Píše se rok 1943 a v mainském St. Cloud´s se ředitel sirotčince a gynekolog Wilbur Larch snaží vytvořit co nejlepší prostředí pro opuštěné děti a zároveň jim hledá adoptivní rodiče. Nelegálními potraty pomáhá i ženám v nouzi. Jeho oblíbencem se stane Homer Wells, dvakrát adoptovaný a dvakrát odmítnutý nadaný sirotek. Larch ho učí a dokonce zfalšuje jeho zdravotní stav, aby nemusel do války. Homer dokonale zvládne gynekologickou a porodnickou techniku a stane se Larchovým pomocníkem. Odmítá však dělat potraty nešťastným ženám. Tvrdí, že člověk by měl být na světě rád za všech okolností. Jednoho dne přijede do sirotčince na potrat těhotná Candy Kendallová, kterou doprovází její přítel a vojenský letec Wally Worthington. Homer chce sirotčinec opustit, touží po poznání jiného světa a chtěl by být užitečný. Larch je zklamaný a sirotkům je to líto. Homer odjede s Candy a Wallym do Cape Kenneth, kde Wallyho rodiče vlastní velký jabloňový sad. Rozhodne se, že se připojí k partě námezdních černých česáčů vedených Arthurem Rosem s jeho dcerou Rose Rose. V ubytovně visí pravidla moštárny, o kterých Rose prohlásí, že to nejsou pravidla pro ně, že si udělají svá vlastní. Wally záhy odjíždí bojovat do války. Homer se přátelí s Candy, která v sadu také pracuje. Candy se mu svěří, že nedokáže být dlouho sama. Oba se do sebe brzy zamilují a intimně se sblíží. Mezitím Larch v sirotčinci čelí správní radě, která chce na jeho místo dosadit někoho s moderními názory na porodnictví a pediatrii. Larch zfalšuje Homerův životopis a doporučí ho radě. Zároveň pošle Homerovi svůj lékařský kufřík. Homer však nemyslí na nic jiného než na Candy. Odpoví Larchovi, že je v Cape Kenneth spokojen a že zůstane. Po nějakém čase Homer zjistí, že mladičká dcera černošského předáka Rose je těhotná. Candy se od Rose Rose dozví, že otcem dítěte je její otec předák... (TV Prima)

Bachy

Brutálně vykleštěná knížka. A ještě k tomu má oblíbená knížka. A přesto je to za polný počet. Ačkoliv si Irving z úžasného a rozsáhlého příběhu udělal krátkou pohádku, vyšlo to. Takže ano, raděj bych tisíci hodinový seriál, který by dost možná vůbec dobře nedopadl, ale i tak jsem nadšen. Navíc jsem poměrně rád, že se sympatická Mary Agnes neproměnila v destruktivní Melony. ()

klerik

Lasse je šéf. Nikto nedokáže z "dedinského" prostredia vyťažiť toľko ako on. A pri tom nadhadzuje morálne problémy spoločnosti, romantika z jeho filmou srší a ešte k tomu je to napínavé a miestami sa dá aj zasmiať. To, že v jeho filmoch herci excelujú netreba ani spomínať... ()

Chrustyn

Jako každé kvalitní drama je i toto založené na skvělých hercích. Pomalu plynoucí příběh o mladíkovi, který vyrůstál v sirotčinci a v dospívání se ho rozhodne opustit a postavit se na vlastní nohy a začne poznávat jak lásku tak zklamání. Příběh je opravdu zajímavý, režie výborná, hudba vynikající a skvělé obsazený kde zaří Michael Caine a velice dobrý Tobey Maguire. ()

marhoul

Skvělý scénář mistra Irvinga, kterého tak ráda čtu, parádní herecké výkony Cainea a Maguirea, krásná kamera a ten příběh. Dojemný, lidský a tak silný... Zajímalo by mě, jak by to dopadlo, kdyby to fakt natočil Svěrák. ()

Jirka_Šč

Ode mě 86% :). Myšlenka, že stanovená pravidla mohou být v rozporu s běžným životem a že často člověk musí definovat pravidla vlastní, je mi blízká. Krásně "udělaný" film. Pohlazení na duši. Život není jen komedie, jen tragédie, jen drama nebo jen romance. Život je život. ■ "Good night, princes of Maine, kings of New England." ()

Nancy

Nějak mě to zas tak nebralo. Kamera byla pěkná, herci vynikající, ale celou dobu jsem doufala, že si u toho pořádně popláču a ono nějak moc nebylo nad čím. Asi jsem za ten den ztratila cit, protože jsem viděla ve stejný den Million Dollar Baby a uplně mě to odrovnalo. Třeba až se na to podívám jindy, tak se mi to zalíbí a s radostí uroním slzu, teď ale bohužel ne. ()

Roman.Ticka

Byl to poetický pomalu plynoucí příběh ze života obyčejných lidí, který nebyl nijak lehký, ale přesto svým způsobem šťastný. Děti sice neměly rodiče, ale díky lásce zapálených lidiček v sirotčinci, se měly možná i lépe. A stejně tak Homer měl ten nejlepší výchovný základ, a proto i kdyby sjezdil lán světa, bylo jasné jak to dopadne. "Mě nemrzí nic, co jsem udělal. Ani mě nemrzí, že tě mám rád". No kdo by takovému krásnému nátlaku odolal, Tobymu postavy citlivých dobráků sednou jak přišité. Byla to doba psaných i nepsaných pravidel, které se ctily a když je někdo porušil, přišel zasloužený trest. Bylo to tak čisté, že o falši a patosu nemohla být řeč. Možná i proto mě víc berou příběhy o hledání a nalézání morálních hodnot v současné společnosti, která je už příliš prohnilá a z(a)tracená. ()

Ivoshek

Dojemný, civilní, hezký film s hezkou hudbou. Chalize překrásná, když tam leží na posteli položená na břiše. ()

eraserhead666

Takový ten film, který vás rozpláče hned na začátku. Silný příběh o pokrytectví, o kterém ale není co říct. Rudd v pro mě fakt nezvykle vážné roli, Badu je výtečná, Theron je zde taková nijaká. Je obrovská škoda, že Kieran neodáhl slávy svého bratra, protože je mnohem lepší herec. Určitě si to budu chtít přečíst. 3.5* ()

Exkvizitor

Na Irvinga (autora předlohy i scénáře), který se normálně vyžívá v bizardnostech, je tento film snad až příliš normální. Například jsem v ději nezaznamenal ani jednoho cirkusového medvěda. Režisér Hallström odvedl solidní filmařinu - nic převratného se však nekoná. Jde "jen" o poměrně standardní příběh o dospívání s velmi nadstandardními hereckými výkony a výborným výše zmíněným scénářem. Ale takových filmů zase mnoho není. Dobrou noc, knížata mainská, králové Nové Anglie! ()

Earl_23

Tohle je přesně snímek, který mě za srdce chytl už zhruba po pěti minutách a až do konce nepustil. Hlavně ta atmosféra (!), hudba, Tobey Maguire a samozřejmě Michael Caine. A když už jsem si myslel, že mě toto dojemné drama už v ničem nepřekvapí, v závěru jsem doslova oněměl. A i proto musím říct, že Pravidla moštárny se hned (a s odstupem času možná ještě víc) zařadí mezi nejlepší filmy, co jsem kdy viděl. Díky za takovéhle filmy. ()

Sawy

Pravidla moštárny jsou krásný film.Skvěle obsazený,zručně zrežírovaný,hluboký a hodně dojemný.Přesto nemám pocit,že bych se na to chtěl dívat znovu.Možná by druhé zhlédnutí bylo jen ku prospěchu,ale stejně ho nepodstoupím.80 % ()

Chickenka

Tak tenhle snímek mě dohnal až k slzám. Citlivý, dojemný příběh, který zkrátka dostane každého. Výborný film se skvělým hereckým obsazením doplněn o kouzelnou hudbu Rachel Portman. Nedá se ho nemilovat. ()

mrkt

What is hardest to accept about the passage of time is that the people who once mattered the most to us wind up in parentheses. ()

Handle

Nádhera!! Ani snad nelze spočítat kolikrát se ke mně dostavila husí kůže! Pardón, ale ani oscarově více oceněná Americká krása v sobě nemá to, co tenhle film. Je citlivý, v krásném prostředí a s nádhernou hudbou. Režie netlačí na pilu a herci hrají výborně. Zkrátka já tomuhle filmu nemám co vytknout... ()

Oscaroví tvůrci míří do Prahy

Oscaroví tvůrci míří do Prahy