som rád že som za to nezaplatil ani cent, nie kôli ušetreniu, ale že som neprispel autorovi... Posledná štvrťhodina = pseudoumelecká somarina a vôbec čo to malo znamenať, vyzeralo to na akési detinsky natočené strašenie peklom, lol ()

tucnakomet1

Trier zde jasně ukazuje, že asi není úplně v pořádku... Sice je dílo velmi originální, ale na druhou stranu někdy až příliš brutální, surové, často bez děje a pointy a hraje si na něco co není. 20% ()

j.O.k.E.r.

Jedna hvězda za lov. Jinak to byla naprostá sračka na kterou se já blbec těšil už hodně dlouho. Vlastně dvacet minut před koncem jsem měl slabší chvilku a říkal si že když jsou ty vánoce tak tomu přihodím jednu hvězdu navíc. Co přišlo vzápětí mě hned profackovalo a já přemýšlel nad odpadem. Jedna hvězda když jsou teda ty vánoce... ()

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

20.05.2018

Lars von Trier a sériový vrah

Lars von Trier a sériový vrah

27.12.2016

Slavný dánský režisér se po Nymfomance na pár let odmlčel, jeho fanoušky tak určitě potěší, že konečně chystá další projekt. Trierův nový film se jmenuje The House That Jack Built, uvidíme ho v roce… (více)