Deváté srdce

Pohádka / Fantasy / Horor

Československo, 1978, 88 min

Juraj Herz

Petr Hapka

Ondřej Pavelka, Anna Maľová, Julie Jurištová, Josef Kemr, Juraj Kukura, František Filipovský, Přemysl Kočí, Růžena Rudnická, Lubomír Černík, Josef Somr, Augustín Kubán, Jan Přeučil, Zdeněk Černý, Václav Lohniský, Vladimír Jedenáctík, Juraj Herz, Zeno Dostál, Miro Grisa, Jaroslava Zelenková, Miroslav Vomela, Jan Buršík, Pavel Calda, Miroslav Hába, Petr Herold, Vít Hořejš, Jiří Pařízek, Pavel Toman, Petr Wurm, Monika Horanová, Věra Kramešová, Stanislava Martínková, Vítězslav Bouchner, Antonín Klepáč, Josef Kotěšovský, Jan Kuchař, Petr Novák, František Pokorný, Oldřich Stodola, Zdeněk Dušek, Lubomír Bryg, Miroslav Svoboda, Milica Kolofíková, Václav Vodák, Richard Záhorský, Petr Hapka, Vratislav Hlavatý, Marta Kadlečíková, Jan Cmíral st., Karel Effa, Zdeněk Novotný, Zdeněk Srstka, Eliška Janečková, Vilém Janeček, Dana Novotná, Dominik Jung, Karla Jungová, Miroslav Buberle, Blažena Kramešová, Markéta Světlíková, Jiřina Koucká, Jana Lewittová, Marta Richterová, Ronald Heller, Vít Pešina, Kamal El Rasheed, Awad El Seed, Musa Ahmed Mansour, William M. Ncube, Victoria Anyetei, Shania Birtukan, Faith Munemo, Suzanna Nabarewch, Nharebath Nancaia, Fatima Omar, Christine Catherine Sey, Vítězslav Černý, Petr Drozda, Petr Fürst, Josef Hrubý, Jiří Klenot, Jindřich Sejk, Václav Štekl, Stanislav Veselý, Jan Žižka, Lenka Kořínková, Bohumila Dolejšová, Dagmar Novotná, Miloslav Horáček
  • Opsha

Ach, škoda přeškoda. K čemu jsou převozníci, kteři vypadají jako upíři, k čemu je dokonalý ples strojových živých mrtvých a efektní rozpadnutí Juraje Kukury a k čemu je výtečný hororový hudební motiv, když to rámuje klasická "veselá česká pohádka". Člověk neudělá chybu, když shlédne povedené úvodní titulky od Evy Švankmajerové, poté si odskočí na oběd a vrátí se teprve, když se potulný student Martin (nesympatický a necharismatický Ondřej Pavelka) vydá společně s dvorním šaškem (František Filipovský ve výborné roli, která má ale zatraceně málo prostoru) za zhypnotizovanou princeznou (která vypadá jako by měla dredy). Tam v podzemním městě začne krásná hororová atmosféra (a onen ples nemrtvé šlechty je asi nejlepší scénou filmu) - ale bohužel i ta je ke konci přerušovaná prostřihy na hereckou společnost , se kterou pohádka začala. Nehledě na to že film se dá vypnout hned po smrti hraběte Aldobrandiniho (a opět - tak zajímavá postava a tak málo prostoru, navíc zhynuvší bez konfrontace s hrdinou). Námět vynikající, bohužel pekelně prohospodařený. Kéž bych se jednou dočkal v českých pohádkách méně "jadrnosti" a více temnoty.(23.7.2009)

V nedávném rozhovoru pro Reflex Juraj Herz řekl, že při jeho pohádkách děti utíkaly z kina. S kým jsem se o nich (Panna a netvor a Deváté srdce) bavila, každý říkal, jak ho děsily a měl z nich strach, ale všichni si je pamatují. Asi opravdu nejsou pro děti, protože to nejsou úplně typické pohádky, přesto však v sobě mají velkou sílu a doufám, že budou strašit i další generace dětí.(18.6.2009)

Další Hertzova - no, vlastně ne moc pohádka, spíše horor. V tomto filmu je znát úžasný cit pro atmosféru a výpravu, scény šlechtických slavností působí jako z Bary Lyndona, ples mrtvol se skvělou hudbou a Síň času je opravdu temné místo. Scénář má sice místy logické díry, ale atmosféra přebíjí vše ostatní.(12.4.2006)

Prvá polovica sa dosť vlečie a je tu dosť hluchých a nudných pasáží, ale k pozerateľnému priemeru výrazne pomohla Hapkova hudba. Najsilnešie a najlepšie momenty sú tie strašidelné s Kukurom a hodiny času. Tu sa výborne podarilo vytvoriť strašidelnú a temnú atmosféru a rýchlo ubiehajúci čas. Z dnešného pohľadu iba priemer, ale v detských časoch to pôsobilo dosť hororovo. Herzova Panna a netvor je podstatne kompaktnejší film. 60%.(24.12.2014)

Deváté srdce je pohádka, kterou bych ale žádnému malému dítěti nepřál a nedoporučoval vidět. Asi by jej dlouho pronásledovala ve spánku. I na dospělého je to slušně silná káva. Je to spíše lehčí horor, než "pohádka". Úžasně temná atmosféra, magické a strašidelné prostředí a několik hrůzu nahánějících postav... Tenhle film jsem viděl kdysi dávno, ještě jako dorostenec a velmi silně se mi zapsal do paměti svojí atmosférou a několika scénami. Při druhém shlédnutí po letech už nejsem nadšený až tak moc. Silných momentů, postav a hereckých výkonů je spousta. Ale je tam i spousta takové trochu vaty, příběh je vlastně primitivnější, než jsem si myslel. Nicméně syrovost a strašidelnost je opravdu silná. Juraj Kukura působí jako opravdový zvrhlík a i šašek v podání Františka Filipovského je úchvatná figura, která může kdykoliv překvapit. Skvělí jsou dále převozníci (Jan Přeučil a Augustín Kubáň aka Tóma Hluchoněmec z Tajemného hradu v Karpatech). Vynikající je i Hapkova hudba. Trochu mě bohužel rušil fakt, že část filmu, odehrávající se ve městě je nasnímána velmi ostře a realisticky, a scény ze zámku, jsou bůhví proč jaksi rozmazané a přebarvené. Je to škoda, smysl to nemá a syrový styl sedí daleko více. Škoda, že příběh není více propracovaný, to je asi největší slabina filmu, díky tomu občas působí rozvlekle.(19.2.2011)

• - V 57. minutě filmu je možné ve scéně umrlčího bálu zahlédnout mezi procitajícími nebožtíky i autora hudby, skladatele Petra Hapku. (yurasch)

• - Ve filmu se objevila ve své době nejnáročnější maska, kterou vytvořil umělecký maskér Jiří Hurych pro Juraje Kukuru (Aldobrandini) podle požadavků režiséra Juraje Herze. Ten chtěl, aby v několikasekundovém záběru alchymista zestárl o stovky let. Záběr pak pomáhal tvořit i Jan Švankmajer. Počin to byl tak výjimečný, že mu časopis Mladý svět věnoval několikastránkový článek. (lexa.k)

• - Ve filmu jsou použity stejné dekorace a kostýmy jako ve snímku Panna a netvor. (M.B)