Master & Commander: Odvrácená strana světa

• USA Master and Commander: The Far Side of the World (více)

Píše se rok 1805 a Napoleon je pánem Evropy. V cestě mu stojí jen britská flotila a z oceánů jsou bitevní pole. Kapitán Jack Aubrey na lodi Překvapení u severního pobřeží Brazílie dostává rozkaz zničit francouzskou korzárskou loď Acheron, a tím zabránit pokusu přenést válku do Tichého oceánu. Střetnutí s  Acheron dopadne špatně a kapitán Aubrey musí ustoupit, aby zachránil alespoň mužstvo. Naštěstí se jim podaří ukrýt v mlze, a když jsou v bezpečí, začnou loď Překvapení opravovat. Zatímco se mužstvo stará o loď, doktor Stephen Maturin ošetřuje zraněné. Je mezi nimi i malý chlapec, plavčík Blakeney, kterému musí amputovat ruku, a námořník Plaice, jemuž operuje hlavu. Loď Překvapení zakotví u pobřeží, kde dokončí nejnutnější opravy a dozví se, kdy francouzská loď Acheron proplouvala kolem pobřeží. Kapitán Aubrey ví, že musí Acheron zastavit… Dva námořníci přinesou Aubreyovi maketu lodi Acheron, z níž se Aubrey dozví její slabiny, kterých ale moc není. Vydají se opět na moře, ale Acheron si na ně počkala. Aubrey zahájí manévry, připraví pro Acheron falešný cíl a střetu se vyhnou. Aubrey dokáže manévrovat tak, že další den stíhají Acheron. Pokud by jí dohnali, mají šanci Acheron zničit. Možnost vítězství jim však znemožní bouře: zlomí se jim stěžeň, který musejí odseknout, aby se nepotopila celá loď, a v moři utone mladý námořník Warley. Kapitán Aubrey je posedlý vítězstvím, ale smůla mu nedopřává uskutečnit jeho cíl. Posádka je přesvědčena, že smůlu nosí podporučík Hollom, který sám začne věřit, že je prokletý a raději skočí do moře… Aubrey stále hodlá zničit Acheron a nedbá rad svého přítele doktora Stephena, aby se raději s posádkou vydal na cestu domů. Aubrey se přestane honit za zničením lodi, až poté, co je doktor raněn. Doktor chtěl prozkoumat ostrovy a nalézt nové neznámé živočišné druhy, ale kvůli honbě za Acheron nebyl na výzkum čas. Nyní Aubrey rozhodl, že už není kam spěchat, a doktor začne zkoumat ostrov. Při tom zahlédne Acheron a běží se svými pomocníky varovat kapitána… (TV Prima)

char_t

Původně jsem chtěl dát jen tři, ale za skvělou atmosféru dobového námořnictva a za polootevřený konec (žádná hollywoodská oslava hrdinného vítězství) ještě tu čtvrtou přihodím... Jinak možná překvapivě žádný patos, žádná megafilmová velkolepost, místy se film dokonce vleče, ale kupodivu to nenudí. ()

Wolvie

Fenomenální námořnický epos s geniálním Crowem a ještě o ždibec geniálnějším Bettanym.Velkofilm v pravém slova smyslu a dost možná i nejlepší film Petera Weira.Silná slova,já vím,ale taky pro silný film. ()

Eluin

Historický velkofilm takový, jaký má být. Minimum patosu (this is England!), úžasné bitvy a dobří herci. ()

RedDuck

Film ideální pro námořní historiky, ale pro mě jen dlouhá nuda - příběh žádný a akce poskrovnu. Minisérie Hornblower mě rozhodně bavila víc. ()

Heroine odpad!

Tenhle film je moc dlouhý, militantní, agresivní, a plný moudrých řečí které nejsou pravda. Všichni tu vypadají hnusně, i normálně celkem koukatelní herci. A jejich ohromně vtipné spojení války s přírodní vědou? Trapné. A taky jsem měla víckrát během filmu dojem, že ne palubě lodi kromě kapitána velí parta dětí. Nebylo tu vůbec nic, co by se mi líbilo. Ani jedna věc. ()

sadlokan

Variace na cpt.Achaba.Ovšem tenhle není až takový blázen,vždyť také,například,hraje jako člen lodního dua,na housle.A žádná potvora mu neukousla nohu,že. ()

gumbo

Tohle rozhodně není velkofilm. Tohle je poctivá mořská žánrovka ve stylu Bounty, kde hlavní prim hrají charaktery a poletování dělových salv je až druhotné. - For England and for Nelson to the end of the World - 70% ()

Kirman

Pro mne je tento snímek originálem a nic podobného jsem neviděl - to by snad musel Russell hrát v nějakém pokračování... Dojemný příběh nejen o přátelství. ()

BOURQUE

Veľmi dobre natočený dobrodružný film, ktorý je tak trošku alegóriou príbehu Moby Dick. R. Crowe podáva skvelý výkon a po filmoch Gladiator a Čistá duša opäť ukazuje, že na tejto Svete neexistuje charakter, ktorého by nemohol zahrať. Okrem neho P. Bettany je druhým pilierom tohto príbehu. Hudba presne doplňuje dej, tak ako to má byť. Osobné hodnotenie: 82% (****) ()

Romeo5

Tento film jsem viděl asi 5x a pokaždé jsem se bavil...Miluji historii miluji tu dobu i staré lode a dobrodružství mořských vlků...Navíc je tento film dovedený k dokonalosti..každý moment má své místo v mozaice..Nádherný ()

Ombak▼Penari

Opravdu fajnové námořní pokoukání, ale pro mě zůstal film tak na půl cesty. Není to rozhodně klasická dobrodružná záležitost, ve které se jde z jedné bitvy a potyčky do druhé, ale současně mě ani nepřipadly nějak zajímavě rozehrané vztahy a charaktery postav. Drama na lodi se také nijak extra nekonalo, tudíž to mnou spíš prošumělo jako velmi chytlavá a vkusná podívaná s kvalitními hereckými výkony, ale hloubku či velké rozuzlení na závěr jsem v tom nenašel... ()

MickeyStuma

Historických filmů o námořních bitvách je jako šafránu a tak potěší, když se čas od času jako zázrakem něco takového objeví. Master & Commander pochází z rozsáhlé knižní série a tvůrci se nějak rozhodli nejít chronologicky a vzali pro tento film rovnou až nějaký díl vzadu. Jako by to však ani nevadilo. Scénář je napsán tak, že se dozvíme co máme a to nám stačí. Příběh poukazuje na dění na moři v té nejsyrovější podobě a tak válečné scény doslova tají dech. Naprostý masakr po všech směrech snad takto ještě prezentován nebyl. Ten neúprosný cit pro detail skutečně šokuje. Bez CGI by to takto samozřejmě zrealizovat nešlo a tak díky za tuto možnost. Naprostý realismus je tedy hlavním tahounem, ale nelze poukázat ani na herecké výkony. Např. Russell Crowe je ve své roli prostě svůj. Není unylý ani nepřehrává. Byť se jedná o pouhou popkornovou zábavu, nelze toto nepovažovat za umělecké dílo. V tomto žánru byla laťka postavena opět o něco výš. ()

rekkky

Jedinečná žárovka, o tom žádná, ale všechno narazí na bariéru v momentě, kdy se projeví fakt, že film není natočen podle skutečné události a námět je zprostředkován z kombinace několika knih. Vznikl z toho nesourodý mix, že kterého není jasně daný účel. Nicméně zachycení atmosféry na palubě je dostatečně autentické, a má něco do sebe. ()

Rathalos

Mna tento film velmi neoslovil,su tam sice dobre bojove sceny,aj po vizualnej stranke fajn,ale mna to tak trosku nudilo,tri hviezdicky dam...:-) ()

lemonova

"Odteď žádné pane a žádné salutování." "Ano, pane!" :)) Krásny a ľudský film o priateľstve, odvahe a statočnosti. Peter Weir točí jednoducho krásne filmy.. ()

Besyn

Musím se přiznat,že mě to docela uchvátilo.Za prvé skvělé herecké výkony tj. Russell Crowe odvádí svůj standart (hraje jako vždy perfektně),obrovským překvapením byl však jednoznačně Paul Bettany v roli lodního doktora,který by si minimálně zasloužil nominaci na oskara.Za druhé prvotřídní výtvarné a technické zpracování od kamery přes vizuální efekty.Ale co mě dostalo vůbec nejvíc bylo to,že jsem skutečně s posádkou prožil dvě a půl hodiny na palubě Surprise a jejich konflikty,roztržky i přátelství jsem vnímal téměř až fyzicky.Celkově se jedná o jeden z nejlepších filmů tohoto roku,který však, musím souhlasit,není vůbec akční (malá akce na začátku a trošku větší na konci),takže nějaké obrovské bitvy,gigantické výbuchy alá Piráti z Karibiku rozhodně neočekávejte,jinak můžete odejít ze sálu celkem zklamaný a to by byla škoda protože se jedná o jednoznačně skvělý neakční, dobrodružný film. ()

Cruchot

Film, jakých se už dnes moc netočí. Dobrodružný, ale v podstatě komorní příběh, kterému dominují výteční Crowe a Bettany. Ty dva si prostě musíte zamilovat, stejně jako většinu zbylých členů posádky. Po shlédnutí snímku jsem dostal chuť přelousknout literární předlohu i se zbylými díly. ()

Merggie

Peter Weir mi jednoducho nesedí. Jeho atmosféru nemám rád, pretože sa do nej väčšinou (jedna výnimka existuje) nedokážem vžiť. Na hodinky som sa síce ani raz nepozrel, ale táto plavba ma napriek príjemnému zážitku nezaujala. Miestami mi pripadala príliš vyumelkovaná a predpísaná. Málo zvratov, vlastne takmer žiadne. Viackrát som sa trafil do toho, čo sa stane a to v mojom ponímaní filmu nie je príliš dobré vysvedčenie. Tešil som sa na psychologické vykreslenie postáv a ich pocitov, ale dočkal som sa iba detí v slzách a jednej samovraždy. Chýbal mi zrejme len onen povestný kúsoček citového vydierania a viac chytľavých námorníckých melódií. Crowe ma narozdiel od Bettanyho nepresvedčil, aj keď ho ako herca staviam do rangu najlepších. Za zmienku stojí rôzne nazeranie na svet hlavných postáv. Jedna miluje prírodu a jej vývoj, tá druhá zas akciu a priamy boj. Idú teda proti sebe, ale vždy ich spoja sláčikové nástroje. Po technickej stránke je film vynikajúci, chýba mu však myšlienka, ktorá nevyfučí z hlavy. Za tie scenérie to však určite stálo. 60% ()

Joeey

Tohle námořní dobrodružství je určitě kvalitní po technické stránce, obsahuje několik působivých scén, ale nijak výrazně mě nezaujalo. ()

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

Vary přivítají Alicii Vikander a Ewana McGregora

13.06.2023

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Komu letos poputují čestné Oscary?

Komu letos poputují čestné Oscary?

22.06.2022

Master and Commander se dočká prequelu

Master and Commander se dočká prequelu

05.06.2021

Oceňovaný snímek režiséra Petera Weira Master & Commander: Odvrácená strana světa v roce 2003 maličko doplatil na fakt, že šel do kin proti Návratu krále. Nejen, že tak většina diváků dala… (více)