Naušika z Větrného údolí

• Japonsko Kaze no tani no Nausicaa (více)

KAZE NO TANI NO NAUSHIKA (Naushika z Údolí větru) je prvním ryze autorským filmem známého japonského režiséra animovaných filmů Hayao Miyazakiho. Děj se odehrává dlouho po velké katastrofě, nazývané Sedm ohnivých dnů, jež prakticky smetla celou tehdejší civilizaci. Lidé nyní žijí jen na několika málo místech (v knížectvích), která ještě odolávají rozšiřování tzv. Pustiny. I v takto vyhrocených podmínkách si tato lidská společenství spíše konkurují, než aby si navzájem vypomáhala. Na filmu, jehož hlavní hrdinkou je mladá dívka, je rovněž patrný silný ekologický podtext. Oba tyto atributy jsou, spolu s výborným technickým zpracováním, pro Miyazakiho filmy typické. (dbt)

July

Pěkný film, ale oproti jiným Miyazakiho kouskům nic fenomenálního. Trochu zdlouhavý začátek, trocha akce, veskrze kladná a všestranně talentovaná hlavní hrdinka, žádný humor, vyšší koncentrace moralitek... 65 % Ale stále si říkám, zda se přírodou tohoto filmu neinspiroval Cameron při tvorbě Avatara... ()

pytlik...

Tenhle příběh dojal i mé mnohými filmy ošlehané a okoralé srdce. Mladá dívka, která navíc vypadá hodně k světu, zastaví svou absolutní neagresivitou a maximální dávkou empatie valící se hordy brouků a nepřátelské techniky... Jen ta Pustina má kapku krkolomnou funkci. Zezačátku to vypadá, že je hlavním zlem, pak ale hrdinka objeví, že je naopak požehnáním, protože čistí půdu a vodu. Z čehož vyplývá, že lidé žijí na znečištěné půdě a pijou špatnou vodu (=neb je Pustina ještě nepohltila a tedy nevyčistila), ale přesto se to na jejich zdraví nijak neprojevuje... Naopak Pustina vyrábí z té znečištěné země, která sama o sobě lidem neškodí, jedovaté póry, které naopak lidem škodí. Takže vlastně nic dobrého nedělá. ()

Nihlathak

Filmy Hayaa Miyazakiho jsou takřka o tom samém, o vztahu člověka s přírodou, o hloupém lidstvu a několika vyvolených, o hrdinech, jejichž srdce a láska k přírodě i k lidem, jakkoliv jsou hloupí, je nutí zachránit křehké pojítko mezi nimi. Pojítko, bez kterého by nemohlo existovat lidsvto, ale všemocná příroda by o nic nepřišla. Jsou to filmy o úctě a velkých i malých lidských srdcích. Ne jinak je tomu ve filmu o Naušice. Mám rád postapokalyptické světy a Miyazakiho fantazie a umění dokáže vše zobrazit tak nečekaně a nádherně, že to předčí a zahanbí všechny ostatní, kteří se kdy pokusili něco takového ztvárnit. Kombinace středověku a daleké budoucnosti v rámci lidské civilizace ohrožené přírodní neomezenou mocí. Neodolatelné. ()

T-pack

Naushika je relativně starý film a bohužel je to na něm znát. Nic to neubírá na jeho půvabu, ale představte si ho natočený později, řekněme 2000 plus. Je to těžký hodnotit po tom, co jsem viděl Howla i Cestu do Fantazie, protože oproti těmhle filmům je prostředí ploché a animace těžkopádná, i když ve skutečnosti je vizuální stránka snímku stále rozmanitá a krásná. Já osobně bych chtěl vidět Ohmu na velkym plátně, počítačem animovaný v live action snímku, stejně tak ty ocelový lodě. Příběhem pak může Naushika připomínat Princeznu Mononoke, kde je ovšem celé téma zpracováno o stupeň lépe. Zářících bodů má snímek spousty, ale ve světle pozdějších filmů od Miyazakiho si svůj původní lesk ponechá jen jeden, a to je hlavní postava. Hayao umí perfektně pracovat s dívčími postavami a dělá z nich hrdinky tím, že k nim přistupuje úplně jinak, než by přistupoval k mužskému protagonistovi. Můžete sice napsat silnou nezávislou ženu a udělat z ní obdobu mužského hrdiny, ale lépe uděláte, když svou hrdinku napíšete s ohledem na kvality převážně spojované s něžným pohlavím a vytvoříte někoho mnohem lépe zapamatovatelného - tedy, zapamatovatelnou. Soucit je hlavní zbraní Naushiky a je to konečně zbraň, která není smrtící. ()

Saku

Uzasne i po tolika letech, ekologicky prvek zde hraje velkou roli, tolik aktualni v dnesni dobe. Krasny priklad toho, ze lide a ostatni tvorove mohou zit spolecne v dokonale symbioze. Ustredni hudebni motiv asi jen tak nezapomenete! ()

Ceres

Nikdy jsem nebyl žádný velký fanoušek Miyazakiho práce, ale uznával jsem jeho díla, jenže jak tak časem koukám na jeho filmy, začínají se mi líbit čím dál víc. Naushika je toho důkazem, na rok vzniku vážně velmi působivé a opět jsem byl v táhnut do jeho fantasy světa, který umí vytvořit jako nikdo jiný, fakt hodně. Jo a ta zvednutá sukýnka v jednom záběru mě fakt hodně pobavila, Miyazaki prostě umí.-) Joe Hisaishi zde navíc předvádí to nejlepší, co zatím vyprodukoval, vedle Mononoke-hime, nejlepší OST. ()

Brain-D

Je to animák, který je takový mix nadcházejících lepších snímků pana Miyazaki. Tím myslím "Princeznu Mononoke" a "Laputa: Nebeský zámek". Tady je vše ve slabší míře, v těchle dvou snímcích se to rozdvojí a vše vylepší. I tak může tohle řadit mezi skvělé animáky a "Hayao Miyazaki je nejlepší tvůrce animovaných filmů. ()

Mishqo

Myazakiho anime dokáže vždy pohladiť na duši. Nech zobrazí čokoľvek, vždy treba pod tým hľadať nejakú hlbšiu myšlienku a veľmi umne kontrastuje zlo a dobro. Nádhera :) ()

fefee

Nevedel som že Naušika chodí na ostro. Na ten rok ale skvelo zvládnutá japonská rutinná animácia a fantasy príbeh úžasný, len mohlo to byť o trocha kratšie. Miestami dosť uťahané. ()

VasaX

Trošku drsnější pohádka v post-apokalyptickém světě a s poselstvím zlého bojovného lidstva a země, které nerozumíme a tak s ní nesmyslně bojujeme, i když by to mohlo být jinak. To poselství je tam jasné, i když to není paramilitantní ekoagitka, jak by to při letmém pohledu mohlo působit. Zde tak nějak vidíme většinu motivů, charakterů, témat a principů, které pak další desítky let rezonují Miyazakiho dílem. Každopádně mě nepřestává fascinovat, jak dokáže vymyslet a představit komplexní "svět", ze kterého nám stejně ukáže jen kousíček a i přesto působí, že je "živý a fungující" a člověka tak nějak mrzí, že po skončení filmu nemá možnost "vidět víc". Tomu říkám skvělý worldbuilding. ()

Jacob23

Mno mě se to líbilo asi jěšte o trochu víc než Mononoke..Krásný příběh,pěkná animace a dokonalý fantaskní svět Myazakiho,všechno podtrženo skvělou hudbou-co víc chtít;) ()

Spock

Jsou pocity z filmu to co by mělo rozhodovat o jeho kvalitě v očích diváka? Pokud tomu tak skutečně je, nemůžu se v tomto případě ubránit nejvyššímu hodnocení. Příběh z apokalyptického světa, stovky let po velké katastrofě vypráví o hledání vztahu mezi přírodou a zbytky lidské civilizace. Ta chce na jedné straně žít svým klidným životem ale jsou zde i tací, kteří chtějí „pustinu“ a její obyvatele vyhladit ve prospěch lidské civilizace. Myslím, že se zde podařilo tvůrcům zdařile vystihnout onen moment hledání rovnováhy, tolerance a porozumění mezi světem lidí a „pustinou“, nebo chcete-li přírodou. Krátkozrace odsoudit je snadné ale pochopit, že jedno dává život druhému a je na něm závislé vyžaduje přemýšlení a odstup. ( V tomto případě čistil porost z „pustiny“ vodu, kterou pili lidé, pokud se nemýlím.) Možná se může zdát film v některých pasážích příliš dětský, ale řekl bych , že to není na škodu věci, je to jen pohled na danou myšlenku skrze jiné zorné pole. „Poselství“ nebo bych měl raději napsat hlavní myšlenka filmu svoji podstatu neztratí. Nezbývá mi než film doporučit. ()

Kalidor_

Ač z toho čiší snaha o poučení lidstva o zachování přírodní rovnováhy (chránit rostliny a zvířata, tedy hmyz v tomto případě, nesnažit se vytlačovat přírodu a tím porušit celkovou rovnováhu), přesto je to podáno v krásném sci-fi hábitu a obaleno kouzelnou hudbou Hisaishiho. ()

MI-380

Nápaditý příběh, který má spád, režisér je navíc romantik a snílek s hlavu plnou nápadů a pozitivizmu. Pro mně jeden z nejlepších postkatastrofických filmů všech dob. 85%. ()

vyfuk

Myslel jsem si, že Naušika bude kluk, no ale to je jedno. Mijazaki mi ukázal již svou třetí pohádku a opět se to neobešlo bez zkázy lidstva, démonů a jiných velkých hmyzáckých potvůrek. Ani tolik k tomu nemám co říct... bylo to trochu srozumitelnější než Zámek v oblacích, ale taly to bylo tak různě poskládané, že se mi z toho motala hlava. Bylo to pěkné pokoukání, ale můj favborit do rozhodně není. ()

Autogram

Nepomôžem si, ale hneď od začiatku mi to pripomínalo včielku Maju. A to nie je žiadna urážka, Maja je jednou z najlepších kreslených rozprávok. Spôsob konania Naušiky, jej rozprávanie a vľúdnosť k priateľom i nepriateľom bola typická aj pre Maju a prírodné scenérie boli tiež podobné. Ekologické cítenie je tu ale extrémne a film nás chce vystríhať, pozor nerobte to takto, nedrancujte prírodu. Keď pozriem na rok vzniku, tak vidím, že v tomto nebol Avatar až tak originálny, dokonca aj také vychytávky ako lietanie alebo citlivé nervové tykadlá tu boli už dosť dávno. Do filmu bolo prepašovaných aj pár prvkov pre japonských úchylákov, keď princeznej neurčitého veku vietor pravidelne mimovoľne odhaľuje holý zadok alebo neposlušný „kameraman“ berie záber príliš zospodu. Príbeh je celkovo s hlbším posolstvom, čo oceňujem, ale balansuje na pomedzí rozprávky a nerozprávky. ()

blackJag

Mijazaki na počátku své dlouhé a báječné cesty animovaným světem, který ve výsledku obohatil jako málokdo. Naušika představuje detailně vykreslený postapo svět a stává se základem věcí budoucích, protože nádherně vykreslená scéna je věc, na kterou se dá spolehnout i kdyby vše ostatní bylo "jenom" průměrné. A když se daří i s příběhem (což si můžeme klidně říct, že daří), už se stačí jen pohodlně uvelebit a nechat se vábit fantazií. 90% ()

Krasus

Ač jedno z prvních,tak pro mě vrcholné dílo Miazakiho režísérské tvorby.Užásně pestrobarevný svět naplněn fantazií a originalitou na milion anime filmů.Kdekdo by se měl z Nausicyy poučit.Vyjímečná záležitost! ()

Pecival

Hezké, nápadité post apokaliptické sci-fi se sympatickou hlavní hrdinkou. Old-school animace na velmi solidní úrovni, ekologický podtext, ač sice výrazný, tak nevtíravý. Dobře se na to kouká a člověk se nenudí... ()