Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

Muff

Tak na tenhle film si rezervujte 3-4 hodiny a pozvěte na pivo nějakého aspoň ne úplného laika přes finančnictví, nebo aspoň zkoukněte dokument Finanční krize. Film odsýpá, ale stejně tak sype z rukávu tolik termínů, že laik se v tom topí i přes neustálé vysvětlovací prostřihy. U nás se musel film zastavovat co 5 minut :D Na druhou stranu získáte zajímavé znalosti, pobavíte a zároveň vyděsíte,nebudete věřit, že tohle se skutečně stalo. No a vysvětlovačky s populárními osobnostmi, ve vaně nebo u rulety, s názornými nákresy, vtipné. ()

K1NGSLAYER

Koho nezajímají peníze, vyhněte se Sázce na nejistotu obloukem. Děkujeme! Po Vlkovi z Wall Street přišla na scénu další zajímavá podívaná ze světa financí. Christian Bale se pomalu ale jistě stává jedním z mých oblíbených herců. Chodit si po kanceláři bosý, v šortkách, tričku a se sluchátky v uších? Bale mě prostě každou svou rolí nějak překvapí. Třešničkou na dortu je však Steve Carell, který ve filmu vytváří zajímavě vtipnou atmosféru, která se může podobat té z Vlka z Wall Street. Nějak zvlášť si nelibuji ve filmech, kde převládají dialogy nad "děním", ale tady to velmi rád akceptuji. Škoda jen, že tu Brad Pitt dostal tak málo prostoru. Americké bankovnictví ve dvou hodinách, co chcete víc? Moje očekávání to splnilo. Nečekal jsem sice DiCapria v roli Jordana Belforta, ale přesto mě to hodně bavilo. Pár věcí mi tu chybělo, jinak bych dal 5 hvězd. ()

solisoli

Afektovaný, sentimentálny a naivný prierez bankovníctvom, rovnako pôsobivými hereckými výkonmi. Aj keď si niekto nezainteresovaný bude namýšľať, že všetkému, tu rozumel, nie je to pravdepodobné. Jedno je ale jasne pochopiteľné z tohto cirkusu, a to alias Slovensko - B.M.G. Invest a Horizont Slovakia, len v inom prevedení. Príbeh sa da chápať, ako veľmi odvážny a pôsobivý poskytnúť verejnosti o zavšivavenom a bezohľadnom bankovníctve po celom svete, kde z neho ťažia len nenažraní hajzli na úkor nevyhnutnosti a naivite slušného človeka. Bohu žiaľ nie je tomu koniec! ()

Karlos8

Většina lidí se ráda drží davu, jelikož se tak nějak cítí v bezpečí a myslí si, že více lidí více ví. Bohužel u investování tomu tak úplně tak není. Někdy se může báječně vyplatit jít proti davu, což se ovšem lehce ale řekne, ale hůře provádí. Tento film je o všem, co se tenkrát dělo. Tenkrát znamená přibližně před deseti lety. Pro laika zde může být mnoho finanční terminologie a názvů, kterým nemusí rozumět. Nicméně i bez této hlubší znalosti musí být každému jasné, k čemu tenkrát došlo. Tenkrát znamená přibližně před deseti lety. Deset let zmiňuji podruhé proto, protože je to teprve nedávno, co k tomu došlo. Nyní jako kdybychom na vše špatné zapomněli a vzhlíželi k takové budoucnosti, ve které se nic podobného nemůže již opakovat. Jenže hospodářský cyklus je vypočitatelný. Nastává proto otázka, kdy dojde k natočení podobného formátu zachycující další finanční krizi? ()

jokino

Filmu dávam slabšie 4*. Neoslnil ma, akoby som asi čakal, no zároveň ani nesklamal. Filmov s touto, či pod. tématikou som videl niekoľko. Ekonomické slová mi síce neboli úplne cudzie, v zmysle, že v mnohých U.S. filmoch idúcich týmto smerom, už boli použité a či už v Eng., alebo CZ, tie výrazi tam boli.. A snažili sa byť vysvetlené divákovi, no hoc ich bolo relatívne málo (na rozdiel od napr. iných filmov), bolo ich naraz podaných celkom dosť a človek sa v tom ľahko stratil. Ale aspoň časť sa dala nejako pochopiť. Film sa však danej problematike povenoval, samozrejme, len z "rýchlika", alebo "oblúkom", mohlo sa ísť možno trochu viac do hĺbky, ale čo už. Charaktery postáv - ok, dej odsýpal svižne, dalo sa v tom aspoň čiastočne orientovať, no to bolo všetko.. Nebolo to extra nápadité, no "kravatáci" ma nesklamali svojimi "hustými" rečami a tak pod.(keď už sa inak nedalo). No mohlo to byť kvalitatívne ešte aspoň o level vyššie / lepšie.. ()

Vito_LePour

Oceňuji zejména soundtrack a momenty, kdy nám složité ekonomické pojmy vysvětlují 'náhodné' celebrity. Téma rozhodně stálo za natočení filmu, bohužel je jasné, že v těch letech pouze došlo k resetu a jede se dál úplně stejně. Nejen kvůli tomu stojíme na pokraji další krize. ()

W.Goldfinch

Vždycky když se dívám na film, který se zabývá ekonomikou, cítím se jako Homer Simpson při sledování Twin Peaks: „Brilliant...I have absolutely no idea what's going on.“ ()

wick

Mistrovský počin... a krutě realistický pohled na korupci, podvody a bankovní mafii se zabývá sice finančním krachem a zhroucení trhu s realitami v USA v roce 2010, skvělý dvojí závěr s tím, jak by to mělo a jak to dopadlo. Ve stejných kolejích a podvodech nejen na Wall Streetu se jede dál, a dalších krach a možná kolaps náš v budoucnu čeká. Z hlediska obsahu nejlepší film 2015 pro ty, co žijí něčím víc než jen komiksy. ()

mr.twizta

I pres velice zabavne vysvetlovaci vsuvku se musim priznat, ze jsem celou dobu nechapal, co se deje, jestli se obraci vitr a kdo tim vsim momentalne a ve vysledku ziskava a ztraci. Individualni herecke vykony jsou velice fajn, obcasne bourani ctvrte zdi taky (tady se McKay pripomina coby komedialni reziser), ale zbesily strih s mimoradne otravnou kamerou delaji spolu s tezce uchopitelnym tematem z tohoto filmu neopakovatelnou podivanou - a to ve smyslu, ze opakovana projekce u me nehrozi. ()

halberdier

Špičkové herecké výkony všech zúčastněných, zjednodušený a pochopitelný popis pozadí trhu s hypotékami v USA - to jsou hlavní důvody toho, že jsem toto drama se satirickými podtóny hltal plnými doušky. Trochu jsem se bál, že se budu ztrácet v ekonomické terminologii, ale ve filmu je vše jednoduše vysvětlené, tak aby to chápal i člověk, který nemá ekonomické vzdělání. Vše dokresluje satirický tón a zesměšňování některých "špatných" postav. Naopak místy diváka až mrazí, když si uvědomí, jak to tehdy v USA s hypotékami fungovalo a jak to všechno dopadlo. Předloni jsme dostali na začátku roku Vlka z Wall Street, který byl možná zábavnější, nicméně The Big Short může být divákovi bližší díky zvolenému tématu (hypotéky má v dnešní době spousta lidí). (9/10) ()

ekzorcist

Výborné herecké výkony a dobre gradujúci scenár, vďaka ktorému sa postupne dostávate zo zmätenia a záplavy Wall Street žargónu do jadra problematiky. Udalosti poslednej veľkej krízy film sleduje veľmi podrobne a neberie si servitku pred ústa. Štýl kamery pripomínajúci dokument či seriál tu pasuje a vtipné boli i repliky smerom na kameru. Už len 29 a 3/4 roka hypotéky a schuti sa tomu zasmejem! ()

tucnakova

Jediný, trochu smutný bylo, že si Gosling, kterej mě do toho kina dostal, nesundal ani jednou košili. Nejlepší film na tohle téma, který mě jinak obecně neuspokojujou rozhodně. Vyhovuje vtip, karikování, rytmus, klipovitost, dokumentárnost, soundtrack, všechno. Už teď vím, že si to pustím znovu a budu zvažovat i poslední hvězdu. Nevadí, že se v nepodstatných drobnostech ztrácíš, protože v obecný rovině je ti celou dobu jasný, jak a proč to funguje. A Bale vynikající. "Pěkné vlasy. To jste si dělal sám?" ()

hufnagel

Geniálny ,skoro dokumentárny film so smutnou realitou o beztrestných podvodoch amerických bánk v minulosti a pokračujúcu aj dnes.A záver,až 1 slovom jeden odsúdený.Nakoniec to vždy a všetko zaplatia zákazníci bánk. ()

Gregor_Samsa

Překvapivě zajímavé, dobré, chytře vytvořené. Vtipné, silné, prostě dobrý film. Orientace ve stádu je výsadou těch, co nejdou s davem, přemýšlí, jsou jiní, jsou outsidery – či jen mají štěstí a dovedou ho využít. Sofistikované kasino nikdy nepřestane fungovat; jestli někde existuje perpetuum mobile, tak je to právě v tomhle světě... [90%; 2016-02-09 CinemaCity Nový Smíchov] ()

CAR0DEJ

Už dávno som nedával filmu 5* s tak kľudným svedomím. Viem, že je to veľmi subjektívne, ale neviem, čo ma naposledy tak veľmi nadchlo ako tento film, ktorý som hltal až som sa miestami zadúšal, ako som nestíhal čítať titulky. Bola to smršť. "That’s not stupidity, its fraud. Tell me the difference between stupid and illegal and I'll have my wife's brother arrested." ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz