Mladý papež

• Itálie Il giovane papa (více)
Itálie / Francie / Španělsko / USA, 2016, 8 h 38 min (Minutáž: 50–55 min)

Tvůrci:

Paolo Sorrentino

Kamera:

Luca Bigazzi

Jude Law, Diane Keaton, Silvio Orlando, Javier Cámara, Scott Shepherd, Cécile de France, Ludivine Sagnier, Toni Bertorelli, James Cromwell, Ignazio Oliva (více)

Epizody(10)

Nový seriál od režiséra oscarového snímku Velká nádhera vypráví kontroverzní příběh o začátku pontifikátu hlavy katolické církve Pia XIII., vlastním jménem Lennyho Belarda. První americký papež je složitá a rozporuplná postava, která je ve svém počínání tak konzervativní, že to hraničí až s obskurností. Přesto má ale hluboký soucit s chudými a potřebnými. Je to velice vlivný muž, který si zatvrzele drží odstup od vatikánských pochlebovačů, aniž si připouští možné důsledky svého postoje. V desetidílné sérii se představí držitel dvou nominací na Oscara Jude Law v hlavní roli Pia XIII. a oscarová Diane Keaton jako řádová sestra Mary, jeptiška ze Spojených států žijící ve Vatikánu. (HBO Europe)

Ovecka_Saki

Hlavní postava byl tedy slušný nasírač, který mi první polovinu seriálu hrozně brnkal na nervy, ale ve druhé už jsem si zvykla. Stejně se mi nejvíc líbila úvodní řeč v prvním díle, škoda, že to byl jen sen. To by Vatikán asi lehl popelem. Taky mě pobavila scéna, ve které se papež připravoval na řeč ke kardinálům a k tomu zvolený hudební podklad I'm sexy And I Know it. Posledni dva díly byly nejlepší. Celkově byl seriál hrozně roztahaný a některé díly mi tak přišly nekonečné, za to jednu hvězdu dolů. Ale jinak velmi slušný počin. Tak snad na to koukali i v tom Vatikánu. ()

bazmat

Kvalita zpracování ještě pořád ukazuje, v čem je rozdíl mezi HBO a ostatními produkcemi. V impozantních záběrech se hezky zračí církevní malost člověka i osamělost hlavních postav v opulentních kulisách Vatikánu. Zbytek ale už nabídne jen několik zajímavých filozoficko-teologických disputací, náhled do některých církevních klišé a dogmat (ale ani s nimi se není seriál schopen přes svou velkorysou stopáž vypořádat a místo toho většinu času věnuje mlácení prázdné slámy) a dál už nic, nevtáhnou ani osobní linie postav. Skoro bych řekl, že by námětu daleko víc slušel formát divadelní hry. ()

cur53se

Čerstvý závan větru do plachet lodí čvachtajících se na politicky korektní rybníku. Mladý papež je kontroverzní a nebere si servítky s žádným citlivým tématem, se kterým by se katolická církev mohla konfrontovat. Jeden z nejzajímavějších seriálů současnosti, který pod vrstvou ostré satiry otevírá divákovi prostor i k jeho reflexi na filosoficko-teologická témata. ()

zpek

Toľko kontrastov. Mnoho krát obraz povedal viac než slovo. Majstrovská réžia. Rovnako vynikajúci výber hercov. Z mladého pápeža miestami išiel až strach, mystika pútavo sprevádza dej. Bavilo ma všetko. Naplno som si užil azda každý jeden diel. Úprimné nadšenie. Pius XIII. To je ten človek so super-schopnosťou modlenia!! ()

nezavisle

tak pokial by si snad niekto myslel, alebo chcel mysliet ze tento film nebodaj poukazuje na pomery Cirkvi, na jej vnutorne fungovanie na najvysich miestach, tak sa sakramentsky myli - a presne v tomto je tento serial najsilnejsi - takmer dokonale zmätie najmä ludi ktori maj ublizko k tomu ze by si do Cirkvi radi kopli a utvrdili sa v ich skreslenom pohlade. Tento serial ma casto urazlivy nadych, v zapäti sa ale akoby stiahne a hladka dusu veriaceho divaka. V podstate vyhodene peniaze, ktore by mohli byt pouzite napr. na boj proti obchodovaniu s bielym masom, alebo hladujucim oveckam.....a nemozno to nijako prevysit osobnostami, ktore sa podielali na jeho tvorbe.... ()

sarianna

Možná, že riskuju, že se kolem mě příště, až vstoupím do kostela, vytvoří ohnivé kolečko, ale mě se to líbí. A nemůžu se zbavit dojmu, že svět by možná nějakého Pia XIII. potřeboval. ()

numan

"Všichni tu říkají, že jste světec" "POMLUVY." Mladý papež je v podstatě nudná blábolivá blasfemická sračka bez děje. Ne že by mě tenhle papež nebavil stokrát víc, než ten poťapanej imám, co si ho kardinálové v konkláve naposled zvolili - ale než pošuk Franta by byl lepší kdokoliv. Důležité je, že někoho takového, jako je Lenny Ballard, by ve Vatikánu prostě nezvolili ani při kolektivním záchvatu šílenství. Papež hulí jak cikán, prohání po zahradách klokana, nevěří v boha a celkově se chová jako nablblá rocková hvězda. Ale i přesto je to celé strrrrašná nuda - až na pár vtipných okamžiků z Afriky. Co se týče vývoje postav, ne, že by Diane Keaton nebo Jude Law hráli špatně, ale evidentně nemají CO hrát - nejen kvůli téměř úplně absentujícímu ději, ale taky kvůli rádobyfilozofické omáčce nekonečných promluv, zvících hloubi lavóru Magdaleny Dobromily Rettigové. Oproti skvělé historické sérii The Crown o Alžbětě 2., je tohle jen velký prázdný sud. Pár herců si tak hopká po Vatikánských exteriérech a blábolí bludy. Nejsilnější dojem: Natočit tohle někdo o nějakém velkém islámském duchovním, vyhlásí 150 imámů fatvu a pokud by se takovým saúdským muslimům autoři "díla" dostali do ruky, nechají je nejdřív ukřižovat, pak jim odřežou údy a po ukamenování jím teprve odřežou hlavy. ()

Dixie_Cara

Sorrentino vytvořil skvost! Od parádního hodně nabytého soundtracku přes nespornou, hloubku, humor jednotlivých scén či dialogů po až drsné odhalení lidské přirozenosti. Jude Law zahrál parádně (asi jsem ho neviděl zahrát líp) a je vidět, že si roli užívá. Kontroverze jeho Papeže je hlavně uvěřitelná až si chvílemi člověk není jistý jedná-li se o nevěřícího, fanatika, anarchistu a nebo doopravdy svatého jak v jednom kuse slyší. Hodně mě bavily dlouhé scény, jenž i přes určitou podivnost vypadají (a hlavně jsou sestříhány) neskutečně skvěle a tak nějak zapadají do autorova vizuálního maximalismu. Scény, kdy je při Papežově proslovu vidět jen jeho obrys, či záběry mladé "setry Mary" jsou opravdu skvělé. Líbí se mi i nastavení, že zmatený Lenny nakonec nachází Boha skrze církevní machinace a odloučenost, kterou si na začátku pontifikátu sám vyvolil. Malou osobní výtku mám jen k posledním dílům, kde mi přišlo, že všechnu kontroverzi kterou v začátcích Papež natropil nakonec poněkud ploše a rychle zase zruší, ale i to je svým způsobem velmi hezké. ()

LIMBUS

Medzi vierou a ateizmom je veľmi tenká čiara, záleží od emócie, akou sa človek pozerá na svet okolo seba, či verí v nemožné alebo v to, že všetko má svoju logiku. Je až zarážajúce ako mohlo kresťanstvo či jednotlivé viery v nadpozemno prežiť až do dnešnej doby, keď pritom vznikali v časoch, kde ľudia verili, že zem je plochá či silnú búrku spôsobili bohovia. Dnes je všetko opodstatnené, všetko má svoje vysvetlenie a nadpozemno možno vedou vyvrátiť no aj tak ľudia (slepo) veria a klaňajú sa. Viera v nadpozemno časom skĺzla nie k viere k bohom ale k psychickej (imaginárnej) pohody alebo ochrany vďaka čomu sa ľudia cítia bezpečnejšie, svadby či pohreby, dávanie mŕtvych tiel do zeme už nie je vnímané pre svoju podstatu, kvôli ktorej boli vytvorené ale už je to len v rámci spoločenskej etike, lebo takto to robia všetci, tak budeme aj my. Tento seriál mňa osobne baví len z pohľadu politickej zápletky, ako sa pápež prezentuje (v tomto prípade svojsky, čo je o to väčšie lákadlo), vnútorné usporiadanie cirkvi, pre rôzne názory "svätých" či všeobecne život vo Vatikáne. Jude Law je viac než 50% úspech tejto série, jeho charizma je skvelá, neviem si predstaviť niekoho iného na jeho mieste. Baví ma scenár, ktorí z úvodu bol originálny s prvkami humoru ale postupne to prerastá v kresťanskú drámu bež štipky smiechu. 4 hviezdy pretože je to niečo nové a pokiaľ si veriaci myslia, že ide o zlú reklamu, tak sú na veľkom omyle, toto je asi tá najlepšia reklama akú Vatikán mohol dostať a trocha napraviť svoju reputáciu. AMEN ()

camomilla

Kdo nema rad "povidaci" serialy nebo filmy, at se nediva. Ale prijde o hodne. Genialni Mlady Papez s charismatickym Judem, ktery Vas pres vsechnu aroganci a sebestrednost dostane (mozna prave proto). Stejne jako Vas dostanou silne momenty a Papezovo rozepnute ruce, vc. malych usmevnych prvku (hmmmm.. Aljaska....). ()

Bohulib

Seriál mi doporučil švagr. Po dvou dílech jsem si ale řekl, že mě to moc neoslovuje a zvažoval jsem, jestli má smysl dívat se dál. S manželkou jsme nicméně ještě jeden díl zkusili. Manželku už další sledování nelákalo, ale já jsem byl zvědavý, kam to vlastně povede. A tak jsem se díval dál a nelitoval jsem. I když si pořád nejsem jistý, kam to vlastně vedlo. ()

štěpule

Tak tohle je vážně pecka, vůbec jsem nečekala, že mě to tak osloví. Byla to zábava i námět k zamyšlení, vlastně od začátku jsem jenom doufala, že to nezabijí nějakým příšerným koncem, jak se to často stává, ale poslední dva díly byly ohromující (marně se snažím přijít na jiné slovo, které by to vystihlo)! I'm sexy and I know it! ()

Kobrda

Naprosto jiný šálek kafe! Svěží tématika, výborný Jude Law - který nádherně zvládl vývoj jeho postavy a naprosto super soundtrack! Bohužel ale 4* za některé postavy, které tam byly snad nadbytečné a nudné. ()

tulen

Před seriálem jsem četl různé názory a kritiky. Teď, po shlédnutí posledního dílu, se divím, jestli ho ti lidé vůbec viděli ? Skutečně to poslední, co bych napsal, je, že se jedná o nějakou kritiku církve, papežství nebo nebo dokonce náboženství a víry. Naopak, je to o hledání víry a lásky. O lidských slabostech, o utrpení, o osamocení. Církev a Vatikán je jenom v podstatě nedůležitá kulisa, jenom trochu provokativní prostředí, do kterého je zasazena téměř povídková koláž velmi komorních příběhů jednotlivých postav. Dávám 5* i za to, že seriál provokuje k myšlení a emocím a zároveň nechává prostor, aby si kažký divák do něj projektoval svůj pohled a svoje pochopení. Asi funguje trochu jako zrcadlo - povrchní nebo zaujatý v něm asi najde jenom svoje nepochopení nebo odmítání. ()

mirodevil

Nejsem křesťan, takže plus. Seriál mě dostal už po 5 minutách, takže plus. Jude Law a Diane Keaton, takže plus. Nemáte šanci odhadnout, co vlastně papík chystá, takže plus. Vatikán svlečen do naha bez žádného tabu....znepokojivé, skandální... Takže s chutí do toho 90% ()

Kivis

O třídu slabší než Nový papež. I když by mě hodně zajímalo, jak bych tyto dvě série porovnával, kdybych je viděl ve správném pořadí, ale myslím, že by se moje hodnocení nijak výrazně nelišilo. Nový papež je mnohem sorrentinovější a jestli jsem mu lehce vytýkal, že je do sebe občas až moc zahleděný, u Mladého papeže jsem si uvědomil, jak moc mám vlastně tenhle Sorrentinův někdy až manýrický rukopis rád. U Mladého papeže je ho totiž poskrovnu. Zato je v něm mnohem víc nudných a předvídatelných dialogů i zápletek a o kus méně zajímavé sorrentinovské hudby. Oproti Novému papežovi jsem se tady chvílemi opravdu nudil - třeba rozhovor papeže s premiérem byl tohoto nejlepším příkladem. A jak seriál směřoval ke konci, začal mi chvílemi připomínat Lásku nebeskou. Nic proti ní, ale přeci jen od Sorrentina jsem zvyklý na rafinovanější vyprávění o lásce a citech. Jude Law hraje sice skvěle, ale tak nějak se mi potvrdilo to, co jsem si přál u Nového papeže, kde jsem doufal, že Law dostane co nejméně prostoru. Malkovich je totiž stejně jako celá novější série o třídu výš - ale ne herectvím, nýbrž tím, jak je jeho role napsaná. Zkrátka jako by si Sorrentino v Mladém papežovi osahával terén, aby jej mohl v Novém papežovi nemilosrdně obsadit. Nicméně i toto osahávání terénu bylo po většinu času poutavé a jak už tu bylo párkrát napsáno - Mladý a Nový papež nemůžou existovat jeden bez druhého. Až dohromady vytvářejí komplexní celek. ()

John Malkovich a Nový papež

John Malkovich a Nový papež

05.07.2018

Kontroverzní seriál Mladý papež s Judem Lawem (Král Artuš: Legenda o meči, Sherlock Holmes) zaznamenal před dvěma lety na kabelovce HBO relativní úspěch, oceňovaný režisér a scenárista Paolo… (více)

HBO a jaderná katastrofa

HBO a jaderná katastrofa

08.06.2018

HBO ve spolupráci s britskou Sky Televion začalo natáčet novou pětidílnou minisérii o jaderné katastrofě v Černobylu. Natáčení momentálně probíhá v Litvě, v hlavních rolích se objeví herci Jared… (více)

Co chystá Paolo Sorrentino?

Co chystá Paolo Sorrentino?

07.09.2016

V současnosti nejopěvovanější italský režisér nezahálí. Loni nám nadělil Mládí, letos vytasí minisérii The Young Pope (ohlasy z Cannes jsou náramně spokojené) a už nyní chystá svůj další film. O co… (více)