Bába z ledu

Po setkání s otužilcem Broňou (Pavel Nový) začíná ovdovělá Hana (Zuzana Kronerová) pozvolna měnit svůj stereotypní život, který se doposud točil výhradně kolem jejích synů (Marek Daniel, Václav Neužil), snach (Petra Špalková, Tatiana Vilhelmová) a vnoučat. Zatímco šedesátnice Hana prožívá love story, tradiční víkendové obědy v rodinné vile ztrácejí na idyličnosti a postupně vyplouvá na povrch, že každý z hrdinů má nějaké tajemství. Haniným nečekaným spojencem se stává vnuk Ivánek, který si zamiloval nejen svérázného Broňu, ale i jeho slepici Adélu a otužileckou komunitu na břehu Vltavy. Příběh rozkrývající nelehké vztahy mezi třemi generacemi přináší naději, že život lze vzít do vlastních rukou v jakémkoli věku. (Falcon)

mira007

Pomalé tempo vyprávění, dlouhá délka stopáže, kopec neveselosti a přesto příjemný citlivý film na který se hezky kouká. Možná už stárnu, ale tohle je nejlepší Bohdan Sláma ever. Herecké výkony na jedničku s hvězdičkou, ale za čistě filmovou část filmu bych dal asi čtyři hvězdy, ale musím dát pět za ODVAHU !!!! Zuzana Kronerová, která velkou část filmu plavala v ledové vodě, to musím ocenit jako špičkový sportovní výkon a taky za tu odvážnou milostnou scénu, ikdyž doteď nevím zda tu scénu jako takovou beru jako plus nebo mínus, ale odvážná je určitě respektive jedna z nejodvážnějších snad v českém filmu v historii. ( to by si nestřihla ani kdejaká dvacítka) ()

janabel

Tvůrci se asi spletli. Tohle podle mě komedie nebyla. A to s tou slepicí, (která byla tak čistotná, že nikde nenechávala žádné slepičince), to už vůbec nebylo vtipné, ale spíše trapné. A ti nepovedení synové. To opravdu vtipné nebylo tím jak přehrávali. A chemie mezi hlavními hrdiny už vůbec nefungovala. Ty dvě hvězdy dávám ze soucitu. ()

laepus

Jestli je tohle nejlepší český film loňského roku, tak ten zbytek opravdu nechci ani zahlédnout z rychlíku. Jde to evidentně s českým filmem dost z kopce. Původně jsem chtěl dát dvě - jednu za to, že jsem to vydržel až do konce, a druhou za jedinou vtipnou scénu hořícího autobusu. Nakonec mě ale klasický slámovský debilní konec tak naštval, že musím zůstat jen na té jedné jediné. Ze slušnosti. ()

Esgalnor

To hodnocení dost možná ještě změním, pokud to uvidím podruhé, hapruje to mezi 3 a 4 hvězdami. Na české poměry pěkná práce, táhne to výtečná Kronerová a vypiplaný scénář. Filmařsky poctivá práce, jen to postrádá silnější tah na branku a větší uvěřitelnost postav a jejich chování. Emocí to ve mně moc nevyvolalo, ale všechny získané Lvy si to zaslouží (max. za režii to tam je natěsno se Svěrákem). ()

filipvrbik odpad!

Asi bych poprvé odešel z kina, sledovat hodinu a půl (subjektivně asi dva roky), nahá stará těla-pravda všichni budem jednou staří,ale sex po devadesátce? - tak to vypadalo. Jmede dál, neuvěřitelně sprostý a nesmyslný film s příšerným scénářem....i ten Masaryk je oproti tomu veledílo....a to jsem se divil, že dali Oscara filmu Tvář vody.....0% ()

Renfield

Led je v atmosféře filmu všudypřítomný, cítit zdaleka není jen z mrazivého počasí, povětšinou bez slunce. Cítit je především z povah lidí, kdy z ledu jsou zde prakticky všichni, krom "báby" a otužilců, nicméně někteří co vnímají mají šanci. Líbí se mi ten kontrast dvou světů, rodiny synů a otužilci. U prvních vše v rádoby dokonalosti (i když zase, u každého jiné), druzí žijící v úplně jiném světě, v komunitě u Vltavy, bez vymožeností... kde je skutečná radost? Štěstí? A co taková výchova syna? Dělat dle sebe první poslední, přitom nic, vše přehlížet, jednat bez citu. Mám rád filmové studie Bohdana Slámy, konkrétně od Báby z ledu jsem si ale příliš nesliboval, možná svým tématem nezaujala tolik, jako jeho ostatní filmy, o to větší nadšení na mě čekalo. Líbil se mi i styl vyprávění příběhu, kdy dialogů není příliš, větší prostor mají detaily tváří herců. Hold kamera Diviše Marka má na pojetí filmu zásadní vliv. Scény, jako snad všechny "rodinné" obědové, jsou odporně výborné, nezáří v nich pouze Zuzana Kronerová (která filmu na kvalitě ještě přidává), ale každý z herců. Bohdan Sláma opět nezklamal, nezbývá, než se těšit na jeho jistě jiné pojetí Švejka! 75% ()

Garch

Lidské teplo díky ledové vodě. Zajímavý příběh je znovu slámovsky citlivý a opravdový. A není to vůbec klišé, o Bábě z ledu se nedá vyprávět, jen ji pořádně vidět. Výběr herců naprosto skvělý. Výborná ruční kamera zachycuje přirozenost Nového, Kronerové a dalších, kteří mají skvostné repliky. Bohdan Sláma dosáhl s minimem prostředků maximum. Každým podíváním lepší, tak hvězda navrch. ()

Haniczka

Otužík bez otužíku. Ve filmu jde hlavně o trochu toho lidského tepla, protože prostředí je chladné a neradostné. Kronerová velmi zdařile kličkuje mezi chladnými vlnami stojatého filmu. ()

Vesecký

Velmi slabé na to, aby to získalo nějaké ocenění. U mě to stoupalo od odpadu dokonce ke třem hvězdičkám, ale zazdilo to uvedení hocha s Downovým syndromem (když už jednou není na pořadu homosexuál, tak aspoň v rámci liberalismu toto), zcela zbytečné, násilné a nefunkční. A pak ten hrozný sex starých obtloustlíků, ježíšmarjá... Pak se ještě voněla. A ta namalovaná pusa, paruka, no, obyčejná ženská nejednou ze sebe udělá Dámu! Protivná Vilhelmová a její manžel, vychloubající se tím, jak se dokázal zajistit, a brácha přesný opak. Jeden tedy hnůj a druhý hňup, který neuměl zase špatnou situaci své rodiny spočítat. A do toho miloučký Ivánek (hle, zase dost zbytečně našroubovaná šikana). To jsme fakt nenatočili loni lepší film? ()

Pawlisman

Za mě zklamání, nedívalo se na to pěkně, nepříjemní herci a atmosféra, to byl možná účel. Ale i vážná témata je možnézabalit do jiného obalu, aby člověk neměl u koukání nepříjemné pocity. A celkově prostě slabé, no ne? Lva? No, není to dobré v naší kotlině.. ()

Ceda

Tak jsem váhal, jestli tři nebo čtyry, neboť, přiznejme si, k dokonalosti tomu ještě špetka chybí. Na některé Ingmarovy kasaštyky to ještě nemá, ale i tak je to hezké mezilidské drama, a hledání jakéhosi smyslu života, které polechtá i poškrábe naše srdíčka. V dnešní době se už málo vidí takto poctivě nakrájené pomalé tempo. ()

PhillM.

Nějak se s panem Slámou rozcházíme. Za mě takto: Divoké včely slušné 4*, Štěstí 3* a do třetice tedy za Bábu 2*. Teď se děsím toho Švejka. Fakt hrozně moc. ()

godycz

rekni jsem pyca ! slama me porad bavi. vubec z nej nemam depku. nevim zda to ma u kazdeho filmu, ale absence hudby mi prijde prihodna. scena s panenskym olejem byla ze zivota. ()

dawe787

Vysoké herecké nasazení Krónerové a Pavla Nového, přesvědčivé role všech hlavních postav, perfektní vypjaté rodinné scénky a hlavně vše přirozené - ze života. Slámovy kousky mám moc rád, tady hodně zabodoval! ()

piranha

Vlastně ani nevím, co jsem od toho očekávala, ale zklamalo mě to. Bylo to takové ploché, všechno moc zjednodušené a černobílé a nakonec celkem o ničem. A s ponaučením ve stylu "Ten, kdo nesnese slepici na stole, je sobec beze smyslu pro humor" moc nesouzním. ()

Mallinali

Po dohodě s dojatou manželkou a po ošetření škrábanců nakonec zvyšuju na čtyři hvězdy. Není to rozhodně špatný film, herci jsou skvěle přirození, obraz, často složený z komponovaných dlouhých záběrů na kousky soukromého ráje uprostřed betonového odosobněného pekla, je Slámovsky nezaměnitelný a obsahově to rozhodně má co říct. Líbil se mi přerod malého Ivánka, kontrast svobodné neformální party otužilců s formální nesvobodnou rodinou, originalita tématu aj. No a teď zápory. Předně jsou rodinné situace dost přepálené, což ubírá jejich věrohodnosti. Za druhé mohl mít film větší spád a vtip, tedy pokud není synonymem umění uspávací injekce a vyhánění diváků ze sálu po půl hodině. A za třetí je to ten smutný fakt, že se Sláma nedokáže vymanit z typicky evropského pojetí filmu jako masového pohřbívání naděje a odporu k happyendu. Jako by každý umělecky hodnotný film musel skončit pesimisticky, aby si většina diváků na konci mohla zanadávat, proč si k úniku ze všednosti vybrala něco, co je ještě mnohem horšího než jejich životy. Sláma je tím bohužel čitelný a málo přístupný od samého začátku, což je škoda a velké části obecenstva to sebere chuť se na to vůbec podívat a těm vytrvalejším chuť k dalšímu shlédnutí. Jo a za čtvrté ta slepice na stole, která rozhodně nezdůrazňovala prohnilost rodiny, protože to by vytočilo k nepříčetnosti i paraplegika. K názorné ukázce toho, že si starší a pokročilí umí také pěkně štrejchnout, se radši nebudu vyjadřovat, osobně bych se bez toho obešel...i když se s tím pojil jeden z mála vtipů, tedy o širokém použití panenského olivového oleje několikanásobnými babičkami... Za shlédnutí film stojí, ale je dobré vědět, do čeho jdete a že Český lev opravdu není diváckou soutěží... PS: Jo a nevím, proč musí vztek a osvobození hlavní hrdinky odnést zrovna ta nádherná cibuláková mísa, vždyť v tom byla nevinně. ()

mh.mail

60% — Komorní český film o sobeckosti a osobní odvaze člověka žít si svůj život tak, jak chci já, a ne tak, jak si to přeje okolí. Na druhou stranu si nemůžu pomoct, ale určitý chlad z ledové vody se přes obrazovku přenesl i na mě, film působí určitou odtažitostí od postav. Jedinou výraznější emoci jsem pocítil v začátcích filmu, kdy jsem měl sto chutí dát pár facek oběma hrdinčiným synům a především jedné snaše. Pak už mi to bylo všechno tak nějak jedno — však ono to nějak dopadne. Ve vší úctě, neumím si představit, že by tento film na Oscarech udělal díru do světa. ()

Česko vybralo svého letošního kandidáta na Oscara

10.03.2018

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

Filmoví fanoušci na filmovém festivalu v Cannes

03.03.2018

Program Kreativní Evropa letos v lednu už podruhé vyhlásil celoevropskou soutěž s názvem #euFilmContest, v níž si filmoví nadšenci mohou otestovat své znalosti současného evropského filmu. Deset… (více)

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST

Týden nejúspěšnějších filmů BEST FILM FEST