Will Smith září ve filmu Diagnóza: Šampión, dramatickém thrilleru, který vznikl na motivy neuvěřitelného skutečného příběhu nigerijského přistěhovalce, doktora Benneta Omalu. Geniální forenzní neuropatolog jako první objevil chronickou traumatickou encefalopatii, onemocnění mozku, které často postihuje profesionální hráče amerického fotbalu. Ti díky ní po konci kariéry trpí depresemi a často páchají sebevraždu. Upozornit na takové nebezpečí v zemi, která je fotbalem doslova posedlá, ale nebude vůbec snadné. (Bontonfilm)

bonovox

Milé prekvapenie, čakal som čisto športový snímok o nejakej legende a dostalo sa mi slušnej drámy so skvelým Smithom a pútavým skutočným príbehom o trpkej pravde o tom, že aj vrcholový šport môže zabíjať. ()

Kozlowski8

Příběh nigerijského lékaře - patologa, který přišel do USA a zde velice významně rozvířil vody v oblasti, která je pro Američany svatá - v americkém fotbale. Výsledky svých studií a výzkumů, které potvrdily spojitost častých úmrtí bývalých hráčů s nárazy do hlavy, kterým bývali permanentně vystavováni, dokázal prosadit i přes ohromné tlaky politiků, vedení NFL, byznysmanů i veřejnosti... Dobře natočený snímek s výborným Willem Smithem v hlavní roli. 75%. ()

PTuranyi

Produkčne výborne natočená dráma o odhalení chronickej traumatickej encefalopatie a boji doktora Benneta Omalu proti odporu NFL. Problémom však je, že sa nevie rozhodnúť či má rozprávať osobný príbeh doktora Benneta, jeho objavu, tragédii jednotlivých hráčov. Mohol by to byť slušný thriller o zápase s prehnitou korporáciou, ale polovicu filmu sa scenár tacká medzi týmito témami. Žiaľ nepodarilo sa celkom vyhnúť ani pátosu a smutné oči Willa Smitha tomu nasadzujú sladkobôľnu korunu. Situáciu zachraňuje Alec Baldwin a zopár scén slovného napadnutia a vyhrážok hlavnému hrdinovi, ktoré tak veľmi pripomínajú nedávnu situáciu okolo COVIDu. Patetický "šťastný" koniec naplnený sladkobôľnou náladou berie filmu ďalšie body. 60% ()

CHYREN

Tento film je velmi vzácné až komorní drama o vyšších principech, které se tak hnusí a příčí dementům a morálním kryplům. Nejrůznější morálně intelektuální psychopati, troubové a trotlíci si vždycky najdou důvod vidět za ideály jen pitoreskní divadýlko. Ospravedlňuje to nejen jejich lenost, ale také podlost a hříchy, kterých se dopustili oni sami. O čem je tento film? Je především o realitě. Nijak přikrášlené, bez nějakého sentimentu, nebo fabulace na jakékoliv téma. Z mnoha závěrů, které si z něj člověk může vytvořit, vyberu jen dva zásadní fakty: 1. Spojené státy americké (USA) vždy byly tím co byly, jsou a zřejmě pořád budou právě proto, že jsou to Spojené státy americké (USA) - zemí, kde i jedinec může porazit megakorporace. Jedinou zemí. Jedinou zemí, kde se z porážení korporací nestane patologická socialistická choroba, která ničí celý systém, aby na jejich místo dosadila své politicky zkorumpované gigakorporace. Viz.: EU. Ta to dovedla mnohem dál a snaží se zničit i národní státy. Je to o systému. O jeho principech. O jeho nezpochybnitelných principech. 2. Paradoxně tenhle systém je "doma" efektivní v dobrém slova smyslu, aby ve světě škodil. Ocenil bych tenhle film pěti hvězdami, kdyby téma bylo pojato nějak takhle globálněji. Přesto si tohle dílko budu pamatovat hodně dlouho. Dialog o dopadech a důsledcích takového boje, stojí za víc než jen jednu volně pohozenou myšlenku v pražské kavárně. ()

jozindodulik

To jsou ti Amíci tak blbí, že nevědí, že když dostávají rány do hlavy, tak to bude nést následky? Moc jsem nepochopil, o co šlo, je snad jedno, jestli mají ti hráči dg. M. Alzheimer nebo chronická encefalopatie, tak či tak je to z těch otřesů. Nevím no, v 21. století objevili znovu Ameriku. Jinak klasika, americký idealismus, Amerika kam se podíváš.. ()

luboss822

V prvom rade sa musím priznať, že som veľký fanúšik amerického futbalu a považujem ho za najlepšiu hru na svete. Pred pozretím filmu som si myslel, že pôjde o film, ktorý je smerovaný proti americkému futbalu, ktorý poukazuje na jeho najhoršie stránky a bude ho chcieť zostudiť. Film som si napriek tomu pozrel a musím povedať, že ma v ňom prekvapujúco sklamali úplne iné veci. V jeho natočení nevidím žiadnu podstatu a myšlienku. Samozrejme som plne sympatizoval s doktorom, pretože ide o správnu vec a NFL je len ďalšou korporáciou tak ako aj iné a všetko chcú ututlať, zamiesť pod stôl a ešte z toho aj ťažiť a vyvodzovať patričné následky, proti osobám, ktoré proti nej idú. Ale pýtam sa - na čo to bolo vôbec natočené? Každý normálny človek musí hneď pochopiť, že keď si 15-20 rokov budete denne desiatky krát poriadne mlátiť hlavu, tak si môžete poškodiť mozog a nakoniec aj umrieť. Samozrejme už treba byť doktor na to, aby sme zistili ako sa to bude prejavovať a aké presne budú následky, no každý sa musí dovtípiť, že to nebude zdraviu prospešná vec. Keď budete jesť denne hamburgery tak si predsa tiež viete logicky vyvodiť, že minimálne priberiete ak už nič horšie a napriek tomu to ľudia robia. Prekvapuje ma, že sa takáto vec začala riešiť až v roku 2002 a nie už aspoň o 10 rokov skôr. Myslím, že by to vychádzalo vzhľadom na časové obdobie kedy sa futbal začal poriadne hrávať, aj keď vtedy hity neboli zrejme tak tvrdé ako teraz, ale myslím, že to je jedno. To naozaj nejakému neurológovi nenapadlo začať skúmať takúto na prvý pohľad logickú vec už oveľa skôr? Nakoniec ak mám ostať ešte pri tej filmovej stránke filmu - keďže ide o film podľa skutočnej udalosti, nesmieme zabudnúť na typického amerického hrdinu, ktorý považuje Ameriku za sväté miesto, minimálne 10 krát spomenúť vo filme boha a hlavne dať ľuďom ďalší dôkaz, že aj v tomto škaredom svete sa nájde pravý Američan so srdcom na správnom mieste. Nič čo by sme nevideli už nespočet krát. Ak už točím film podľa skutočnej udalosti, treba nájsť zaujímavý námet a ak ho točím ako film v pravom slova zmysle a žiadny dokument treba taktiež diváka zaujať niečím novým a netradičným. Verím, že by sa to dalo natočiť aj lepšie. ()

Nemezzis

Vrcholový sport (byznys) versus zdraví, které se projeví časem (who cares). Bohužel se to netýká pouze ragby nebo boxu, ale většiny sportů. Will Smith je pro vážné role jak stvořený a tady to opět dokazuje. Zápory: Velebení Ameriky, jako nejlepší země na světě, over and over. Točeno pro sošky. 4,5* ()

nevergiveup

Největší problém, který tenhle film má, je předvídatelný děj. Ano člověk může namítnout, že to má v dnešní době polovina nově vznikajících filmů, ale tady mi to prostě vadilo. V podstatě po 20 minutách víte o čem celý film bude a jak zárověn skončí. Nicméně Will Smith je moje slabost a dokázal jsem proto tyhle nedostatky nechat na pokoji a řešit to, co tím chtěl vlastně básník říci. A to se mi líbilo :). 75% ()

zekon

Velmi dobře vyprávěný příběh, patrně podle skutečnosti, kdy prachy umoří pravdu když je třeba. Skvělá hudba a hodně citelný rukopis Scotta. Will Smith hraje nečekaně skvěle vážnou roli, hodně dobře se na to dívá. ()

kodwin

Velmi zajímavé téma a výborný Will Smith táhnou film výše, než na co má. Příběh nebyl špatný, ale dalo se to uchopit i zajímavěji. Každopádně stojí za shlédnutí, slabší čtyři. ()

Bogrant

Will sa vrátil po dlhšom čase ku serióznejších námetom a hneď to bolo poznať. Precízne zahrané, napísané, sústrediace sa hlavne na to pozadie a nie priamo na hru. Z toho vyplýva diagnóza, že Concussion je aj napriek malým ohlasom a nižšiemu hodnoteniu stále účelový film, ku ktorému keď si nájdete cestu, isto za to stojí. ()

KraLuban

Není to špatný film...ale také nic objevného a je to docela utahané. Smutný, pravdivý film založený na skutečné události. Extra body za herectví Willa Smitha, tohle byl opravdu kvalitní výkon. ()

pavelpetr

Je to opravdu pěkný film. Jediné co mi vadilo, byla délka. Dvě hodiny jsem nevydržel koukat a v posledních 35 minutách už občas ztrácel koncentraci na děj. ()

charles3

Shodou okolností jsem den předtím viděl poprvé Aliho, rovněž se Smithem. Šampión mi proti němu přišel o třídu lepší, a to ho nenatočil ani Michael Mann, ani nevyprávěl o nějaké známé celebritě. Mile mě překvapilo, do jak ožehavého problému tvůrci "zavrtali". ()

kecal

Chtělo to zkušenějšího rejžoscénaristu, který by to vyladit o trochu lépe, ale i tak je to zajímavý film a stojí za to ho vidět, obzvlášť pokud vás něco z dotčených témat aspoň trochu zajímá. ()

Bruce0659

Športovci sú ako autá, keď sa "pokazia", opravia sa v servise. Urobí sa čokoľvek, len aby mohli nastúpiť spät do zápasu. Skvelá dráma o snahe objasniť riziká spojené s konktaktým športom. Will Smith stvárnil postavu uznávaneho lekára na jednotku. Emócie a napätie nechýbajú. 85% ()

drovi

Danny Ťa neznáša. Buď menej umelcom. Viac zapadni. Keď počujem také slová tak sa mi otvára nožík vo vrecku. To je presne to čo ubíja kreativitu človeka. A som rád že Dr. Omalu nezapadol a pokračoval vo výskume, ktorý ho doviedol k novej diagnóze CTE. Každý kto vytŕča z radu je pre tento systém nepohodlný a vo filme to bolo jasne ukázané. To všetko sa stalo a bolo to natočené podľa skutočných udalostí. Zdá sa, že v americkej produkcii sa začína zobúdzať svedomie a ukázali sa praktiky NFL. Dr. Omalu mi pripomína Dr. Semmelweisa z 19. storočia. Aj toho celá lekárska komunita zosmiešňovala, keď jasne určil príčinu choroby šestonedieľok po pôrode a prinútil kolegov dezinfikovať a umývať si ruky. Je to svojim spôsobom parelela.Vo filme je ukázaná pravda, akú silu má stále biznis a ľudský život nemá pre tých, ktorí na tom zarábajú žiadnu cenu. V mene mamonu ničia životy ľudí, ktorí ukázali že cisár je nahý. Film by mali premietať na všetkých amerických školách. Will Smith ukázal, že je pán herec a svojej úlohy sa zhostil perfektne. Nesklamal ma ani Alec Baldwin. Bol to jedinečný filmový počin, ktorý je na začiatku nových dejín v americkom filme a v svedomí Ameriky. Odporúčam každému. ()

Krastom

Tak si pomalu začínám myslet, že Will Smith dokáže zahrát všechno. Na film jsem se podíval v původním znění a líbilo se mi, jak v roli lékaře z Nigérie dokázal napodobit cizinecký přízvuk. Mám rád filmy, které byly natočeny podle skutečné události a Diagnóza: Šampion mezi takové filmy patří. Jediné co bych vytknul, tak délku filmu. Místy se mi snímek zdál zdlouhavý. ()

Kdo rozveselí Willa Smithe?

Kdo rozveselí Willa Smithe?

12.02.2016

Diagnóza: Šampión k nám dorazí v březnu a v srpnu Willa Smithe uvidíme v comicsovce Sebevražedný oddíl. Tím ale jeho letošní nadílka nekončí, na konci prosince by měl totiž dorazit ještě v dramatu… (více)

Uprchlík Will Smith

Uprchlík Will Smith