Komorná

• Jižní Korea Agasshi (více)

Šlechtična Hideko žije v ústraní na venkovském panství se svým strýcem a poručníkem. Chlípný strýc vychovává Hideko přísnou rukou a čeká, až dospěje, aby si ji mohl vzít a zmocnit se jejího bohatství. V domě se však objevuje podvodník, který zosnuje příchod mladé komorné Sukhui ve skutečnosti chudé kapsářky, která mu má pomoci nebohou Hideko svést. Dobře promyšlený plán ale začíná hatit vášeň, která mezi dvěma dívkami zahoří. Brzy navíc přestává být jasné, kdo koho ve skutečnosti podvádí. Příběh bestselleru Zlodějka spisovatelky Sarah Waters do japonsko-korejských reálií 30. let 20. století převedl jeden z nejvýraznějších jihokorejských režisérů současnosti Park Chan-wook a vytvořil dynamický thriller plný zvratů prodchnutý podmanivou erotickou atmosférou. (Aerofilms)

elimS

60% - komentář 20ti slovy: Celkem "složité" - několik zvratů, doplněné "flashbacky" z toho udělali "tří-dějový paralelní" film. Potřeba vidět 2x, ale 150 minut mě odrazuje. ()

hazdrova

Bolo to dobré, prekvapilo to. Bolo tam na môj vkus príliš veľa erotiky, ktorá nebola potrebná na vykreslenie obrazu. Ja na tieto kórejské proste nie som. Nápad však dobrý s nečakaným zvratom. 3* ()

wege

Když to porovnáte například s Život Adele je to opravdu takové soft, hodně soft. Jak dějově, tak emočně, tak vyobrazením sexuálních scén. Zároveň je ten děj takový předvídatelný, od půlky tušíte, co se bude dít. Nicméně dokoukal jsem to o půl druhé v noci, když jsem věděl, že v šest ráno musím vstávat, takže ten film si dokáže udržet napětí a nepustí vás. Moc pěkná variace na ze začátku neškodně vypadající perverzáky, podvodníky, využívající stereotypy korejsko/japonské společnosti. Má to nádhernou kameru, moc se mi líbí, jak i děj odehrávající se z velké části vevnitř není statický. Přijde mi super poselství v tom závěru, že ty knížky nečetla jen pro nic za nic a něco si z nich zapamatovala a dokázala to využít v praxi o) ()

mac000

Já jsem měl (narozdíl od pana Vančury) na měkká a pohodlná sedadla v kině štěstí a tak to mé sedací ústrojí celé ty dvě a půl hodiny vydrželo bez újmy. K filmu samotnému to je nezbytný předpoklad, protože místy zdlouhavé a opakující se sekvence mohly být trochu pokráceny, filmu by to prospělo. I eroticky vypjaté scény jsouj výrazně stylizovány a nepůsobí tak živočišně (jako např.ve francouzském La Vie d´Adele). Přesto klobouk dolů před mistrem Parkem a jeho schopností gradace napětí. Pohrává si s divákem a divák mu ochotně sedne na lep... ()

MyrnaAlec

Velké překvapení, že můj oblíbený brutalPark režisér umí zvolnit a natočit něco tak poetického, erotického a výtvarně dokonalýho. Pokud tam jsou i krásné ženy, které si vystačí samy, tím líp:) ()

johnny01

Někteří film komentují slovy „lesbické porno“. Tedy ne že by tam nebylo – je tam a docela explicitní. Jistě lze diskutovat, zda mohlo být méně explicitní. Ale není jej tam tolik a především je spíše doplněk (možno tedy říci, že jde spíše o erotiku). Film je totiž především o vzájemném vztahu obou hlavních hrdinek. A kromě úvodu je celý film vynikající, nepředvídatelný, děj se různě klikatí a obsahuje i velký překvapivý zlom. Dále se mimořádně povedly scény ze čtení knihy a kouření zvláštních cigaret – strýc i mladý šlechtic jsou zahráni vynikajícím způsobem (stejně tak i šlechtična i její služka). Jediná výtka tak míří k úvodu, který je poněkud nepřehledný a chvíli trvá se ve filmu vyznat. ()

Rachi

Pořád se nemohu zbavit dojmu, že ,,komorná,, je jen nějakou peprnější verzí ,,Fingersmith,, Každopádně Chan-Wook Park stvořil tu pro mě lepší verzi ,nežli Aisling Walsh. ()

Vera2613

Skvelé! Malo to zaujímavú zápletku, dobré zvraty, ktoré som nečakala a úžasnú kameru + veľmi dobrých hercov. Na to, akú dlhú to malo stopáž ma to dosť bavilo keďže som sa ani raz nepozrela na hodinky. Hodnotím na silné 4* ()

ostravak30

Přiznávám, hodně odvážný film. Ale pravdila toho, co je v kině dovoleno se hodně posunula - viz. Love. Erotické scény jsou na hraně pornografie. Nicméně asijská fimografie je zde pořád trochu orientální pro českého diváka. Komorná je rozdělena na tři části a jako by právě ty určovaly, kdo se má na ni dívat. První část je svým vyprávěním pomalejší jako klidná voda ve stojaté vodě. Divák se dozvídá příběh a myslí si, že vše ví. Zajímavé. Ovšem druhá část je najednou strhující, vášnivě erotická a má plno zajímavých zvratů. Ovšem třeří část je už skutečně chvílemi pro silné povahy. Záleží, kdo si na filmu co vybere. Je to výpravná podívaná pro dospělé plná skvělých hereckých výkonů ovšem s malým nadhledem do historie Jižní Koreje třicátých let. Výpravná hudba a kostýmy dodávají filmu na ještě větší výpravnosti. Filmu ubírá jistě i delší stopáž, která je dost únavná a není snadné se přes ni překousat. Ovšem stále trvám na to, že film je možná romantický, možná dramatický, ale především silně erotický a to nejen vizuálně, ale i skrytou podmanivou erotikou, jejíž hrana je dostatečně nahnutá k pornografii. Příběh to ale není nezajímavý. ()

Sticks

Celkem mi přijde, že Park se chce přiblížit Kim Ki-Dukovi se svou tvorbou poetických snímků. Stejně jak Kim, tak i Park dosáhl celkem zvláštního počinu. Nevím teda, jak moc se tu šlo podle předlohy. Ale řek bych že dost, protože jen ženská mysl mohla splodit takovou hovadinu. Je to celkem lineární příběh s double twistem jako jediným silným momentem. Pracuje se tu snad i se symbolikou. Je to bez spádu a napětí. Taková špatná Agatha Christie, neomarxistická červená knihovna. Což ale o to, Park točit umí a řemeselně je to zajímavé. Jen ten příběh. Souhlasím s Marigold. ()

blondboss

Na ázijské filmy musíte mať buď chuť alebo veľkú dávku porozumenia, mne v tomto prípade očividne chýba tá druhá vec. Park sa síce snažil natočiť naozaj zaujímavú psychologickú drámu, ale na mňa to bolo natočené až moc chaoticky a bez akéhokoľvek zmysluplnejšieho konceptu. Tento film bol síce okrášlený o prvky lesbického light porna, avšak to nemení nič na tom, že ja som sa proste nudil. Pre mňa len podpriemerný snímok a môžem ísť opäť hľadať niečo lepšie, čo sa v Ázii natočilo. 45 % ()

spotczek

Nádherný erotický film s duší. Přitom bych až doteď neřekla, že něco takového vůbec může existovat. Předlohu sice neznám, ale řekla bych, že tato filmová podoba jí pomohla. Co se v literární verzi mohlo zdát laciné, to tady díky exotickému prostředí nabývá na působivosti a uvěřitelnosti. Hlavně kamera, lokace, celé to vizuálno stmeluje na první pohled zašmodrchaný (nakonec však skvěle promyšlený) děj o zlodějském komplotu do apoteózy upřímného, milostného citu. Na každém divákovi je, jak moc se nechá touhle svůdnou pohádkou omámit. Proto je mi líto těch, kteří tu ve svých postřezích rozebírají jen lesby nebo asijský původ, protože jim nejspíš kvůli zamindrákovanosti uniká pravá podstata prchavých kouzel krás života. Mladí i živí jsme jen chvíli, ale pozná-li se to na vlastní kůži, chutná to navždy! ()

BlondJames

Já už toho VERBALA nemůžu ani cejtit, z jeho komentářů se mi točí mozek, hlavu patu to má tak maximálně v jeho hlavě, a ty výblitky co dokáže vytvořit a který mi přišly toliko vtipné, když jsem na něj jako čerstvý teenager narazila, mi teď znechutí jakýkoliv pohled na jeho jméno...bože odpusť mi, ale kdybych mohla, udělám nějaký reset, abych si v klidu mohla číst NORMÁLNÍ komentáře a nemusela prodírat jeho výměškama, které vychází bůhví odkud...Komorná je totiž zrovna ten film, u kterýho by měl člověk jako je tady madam Verbal!! jen šoupat nohama .Protože to, že ještě člověk dokáže vymyslet takový slátaniny slov, z něj nedělá BORCE, který dokáže recenzovat filmy na nějaké úrovni..takový člověk totiž úroveň nemá, takže pokud tomu Verbal naloží za tři, tak u mě to bude za pět, pokud tomu naloží odpad, tak nepřemýšlejte a ihned si ten film pořiďte, protože síla slov tohohle vytřiducha(vrbála) rozhodně minula velkým převelikým vobloukem. ()

STORM70

Ti korejci mi dávají zabrat. Nejdřív Parazit po půl roce Komorná a oba filmy za pět hvězd. Nádhera. A holky jsou teda taky moc pěkné... 9/10 ()

Soupalka

Britska verze se vice drzi knihy a na jeji pomerne verne zprostredkovani ma 2 dily, ktere mne bohuzel herecky ani jinak moc neohromily. Korejska si vzala namet, doplnila jej notnou davkou erotiky a z knizky novodobeho lesbisceho Dickense udelala neco, co se mi libilo o dost vice i kdyz to bylo take pekelne dlouhe. Kdyz jsem knihu pred lety cetla, premyslela jsem, jak bude lakave ji prevest na platno. Vetsi kontrast hlavnich predstavitelek v korejske verzi filmu podle mne hodne prospel.  Naopak, snaha o zahrnuti nektery dulezitych detailu z puvodni predlohy jako rukavicky nebo medailon zbytecne komplikuji puvodne jednoduse nastavenou dejovou linku podporenou mnoha dlouhymi a propracovanymi scenami  a nakonec nemaji pro film zadnou pridanou hodnotu. Skvela hudba i kamera. ()