Komorná

• Jižní Korea Agasshi (více)

Šlechtična Hideko žije v ústraní na venkovském panství se svým strýcem a poručníkem. Chlípný strýc vychovává Hideko přísnou rukou a čeká, až dospěje, aby si ji mohl vzít a zmocnit se jejího bohatství. V domě se však objevuje podvodník, který zosnuje příchod mladé komorné Sukhui ve skutečnosti chudé kapsářky, která mu má pomoci nebohou Hideko svést. Dobře promyšlený plán ale začíná hatit vášeň, která mezi dvěma dívkami zahoří. Brzy navíc přestává být jasné, kdo koho ve skutečnosti podvádí. Příběh bestselleru Zlodějka spisovatelky Sarah Waters do japonsko-korejských reálií 30. let 20. století převedl jeden z nejvýraznějších jihokorejských režisérů současnosti Park Chan-wook a vytvořil dynamický thriller plný zvratů prodchnutý podmanivou erotickou atmosférou. (Aerofilms)

Linaroth

Výpravou krásné, obsazením výborné. Tímto končí chvála. Bez ohledu na krásu obou hereček, jsem si jistý, že by k udržení tempa filmu pomohlo vystřihnout nebo zkrátit některé erotické scény. Závěr by taky zasloužil trochu kultivovat. Vzhledem k tomu, jak jsou budovány jednotlivé linie příběhy (zmínky o sklepu, choutky strýčka, ničení šunga, atp.), jeden by čekal, že vše bude mít patřičnou dohru. A nemá. A je to škoda. Za pořádný konec a stopáž pod dvě hodiny šel bych světa kraj, šel s hlavou odkrytou a šel bych bosý. A hodnotil bych za 5*. ()

Pawlisman

Pěkné drama se dvěma zvraty, možná až trošku moc dělané na americký způsob. Sice stále s některými typickými asijskými pohledy a scénami a především asijská erotická uchylita. Ale k plnému hodnocení mi kromě pomalého začátku chyběl nějaký šmrnc a památka navíc. ()

poet

Život Adele po Korejsky :P... Park ma svoj štýl a vie zaujať aj tam kde by iný režiser len prešľapoval na mieste. Žiaľ tento príbeh šiel akosi mimo mňa aj keď to malo zopár zaujímavých momentov. Príbehy o pomste bola iná liga ale lesbická romantika (aj ked dobre zahraná) ma trochu nudila. ()

Muel

| Amazon Studios | Filmová šmakocina. Kinematografická labutia báseň. Trúfalá hra s divákom. Veľmi veľa spôsobmi sa dá nazvať tento film, pretože je nesmierne preplnený detailmi, je brilantne zahraný a majstrovsky zrežírovaný. Director's cut je úžasne plynúci, niet sekundy, ktorá by vyčnievala a niet momentu, ktorý by nezapadol do mozaiky, ktorá tvorí tento, nazval by som chutný film. Ten film mi strašne chutil, celková execution prítomného príbehu a satisfakcie z neho je niečo, čo sa vidí raz za rok. Kórejská kinematografia má niečo v sebe, čo nemá Hollywood. A presne preto absolútne zbožňujem tento snímok. Viac TU. | Hodnotenie: 10/10 | ()

godycz

mno. chybel tomu penis. vsak premyslel jsem, jak dlouho ten lesbicky balet tocil, kolik choreografu na tom delalo, a kolik ejakulaci probehlo. ()

theSaint

Vizuální, citová, příběhová, erotická, atmosférická krása. Kdo utáhne 144min bez jediného klopýtnutí? Pro asijskou kinematografii mám velkou slabost, mám slabost pro krásné ženy, mám slabost pro nevšednosti a mám slabost pro kvalitní příběhy. Tady je naservírováno vše dohromady. Plus k tomu přičtěte (standartně) výborný herecký projev všech, jistou ruku Parka, a je vymalováno. ()

Bozvav

Totální pitomina, jenž je hlavně úplně o ničem. Možná je to tím, že asijská mentalita je mi na hony vzdálená. Nicméně u sledování jsem se velmi nudila. Jedna hvězda za výpravu. ()

Lucretius

Zajímavé je porovnat Komornou s dvěma dalšími filmy s podobným rámcem, s Favoritkou a Parazitem. Ve Favoritce se všechny postavy chovají přísně účelově vzhledem k vlastnímu zisku. Spojenectví jsou výhradně pragmatická. V Parazitovi se děje něco podobého, jen ne na úrovni jednotlivých postav, ale rodin. Naproti tomu v Komorné s tímto přístupem postavy začínají, ale v průběhu tento přístup poruší. Překročení účelovosti k tomu zachovat se lidsky má nakonec klíčový dopad a je jen sympatické, že nevede přes nějaké "hvězdné nebe nade mnou a mravní zákon ve mě", ale přes vagínu. * Film sice je audiovizuálně famózní, příběh je ale stále primární a funguje klidně i na malé obrazovce, kde z vizuality člověk nemá nic. Ač částečně jde o sexuální povídku a příběh silně pracuje se sexuálním napětím, sex zde není otravná atrakce a film si jej narativně unese. * Mimochodem, téměř u všech Parkových filmů najdeme komenty typu "na Parka je to slabé", což je trochu paradoxní. U Komorné celá věc vyústila, jak zde píše Jhershaw, do zvláštního anti-hype. Předchozí "Stoker", v němž američtí herci sehrávají asijský příběh, sice možná působil trochu uměle a nudně. Nicméně, zde za ten anti-hype vlastně škodolibé díky. Nečekal jsem mnoho, ale nakonec jsem byl nadšen, Komorná je naopak přesně ten starý dobrý Chan Wook Park s vynikajícím originálním a svěžím scénářem a precizní dynamickou režijí. ()

Meteorista

Mám rád příběhová překvapení, takže se mi todle líbilo. Navíc to balancuje mezi dramatem, trochu malinko detektivkou a erotickym filmem. Takle moc něžnej, řekněme, sem ještě snad asijskej film neviděl. Takže za to body k dobru. Není to zákonitě pro každýho. A na konci se malinko dočkáme i pověstný korejský brutality. Malinko. Takže je tam od všeho trochu a něco malinko navíc. Konečný titulky sem pozoroval naprosto spokojen a umělecky naplněn. ()

panchovo

Já říkám bravo. Park se trošku uklidnil a je to dobře. Obraz je tradičně opulentní, mezi holkama to velmi jiskří a překvapivé twisty v ději přicházející se změnami vypravěče spolehlivě udrží pozornost. Smlsnul jsem si, a to i díky několika povedeným vtipům, které tam Park vpašoval. A nakonec se nám rejža ještě přizná, kým by asi tak on sám v tomhle příběhu byl... ()

GOREGASM

Park je pro mně režisérskou modlou a je více než pravděpodobné, že k jeho filmům už přistupuji více než neobjektivně a Komorná není výjimkou. Historický román v rukou Chan - Wook Parka? Nečekejte Howards End, ale pokud jste viděli jeho předešlý majstrštyk Stoker, myslím, že nebudete daleko od napjatého očekávání. Vizuální delikatesou je každý Parkův film a Komorná si ve všech aspektech drží Parkův cejch, kdy je pořád na co se dívat, ale hlavně je co vyprávět a co hrát. Spletitý příběh z Japonska vypráví Park originální duální optikou, kdy se velmi chytře doplňují díly příběhové skládačky v divákově hlavě a mnohé momenty tím opravdu v průběhu vyprávění získávají jiný, častokrát intenzivnější rozměr. Komorná určitě aspiruje na cenu nejsmyslnějšího historického dramatu všech dob, protože Park se nebojí a Park intimitu a sexuální tenzi prodá do poslední kapky hereckého potu, aniž by potřeboval být vulgární, naopak hravostí doslova přetéká. Lehkost s jakou mě Komorná proběhla před očima je dána vizionářským mistrovstvím tohoto korejského ďábla, který se i zde podívá do temných kobek asijské duše, stejně jako prozkoumá hranice filmové sexuality, ale nezapomíná při tom na humor, postavy a příběh. 100% P.S. Jo a na Komornou jsem pozval jako na první rande svou úžasnou ženu a ještě teď si pamatuju, jak jsem se při těch intimitách na plátně v sedačce potil a po očku koukal, jak reaguje a jak moc chce z kina utéct při myšlence, na co jsem jí to proboha pozval. Ale na konec to moc dobře dopadlo a to nejen na plátně :-). ()

Luk Skywalker

To si tak čekám na havanský koncert Rolling Stones a ČT Art se s tím nemaže a je tu jihokorejská lesbo romance se závěrem, kde jsou hrátky s okrasnými Venušinými kuličkami. ()

Rockerman

Měla se stát součástí podvodu, za což měla dostat značnou částku peněz. Nakonec se jí stala, ale úplně jinak, než původně čekala. Moc hezky vystavěný příběh s několika flashbacky a zvraty v ději a humoru. Pěkně se na to dívalo, je jen škoda, že krásné asiatky nebývají hlavně v horních partiích příliš obdařené. ()

mrtvej pes

Kdyby mi někdo podal nůžky a řekl, hele, vystřihni z toho všechny scény, které vážně nepotřebuješ vidět, to by byla jiná koláž. Ale navzdory všemu tomu nepříjemnu, způsobenému slizkými mužskými postavami, které měly na můj vkus až příliš moc prostoru, se mi Agasshi neskutečně líbila. Britskou adaptaci překoná o sto jedna procent a splňuje moji malou osobní modlitbu ke scénáristickým bohům, aby (spoiler) hlavní dvojice neskončila nešťastně, jak už to u lesbických dramat z drtivé většiny bývá. ()

Evander

Komorná je hodně zvláštním počinem, který se mi ale ve výsledku upřímně bůhví jak nelíbí. Film je silně úchylný, což mi obecně nevadí, ale zde je to takovým nepříjemným způsobem a zanechává to ve mě nepříjemný až znepokojující pocit. Děj je velmi zamotaný a složitý na pochopení, což mi běžně též nevadí, většinou to naopak vítám, ale zde je to opět špatně. Složitost až zamotanost děje je zde strašně „na sílu“ a vlastně tedy i zbytečně. Značná část scén je doprovázena vysloveně nepříjemnou hudbou, a tak těch pár pozitiv, které na filmu vidím, jako je třeba jeho originalita, nedokážou převážit mé negativní pocity z něj. A to vůbec nemluvím o naprosto nesmyslně přepálené stopáži, kvůli které jsem se po většinu sledování Komorné nudil a hledal, co bych tak ještě mohl u filmu dělat. 52% ()

moviechecker

Chcel som napísať, že už chápem ako vymysleli Japonci Takešiho hrad, potom som si však uvedomil, že tento film je Kórejský a nie Japonský :-D. Takže musím začať tým, že Kórejci sú rovnaké prasata a šialenci ako Japonci s podobným zmyslom pre humor. Určite som sa nenudil, a keď by som ho mal opísať jednou vetou označil by som ho ako humorný lesbický film s dobrými zvratmi, samozrejme celý komentár myslím totálne bez predsudkov. ()

PEZ

Príjemný, erotický, romantický, dramatický a trošku úchylný film so skvelou Art Direction a kamerou. A samozrejme s dvomi suverénnými hlavnými hereckými predstaviteľkami. Chan-wook Parkové filmy mám rád - vždy majú v sebe štipku niečoho nenormalného, ale zároveň ľudského. Nesklamal ani tentokrát. A jeden príbehový zvrat vyslovene potešil. Kinoprojekciu som si užil a už teraz sa teším ako si Agasshi zopaknem doma v podobe ešte dlhšieho Directors Cut. ()

Biopler

Park má svoje remeslo v malíčku a divák sa bude vytešovať, lebo film je po režijnej stránke veľmi kvalitný, kamerové nájazdy, i s odkazmi na staré filmy, bravúrne. Vizuálne je to taktiež chytľavé, v erotických scénach je presvedčivý a tie točiace sa okolo pomsty, v tom je doma. Navyše vo filme je veľmi dobrá hudba. Príbeh je fajnový, treba však byť trochu zorientovaný v kultúre a histórii Kórey i Japonska. Park pracoval s literárnou predlohou, ktorú šikovne premietol do doby okupácie Kórey Japonskom a hlavne do doby silného patriarchátu. Ak toto divák chápe, oveľa lepšie spracuje doubletwist a aj záver, užije si poctivú filmárčinu. Zamrzí "vyslobodenie" Tamako z blázinca groteskne vzniknutým požiarom, taktiež aj to ako si našli Fujiwaru ujcovi chlapi. Brutálne scény zo sklepu už nie sú veľmi potrebné pre príbeh a moc som ich nemusel, no chápem, že Park sa potreboval niekde vyjašiť. ()

anitae

Pro mě první jihokorejský film, a musím říct, že hodnocení je těžké, ale určitě chci vidět dalším tvorbu Parka. Trošku mě to připomnělo Lars von Trierova Antikrista:) ()