Edu Součka, jeho maminku a tatínka už známe z filmu Obecná škola. Nyní jsme však v Protektorátu, kdy je rodina osmiletého Edy donucena vystěhovat se z Prahy na venkov k příbuzným. Městečko, kde chlapec dosud trávil jen prázdniny, se nyní stává jeho domovem. Mladá městská rodina se musí přizpůsobit novému prostředí a také soužití pod jednou střechou s tetou a jejími příbuznými, což zahrnuje i velmi přísného dědečka. Eda má před sebou nelehký úkol: najít a obhájit své místo v místní klukovské partě, jejíž svět je naprosto odlišný od jeho městského. Čeká ho cesta k hledání odvahy, ale také k nečekaným rodinným tajemstvím, která vyplouvají na povrch. Svět dětí a dospělých se sbíhá v hledání odvahy a hrdinství. I v nelehkých dnech války může být totiž nejtěžší prokázat odvahu vůči vlastní rodině. (Bioscop)

Plechy

Film působí takovým nijakým dojmem. Dramatičtější scény jsou k smíchu a vtipné scény působí občas trapně. Najdou se zde i světlé momenty, ale je jich zde pomálu. Zkrátka klasický průměr ()

medveed

Řemeslně pěkně natočená směsice vzpomínek Zdeňka Svěráka na část svého dětství. To, co drží jakž tak pohromadě, se však v poslední dvacetiminutovce zvrhne v "bramboračku", která zanechá hodně rozpačitý pocit. 55% ()

TheKleofa

Milé, poetické, tak akorát vtipné a vlastně i připomínající Postřižiny. A především tedy opravdu skvělí dětští herci. ()

gizi

Dost dlouho trvalo, než se film tak nějak rozjel, takže ze začátku mi to přišlo celkem slabé, ale nevím jak to Svěrák dělá, nakonec se z toho vyklubal slušný film na takových 75%. Ovšem opakovaně shlédnout už netřeba. ()

surprise

Poetické, milé, smutné, z dálky těžké a mrazivé. Filmová a hudební freska obyčejných lidí Protektorátu. Obecnou školu bych v tom moc nehledal. ()

butcher89

Jeden z mých oblíbených filmů. Skvělé herecké obsazení, příjemná hudba a celková atmosféra filmu se mi zkrátka moc líbí. "V Praze asi nemaj šutry" 😄 top ()

vinducha

Příjemný dětský rodinný film . Nostalgické vzpomínání na válečné dětství. "Tati já měl ale hodně nahnáno. No bodejť. Ale v kalhotách nic. No tak to je úspěch." ()

Bohdy67

Zatímco obecná škola se dá právem považovat za klenot české kinematografie, u Po strništi bos to rozhodně říci nejde... Ne že by to byl špatný film, ale prostě i přes snahu nedokázal pan Vetchý nahradit pana Svěráka, a Tereza Ramba nesahala ani po kotníky Libušce Šafránkové. Ani hlavní hrdina prostě nebyl ten typickej grázlík Jakoubek z obecné školy a šaklích let. Špalková s Čermákem zde působili snad až nuceně. Jediné co bych vyzdvyhl a co si budu pamatovat je postava Vlka, výborně zahraná panem Kaiserem, která ukazuje že ne vždy je vše takové jako se na první pohled zdá. Nebýt té návaznosti a spojitosti s obecnou školou, snad by to bylo i na čtyři hvězdy, takhle je to trochu zklamání a 59% ()

Pecaldo

S obrovskou úctou a pokorou hodnotím film, který je laskavým, milým, pravdivým a nádherným zážitkem pro každého s tím, že jde pravděpodobně o poslední počin na kterém se podílel Zdeněk Svěrák. Můj zážitek byl umocněn i tím že se předpremiéry v HK zúčastnil i pan Jan Tříska, Jan Svěrák a Tereza Voříšková. Film na mě působil jako,kdyby se chtěl Svěrak starší definitivně rozloučit se světem kinematografie.. pakliže ano povedlo se mu to s přehledem , láskou, s humorem i grácií... pakliže ano.. díky za vše ! ()

vladous

Bohužel, i já volám "hluboké zklamání". Nedůstojné rodinnému klanů Svěráků. A kladu si otázku proč. Proč nás tvůrci nechají nudit se v kině natolik, že hledáme v chaotickém nesourodém ději další chyby a nesrovnalosti, nad kterými bychom ve strhujícím příběhu ani nehlesli. Je až neuvěřitelné, že nositel Oscara dopustí takovou chybu, že klidně divákovi servíruje složené cihly v Košťálově zahradnictví na europaletě (píše se rok 1943). Jak chce Svěrák přesvědčit diváka, že rodina pražského zaměstnance elektropodniku, která narychlo mizí na venkov, do obydlí, které předtím děda prohrál v kartách, má zde k dispozici vysavač a elektrickou žehličku? Proč divákovi jsou předhazovány nechutné morbidní scény, které z děje nijak ani nevyplývají (zamordování psa, přejeté nohy Edova kamaráda). Některé scény pak nápadně připomínají scény z naší klasiky (zeď u hřbitova s popravou králíka-co vám to připomíná?). K tomu navíc zcela nepřesvědčivé dialogy dětských hrdinů (vyjma Lojzíka Grece, ten byl vskutku úžasný) a podprůměrné hudba. Nemůžu ani hledat zidealizování života v Protektorátu tam, kde fakticky chybí dějová osa. Pozitiva-výkony většiny dospělých herců. Výsledek max. 55% ()

ekg1

Měl jsem trochu strach jak se autoři popasují s realitou, že roky nezastavíš. Obsazení však považuji za dokonalé a výkon trojice Tereza, Ondra, Lojzík je bezchybný. Myslím, že Zdeněk, Libuška a Václav z Obecné školy mohou být spokojeni. Nemá cenu se dlouze rozepisovat o kladech a nedostatcích, ať se každý podívá sám. Moje doporučení zní takto: Od filmů Jana Svěráka neočekávám zdrcující děj ani očistnou katarzi, očekávám to, čeho jsem se od Strniště dočkal. ()

TWANG1977

Pěkný Svěrákovský humor a poetika kterou kazí pár pro mě nepochopitelných scén které se do filmu vůbec nehodí - přejeté nohy tankem, šmírování ňader tety a matky ??? Proč ?! Skvěle se role zhostil Olda Kaiser to byl opravdu majstrštyk na Lva. ()

Filmslover14

Film, který nemá zápletku a přesto se vám bude líbit. Po strništi bos nedosahuje kvalit Obecné školy ani Kolji, ale pokud máte rádi "svěrákovský" humor, bude se vám na něj hezky koukat. Na druhou stranu nebudu zastírat, že jsem čekala víc. ()

Killy

Mám moc ráda ten Svěrákovský humor , scény s klučičí partou byly vtipné a nostalgické. Co se týče obsazení, Vetchý musí být všude a Voříšková by zas neměla být nikde ...její postava je tam úplně zbytečná. Musím ocenit hlavně dětské herce protože většinou děti hrat prostě neumí , kdežto tady je tomu jinak a na to, že byly uvedení po boku tak velkých hvězd , hrály všechny děti bezvadně . ()

kreyson13

Kdo má rád Svěráky, tak bude spokojen. Film má atmosféru, krásná výprava, výborní herci a že podle zdejších znalců a odborníků nemá příběh? Kdo ho chce, ten si ho najde. Kaiser byl famózní a nakonec i většinou otravní satani (děti), tady hráli skvěle. Kdo nemá rád Svěráky, ať do kina nechodí. ()

Caslavka

Velká nádhera... Dokonalost. Tenhle film a já, to si sedlo, zabrnkalo to na nějakou vnitřní nostalgickou strunku dětství. Nestalo se mi to u jiného filmu - tady jsem bez přehánění brečela od začátku do konce...a ještě dlouho po skončení... dokonce i teď - krásou, něhou, dojetím. A také smutněním - že tahle poetická doba našich babiček, kdy k sobě lidi měli blíž a byli v úzkém sepětí s přírodou, už je bohužel pryč. Ti, co nezažili svět bez internetu to asi nedokážou pochopit, jinak by přece nemohli s čistým svědomím dát méně jak tři hvězdy, to si tento film opravdu nezaslouží!!! Chtěla bych vidět ty chytráky s jednou-dvěma hvězdami, co úžasného sami natočili, že si vůbec dovolí takto bídně hodnotit takový skvost! Už teď "Po strništi bos" patří do zlatého filmu české kinematografie, alespoň do toho mého soukromého, je to malebný obraz doby. A kdybyste to, pane Svěráku, náhodou četl - děkuji za toto dílo, velmi mě zasáhlo u srdce, že se to ani slovy popsat nedá... ()

Zemřel herec Martin Havelka

Zemřel herec Martin Havelka