Profesor Rypar (Alois Švehlík) poskytne dočasné útočiště Songovi (Duy Anh Tran), mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva  takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy na hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit? (Falcon)

Kingjiri

Už delší dobu jsem neviděl film, kde bych hlavnim protagonistům nevěřil jejich role jako teď. Problém rozhodně nebyl v tom, jak byly postavy hraný, ale jak byly napsaný. Ještě bych možná uvěřil chování zoufalýho Songa, kterej udělá cokoliv, aby nebyl deportovanej zpátky do Vietnamu. Jenže Ryparovi jsem fakt nevěřil vůbec nic. Starej komunista (velkej charakter sám o sobě), co by všechny cizáky poslal zpátky, protože nám tady berou práci, si bez větších problémů veme domu naprosto neznámou osobu a ještě k tomu vietnamce, co je tu na černo. A ještě ke všemu riskuje oplejtačky se zákonem, kdyby se na to náhodou přišlo. Tohle fakt nedává ani trochu žádnej smysl. Namlouvání nevěsty nebo nápad, že si Songa veme Rypar sám, už byla ve svý neuvěřitelnosti pouze třešnička na dortu. Nepotěšilo mě ani to, že se v podstatě nic pořádně nevysvětlilo. Jakou roli hrál Rypar za minulýho režimu, že ho nikdo neměl rád? Jak to teda dopadlo se Songem? Našli nakonec Rypar se synem k sobě cestu? Za mě bohužel zklamání. Filmařina fajn a herci skvělý (jenže když nemáte co hrát, jsou vám herecký kvality k ničemu), nicméně dramaturgicky mě nezaujalo téměř nic, dvě silnější hvězdy. ()

tranquill

"Ale já nikoho nepotřebuju, mně může celej svět políbit prdel!" Vynikající námět tohoto psychologického dramatu, podpořený tradičně parádním výkonem Aloise Švehlíka. Hned druhému režijnímu počinu Jirky Mádla se musím klanět. Něco z něho roste... ()

kotilion

Na střeše (2019) recenze: Známý český herec Jiří Mádl již podruhé usedl za režisérské křeslo a podle vlastního scénáře natočil film Na střeše. Musím se přiznat k českým filmům mám jisté předsudky, za poslední dobu mě žádný českých film neuchvátil. Díky doporučení kamaráda a skvělým recenzím jsem dal filmu Na střeše šanci a zašel jsem do kina. Nelituji toho. Na začátku filmu nám jsou představeny dvě postavy, jednou z nich je sedmdesátiletý bývalý profesor češtiny Rypan v podání Aloise Švehlíka (tuto roli měl původně hrát dnes již zesnulý Jan Tříska). Druhá hlavní postava je vietnamský mladík Song, kterého hraje debutující herec Duy Anh Tran. Kvůli jistým důvodům nabídne profesor Rypan mladému Songovi bydlení v jeho bytě. Ve filmu primárně sledujeme soužití dvou diametrálně odlišných postav. Na střeše je příjemný film, který balancuje na hranici mezi komedií a dramatem. Za celou dobu mě film ani jednou nenudil, humor je dobře dávkovaný a trefný. Primárním tématem filmu jsou rozdíly mezi jednotlivými postavami a jejich překonávání (podobně funguje třeba Eastwoodovo Gran Torino). Nejdříve mají postavy různé předsudky, ať už technologické, morální či etnické. Tyto předsudky se díky jejím nabývajícím zkušenostem pomalu rozpadávají. Oceňuji Mádlovu snahu, zabývat se důležitými tématy, jako je nelegální pobyt uprchlíků v Česku. Tyto témata v českých filmech mockrát nevidíme. Vše je podáno hravě, komediálně a nenásilně. Ovšem veliké množství témat zapříčiňuje malou hloubku, jakou daná témata mají. Za 90 minut to prostě lépe vykreslit nešlo a ve finále to ubírá na výpovědní síle snímku. Je zde plno pod-zápletek a postav, které nejsou pořádně využity, nebo se na ně v průběhu filmu zapomene. Na střeše je velice komorní snímek, většina stopáže se odehrává v jednom bytě. Mádl a kameraman Martin Žiaran se film snažili natočit zajímavě, přicházejí s pěknými kompozicemi a nápaditými místy na umístění kamery. Na střeše je výborně natočený a skvěle zahraný film, která má co říci. Jeho nesoustředěnost z něj nedělá zásadní událost, ale návštěvu kina doporučuji. 7/10 ()

Dave Lister

Druhý film Jiřiho Mádla Na střeše, je opět povedeným počinem. Film je citlivý, vtipný a zároveň velmi civilní. Je to svěží vítr, který zavál v tom malém českém rybníčku. Občas se zde vynoří klenot, díky Slámům, Sedláčkům, Ondříckům nebo Michálkům. Jiří Mádl má talent a myslim, že svým režiserským stylem, by z něj mohl být další z řady zajímavých filmařů. Na střeše je s lehkostí natočený úsměvný i dojemný film. Volba která padla po tragickém odchodu Jana Třisky na Aloise Švehlíka byla velmi štastným rozhodnutim. Díky podobným snímkům a tvůrcům není český film ztracený. ()

Sharleen76

Nový film Jiřího Mádla vypráví příběh přátelství starého, zapšklého profesora literatury Rypara a vietnamského chlapce Songa, které osud svede dohromady. Komorní snímek je plný laskavého, místy až sarkastického humoru, který bravurně a s lehkostí podal Alois Švehlík. Velké plus dávám za hudbu, která film posunula ještě o stupeň výš. Jirka Mádl tímto složil maturitu z režie a ze scénáře. Těším se na jeho další film. ()

rublik05

Další průměrný český film roku 2019. Pár vtipných a dramatických scén, jinak natahovaná skoro dvouhodinová nuda. Filmařsky je film zpracovaný dobře, stejně tak jako výkony herců v čele s panem Švehlíkem. Musím zmínit i slušný hudební doprovod filmu, o který se postaral skvělý Renda Rypar. I přes to všechno mě námět, respektive příběh moc neuchvátil. Snad se od Jirky Mádla dočkáme lepších filmů. 5/10. ()

kukkik

Hrozně krásný český film, na který se perfektně kouká a celý přímo hřeje. Pan Švehlík v roli exceluje a Tran též. Ve filmu jsou krásně dojemné scény, lidský příběh, velice sympatické obsazení, moc pěkná kamera a dokonce vkusný humor. Mádl, tleskám za tenhle film a tenhle směr české kinematografie, který se mi moc, moc zamlouvá. 5/5 ()

LordMysti

Nejsem velkým fandou českých filmů, ale Na střeše mě příjemně překvapil a dlouho jsem se rozmýšlel nad 4*. Opravdu povedená komedie se zajímavým příběhem na pozadí. ()

Psycho.R

71% Že Mádl patří k našim lepším režisérům dokázal už k Pojedeme k moři. Tam napsal i dobrý scénář, který podpořil nápad vidět situaci dětskýma očima, aby se na konci vše rozuzlilo očima rodičů. Na střeše není tolik nápadité, ale rozhodně lépe stravitelné pro běžného diváka. Alois Švehlík hraje Rýpara, bývalého komunistu, který nesnáší dnešní svět, velmi dobře a myslím, že nějaký ten Český lev by mu příští rok mohl padnout k nohám. Duy Anh Tran nehraje postavu, u které by ukázal, zda má herecké hodnoty, na druhou stranu jeho submisivní charakter by, možná, reální Vietnamec skutečně měl. Na střeše je milé, rychle uteče a nebudete po shlédnutí pocit, že šlo o ztrátu času (což by se v rukou horšího scénáristy a režiséra stát mohlo). Ps. Mrzí mě, že pan Tříska nestihla natočit alespoň několik scén, abychom viděli rozdíly mezi pojetí role (podobně jako pan Chudík a pan Höger, kde došlo ke stejné situaci u Nemocnice na kraji města). Pana Třísku si však dokážu ve scénách představit a myslím, že by byl také dobrý (ostatně mu byla role psaná na tělo). ()

Monggol

Ale jooo, celkom to išlo, až na ten záver možno trošku unáhlený, ale inak bez väčších výhrad. Treba dodať, že to samozrejme celé ťahal výborný Alois Švehlík. Mádl vyzerá na celkom nádejného režiséra, ale takých tu teda z môjho pohľadu bolo v minulosti viac a ako to dopadlo ... netreba menovať. Dúfam, že to Jirku obíde. ()

E lan

Přimhouřím oči a ty **** dám. Je to příjemný příběh, trochu mu chybí psychologické otevření hlavních postav, které zůstává jen tak v náznacích. Přesto herecké výkony a celková atmosféra je velmi příjemná a na film se velmi dobře dívá. ()

Wowara

Tohle je paráda! Velký dík Jiřímu Mádlovi za něco zase trošku jiného, než se v ČR točí! Krásná kamera, střih. ()

Khamsin

Rok 2019 mě z pohledu české kinematografie zatím velice příjemně překvapuje. Nad novodobými českými filmy jsem už téměř zlomil hůl. Ale takhle ano... takhle by to šlo. >| ()

Simomon

POSLEDNI SLOVO: Je to remeslne vyborne natoceny - hlavni herecky vykon (Švehlík), napadity rezijni momenty (Mádl). Ale celou dramaturgii filmu jsem schopen převyprávět dvěmi větami. Což na 101 minut stopáže stačit nemůže.. 60%, 3/5 ()

Edison Filmhub & Český lev

Edison Filmhub & Český lev

20.02.2020

Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v… (více)

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

15.01.2020

Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich… (více)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes