Sázka na nejistotu

• USA The Big Short (více)
USA, 2015, 130 min (Alternativní 125 min)

Režie:

Adam McKay

Předloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (více)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (CinemArt)

Chenso

Tak to bylo smutný. Řeknu to asi takhle,pár hodin času (na googlení ekonomických pojmů) a hodně velká trpělivost a soustředěnost a je to jeden z nejzajímavějších zpracování nějakého problému co jsem viděl. Je to často chaotické se vyznat ve všech těch pojmech (Swapy na úvěrové selhání, shortované dluhopisy, CDO, syntetické CDO, subprime půjčky atd) Ale stojí to za to.Při nejmenším se u toho ekonomicky nevzdělaným zamotá hlava. ()

Updated_Cake

Film dobře popisuje události světové ekonomické krize před více než 10 lety. Herecké klasiky zajišťují plynulý chod filmem a naštěstí film počítá s tím, že divák není bůh ví jaký znalec ze světa bankovnictví a investic. Některé záběry, hlavně na začátku filmu, jsou totálně mimo, jako by tam neměly ani být a dodnes nevím, co tím vlastně kdo chtěl říct. Místy by filmu neuškodilo ani další hudební ozvučení a pojmout některé situace v nadlehčené formě, občas to působí jen jako nudný dokument, jít na to do kina, asi bych tam usnul. Jako zábava na Netflixu s nějakou přidanou informační hodnotou ale dobré. ()

MuggyCZ

Další skvělý film z investiční tématikou. Pro úplného laika ve finančním světě může být těžší na pochopení. K pochopení sice mají sloužit krátké spoty, ve kterých mj. Margot Robbie vysvětluje pojmy typu mortgage bonds apod. A právě už u scénky s Margot Robbie v bublinkové koupeli jsem se nachytal, že nedávám pozor. Člověk prostě není připravený na to, že když si pustí večer film, měl by skutečně poslouchat a pamatovat důležité pojmy k pochopení dalšího děje. Odmyslet si tenhle fakt, je to neuvěřitelný film (skoro se nechce věřit, že to není pouze filmová zápletka, ale reálná událost co se v 2008 roce na finančních trzích udála), který dokáže bavit, a geniální Michael Burry fascinovat. Film není vyprávěný s lehkostí jako Vlk z Wall Street, ale to je jenom dobře. Člověk se alespoň dokáže vcítit do hořkého pocitu, který mnohdy finanční svět přináší. ()

hajdekr

V jedné předchozí recenzi jsem četl, že film je nesrozumitelný. S tím nesouhlasím. Ano, objevuje se v něm celá řada pojmů z finanční oblasti, ale vše je ve filmu velice dobře vysvětleno - jednou vysvětluje kuchař, podruhé blondýnka v bazénu s bublinkami. Film má spád, nenudí, oplývá bravurními hereckými výkony. A především končím výborným ponaučením: "Zkušenost nás učí, že lidé se ze zkušenosti nikdy neponaučí..." Jeden z nejdepresivnějších filmů, co jsem kdy viděl. Realisticky a dramaticky pojatý výklad toho, co se stalo v roce 2007 a 2008. To, co byly pro investory v 17. století tulipány, to byly na začátku 21. století hypotéky. Co bude příště? Rozhodně doporučuji. ()

ezop1012

Pohľad na finančnú krízu z roku 2008, ktorá postihla celý svet. Režisér Adam McKay sa snaží diváka zasvätiť do problematiky finančných trhov prostredníctvom aj vtipných vysvetlení. Napriek tomu, že sa jedná o celkom ťažkú tému, film je zábavný a zrozumiteľný pre široké publikum. The Big Short je skvelým spôsobom ako sa dozvedieť viac o dôsledkoch finančnej krízy. ()

peproch

K hlubšímu porozumění filmu mi chyběla lepší zasvěcenost do světa financí, fondů, hypoték, a dalších produktů. Film je super svižný. Snímek výborně profiluje charaktery finančníků, jejich priority, způsoby podnikání a metody. ()

Lukango

Další film o skutečné události, který se povedl. I když film má vážné téma, dokáže ho vyprávět s humorem a to je správně, upřímně kdyby film nebyl tak zábavný a vtipný asi by hodnocení vypadalo jinak. Máme tu skvělí scénář s povedenými dialogy a postavami. Herecky tu máme jednu pochvalu vedle druhé a žádný z herců nehraje průměrně a každý z nich odvádí skvělí výkon. Celkově jsem měl problém s pochopení jednotlivých témat a názvosloví a i když nám je celebrity někdy vysvětlili, tak i tak jsem celkem tápal a měl jsem celkem zmatek o co jim jde a o co se právě snaží. Celkově se jedná o kvalitní film, který vypráví vážné a důležité téma, ale nezapomíná ho zároveň odlehčovat a to filmu moc pomohlo.  Známka: 7,5/10 ()

wel.wel

Kdykoli se člověk potřebuje přesvědčit, že ...v korporátu dělat nechce, rating je na kočku, peníze bance na investování zásadně nedává, nabídky na zázračné zbohatnutí s úrokovou mírou 10% plus jsou podvod, kryptoměny jsou gambling..., pustí si tenhle film. Exkluzivní výlet do světa financí v letech 2007 a 2008 režisér Adam McKay pojal jako drama střihnuté dokumentem. Ten výlet stojí za to, větší propad ekonomiky naše generace nezažila.   Obsazení filmu je fenomenální. Od hlavních postav (Brad Pitt, Ryan Gosling, Christian Bale, Steve Carell) až po ty, kteří se filmem mihnou (Margot Robbie, Anthony Bourdain, Richard Thaler nebo Selena Gomez).  I po čtvrtém shlédnutí hodnotím 10/10. ()

leafroller

Další z nedávné série filmů osvětlující vznik a příčiny nedávné hospodářské krize. Tentokrát i pro méně zasvěceného diváka. Informací sice přicházejí velké vlny, ale vždy nás po takové smršti nechá film chvíli odpočinout a urovnat si myšlenky. Výborné obsazení, vtip a spád a smrtelná pointa. A nejlepší je, když vám někdo potvrdí vaše osobní podezření. Fajn pocit. ()

steposfrajer

Naprostá pecka. Jakožto bitcoinový fanda se nad tímto snímkem rozplývám blahem. Skvěle v tomto filmu zahrál svou roli Steve Carell. Film parádně zachycuje a vysvětluje krizi z roku 2008. Sice jsem to všechno na první dobrou nepobral, ale film nepřestává bavit ani když se na něj dívám poněkolikáté. Často se k němu vracím. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (více)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (více)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz