Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

depony

Velmi působivé animé s environmentalistickým tématem. Pravda, že Mononoke byla dějově asi víc propracovaná, ale nebylo tam tolik dějových línií. Přesto je to úžasná podívaná. ()

Adasin

Naušika se mi hodně líbila, obsahuje skvělou kombinaci post-apokalyptického sci-fi a fantasy až středověkých prvků. Hlavní hrdinka je dobře napsaný uvěřitelný charakter a nelze jí nefandit. ----- Neubráním se srovnání s Princeznou Mononoke, která mě narozdíl od Naušiky emocionálně zasáhla daleko více. I oproti Naušice je v ní více rozveden vztah mezi hlavní postavou a protějškem opačného pohlaví, na kterého hlavní postava během své cesty narazí. V Naušice mi postava Asbela přišla skoro až zbytečná, jeho roli by dle mého mohla zastoupit kterékoliv z vedlejších postav. Příběh mi přišel v mnohém podobný (hlavní hrdina musí opustit rodnou vesnici a posléze ji zase bránit), přesto o dost jiný... řekla bych, že to, co Miazaki začal zde, v Mononoke ještě víc rozvinul a zdokonalil (v Mononoke přibylo kromě snahy vyjednat mír i snaha zbavit se kletby a vlastní provinění vůči přírodě). ----- Překvapila mě hudba, ta se opravdu povedla, působí hodně moderně i na dnešní dobu. Animace samozřejmě též, na rok vzniku vypadá fantasticky, zřejmě film dostal patřičný rozpočet. 9/10 ()

frashmaker

Já už nevím, jaká mám použít slova abych vyjádřil vůj vnitřní pocit absolutního uspokojení u téměř všech Miyazakiho filmů. Zde byl opět naprosto překrásný motiv venkovského života, nádherných, snad jen zesnů vyvstávajících vynálezů a opět lásky k přírodě. ()

Terter

Výborný Miyazakiho film, který v určitém ohledu předchází Mononoke Hime. Tradičně výborná audiovizuální stránka, které ale tentokrát chybí ona příběhová dotaženost Mononoke, zvláště se to týká vykreslení jednotlivých postav, jejichž motiv jednání není podán tak jasně a občas působí lehce zmateně. Ale i tak to stojí za shlédnutí. ()

Pirkaf

Tento film má jedinou chybu. A sice tu, že po přečtení předlohy už mě tolik nebaví. Naušika je naprosto úchvatná manga s natolik originální kresbou i příběhem, že film, byť téměř dokonalý, je pouze jejím stínem. ()

GodComplex

Post-apokalypticky Miyazaki - co chtit vic? Nema smysl omylat jaky je Miyazaki master, protoze tak to proste je. Po dokonalem Lupinovi sice mozna trosku zvolnuje a vysledek neni az tak dechberouci, na druhou stranu voli skvele tema a pomalu zacina rozvijet sve typicke reziserske trademarky, koneckoncu je to prvni jeho film, ktery je ciste jeho autorskym dilem i v ramci pribehu. Chvilku to trva, nez se do vas tenhle skvost zakousne, muzete sice obdivovat zajimavy svet, kde jsou divni brouci, neda se tam dychat, protoze evil kyticky vystrikuji jedovate spory a vsechno je tak spravne alternativni, ale cele to zacne nabirat ty poradne grady az ve finalni tretine. Miyazaki si zde trenuje plavani ve vodach ekologickych nametu a narazek, ktere v dalsi dekade dovedl k dokonalosti v jeho ultimatnim masterpiecu Princezna Mononoke. Nausica je sice take fantasticka, ale misty take lehce prazdnejsi a prvni pulka si vas musi velmi pracne ziskavat. Kdo me ale potesil byl Joe Hisaishi, se kterym reziser timto filmem zapocal dlouholetou a velmi plodnou spolupraci a ktery zde, jak bylo v te dobe prihodne, pouzival predevsim typicke 80's analogove syntezatory, cimz mi hudba sedla mnohem vic, nez jeho nove pociny. 8/10 ()

Baronne

Nauštika se zmutovanym Leafeonem by měla přestat mluvit sama se sebou, měla by se vysrat na hnusný velký brouky, a měla by se OBLÍKNOUT protože půlku filmu vidim její holou prdel.. ()

Laxik

Po boku největších klasik stojí Naušika z Větrného údolí jakožto absolutní příběh. Více se k tomu nedá říct, ta dvě slova vystihují tento překrásný film kompletně. Snad jen, kdybych měl rouhačsky kritizovat, nelíbilo se mi zde mluvené slovo. To totiž až velmi často představuje prostředek expozice a říká nám kolikrát pouze to, co můžeme současně vidět. Klasický neduh mnoha anime. Ale jinak WOW. ()

pevico

Naushika není podle mne film o ekologii, jak tady někteří uvádějí, ale daleko spíš film o souznění druhu s přírodou..jak se dokáže o sebe postarat sama, a když jí bude některý druh nevyhovující, postará se i o něj.. a Miyazaki? Ten z toho udělal ve svém prvním ryze autorském filmu neuvěřitelný zážitek! ()

Naslund

Můj nejoblíbenější Miyazaki. Nemá nejlepší hudbu, animaci a ani prostředí, ale zato se mu povedlo mě plně pohltit poněkud dusnější atmosférou. O hudbě by se dalo napsat opravdu mnoho. Jde o první spolupráci Miyazakiho se skladatelem Hisaishim a poslech samostatného soundtracku by mohl přivodit komukoli psychickou újmu. Důvodem je rozdělení skladeb pro scény s lidmi a s hmyzem. Nedovedu si představit, jaká jiná hudba by se víc hodila k obřím modifikovaným vážkám a jiné havěti. Přestože je silně neosobní, tak do filmu přesně pasuje, stejně jako všechny ostatní složky. K tomuto základu na pořádný film je navíc navrch hezky vystavěna dobrá myšlenka a úžasný charakter hlavní hrdinky, za kterou by se v realitě jistě kupily řady obdivovatelů. ()

ABLABLABLA

Teprve po zhlédnutí tohoto filmu jsem se začala zajímat o Miyazaki. Zjistila jsem, že Princeznu Mononoke už jsem viděla a tato "pohádka" patřila vždy mezi mé oblíbené. A u Naušiky tomu po dnešku nebude jinak....už se těším až se začnu dívat na další snímky od něj, všechny vypadají perfektně. Co se týče Naušiky z Větrného údolí byla jsem úplně unešena. Animace, příběh, postavy, hudba, všechno do sebe zapadalo. Zvláště musím podotknout, že právě animace je u Miyazakiho velmi zajímavá a lehce se podle toho dají poznat jeho filmy. Ta zvláštní příroda, kterou tvoří a postavy se kterými člověk sympatizuje. Jak i takovýto animovaný snímek dokáže dojmout až se člověku hrnou slzy do očí. Myslím, že dneska večer bych se mohla podívat například na Doručovací službu slečny Kiki, což? ;) ()

kaylin

Hayao Miyazaki je v tomhle filmu dospělejší, už jen proto, že se děj odehrává v postapokalyptickém světě, který byl zničen lidskou činností a jejich odpadem. Ano, je to ekologická agitka, ale kdyby byla každá ekologická agitace podána takovým způsobem, bylo by to parádní. Krásný příběh se skvělými grafickými nápady. ()

jajinka

Tož nebylo to špatné, ale na 5* mi tam něco chybělo.. možná ta klasická hudba, co se jinak prolínala zatím vším, co Miyazaki stvořil. ()

Mikita

Ač poutavé a opět výborně vykreslený silný motiv. Tentokrát mi vše přišlo méně reálné, uvěřitelné.... Zvláštní, lesní božstvo přijmu bez problémů a neohrožené poletování na kluzáku mi přijde moc? Asi už to tak bude. :) ()

Raketka29

Trochu ekologický ale jinak velmi povedený příběh. Roztodivné potvory na které jsem si tedy už u Miyazakiho zvykla ale nějak mi tam chyběl ten pořádný klučičí hrdina. Jen jsem nechápala jestli Miyazaki záměrně ignoroval fakt, že mu tam lítá holčina v minisukni bez kalhotek. ()

MultiTobi

Ačkoliv se jedná o jeden z prvních Myazakiho počinů, ke zhlédnutí filmu jsem se dostal až po nějaké době a musím říct, že po několika filmech pro předškolní děti je tu vítaná změna v podobě zabíjení. Jednoznačně dílo orientované především pro starší diváky a drsnější akce není vůbec na škodu. Nicméně oproti těm již zmíněným dětským filmům chybí ta malebnost, která je pro Myazakiho charakteristická a prostředí je prostě až moc šedé a nezajímavé. I když byla větší porce akčnosti vítanou změnou, přece jenom to nebude Myazakiho silná stránka a pozdější sázka na roztomilost, která slavila úspěch, mi jistě dá za pravdu. ()

togaf

Začátek vyděsí každého, kdo nefandí ekopohádkám, ale pak už je to Mijazaki jak ho známe a milujeme. Konec mě trochu zklamal, čekala jsem přesnější nastínění dalších osudů Větrného údolí. A nemůžu se nezmínit o Naušičině oblečku, fascinoval mě celých 116 minut, má ty šaty kratké jak Uhura ze Star treku.... ()

Starletka

Epická dobrodružná jízda plná akce a emocí. Zajímavý příběh s viditelným ekologickým podtextem, úžasný postapokalyptický svět, skvělé postavy, pěkná animace a soundtrack. 8/10 ()

Aleee89

Dnes můj druhý, celkově můj pátý Miyazaki. Už jsem si na jeho poetiku zvykla, něco se mi líbí více, něco méně. Myslím, že světlou chvilku v podobě parádního Zámku v oblacích jsem si už vybrala. Naušika je velice podobná Princezně Mononoke. Ta mě příliš neuchvátila, proto je skoro logické, že ani Naušika mi zase tak úplně nesedla. Cítím, že Miyazaki nám chtěl říct hodně závažných věcí, ta edukativnost zabalená do pohádky pro děti, to je jistě záslužná věc, ale mě ekologická poselství nedojímají. Režisérova fantazie pracuje na plné obrátky, přesto tomu filmu něco chybí a navíc v mnoha částech spíše nudí. Nedokázala jsem se do tohoto snímku vžít, jako se mi to povedlo ráno se Zámkem v oblacích. ()