Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Claire.TJ

Bylo by to za mě za pět, kdybych se neztrácela tak často v dialozích, který v mejch uších přes snahu mý občankářky z gymplu, příbuzenstva a Seleny Goméz vštípit do mě ekonomický pojmy zněly jako řeč Křováků. Přesto, i když tomu ději prostě bez diplomu z dobrý ekonomky asi nemáte šanci rozumět, má ten film skvělej spád, špičkový herecký výkony a jakejsi zvláštní styl vyprávění ("shaky" jakoby amatérská kamera, underwoodoidní promluvy do kamery, předěly), kterej fakt baví jako Smarty, je to napínavý, vtipný a nakonec i docela drsný (přestože tenhle příběh vlastně všichni známě i bez filmu). Rozhodně přínos filmovýmu roku '15, protože celej ten styl je něco novýho, a vůbec ne blbýho. ()

shaacul

Kdo vyděl Inside job tak dá asi jako já ****, kdo neviděl tak jednu * klidně přidá. Je to svižné, vtipné, extrémně sarkastické a poučí tě to o základech ekonomie, proč šlo všechno do kopru a nakonec i proč půjde znova. autoři věděli co přesně chtějí říct a také se jim to 100% podařilo. Mrazivě na mě působila scéna kdy skupina lidí, kteří jasně vidí že se ekonomika chystá narazit do zdi, přijde za novinářem a všechno mu vysvětlí, ale ten odmítne "insider" informaci dát do novin protože si ve Wall street vybudoval hodně kontaktů a přece o ně nepřijde. Že by ze života? ()

x_ander

Nejen Deadpool umí bourat čtvrtou zeď. The Big short je sice drama, ale uvědomuje si svůj nadhled a zvolená forma je při sebejisté režii parádně živá. K tomu parta skvělých herců - Carell už podruhé dokazuje, že je pan herec. ()

Cannonball

McKay ma velmi prekvapil, je to jednoznacne jeho najlepsi film. Komu sa pacil Margin Call bude mat rad aj tento film o hypotekarnej krize, hlavne preto, ze McKay sa snazi ziskat si obecenstvo aj s vtipom. 80% ()

Tomate

Nikdy som týmto ekonomickým záležitostiam nechápal a ani nebudem. Takže oceňujem, že mi to po lopate vysvetlila aspoň Selena Gomez, lebo polke viet v tomto filme som jednoducho nerozumel. A čo nám z tohto snímku vyplýva, nuž asi toľko že tento systém je podvodný, herecké výkony sú v pohode a zarážajúce fakty sú zarážajúce. P.S. Stavte si na vodu. ()

muti

tu mame rezisera Adama McKay, vedla sedi Selena Gomez a ja vam poviem o aky film ide. na to ze film zachytava preco sme v prdeli koli krachu na burze z roku 2008 ma film nizke hodnotenia. zeby je cas nakupovat CDOs? anyway, film je trochu roztahany s nepodstatnymi vedlajsimi dejmi (smrt brata, psycholicka), ktore keby sa vystirhnut tak by mohol mat film lepsi drive. pacili sa mi vsuvky ako zena vo vani alebo Anthony Burdain, kde sa vysvetlovali zlozite neprehladne financnicke pojmy, mohli ich dat vsak do filmu o niečo viac. pohlady a komenty na kameru a la House of Cards boli tiez fajn. vizualizacia varlat bola zvlastna, preco sa nepouzila na grafy a vyvoj na trhu? skoda premarnej prilezitosti ako okorenit formu. Nuz, Vlk z Wall Street to nie je. Ja by som to zvalil na migrantov a pouzil statne rezervy. To mi umožní predať film s AAA ratingom. ved co, aj tak nik nepojde do basy za podvod. ()

koza3

Příliš komplikované na můj vkus. I když se v oblasti finačních trhů poslední dobou trošku pohybuji, tak to byl pro mě tvrdší oříšek. Jak tady někteří tvrdí, že to celé pochopili a dávají tomu plný počet, tomu bych moc nevěřil. Je to dvouhodinový dialog několika lidí, ve kterém se začnete po chvíli ztrácet. Téma je to velice zajímavé a je fajn, pokud o něm bude společnost vědět a bude tak trošku opatrnější. Pro mě totiž není jen blbost finančních institucí, že poskytovali úvěry nižší vrstvě, ale i blbost této vrstvy, že si nespočítala, že na splátky prostě mít nebudou. Stádo ovcí, které se nechá vlkem ukecat tady bude vždycky, ale finanční guru by měli spíše poradit a pomoci, než z nich sedřít kůži a při krachu ekonomiky to zase odserou ti obyčejní lidé. Za mě lehký nadprůměr. Teď jsem objevil, že existuje i kniha, tak zkusím i tu, třeba se v tom zorientuji snáze :-) Druhé shlédnutí jsem za posledních deset let udělal jen u málo filmů. Sjet podruhé tuhle krizi nebylo z důvodu, že bych byl z toho filmu nějak vedle, ale kvůli tomu, že se kolem toho pracovně ochomítám a na jednom školení jsme to trošku probírali. Podruhé už jsem to více chápal, vnímal všechny ty "subrpime" aka sra*ky a soustředil se na detaily jako hudbu, herecké výkony a další. Musím říct, že ten snímek má váhu a má koule. Pořád to je komplikované téma, ale hlavní myšlenku předává srozumitelně...dejte si pozor na kravaťáky, nenechte se oškubat a používejte svá aktiva tak, abyste byli schopní splácet svá pasiva ;-) ()

Vasyl

Nechybělo moc a skoro jsem všechny ty kydy o číslech pochopil. A to se v běžným životě dostanu tak akorát ke sčítání v řádu desítek, maximálně stovek. Ono totiž když normálnímu člověku něco vysvětluje Margot Robbie naložená ve vaně, většinou dává víc pozor. Škoda že nebyl happyend. Bručet měli jít všichni. Ale to by praskly všechny emerický kriminály. ()

Blazis34

Zajímavý příběh z prostředí ekonomiky. I když jsem mnoha věcem nerozumněl, hlavní podstatu jsem vystihl. Ale lidi, o kterých onen příběh je, musíme vyzdvihnout, pač ukázali, jak jsou geniální a že jsou chytřejší než ty tisíce dalších a výšeji postavených. Opravdu velký příběh, který hýbal rokem 2005 v mnoha směrech. A pocítili to snad všechny vrstvy amerického obyvatelstva. Děj byl tedy sofistikovaný a lehce i zvláští, kamera skvělá - obzvlášť ty dodatky do kamery se mi líbily a co se týče herců, tak také jen úžas a obdiv. Nikdy jsem neviděl takto zvláštního Christiana Balea a vážného Stevea Cerella. Což je asi známka, že oba zahráli svoje role skvěle. Vlastně všichni protagonisté působili tak, jak mají a když se k nim přidaly hvězdy jako Brad Pitt, Ryan Gosling, Selena Gomez či Margot Robbie, film dostal dost populární tvář a můžeme se bavit o jednom z nejlepších obsazení filmů v roce 2015. Jako celek se mi Sázka na nejistotu líbil, jen nejsem možná až tak cílová skupina tohoto filmu, takže se mi líbil film "jen" na 70%, tři hvězdy. ()

eMeMko

Hned od prvního traileru bylo jasné, že se tento snímek bude snažit odlišovat ve všem, v čem to jen půjde. Už jenom ta relativně velká vizuální proměna čtveřice hlavních herců byla na pováženou. Nutno však říct, že se jednalo o příjemnou změnu a takového Ryana Goslinga či Brada Pitta jsem měl problém poznat. Herecké výkony byly velmi dobré, ale to co předvedl Steve Carrel bylo pro mě osobně neuvěřitelné. Vždycky jsem ho měl za komediálního šílence, nicméně v tomto filmu dokázal, že herecky zvládne i vážnější roli. To je však bohužel konec výčtu pozitiv. Děj měl sice zajímavý námět, ale byla to taková nuda, že na 130 minut mě zabavit nebyla šance. Ve výsledku tedy hodnotím pouze jako průměr. ()

Stumbleine

Výborný film..čili jak jsem již předpokládal - poslední světovou finanční krizi rozpoutali američtí bankéři a spekulanti)) ()

lobo87

Ťažký film. Priznám sa, že veľa vecí som nepochopil a myslím, že aj ľudia, ktorí majú skúsenosti s bankovníctvom sa zapotia, aby všetkému porozumeli. Hlavnou výsadou filmu sú jednotlivé postavy a ich predstavitelia. Osobne som sa vyslovene tešil, kedy sa na scéne objaví Carell, Bale či Pitt. Ťažká, ale kvalitná filmárčina... 75% ()

Bilky

Malo to švih aj kuráž a hoci som polovici finančných výrazov nerozumel, vedel som kto sú dobrí a kto zlí... naozaj? Malo nás to zburcovať a trochu možno vzdelať...naozaj? Malo to po dopozeraní spôsobiť zhnusenie nad celým finančným systémom a dohľadom...naozaj? Mali by sme mať trpkú príchuť, že sme ovce a ktosi s nami krásne vydrbáva...naozaj? Tie fintičky s vloženými rozprávačmi boli osviežujúce...naozaj! Bale (opäť hral magora) aj Gosling boli presvedčiví...naozaj! Carrel mi asi prvýkrat vo filme nevadil a Pitt bol zas krásne zakríknutý a paranoidný...naozaj! Takže film hodnotím ako to lepšie, čo sa o kríze natočilo... naozaj! 75% ()

dudo24

Hneď ako sa na plátne objavila Margot Robbie a začala vysvetľovať nejakú ekonomickú terminológiu a ja som nepochopil ani tomu vysvetleniu, som stopol film a začal googliť články "veci ktoré potrebujete vedieť predtým než si pozriete "The Big Short". Fakt, že film je točený podľa reálnych udalostí znásobovalo jeho dramatickosť a moju fascináciu. Vedel som, že v nastavenom systéme sa obchoduje s imaginárnymi hodnotami ale netušil som, že až v takomto rozmere. Veľmi zaujímavý a poučný film. Super obsadenie. edit (19.11.2018): Videné už asi štvrtý krát. Zvyšujem hodnotenie na päť hviezd. Tento film je majstrovský kúsok aj po obsahovej aj po filmovej stránke. Naozaj skvele a neštandardne spracované. ()

Drozdo57

Pre mňa, ako veľkého fanúšika ekonómie je toto zlatý grál. Výborne a zaujímavo spracované. Myslím ale, že pre bežného diváka trochu komplikované. Priateľke som ešte asi dve hodiny po filme vysvetľoval pozadie krízy. Bale hrá na Oscara, Pitt hrá na Oscara. Vadil mi asi iba Ryan Gosling. Steve Carell je proste komediant a tejto nálepky sa ťažko zbavuje, hoci sa snaží. Všetci sú posraní z DiCapria a riešili, kedy už dostane Oscara. Prečo ho nemá ešte Brad Pitt? ()

AndrewNewman

Príliš krčovito podáná zlatanina, ktorá sa nám snaží vysvetliť všetko a zároveň nič. Nato aby ma to bavilo tam je do polovice filmu málo prachov, štetiek koksu a pod. Vlk z Wall Street je skrátka len jeden. ()

silak_xup

Příběh o jednom z velkých průserů celosvětové ekonomiky, který mě nadprůměrně bavil a zároveň občas dost nudil. Od tý doby co země začali tisknout nekontrolovatelně peníze, nepodložený zlatem, tak tyhle průsery budeme zažívat čím dál častěji a jednou se tu hezky krásně vyvraždíme. S láskou Váš místní ekonom. ()

blondboss

Finančná katastrofa prevedená na filmové plátno v celkom slušnom prevedení a s výborným hereckým obsadením. Chýba mi tu ale akýsi "život" a atmosféra, ktorá by trošku film oživila, nakoľko je to až priveľmi zamerané na čísla a diváka môže z toľkých finančných informácií aj poraziť. Trošku by to proste chcelo odľahčiť. Ja som problematike rozumel, ale je to len tým, že je to môj odbor, inak by som bez pochyby bol stratený. Menej profesorstva a bolo by to lepšie hodnotenie. 65 % ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz