Krátce poté, co Japonci 7. prosince 1941 zaútočili na Pearl Harbor, přihlásil se tehdy třiadvacetiletý Američan Desmond Doss, tak jako mnoho jiných mladíků, do služby vlasti. Z hloubi svého přesvědčení však odmítal nosit jakoukoliv zbraň a zabíjet. Stal se zdravotníkem 307. pěšího pluku 77. pěší divize. Skutečnost, že Doss odmítal zbraň, se nesetkávala s pochopením u jeho spolubojovníků. Jen blázen by chtěl, aby mu v boji kryl záda chlapík, vyzbrojený pouze odhodláním a lékárničkou. Často musel čelit nevraživosti a útokům ostatních vojáků. Přesto, jako jediný americký voják ve 2. světové válce, bojoval v první linii neozbrojený. V březnu 1945 vypukla krvavá bitva o Okinawu. Dossova rota měla za úkol dobýt 120 metrů vysoký útes. Když vojáci vyšplhali s pomocí lan na vrchol, dostali se do těžké dělostřelecké, minometné a kulometné palby. Vojín Doss se odmítl ukrýt a zůstal uprostřed krvavého pekla. Snášel jednoho zraněného po druhém z útesu do bezpečí. Během vyčerpávajících 12 hodin, za stálého ostřelování, zachránil životy 75 mužů... (Bioscop)

mclenin

Ak by sa film nezakladal na skutočnej udalosti, bol by na môj vkus príliš "slniečkovský" /pokiaľ ide o prvú polovicu/ a ťažko uveriteľný, takmer patetický. Akonáhle však prihliadnem na tento fakt, mení to celkový dojem z neho. Film je budovaný postupnou atmosferickou gradáciou, kde prvá polovica vzbudzuje dojem romantickej drámy vojnového obdobia (dej plynie pomaly, vo vzduchu cítiť blížiacu sa hrôzu) a tá druhá je doslova peklo - umučenie mieru apokalyptických rozmerov. Gibson si servítky nekladie, akonáhle vojaci prekonajú fyzickú prekážku v podobe skalnej steny a vystúpia na Hacksaw Ridge, nastupuje prechod filmu k jeho naturálnemu jadru, kde nám režisér ukazuje boj v prvej línii bez cenzúry, vo všetkej brutalite, neľudskosti a nechutnosti. Po záverečnej sekvencii prejavu skutočných účastníkov boja som mal chuť tlieskať, ani nie tak Gibsonovi, ale skôr hlavnému hrdinovi - D. Dossovi. P.S. vyzdvihnem aj výborný soundtrack, ktorý znie ako mix hudby z filmov Everest a Narnia, veľmi počúvateľné. ()

D.Snake

Jediné co snímku dodalo jakous takous hloubku je fakt, že se tvůrci nechali inspirovat skutečnou událostí. Samotný film byl ale zvláštně napsaný, jednotlivé scény do sebe nezapadaly a Mel kolem sebe kydal o pár desítek minut symbolizujícího patosu víc, než bych dokázal strávit. Nechuťárny mu ale pořád jdou skvěle. Pokud chcete vidět válečný film s pacifistou v hlavní roli, Tenká červená linie nabízí mnohem ucelenější zážitek - počínaje lepší režií, konče hereckými výkony a ne tak násilně předanou myšlenkou. ()

orkadimenza

Byl jsem hrdina sám pro sebe, když jsem zmeškal šalinu, a tak se hecnul a si dal běžecký trénink do Špalíčku, abych projekci stihl. Za odměnu jsem dostal dílo napumpované do obřích rozměrů ze všech možných směrů. Mel se do této práce pustil se vší vervou a zanechal v ní jak svůj filmový kumšt, tak i svůj osobitý styl. Není divu, že si vybral téma nábožensky založeného Desmonda Dosse (asociovala se mi Melova režie Umučení Krista a hned to bylo jasné), ovšem toto téma dokázal zpracovat vhodně i pro ateisty, čímž si získává diváky navíc. Mě si tedy získal hned v první polovině, opravdu musím apelovat, že tahle rodinná a osobní část se do filmu hodila a bez ní by byl Hacksaw jen obyčejný válečňák. Mimořádně bych chtěl vyzdvihnout Hugo Weavinga, který v roli otce zazářil a věřím, že při delším časovém úseku na plátně by byl velkým adeptem na Oscara za vedlejšího herce. Za naprosto výtečnou válečnou část by mu byli velkými soupeři Worthington s Vaughnem, kteří se opravdu předvedli, a Andyho netřeba komentovat. Tomu role smělého dlouhána padla na míru. Úvod výborný, válečná bitva výborná, jediné, co mě trochu zklamalo byl konec, ve kterém už mi přišla glorifikace Desmonda přehnaná (stejně jako závěrečné výpovědi), ale to je jen drobné škrábnutí na těle hrdinského filmu. To bych se totiž prohřešil sám proti sobě, kdybych zapřel skvělý zážitek. V únoru aspoň bude komu fandit. ()

Randyz

Opravdu masakr a nářez! Takové mrazení z válečné scény jsem už dlouho nezažil... Některé momenty filmu mi přišly možná kapku zdlouhavé, ale jinak Mel Gibson s tímto filmem opravdu mile překvapil. Myslím, že něco takového tu už hodně dlouho nebylo. Chvílema jsem si sice říkal, že to už tvůrce vážně přehání, ale podle komentářů skutečných hrdinů, v závěrečných titulcích, se tohle opravdu událo... Návštěvu kina určitě doporučuju! ()

Honzeek95

Jako celek mi to připadlo jako reklama na humanismus a křesťanství. Garfield mi jako herec moc nesedí a film byl dle mého názoru rozdělen na dvě nekompaktní poloviny, které na sebe prakticky nenavazují. To jsem vyjmenoval negativa, a teď pozitiva - musím ocenit Gibsonovu genialitu v oblasti vykreslení válečného marastu - tak brutální válečný film jsem snad ještě neviděl, uvidíte střeva, hlavy, ruce separované od těl a litry krve, která je úplně všude, zažijete naprosté pocity beznaděje. Naproti tomu je první půlka filmu v naprostém kontrastu - je zde láska, pohodové prostředí, domov, rodina (i když ta zrovna ideální nebyla), to vše opět hezky podané a natočené se sympatickou Teresou Palmer. Na tři hvězdy to určitě není, ale na pět taky ne... ()

Lefty86

Australan Mel dokázal že umí chytit za srdce americké patrioty. To že tam je jasná pobožná a hlavně americká propaganda se dá pominout. Vždyť je to film, americký patriotický film. Neuvěřitelný hrdinský příběh skromného muže. Skutečné záběry a rozhovory potěší. I Andrew Garfield roli v pohodě zvládl, k mému překvapení, měl jsem ho zařazenýho jako hňupa. Vince Vaughn odvedl svůj standart, tudíž s přehledem dal svou roli. Sam Wortingthon se do role kapitána také skvěle hodil. Já tušil že se mi film bude líbit. Ale že zanechá tak hluboký dojem jsem nečekal. ()

buzzwoody

Perfektně natočená překvapivě autentická, krutá a syrová válečná podívaná, která mohla mít trochu kratší první hodinku děje, aby bylo vše dokonalé. I přesto byla ovšem první půle nečekaně kvalitní, a její kámen úrazu tak spočíval pouze v tom, že divák už chtěl konečně dostat tu svou dávku mrtvol prolezlých olovem a krysami, přepůlenými a ohořelými s vnitřnostmi venku. Několik lekaček v podobě japonských ksichtů mě vyděsilo k smrti, poprvé za celou jeho kariéru se mi Andrew Garfield v nějakém filmu líbil, avšak Hugo Weaving předvádí v maličké roličce největší a nejsilnější herecký výkon, který jsem od něj kdy viděl. Nejlepší kousek válečné kinematografie od Saving Private Ryan a Black Hawk Down. ()

Norino12

To, čo Mel Gibson dokázal s týmto snímkom sa len tak nevidí. Perfektná réžia s neskutočnou atmosférou, ktorá kombinuje ako mrazivé scény z bojiska druhej svetovej, tak aj romantické chvíle hlavného hrdinu s jeho prvou láskou. Trúfam si povedať, že ide o jeden z najlepších vojnových filmov po neskutočne dlhej dobe. ()

filipvrbik

Zdá se, že Mel Gibson trefil do černého -opět- něco tak brutálního a zároveň úchvatného se jen tak nevidí, se to špatně popisuje - TO prostě musíte vidět...jedná se dle mého o nejlepší válečný film (při vší úctě k Zachraňte vojína Ryana) , jaký kdy byl natočen . Nicméně hrdinů bylo jistě víc...taky jsem rád , že přežil a dobře to dopadlo, sem se to narozdíl od některých jiných filmů hodilo, zejména proto, že film je podle skutečné (i když neskutečné) události ...98% ( ato jsem filmu nutno přiznat příliš nevěřil..no někdy se člověk splete) ()

Sufferer

Hreje ma pri srdci, že ani po desaťročnej odmlke nezostal z Mela Gibsona iba tieň režiséra z predchádzajúcich filmov. Hacksaw Ridge tentoraz nenesie razítko kontroverznosti, významný vplyv osobných estetickým a tematických preferencii ale naďalej pretrváva. Bez väčších zádrheľov naratívne unesie kombináciu rodinnej drámy, príbehu lásky, vojnového filmu a otázok viery, pričom úzky záber na nosnú dejovú líniu bez nabaľovania podzápletok všetkému jedine prospieva. Ťažko za tým hľadať hlbší zámer, ale filmový portrét obdivuhodného hrdinu preniká k podstate veci na základe analogickej podobnosti s Kristom. Jeho idealizmus a náboženské presvedčenie sa nestretáva s pochopením, ako kosa naráža na kameň armádnej mašinérie a následne vrcholí skúškou nezlomnosti viery pri dobývaní útesu, kde Gibson tne naturalistickým charakterom vojnového besnenia do živého a kde heroizmom dokáže emocionálne pohnúť divákom. Who the hell is private Doss? Ten, koho by chcel mať pri svišťaní guliek okolo hlavy nablízku každý. ()

MatoFILM

Moje myšlienky počas sledovania filmu zoradené chronologicky od začiatku do konca: uf, bude to brutálne...začíname detstvom - dobrý základ pre postavy...klišé romantika, ale funguje...prečo to vyzerá ako TV film ?...predstavenie "spolubratov" ďalšie klišé...húkajúci Vince Vaughn v uniforme je trocha smiešny...klišé konflikt medzi vojakmi...hlavná postava je dobrák a jeho pohľad na vec je zaujímavý...ide sa do boja...smrdí to CGI a tie kamene sú fakt umelé...brutálna prestrelka, ale všetko to pôsobí uhladene a na efekt...Vince Vaughn v uniforme s prilbou na hlave a olejničkou v ruke vyzerá fakt smiešne...kŕčovité rozvíjanie zákopových vzťahov - klišé jak hrom...začínajú zomierať postavy, asi by ma to malo zaujímať...emocionálne ma to obchádza...má to byť napínavé, no niekde je problém...klišoidné ospravedlnenie typu "Nikdy v živote som sa tak nemýlil"...ten posledný CGI záber je fakt otras. Podtrženo, sečteno, Mel Gibson natočil priemerný vojnový film s TV vizuálom, miestami hnusným CGI, ktoré kazí dojem a uveritelnosť, nezvládnutými postavami a emóciami. Samozrejme má to aj svoje plusy, napríklad naturalistické zobrazenie bojov, ale 6 nominácií na Oscara je snáď vtip nie ? ()

IvoB

Hacksaw Ridge není špatný film. Ale také není úplně bez chyby a v mých dojmech lehce balancuje nad hranou mírného nadprůměru – a ty bodíky navíc získává hlavně za svou druhou polovinu. Mel Gibson je bez pochyb výborný filmař. Předhazuje velmi naturalistické, pěkně nasnímané a atmosférické obrázky války. Bohužel tuto krutou válečnou vřavu plnou krve a vnitřností obaluje kýčem a sentimentalitou. Vojín Doss v podání Andrewa Garfielda si mě prostě nedokázal získat. Je to takový Mirek Dušín, postava představující jen ty nejlepší hodnoty, silně šablonovitá, bez náznaku jakékoliv vady, ale také bez nějakého zajímavého vývoje. Rozhodně mě charakterově více zaujali ostatní vedlejší postavy. Film je to samozřejmě tématicky velmi inspirativní, a já se vlastně vůbec nedivím těm nominacím na Oscary – je to přesně ten materiál, který předává velké myšlenky skrz patos a oslavné, monumentální scény. Film mi tak připadal trošku nevyrovnaný. Na jednu stranu infantilní začátek s hloupoučkým hrdinou a na druhé straně nekompromisní válečná řežba v druhé polovině. A teď si vyberte. Závěr ale mé dojmy v lecčem napravil. Takže konec dobrý, všechno dobré. Jen si myslím že film rozhodně nesnese srovnání třeba se Zachraňte vojína Ryana, který taky měl svůj patos a heroický nádech, ale postavy měl mnohem lepší a své idee předával MNOHEM uvěřitelněji, lépe. Hacksaw Ridge na mě rozhodně neměl takový emocionální dopad, jaký asi mít měl, a je tak v mých očích jen fajn efektní válečný film. Pesimističtější diváci mu však dají slušně pokouřit – a vůbec se jim vlastně nedivím. Hodnotím jen velmi váhavě 4* (7/10) ()

SHit4U

Nebudu komentovat hlavního hrdinu, protože je možné, že takový opravdu byl, ale tohle je film a mohlo v něm dojít nějaké dramatizaci názorů hlavního hrdiny. Ten má v podstatě jasno od začátku a režisér šikovně hned na úvod ukázal Garfýlda s rozervanou nohou na nosítkách, abychom o něj i tak měli trochu strach, jestli náhodou na konci neumře. Což se samozřejmě nestane a neohrožený Endrů pobíhá mezi střevy a urvanými končetinami hledajíc přeživší spolubojovníky. Sem tam poprosí boha, aby na chvíli fákl toho japonskýho a pomohl zachránit dalšího amíka, kterýho spustí po laně ze skály. Když přehlídnu to, že o hrdinu vlastně nemáte téměř strach, což má za následek to, že veškeré akční scény s ním nejsou tak napínavé, tak právě zobrazení války je v tomto filmu až hororové a samozřejmě řádně brutální. Nástup na bojiště buduje atmosféru jako dobře promyšlený horor a nástup kulek a prostřelených hlav je naprosto zdrcující. Válka je krutá, válka je strašidelná, zlá a vyvolává silný průjem při vědomí toho, že za 15 minut půlka vašich kámošů bude ležet obličejem v hlíně. Akci nemůžu vytknout vůbec nic. Dlouho jsem neviděl něco tak intenzivního. Nicméně jako celek to příliš neoslní. Ne že by to bylo zlé, ale prostě...no...koukat 139 minut na člověka, který nejí maso a použije zbran jenom jednou a to jako klacek při odtažení zraněného seržanta, se opravdu nedá. ()

valasek.m

Opravdu výborná podívaná, herecký výkon Andrew Garfielda byl bravurní. Bohužel v oskarovém klání měl obrovskou konkurenci v podobě Casyho Affleca, opravdu škoda, že nemohou Oscara dostat oba dva. Desmodův příběh je naprosto neskutečný, dojemný a zároveň krásný, takže jsem si tento film opravdu užil. Takže rozhodně všem doporučuji. ()

Milodar

Válečné scény jsou hodně stylizované, realističnost i přes realistické detaily bych v nich nehledal. Naštěstí, kromě nich je zde zajímavý příběh, který nám připomíná, že bojovat se dá i beze zbraně. Možná by zdravotníci mohli útočit obvazy, krýt se za turnikety a maskovat se zdravotnickými šátky. Je to vlastně love story a Garfield to zahrál naprosto dokonale. Bez něj by to byl asi jen průměrný film. ()

Drirr

Dnes večer si uvaříme válečný film. Jako hlavní ingredience nám poslouží nesympatický nevtipný Forrest Gump, kterého pěkně obalíme v kýčovitých záběrech, povrchních dialozích a navrch přisypeme hrst plochých a toporných postav. Hodinu a půl dusíme v plytkém popisu osobního života a výcviku, abychom nakonec výslednou směs další hodinu flambovali v okázalém, směšně přepíčeném, ale vlastně celkem detaily kypícím a pěkně nasnímaném okinawském pekle. Pak oheň ztlumíme a necháváme ještě dvacet minut odstát v dalších vlnách kýče, patosu a záběrů na Bibli. Po zkonzumování zaženeme těžký pocit v žaludku dezertem v podobě záběrů na reálné lidi z příběhu. Jinými slovy plytký kýč, který těm nejlepším válečným filmům nesahá ani po koule urvané výbuchem japonského granátu. Speciální hodnocení pro Mela: 36,666% ()

Asmodin

Jeden z mála válečných filmů, který mě zaujal, pobavil a nakonec ohromil v závěru svým dokumentem s panem Dossem a ostatními veterány. ()

Patrik256

Rozpočet_ 40 milionov dolarov // Tržby_ 175,3 miliona dolarov // Tržby v ČR*_ 1 728 610 Kč (71 kin) // Tržby v USA* _ 15 190 758 $ (2 886 kin) // Damy a Pani predstavujem vam najlepsi film roku 2016 ()

Hanes88

Realisticky natočeno, hudba krásná, děj i když byl zpočátku nic moc, tak v závěru se rozjel ve velkém stylu a poslední hodina stála za to. Bylo to opravdové hrdinství a díky tomuto filmu i dobře zachyceno. Mi se to líbilo. 85%. ()

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

Pátou Smrtonosnou zbraň natočí Mel Gibson

16.11.2021

Mel Gibson se vrací do války

Mel Gibson se vrací do války

01.05.2018

Určitě si pamatujete, jak Mel Gibson před dvanácti lety upadl v hollywoodskou nemilost. Jeho kariéra byla 10 let prakticky v limbu, v roce 2016 ale natočil Hacksaw Ridge: Zrození hrdiny a téměř vše… (více)

89. Oscary - výsledky

89. Oscary - výsledky

27.02.2017

Zlaté maliny 2016

Zlaté maliny 2016

25.02.2017

Známe letošní vítěze Zlatých malin. Nejhorším snímkem se stal dokument Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party, který si odnesl i další tři Zlaté maliny za nejhorší režii,… (více)