České komedie jsem odepsal po roce 2003. Nechodil jsem na ně do kina, nedíval se na ně v televizi a dělal jsem, že neexistují. Měl jsem dobrý důvod – vznikaly klenoty jako Kameňák, novácké komedie nebo pokračování kdysi vtipných komedií. Padesátka působí jako svěží vítr z hor. I když se ze začátku tváří jako hrubozrnná horská taškařice, tak se mísí s dramatickými prvky a starými křivdami. Velkou službu zde dělá poodkrývání starého příběhu s vlastními tajemstvími několika ńávštěvníků hor. Exceluje zde zahořklý Ondřej Pavelka, uvědomělý hysterik Marek Taclík a nedospělý Jakub Prachař. Prokládání dramatičnosti a vtipů či gagů do sebe správně zaplouvá. Není to dementní, není to zase tolik sprosté (i když sprostá slova padnou, aby český divák měl pocit, že to je komedie pro něj) a bavilo mě to po celou dobu. Mohu toto říci o nějakém českém komediálním filmu posledních let? Nemohu, ale Padesátka dává naději, že by mohly zase vznikat hořkosladké komedie ze života.(1.1.2016)

Co se stane na horách, má zůstat na horách, to je možná pravda Vojto, ale v tomto případě jsem rád, že to co se natočilo na horách došlo do nížin. Na komedii si cením především toho, že je to komedie a že ze sebe vycáknu nějaké to hi hi a ha ha. Příběh měl i nějaký další žánrový přesahy, ale ty do toho horskýho brajglu skvěle zapadly a nějaký nimrání v tomhle oddecháči nechávám na xxmartinovi, to je bezesporu chlapec na svým místě, rozumí humoru, rozumí filmům, rozumí všemu, jen kdyby byl na horách, tak by se tam stalo asi uplný hovno. Škoda že nebylo víc Terezky, rozesmutněl si tím milej Vojto mého kámoše Honzíka, který je do Terezky zabouchlej a trvalo mu celý jedno pivo, než se z Terezčinýho minimalismu vzpamatoval. Jinak Ondřej Pavelka je horskej bůh o tom žádná.(24.1.2016)

Trošku více zamotané rodinné vazby se pomalu odhalují v jedné horské chatě. A protože je na chatě ryze chlapská společnost o drsný vtípky není nouze. I když závěrem film ztrácí trochu dech na průměr dosáhne spolehlivě. Legendární Sněženky a machři se z něho asi nestanou, ale i tak je to snímek, který rád vítám. -S! Závěrečný úsměv Pavelky co by šmouly má nakročeno hodně daleko. -S-(28.4.2016)

Nedivím se, že někomu už film přijde přes čáru a trapný, absurdní či až příliš bizardní. Jak to ale vidím já? Mám ve velké oblibě Pavelku, Taclíka i Dulavu, dále hory a jsem milovník běžek. A nestydím se za to. "Ty se stydíš! Ty se stydíš, že jsi běžkař!" Ano, humor je místy laciný a zápletka se smutnýma padesátkama se možná zdá až přes čáru, ale já se bavila. Kupení absurdních situací a šílených osobních pokřivených pohledů na svět mě totiž okouzlilo. Prostřihy na mládí některých hlavních hrdinů je osvěžující a dávkované přesně ve správný okamžik. Všemu prospívá i mix netradičního soundtracku, včetně zvuků jako z grotesky (např. svlékání jako když bičem mrská). Kamera skvěle využila nádherné zimy v Krkonoších a podtrhla netradiční a trochu zvrácenou horskou atmosféru. Laciný humor a černý humor je prokládaný vážnějšími myšlenkami v přesně v takové kombinaci, která mi sedla. Odklon od šílené hláškující komedie k vážnějším otázkám mě mile překvapil a za to patří hvězda navíc. "Prostě hory..."(6.1.2016)

• venison

Naprostý blábol, který jen letmo připomíná komedii.. Nemám nic proti ztřeštěnému scénáři a nesofistikovaným dialogům.. "Padesátka" bohužel obsahuje tolik zbytečně pronesených sprostých slov, že by se jimi mohla dláždit dálnice z Prahy do Brna.. Celá kostra příběhu stojí na minulosti jednotlivých postav, která je zašmodrchaná jako sluchátka zapomenutá týden v batůžku.. Divák čeká, jestli závěrečná pointa nebude průhledná už od začátku a stočí se jiným směrem.. Bohužel ne, to by nesměl být brakoidní český film.. Ztráta času a pomalé mučení mozkových buněk.. Jediné, co pobavilo je dvojí výklad názvu filmu..(20.6.2016)

• - Film se natáčel krom Špindlerova Mlýna i v jeho blízkém okolí. Za zmínku stojí pomník Hanče a Vrbaty, cesta na Špindlerovku, hora Medvědín a taky myslivna, kde bydlí hajný Kuna (Jiří Schmitzer), která se nachází u silnice mezi Špindlem a Vrchlabím. (vyfuk)

• - Vilma Cibulková ve skutečnosti nemá nad pravým obočím znamínko, bylo jí namaskováno, aby se co nejvíce podobala starší postavě Terezy Voříškové. (necisty)

• - Vojta Kotek natočil určité části filmu ve dvou verzích - jednu pro kino, a druhou pro televizi. (BaruM)