Božská Florence

Božská Florence

Florence Foster Jenkins

Životopisný / Komedie / Drama / Hudební

Velká Británie, 2016, 111 min

Trošku jsem se životopisné komedie "Božská Florence" obávala, ale už po pár minutách bylo jasné, že není čeho ;-) Herecký talent Meryl Streep je tak dokonalý, že perfektně nedokonale zvládá falešně zpívat jako by sama v reálu nezpívala úžasně.. Hugh Grant herecky vyzrál a přála bych mu do budoucna více podobných rolí.. Simon Helberg za nimi nepokulhává a jeho postava do děje sedne jako zadnice na nočník.. Příběh by mohl být natočen klidně i více škodolibě, ale jeho kouzlo je právě v tom, že se snaží zachytit něhu, vášeň i hořkost jednoho lidského osudu s grácií a pochopením.. Nechápu "modré" hodnocení, já jsem si "Božskou Florence" užila na maximum ;-)(8.2.2017)

Božská Meryl rozvlnila svůj hlas do operní falše a Florence na plátnech kin povstala jak Valkýra v úžasnou podívanou. Herecké trio v seskupení Streep, Grant a Helberg bylo opravdu výtečné, spoluladilo krom zmíněného zpěvu naplněného děsivým kvílením a já si vychutnával každý hlt tohoto citlivě vtipného dramatu za neustálého tikotu metronomu. Inspirací filmového opusu je skutečná událost, která naučila lid si pevně svírat ušní dutiny, aby náhodou díky Božské Florence nedošlo k jejich destrukci a necitlivému zahlušení. Naštěstí film mi žádnou destrukci nezpůsobil, ba naopak mě příjemně po duši pohladil.(25.8.2016)

Nejnudnější - a nejzbytečnější - film pod sluncem - nechápu, proč musí jít krátce za sebou do kin už druhý film o nějaké příšerné ženské, co neuměla zpívat, na které nevidím absolutně nic zajímavého. Soudě dle reakcí publika měly být asi všechny zpívací scény Meryl Streep vtipné, ale osobně jsem ten příšerný NEZPĚV pouze protrpěl a chytal se za hlavu. Nevím, i když si odmyslím svoji averzi k životopisným filmům jako takovým - nudnější žánr aby pohledal - pořád mi tu zůstává jen beznadějně konvenční snímek, který je podle mě možné s klidem ignorovat. Pokud tedy člověk není vyloženě fanda Streep či Granta a nevadí mu pohled na dva herce, kteří už mají to nejlepší dávno za sebou - pro člověka, který má ještě v paměti jejich nejlepší role před x lety, je dost skličující vidět všechny ty vrásky, které oba stihli nabrat. Navíc na MS už začínám být mírně alergický, ona jde z role do role a není rok, aby neměla v kinech minimálně dva filmy - kdo je na ni ještě zvědavý, já ne, naposledy mě bavila snad někdy ve filmu Kramerová versus Kramer, ale to jí bylo o 37 let míň. Film mi přišel nejzajímavější v popisu zvláštního vztahu, který spolu Florence a Bayfield měli - zvláště ty zmínky o její nemoci a jeho nevěře jsou jedinými světlými místy, kdy je ten film nějak zajímavý a probouzí zájem o jeho postavy - ale jinak mi byly dokonale lhostejné, nenašel jsem si k nim sympatie, a celý námět filmu hodnotím jako filmařsky zcela neplodný - je to jen další variace storky o handicapovaném jedinci, který si splnil svůj (americký) sen - mainstreamový divácký vkus takové snímky odjakživa zbožňuje (reakce publika na novinářské projekci byly skutečně velice kladné), ale osobně od dobrého filmu přece jen čekám něco víc. Za mě otrávené 3 hvězdy a velká nechuť vidět ještě někdy něco s MS nebo od Stephena Frearse.(26.8.2016)

Mně je sympatickej každej, kdo zpívá hůř než já, protože takovejch lidí moc není. I proto jsem se na Božskou Florence v podání božské Meryl těšila. Právem. Streep je opět bezchybná. Ani Hugh Grant nezůstává pozadu a je sympaticky civilní, Simon Helberg zase dojemně roztomilý. Herecké výkony jsou tedy výborné, ale přesto se v podstatě jedná o víceméně obyčejnou retro komedii s prvky dramatu, místy (i přes evidentní vyhýbání se zbytečnému patosu) dojemnou.(10.1.2017)

Poté, co jsme zjistila, že se Meryl má zhostit role Florence, tak jsem se na film vůbec netěšilo. Nepřišlo mi, že tohle by byla zrovna role pro Meryl, takže jsem do kina nešla s žádným velkým očekáváním a možná proto se mi to tak líbilo a byla jsem mile překvapená. U první poloviny filmu jsem se opravdu hodně nasmála falešným tónům, které Meryl ze sebe dokázala dostat, ale také výrazům Simona Helberga. Jenže postupem filmu, kdy jsem poznávala příběh Florence mi jí bylo líto a už jsem se jejímu zpěvu smát nemohla. Konec je dle mého názoru na filmu to nejlepší, režisér Stephen Fears je mistr, co se biografických snímků týká a tohle zvládl skvěle. Hugh Grant se navíc konečně předvedl v docela jiné a vážnější roli než v roli svůdníka a upřímně doufám, že nějaké nominace tam padnou.(2.9.2016)

• - Příběhem Florence Foster Jenkins se také inspirovali tvůrci francouzského filmu Marguerite (2015). (Athree)

• - V bytě Cosmé McMoona (Simon Helberg), který pianistovi slouží i jako posilovna, a kam přijde Florence (Meryl Streep) "mýt nádobí", visí nad klavírem portrét Antonína Dvořáka. (vladous)

• - Meryl Streep sa vyjadrila, že táto postava bola pre ňu veľkou výzvou. Zo školy si pamätala, ako sa všetci váľali od smiechu, keď počúvali záznam spevu Florence. Myslela si, že napodobniť ju bude hračka. Paradoxne to však bolo oveľa náročnejšie než spievať dobre a čisto. (krasomama)