Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

Brandon

Po osmi letech se mi konečně podařilo dostihnout Loď Jejího Veličenstva Surprise. Stálo to za to, skvělá výprava. Russell se pro role obhroublých charismatických hrdinů prostě narodil. ()

sskrblik

Třetí film co jsem viděl od Petera Weira a stále jsem nadšený nad jeho tvorbou. Master and Commander je skutečně jiný film než ty kterých máte možnost vidět tucty. Není to dané jenom dobrodružstvím, ale i hereckými výkony - obzvláště Russell Crowe ukázal svůj um. Ani se nedovedu nikoho jiného představit, kdo by tak dokonale ztvárnil tuhle roli. Master and Commander není pro každého, ale pokud máte tu správnou náladu, pak je to ideální volba. Dneska jsem ji opravdu měl a královsky jsem se bavil. Ikdybych dal filmu jen čtyři hvězdičky tak vše zachraňuje nádherný soundtrack, který výrazným způsobem ovlivnil kvalitu filmu. Hudba je geniální (až mrazí), úžasná kamera a pěkná výprava! Neznám lepší námořnický film - pro mě naprosto úžasný zážitek ()

Brain-D

Zatím nejlepší námořnický film, který jsem viděl. Takový film jsem nevyhledával, ale kvůli Peteru Weirovi jsem se na něj podíval. Krásná Weirova příjemná nuda provázela celý film. Uteklo to jako voda a proplulo to mezi prsty jako nic. Russell Crowe a Paul Bettany vedli mezi sebou velmi zajímavý přátelský vztah, takže bylo co pozorovat. Byla to skvělá plavba, pro mě lepší jak piráti z karibiku.) ()

harryy

Výborný scenár dopĺňajú kvalitní herci.Rusel Crowe ako vždy vynikajuci treba uznať že dokáže presvedčivo zahrať v tomto filme mu postava Jacka Aubreyho výborne padla.Master & Commander je skutočne dobrý film, ktorý vtiahne diváka do deja a nepotrebuje na to do očí bijúce diery v logike. Ak máte náladu na kvalitný dobrodružný film, alebo na kvalitný hocijaký film môžem vám tento len doporučiť. 75% ()

Vodou

Skvěle vystavěné charaktery postav, vtahující atmosféra, drama o hrdosti, možná o přátelství. Vážně? Postavy kapitánů a předních členů posádky mají jakousi lidskost, možná soucit a lítost. Jenže k čemu to je, když pozbývá jakéhokoliv smyslu? Míním tím, že kapitán Jack dokáže na svý lodi být "strhujícím" způsobem spravedlivý, motivující a oddaný své zemi. Pak mu ale vůbec nevadí, a ani o tom nepochybuje(tedy jestli jsem to nepřehlédl), že do krvavého(a zbytečného) boje pošle dítě, aby se naučilo být správným námořníkem a vědělo, co to obnáší, nemluvě o posádce lodi. Dítě se to naučí, pár lidí zastřelí, z posádky zbude polovina, a Jack si myslí, že to bylo šťastné rozhodnutí. A doktor, proč radši nechytal toho kormorána, nakonec chce jenom udělat radost Jackovi, a co vlastní přesvědčení o nesmyslnosti boje? Tak to tehdy chodilo, oceány byly bojišti a hrdost a oddanost byly nejvzácnějšími vlastnostmi. Mám tomu tak rozumět?Kdepak, lidské smýšlení(pohnutky, touhy, strachy) se po staletí nemění. Jack měl prchnout a ukázat opravdové lidství.(mluvím v rovině příběhu - o čem se film snažil mě přesvědčit, ale nedokázal to) ()

Unnamed

Audiovizuálně moc pěkné (bouře byla mou oblíbenou scénou), jen děj byl slabší než u kteréhokoliv dílu Hornblowera. Slabší 4* ()

VanTom

Dechberoucí válečné "dobrodružství" HMS Surprise při honbě za francouzským korzárským "přízrakem" Acheron na odvrácené straně světa (tzn. u břehů Jižní Ameriky). Zkušený lodivod Peter Weir palubu neopouští a na pevninu vkročí jen v krátkém intermezzu na Galapágách, jinak se soustřeďuje na "všednodenní chléb" posádky i důstojníků, šlapajících jako důkladně promazaný stroj. Na malém prostoru dokáže přiblížit mnoho skvěle ztvárněných postav, které nám pak nejsou ukradené – což násobně platí pro kapitána a doktora, dva přátele s odlišným názorem na službu a svět (armádní vs. vědecký). Nejpůsobivější je ale právě ona věrohodnost chodu válečné lodi (jak za bouře či bezvětří, při pronásledování, úprku nebo následných opravách, tak v ohlušující bitvě), dělající z filmu výjimečné dílo. ()

liuk

Přestože je zde vše takřka dokonalé (herci, hudba, výprava, efekty, bitvy), nedrží to zcela pohromadě. První věc, co mě trkla, bylo poměrně skokovitě pojaté vyprávění. Myslel jsem si, že bylo vybráno kvůli tomu, aby se do filmu vešel celý uzavřený příběh, bohužel se tak nestalo a film skončí velmi otevřeně ve stylu "celý tento minipříběh byla jen malá epizodka v životě vojenských mořeplavců". Na druhou stranu opravdu potěší ta opravdovost a moc se mi líbila postava přirodovědce Bettanyho, bohužel většina ostatních postav není ničím zajímavá a tak jsem se mezi nimi docela ztrácel. Určitě se ale na tuto výpravnou epopej kouknu někdy znova. Klasické 3*. ()

Pražák

"Mají nás za svoji kořist. Jejich chtivost přivodí jejich pád. A i když jsme na odvrácené straně světa, tato loď je náš domov. Tato loď je Anglie." Nádherně natočené dobrodružné drama ze kterýho následovala mořská nemoc. ()

ghatos

Všechno je, jak má být a přece tomu něco chybí. Laskavý Russell Crowe kočíruje svou posádku na druhou stranu světa, ale na čtyřhvězdičkový ostrov nedopluje. Nejpovedenější je občasný vhled do psychologie posádky a závěr. 67%. ()

Myrreczech

Velice zdařilý snímek z období napoleonských válek, který zaujme především fantastickou kamerou. Z herců se mi protentokrát více líbil Paul Bettany v roli sympatického doktora/ přírodovědce, ale to neznamená, že by Crowe byl nějak zahamben, jeho charakter je výborně zahraný i napsaný. Příběh celkově nenabídne příliš neočekávaných momentů (až na úplný závěr) a ani není moc složitý, přesto dokáže zabavit po celých 130 minut a to se musí ocenit. Zklamal především soundtrack, který by k takovémuto filmu měl být mnohem epičtější. ()

Kosmik 1

Pro mě nejnapínavější a nejkrásnější námořnické dobrodružství, jaké jsem doposud viděl. Výborné herecké výkony nejen Crowea a Bettanyho, ale celé posádky. Dokonalost sama. Všechno stoprocentně uvěřitelné, všichni a všichno na lodi funguje, tak jak má. Připadal jsem si, jako bych byl na té lodi s posádkou a prožíval s nimi celý ten příběh a souboj s lodí Acheron. Nádherná podívaná. 95% ()

Autogram

Úvodná scéna s detailnou prehliadkou vybavenia lode ma zaujala, ale potom celú prvú hodinu som rozmýšľal, čo bude zaujímavé a akčné na naháňačke dvoch lodí, dokonca plachetníc, ktoré nemôžu ani pridať plyn, rozbehnúť sa, predbiehať, môžu iba machrovať so sťažňami a plachtami a vyvinúť maximálne rýchlosť pomalého cyklistu. Ale potom to začalo, psychologické hry a problémy kapitána Jacka a moje uvedomenie, že nie je až také ľahké byť kapitánom, niesť váhu rozhodnutia a ako ťažko kontrolovať pýchu bojovníka zvyknutého vyhrávať. Toto dokázal Weir vykresliť znamenito. Pri spomenutí nového cieľa plavby Galapágy som zaplesal a doktora Stephena som si hneď predstavil ako Charlesa Darwina potulujúceho sa po ostrove. Tam mal ale doktor ešte jednu ťažkú skúšku a to by sa ani Rambo s Housom nechytali, hlavne, že mal k dispozícii zrkadlo. Nič nebolo márne a Darwinovo učenie nakoniec pomôže aj v taktike a zvráti výsledok vojny alebo aspoň jedného boja. -- Posledný šev ide cez nos. ()

vyfuk

Toto je typ filmu, který vás spíše zaujme svou výpravou než příběhem. Ten je totiž svým způsobem nezáživný a osobně jsem se u něj místy dosti nudil. Ale zhlédnutí nikoho nezabije. Brzy přijde čas na druhou šanci. ()

Stasz

Film, nejen o životě námořníků na moři v té době, ale taky o netradičních vsuvkách jakožto prozkoumávání ostrova Galapágy či taktické úskoky při stahování se před nepřítelem. Vše je doplněno nádhernou hudbou. ()

zigíš

National geographic života na moři koncem 18. a začátkem 19. století. Někde kolem napoleonských válek, v striktně chlapáckém podání, kde více méně absentují zbytečně romantizující prvky a důraz je kladen na povinnost a sílu odhodlání ..brilantní technická stránka už ´pouze´ jako bonus :) ()

Kroc

Drsná realita námořnictví a jemná hra na housle-to k sobě moc nejde, ale přesto se to Peteru Weirovi podařilo dokonale scelit.Podařilo se mu vyprávět příběh realisticky (i když kdo dneska pamatuje Napoleonskou dobu?), takže tedy tak realisticky jak to jen jde podle dnešních měřítek.Výborní Russell Crowe a Paul Bettany ()

Styxos

Přiznám se bez mučení, že na tento snímek se mi v mé filmotéce prášilo již velmi dlouho a já neodolal a konečně jsem si jej pustil. A můj názor? Snímek je hromující po všech stránkách, Peter Weir je Pan režisér a Master and Commander od dneška získává čestné místo ve stříbrné truhle, kde mám uloženy další filmové perly :-) ()

Sir-Filip

Výborný Russell Crowe s Paulem Bettanym, skvělá hudba, krásná příroda Galapág a vítězství britské galeony nad francouzskou. Tak asi v pár slovech shrnout Master and commander. Nepříliš složitý příběh Vás vtáhne do děje, jakoby se jednalo o ten nejnapínavější román. Bocceriniho skladby pak dodávají plavbě takovou nenapodobitelně pohodovou atmosféru, že je docela jedno, co se právě odehrává na scéně, a tak snadno přehlédnete i těch pár chyb, které se tu a tam objeví. Absence ženské role sice překvapí, ale filmu ve výsledku vůbec nevadí. Nakonec se tedy dostávám do pozice, že vlastně nevím ani pořádně proč, ale musím dát plný počet....!!!!! "ENJOY IT !!!" ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)