Precizně natočené a geniálně zahrané, jen z toho vlastně nic nevyplývá. Emocionální a morální rozuzlení "udělala to, chovala se jak píča a nakonec zabila své rodiče, ale na vině je společnost" je nepřijatelně zjednodušující a nevyargumentované. Chabrol se později coby analytik a pozorovatel zlepšil, zde ještě nedovede jednotlivými scénami posouvat perspektivu, problematizovat situaci a zkoumat téma z vícera hledisek.(20.9.2016)

První hodina mi přišla nesnesitelně nudná, titulní postava se tam chová jako nevyzpytatelná a podivínská bytost (jemně řečeno), která možná i trpí nějakou psychickou nemocí (Isabelle Huppert už budu mít asi navždy spojenou s postavami psychicky narušených žen, ten její netečný výraz tak na mě prostě působí); v 23. minutě se o ní dovídáme, že má syfilis, což se ukáže být zásadním hybatelem děje v druhé polovině, kdy přesvědčí své rodiče, že musí spolu s ní užít lék od doktora, který ve skutečnosti nadrtila ona sama z prášků na spaní, aby je následně mohla otrávit plynem. Matka však pokus o vraždu přežije, svou dceru nejprve nenávidí a přeje jí smrt, nakonec jí však odpouští. Film je v této druhé části hodně silný, ale stejně mě to moc neoslovilo; prostě jsem nepochopil motivaci Violettina chování a celou dobu na mě působila krajně odpudivě (ve filmu je v podstatě vykreslena jako emočně nevyzrálá a prolhaná hysterka) a nenašel jsem k ní žádné sympatie, což snad Chabrol zamýšlel. Před takovými ženami je dobré se mít na pozoru - a filmy, které jim věnují tolik pozornosti, už tak nějak z principu nemám rád.(23.11.2019)

Tento film je povazovany za jeden z najlepsich od rezisera Clauda Chabrola, mlada zenska si uziva sex po nociach, lenze peniaze sa kurevsky rychlo rozkotulaju, a horsie je to dat ich dohromady. jej hlave sa preto zrodil vskutku diabolsky plan - aky, to si uz divak musi zistit sam. Isabelle Hupert /8 žen 2002. Elle 2016/. Reziser sa inspiroval realnym pribehom z Francuzska 30. rokov, uz aj preto davam vysoke hodnotenie : 88 %(30.8.2020)

Film Violette Nozière je z pohledu většiny diváků nejkontroverznějším Chabrolovým útokem na maloměšťácké pokrytectví. Je považován za jeden z jeho nejlepších filmů (já dávám přednost jeho stylovější poezii), však díla na základě skutečného běhu věcí patří u obecenstva k nejvděčnějším. Claude Chabrol pojal příběh o posmutnělé vražednici jako osobitý útok na nebezpečenství maloměšťácké morálky, která vzhlíží s obdivem k buržoazním výsadám a jejímž výsledkem je odcizení a niterná osamělost, věřící ve velkou, tu osudovou lásku. Přítomnost je smíchána s minulostí a halucinací luesu, tím ztrácí skutečnost, popřípadě pravda, svou pevnou konstrukci. Výprava si dala záležet na pestrobarevných doplňcích pařížských třicátých let dvacátého století a kameraman Jean Rabier je tradičně dokonalým zprostředkovatelem stavů bolestí i nadějí soukromých vnitřních světů. Hrdinkou niterního kriminálního thrilleru na Chabrolův specifický způsob je Violette Nozière (pozoruhodná Isabelle Huppert, jako menší Priscilla Saillard), dospívající pařížská dívka a luetička dvou rozdílných životů jako důsledek maloměšťácké prudérnosti a morálního pokrytectví. Motivací je niterná naplněnost, opětovaná láska, sladké dosažení osobního štěstí. Generační rebelie reaguje na faleš uctívaných hodnot. Důležitou postavou je Germaine Nozière (zajímavá Stéphane Audran), Violettina matka. Puritánská výchova je přímým kontrastem k pečlivě skrývanému tajemství a finančního zabezpečení. Dvojí metr nedokáže překrýt čas na věky. Hlavní mužskou postavou je Baptiste Nozière (dobrý Jean Carmet), Violettin otec a strojvedoucí. Přestože je vydáván při výchovných lekcích za strašáka, tak je shovívavější a důvěřivější k předstírané dceřině počestnosti. Výraznou postavou je také Jean Dabin (příjemný Jean-François Garreaud), Violettina osudová láska. Nezkušená víra ve splněné životní přání nedokáže rozpoznat finanční zneužívání situace. Láska musí přeci přinášet oběti. Z dalších rolí: z možnosti incestního zneužívání soucitný soudce ožehavé kriminální kauzy (Guy Hoffmann), Violettina hladová spoluvězeňkyně (Bernadette Lafont), tajuplný sponzor noci Émile (Jean Dalmain), Violettina jediná kamarádka stejného věku Maddy (Lisa Langlois), vražednici na útěku stíhající pařížský policejní komisař Guillaume (Henri-Jacques Huet), Violettin milenec a student medicíny Camus (Fabrice Luchini), Violettin milenec a jazzový hudebník (Greg Germain), zvědavá služtička Zoé (Zoé Chauveau), vstřícný gynekolog Déron (Jean-Pierre Coffe), či Violettina stará babička (Jeanne Herviale). Violette Nozière je zdařilým Chabrolovým útokem na maloměšťáckou škodlivost kvality života i jejich hodnot. Uspokojivá naplněnost je niterným životabudičem, ostatní vjemy se ztrácí v upjatém pokrytectví. Jedinečné (a jedinečně kontroverzní) pohledy na pocity vnitřního světa!(22.8.2020)

• Houdini

Zlatá Palma - výběr(23.12.2005)