Božská Florence

• Nový Zéland

• Austrálie

Životopisný / Komedie / Drama / Hudební

Velká Británie, 2016, 111 min

Zaujímavé, čo všetko je v živote možné, každá absurdita je reálna. Zároveň ma to núti uvedomiť si, že na tomto svete nie nič nič tak hlúpe, aby to nemohlo byť pravdivé - každá minca má dve strany. Florence síce nevedela spievať, no v konečnom dôsledku jej spev môžme aj tak považovať za umenie. Umenie je totiž abstraktný pojem, kde niekto má rád makové a iný zas orechové. Dejová linka síce moc nenadchla, ale potešila ma výprava, kostýmy a už tradične výborná Meryl Streep, pričom emotívny koniec bol dôstojnou bodkou. Lepší priemer. 65/100(1.3.2017)

Za fasádou absurdního příběhu se skrývají silné emoce. 1) Historie nás učí, že lze uskutečnit jakoukoli hloupost, pokud je vůle a jsou prostředky. Zpěv Florence Foster Jenkinsové lze brát za svérázný vtip, podpořený její štědrostí a bohatstvím. Kdo ostatně rozliší, proč lidé tleskají, když tleskají? Dnešní obliba nejrůznějších neumětelů z reality shows (vzpomeňme na Hvězdnou pěchotu ze Superstar) jasně dokazuje, že zábava může mít roztodivnou podobu._____ 2) Lidé ze zpěvaččina okolí však podléhali osobnímu šarmu a nasazení Florence (a samozřejmě také jejím štědrým darům na různé kulturní počiny). Some may say that I couldn't sing, but no one can say that I didn't sing._____ 3) Spoiler. Koncert v Carnegie Hall se konal 25. října 1944. Florence bylo už 76 let. Vstupenky byly vyprodány celé týdny předem - odhadem dva tisíce lidí se na koncert ani nedostaly._____ 4) 67letá Maryl Streepová předvádí špičkový herecký i pěvecký výkon. 36letý Simon Helberg (doprovodný klavírista Cosmé McMoon) umí pěkně na klavír a je charismatický kluk._____ 5) Florence klavíristovi: Now, I must warn you, I work very hard. I study an hour every day. Sometimes two. And my father didn't leave me as much money as everybody thinks, so I couldn't pay you more than a 150 (2 141 $ v hodnotách roku 2019). Cosmé McMoon: A month? Florence Foster Jenkins: A week. I'm not destitute! Takovou zaměstnavatelku bych chtěl, věru, mít.(19.1.2019)

Snímok je úžasne vybalansovaný a za to patrí režisérovi veľká vďaka. Osobná dráma chorej netalentovanej ženy je v kontraste s vtipnými scénami, pri ktorých sa hlavnej postave nevysmievate, len sa usmievate. Meryl Streep odvádza ako vždy skvelý výkon a Hugh Grant jej sekunduje v úlohe milujúceho manžela obdivuhodným sposobom.(19.9.2016)

Nuže, těšila jsem se, trailer mě nalákal... Pro mě jako fanynku Meryl Streep to byla povinnost. A jak to u mě dopadlo? Meryl byla skvělá jako vždy, Hugh Grant příjemně sympatický a Simon Helberg roztomilý, ale čekala jsem, že film sám bude vtipnější a také jímavější. Bohužel mi v něm chyběla nějaká dramatická zápletka. Škoda. Ale na druhou stranu nepopírám, že u některých scén, zvláště u těch týkajících se milostného trojúhelníku, mi zatrnulo.(29.8.2016)

Mít sifilis a být slavnou zpěvačkou v pokročilých letech, chce buď řádný kumšt a talent. Nebo - jak vás o tom přesvědčí paní Florence - mít spoustu peněz, konexe, nulovou sebereflexi a toho správného manžela. Meryl Streep podává další (po kolikáté už?) excelentní herecký výkon, aby nás přesvědčila, že pro úspěch a slávu člověk nemusí mít talent, ale pouze snahu. Výsledek sice zní doslova falešně a děsivě, ale i tak jsem její postavě fandil a nedělal si z ní přílišnou srandu, kterou si ostatně u mě skutečná Florence vysloužila. Dále si nepamatuji roli Hugh Granta, která by mu natolik sedla jako zde. Prostě vše dopadlo, jak mělo. A ač příběh nikde moc nepřekvapí, své kvality si u mě obhájil do samotného závěru. 75%(29.1.2017)

• - Kostýmní výtvarnice Consolata Boyle musela do všech kostýmů Meryl Streep (Florence Foster Jenkins) přidat vycpávky, aby herečka vypadala objemnější. (Streeper)

• - Hugh Grant se původně rozhodoval skončit s filmovou kariérou, když ho režisér filmu Stephen Frears přemlouval, aby si v tomhle filmu zahrál Claira Bayfielda. Nakonec se rozhodl roli vzít hlavně proto, aby si zahrál s Meryl Streep (Florence Foster Jenkins). (Streeper)

• - Scéna z newyorského Carnegie Hall byla natočena v londýnském Hammersmith Apollo s cca 300 komparzisty. (Stanislaus)