Petrolejové lampy

Scénář:

Václav Šašek

Hudba:

Luboš Fišer

Iva Janžurová, Petr Čepek, Marie Rosůlková, Ota Sklenčka, Vladimír Jedenáctík, Karel Chromík, Jana Plichtová, Evelyna Steimarová, Karel Černoch (více)

Sugestivní filmové drama Petrolejové lampy natočil Juraj Herz podle stejnojmenného románu Jaroslava Havlíčka. Vypráví v něm tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, žijící na přelomu století v dusném prostředí českého maloměsta, v ovzduší nepochopení a předstíraných citů, přetvářky a falše. Štěpě jsou neustále matkou vnucováni adepti na ženění, kteří ovšem musejí pocházet z téhož okruhu jako ona. Štěpa je však jiná než ostatní dívky. Jakoby zasažena duchem emancipace vyslouží si pověst dívky volných mravů a ta přirozeně nápadníky z řad městské honorace odrazuje. Než by se stala starou pannou, provdá se za bratrance, zkrachovalého důstojníka. V den svatby ale ještě netuší, jaká strašlivá nemoc pronásleduje jejího ženicha...

Pečlivě rekonstruované období secese v sobě tají osudové lidské trápení: stárnoucí dívka z rodiny maloměstské honorace se dočká svého štěstí, když se provdá na pohledného důstojníka. Netuší ovšem, že muž trpí zhoubnou pohlavní chorobu - s marnou obětavostí pak o něho pečuje, vystavena zlomyslnému posměchu svého okolí. Vynikající, stále sugestivní snímek Juraje Herze se opírá o procítěné, jemně odstíněné herecké výkony Ivy Janžurové a Petra Čepka. (oficiální text distributora)

pupidup

Nemůžu jinak. Jedno z nejlepších českých dramat, ne-li to nejlepší. Znovu a znovu v každé části mého života v něm vidím něco málo nového, co jsem dříve nepostřehla. Škoda, že jsou trochu méně "rozehrány" vedlejší charaktery....ale ono by se už vedle Petra Čepka asi nic moc nevešlo....pane režisére, tleskám Vám a skláním se. ()

Narace

Film natočený dle stejnojmenné literární předlohy Jaroslava Havlíčka, což již samo o sobě apeluje na mimořádnou kvalitu a to zejména z hlediska mimořádné psychologické analýzy, jíž byl mistrem. Hlavní dějová linie sleduje regresivní vývoj vztahu mezi promiskuitním vojákem, jenž se při svých rozmarech nakazí sifilisem a ženy Štěpánky, jež touží po manželství. V postavě Štěpánky je demonstrována primární snaha ženy o emancipaci, neboť se bouří proti společenským konvencím, je svá a nechce se nikomu podřizovat, uchyluje se do ústraní, neboť se nedokáže integrovat do konvenční společnosti, jež ji odsuzuje, je možné sledovat primární marginální tendence jedinců s jinými preferencemi a s jinými názory. V kontrastu k silné ženě je povrchně silný voják Pavel, který se sice vymyká společenským dogmatům, a to zejména z pohledu promiskuity, jež byla sice signifikantním znakem vojáků, ale společností byla odmítána, je ve své podstatě slabý ztroskotanec. Pavel je arogantní a sebestředný, užívá si života tak moc, že se svými rozmary odsoudí na smrt. Pavel rozpoznává ve Štěpánce její touhu po sňatku a ihned toho využívá a nabídne jí svou ruku. Sňatek je však pouze sňatkem bez lásky a bez citu, Štěpánka touží po dítku, zde se projeví jedna z mála kladných stránek Pavla - Pavel vědíc, že trpí venerickou nemocí, nedovolí svým pudům, aby podlehly Štěpánky naléhání ke zplození dítěte. Jeho stav graduje do vyšinutých stavů, Štěpánka se jej však nevzdává a snaží se mu pomoci. Projevuje se palčivá disparita mezi jejich životy, oba se ubírají do samoty, Štěpánka za účelem důkladného usebrání, zatímco Pavel prvotně z pocitu studu a nenávisti ke světu, když je však jeho nemoc plně rozvinutá, ztrácí pojem o světě a ubijí Štěpánku. Ta se však jeví, jako mimořádně charakterní a ani v těchto břitkých chvílích neopouští svého manžela v opovržení společnosti, od které se postupně oprošťuje, se o něj stará. Když však již sama sezná, že nemá na to, aby se o něj starala, je hotova nechat jej odvést do psychiatrické léčebny. Celý děj se rozvíjí na pozadí války, s kterým se prolíná. Odehrává se v období velkého rozvoje, čehož jsou symbolem, již samotné Petrolejové lampy, stojící v názvu, které jsou postupně vytlačovány, rovněž jsou symbolem pohasínající patriarchální společnosti. Mistrovské ztvárnění zejména dvěma hlavními postavami staví film nad rámec většiny prostě psychologických filmů. Film dává možnost rozvinutí vlastních tézích o celém příběhu i o jednání jednotlivých postav, vytváří pocit, s čímž je lze se setkat pouze u několika málo filmů, neboť většina apeluje pouze na děj a skrytý podtext u nich neexistuje. Film je protkán symboly, vedlejšími sociálními, psychologickými, etickými a humánními rovinami, jež nabízí vzájemnou konfrontaci. ()

Kosir

O hereckém umění Ivy Janžurové určitě pochybuje málokdo, v tomhle filmu však byla navíc ještě hezká. Podle jejích vlastních slov se v průběhu natáčení také sblížila i se svým životním partnerem Remundou. Co ještě dodat, snad jen to, žePetr Čepek jí byl více jak rovnoceným partnerem. ()

Udet

...životní role skvělé Ivy Janžurové.. ..strhující drama z českého maloměsta na přelomu 19. a 20. století.. ..osamělá stárnoucí dívka Štěpa, z celé své duše toužící po manželovi a rodině se zamiluje a nakonec i provdá za svého bratrance, zkrachovalého důstojníka,, neschopného, cynického, sobeckého hochštaplera který před ní ještě navíc ukrývá příšerné tajemství.. ..zoufalá snaha Štěpy o ,,obyčejné'' domácí štěstí a její manžel jehož osobnost se rozpadá pod vlivem strašlivé nemoci- syfilis.. ..při scéně kterak Štěpa, ze všech sil podpírající a vlekoucí svého manžela zničeného hroznou nemocí prochází městským korzem před zvědavými a výsměšnými pohledy spoluobčanů vždy zamrazí.. ..Petr Čepek zde exceluje, k jeho famoznímu hereckému výkonu zde je dle mnohých lékařů přidáno přímo učebnicově věrné ztvárnění příznaků progresivní paralýzy.. ()

randalll

Dnes jsem tento film viděl už poněkolikáté. Pane Čepku zdravím vás do hereckého nebíčka a zároveň se před vámi klaním !!!!!! ❤ ()

Bavary

Velmi propracovaný film, na kterém jde vidět, že mu bylo předlohou knižní dílo. Dalo by se říct, že je to poměrně těžký film, ale tato tíha je naprosto vyvážena přirozeným vývojem celého děje a jednotlivých postav. Line se pomalu, nechává člověka v poklidu nasávat atmosféru jednotlivých scén, které mi i po skončení filmu zůstávaly ještě několik hodin v hlavě. A herectví Petra Čepka, to byl koncert.. Je ale pravdou, že já mám tento typ českých filmů ráda, šálek čaje pro každého to ale úplně nebude. :) ()

mach333

Tohle je prostě herecký koncert Petra Čepka a Ivy Janžurové. Ty role jim dokonale sedly. Navíc i vedlejší postavy jsou zvládnuté - ač obsazeny třeba ne úplně známými herci (Musel jsem se ujistit, že se skutečně jedná o Karla Černocha) Je tu hezky vykresleno maloměsto a venkov přelomu století. Knižní předlohu se podařilo vtěsnat do sympatických 100 minut, které jsem si užil od začátku do konce. ()

Podzimní VOD novinky na CANAL+

Podzimní VOD novinky na CANAL+