Do jakési země, jejíž národ je plamennými projevy diktátora právě úspěšně přesvědčován o své nadřazenosti a oprávněnosti vojenské expanze, se rozšířil bacil silně destruktivní formy malomocenství. Je nazýván morbus Tshengi nebo lidově „bílá nemoc". Jediný, kdo proti němu vyvinul účinný lék, je lékař chudých jménem Galén. Odmítá však tajemství svého medikamentu prozradit, dokud mocní maří lidské životy válkami. (NFA)

villon17

Podle mě by film bez dokonalý knižní předlohy nebyl nic. Kamera a herci mi vyloženě vadily, takže můžu hodnotit opravdu čistě jenom děj, myšlenku a ponaučení. S filmovym zpracovánim se toho dalo "napáchat" mnohem víc. ()

Marek1991

Podľa mňa o dosť lepšie než Chaplinov Diktátor, aj keď tá záverečná reč je lepšia tam, aj tu je to silné. Je až neuveriteľné, že to je predvojnové protivojnové dielo ohľadom vecí, ktoré sa diali potom aj tak. Tento film je potvrdený časom, z 30. rokov 20. storočia jedno z toho najlepšieho. ()

Padme_Anakin

Maršál: „Já byl také na vojně, doktore. Ale já jsem tam viděl lidi bojovat za vlast. A já jsem je přivedl zpátky jako vítěze.“ Doktor Galén: „To je právě to. Já jsem viděl spíš ty, které… které jste už nepřivedl zpátky. To je ten rozdíl, pane...“ Galén jako válečný lékař viděl na vlastní oči příliš mnoho utrpení a zbytečné smrti, tudíž z principu odmítá jakoukoli další válku. Maršál oproti tomu nezná jiné volby než zbrojení, válčení a dobývání. Střet dvou ideologií za přítomnosti zhoubné nemoci.. ()

liquido26

Skvělý film varující proti nebezpečí nacistické rozpínavosti, které o dva roky později skutečně k válce vedlo. Jeho protiválečné vyznění je aktuální ještě po více než sedmdesáti letech. Postava Maršála je skutečný herecký majstrštyk Zdeňka Štěpánka. ()

Torision

Je mi až teskno. Právě to bylo první, co mě napadlo, když jsem dokoukal tohle veledílo. Teskno při pohledu na všechny ty Kotky, Mádly, Písaříky nebo celý herecký obsazení Ordinace v růžový zahradě a pak vidím pětasedmdestát let starej koncert Huga Haase, jehož hereckej výkon se dotýká snad i hvězd. Právě výkon Huga Haase je ozdobou tohohle filmu a jedním z mnoha důvodů, proč jsem takhle starej film s radostí dokoukal. Pro dr. Galéna jsem si hned našel sympatie a hrozně jsem mu fandil. Bavily mě všechny scény, ať už byly v nemocnici, s Maršálem, s pacienty. Obsahově mě to až nečekaně chytilo a jsem moc rád, že jsem tenhle film viděl. ()

corpsy

Je až neuveriteľné, že v predvečer druhej svetovej vojny prišiel na svet film, ktorý varoval a zároveň mal ukázať, že tadiaľ cesta nevedie. Naneštastie to nevyšlo a to čo nasledovalo otriaslo svetom, ako nič iné pred tým a potom. Tento predvojnový blockbuster, zanecháva ale ešte aj v dnešnej dobe niečo, čo je aktuálne. A to boj za mier, odvrhnutie násilia a rovnosť medzi sociálnymi triedami. ()

ledzepfan

Když to člověk čte,tak si říká Super....Ale když pak vidím Hasse jak snad 100x během filmu říká s utrápeným obličejem něco ve stylu:Já bych rád ale nemohu,to nejde,je mi líto,ledažeby.........tak náhle ten pacifismus vyznívá hrozně ukňouraně a protivně ... ()

Cimr

Dnes se Bílá nemoc jeví jako přehnaně patetická záležitost, ale v roce 1937 musela působit jako zázrak. Proto si nedovolím ani v nejmenším znevažovat. Naopak - sám se připojuji a křičím s davem: ,,Ať žije mír!" ()

Historik

S jistou nadsázkou bych řekl, že Hugo Haas se narodil proto, aby adaptoval pro film Čapkovu hru, a aby si v ní zahrál hlavní roli. ()

_Moon_

Film mě překvapil svým zpracováním. Na takhle dobrou kameru a práci se světlem jsem nebyl u filmů z 30. let zvyklý. Herecké výkony jsou taktéž skvělé. Zejména pak Zdeněk Štěpánek. Jeho Maršál - zprvu chvílemi až démonický - hnaný snahou splnit své poslání, se stává na konci postavou neuvěřitelně lidskou a tragickou. Těžko zapomenout to světlo v jeho očích, když hovoří o válce. Co je pro mě ale naprosto nepochopitelné, je postava doktora Martina, která se v předloze neobjevuje. Ta totiž závěrečnému vyústění jednoznačně ubírá na údernosti. Není mi jasné, proč se autoři snažili jakkoliv upravit jedno z vrcholných děl génia formátu Karla Čapka. Doslovný přepis Bílé nemoci by mi byl milejší. ()

javak810i

Kvalitní filmařské zpracování nadčasového Čapkova díla. Doba vzniku ještě umocňuje celkový dojem, jak aktuální tento film svého času byl a ještě je. Znázornění diktátorského režimu je přesné a podobnost s nacistickým Německem čistě záměrná. Myšlenka míru je nesmrtelná a s ní i tento film. ()

Karlas

Pacifismus je smrtelná nemoc kulturních národů, jež v budoucnu zhynou pod bosými chodidly primitivních kmenů. Přesto je tento krásný film plný ušlechtilých a mírotvorných myšlenek. ()

Sandiego

Velmi silná předloha spolu s neuvěřitelnými výkony H. Haase a Z. Štěpánka dělají z tohoto filmu tak nadčasové a mrazivé dílo, že mu sedmdesátileté stáří prostě nemůže ublížit. Ve své době musel tento film působit jako blesk z čistého nebe! ()

Jillen

Za tu neuvěřitelnou odvahu, tohle natočit v době, kdy 2. světová nešla odvrátit. Skvěle zahrané, i natočené...vlastně se na tom podepsal jen čas, ale kvůli tomu nemůžu jít dolů. Velký dík Čapkovi, za dokonalou a především nadčasovou předlohu. ()

Laxik

Reálně tomu asi nemám co vytknout, ani částem, kdy se to drží předlohy (hlavně se mi líbilo, že ani zde nebyla žádná postava zlá, jen jich bylo pár hloupých), ani částem, kdy to celé téma aktualizuje. Některé motivy navíc (hlavně větší důraz na Galéna jako stejně zatvrzelý fanatický protipól válkychtivého Maršála) se mi líbily. Některé motivy a otázky filmu jsou a budou nadčasové. Ale když já se tak nehorázně nudil! ()

ABLABLABLA

Krásný film předpovídající válku. Musí se prostě uznat, že Karel Čapek byla naprosto vyjímečná osobnost. A toto zpracování se velmi povedlo. V hlavní roli Hugo Haas a Zdeněk Štěpánek předvedli excelentní výkony. Stejně jako ostatní herci. Stále se musím divit, jak člověk může být tak naivní a jde za davem. A to, že vlastní Maršálovi fanatici ušlapou a ubijí jediného člověka, který by mu mohl pomoci se uzdravit je ta největší absurdita. ()

blackrain

Doktor Galén objevil lék proti zákeřné nemoci, která postihuje staaší lidi. Odmítá však uveřejnit metodu léčby pokud nebude konec všech světových válek. V předchozí válce už viděl mnoho mrtvých, proto se domnívá, že ve sých rukách má prostředek pro dosažení světového míru. Maršál, vůdce státu, ve kterém žije i Galén, přistoupí na jeho požadavek až když je sám nakažen. Dav ale Galéna ušlape. Role byla Hugo Haasovi napsána přímo na tělo a zhostil se jí excelentním způsobem. ()

kaylin

Karel Čapek byl neskutečný vizionář a hlavně skvělý pozorovatel společenského dění, který dokázal prorokovat, co se stane. "Bílá nemoc" je jedna z jeho her, která předznamenala druhou světovou válku. A stejně takové je i filmové zpracování, kdy scénáře, režie i hlavní role se ujal skvělý Hugo Haas, který zde ukazuje, jak moc skvělým hercem je. Jsou zde naprosto skvělé scény, z kterých přímo mrazí. A to i po takové době, Když si člověk ještě vezme, že druhá světová válka začala za dva roky, význam a dopad filmu se ještě prohlubuje. Pro mě velmi mrazivý film, který navíc ukazuje, že i před osmdesáti lety se točily silné snímky. ()

suicide

Prvorepubliková kinematografie měla něco do sebe - samozřejmě kvalitní předloha udělá také svoje, přesto ale atmosféra i umění herců minula již je dávno passé, přeci jen je dnes jiná doba a diváci chtějí něco jiného. Pomineme-li ty dva malé rozdíly oproti knize, které sice mají dalekosáhlé důsledky, přesto pro celkové vyznění filmu důležité nejsou, dostáváme úžasný snímek - snímek o boji proti válce, možná naivnímu boji proti válce, boj Davida s Goliášem, ale Goliášovi to vyšlo... a doktoru Galénovi jak se to vezme... Důležité je, že kdyby jako doktor Galén byli všichni, není třeba vůbev takových doktorů Galénů... ()