Profesor Rypar (Alois Švehlík) poskytne dočasné útočiště Songovi (Duy Anh Tran), mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva  takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy na hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit? (Falcon)

ostravak30

Od Jiřího Mádla - režiséra jsem hodnotil stejně i film Pojedeme k moři. Zatím se mu daří citlivým, jemným způsobem vyprávět příběh nebo osudy postav. Navíc si do filmů vybírá kvalitní herce. Na střeše je sice strašlivě naivní film - vlastně od počátku včetně konce samého, ale v tomto případě mi to ani nevadilo. Je to film, který se díky hereckým výkonům a ironickému humoru dá snést a pro mě je důležité, zda bych si snímek pustil znovu. Ano, pustil. A rád. ()

Pitryx odpad!

Tak z tohohle mám honě rozporuplné pocity. Na jenu stranu mám rád pana Švehlíka, a druhou stranu je tu můj odpor k něčemu. Nemohu psát k čemu. A protože to prakticky celé nemělo konec, dávám, co dávám. ()

RigorMortis

Mádla mám (bohužiaľ) ešte stále zafixovaného ako pubertálneho snowborďáka, ako režisér a scenárista príjemne prekvapil. Postupne sa rozvíjajúci príbeh dvoch ľudí z odlišných generácií a kultúr. Trocha ma zamrzel koniec, prišiel mi nedokončený, akoby nasilu uťatý. Bod za Warholov banán. ()

Xpojntman

Sice dobře natočený, ale jde o oslavovaní starých komunistických důchodců ala profesor Antonín Rypar. Navíc je to dobrovzdání  Vietnamců z komunistickýho státu. Proč tam třeba nedat radši muslima? ()

hrumsrt

Moc dobře si vzpomínám, když to tehdy Jirka Mádl promoval a já se jen pak brodil tolika pozitivními ohlasy. V mých očích jde už tolik let o jednoho z nejsympatičtějších osob, které česká kinematografie nabízí, inu a taky už ho sleduji od dětství a mám k jeho tváři na obrazovce nějaký vztah. Jeho režijní debut, tedy snímek "Pojedeme k moři", podle mě není úplně nejpoutavější film, ale má výbornou messege. Tohle už je jiná písnička a ve všech ohledech jde o lepší snímek. Mám rád tyhle filmy, které několikrát svojí prostotou sklouznou k divadelnímu provedení. Leč je jasně znát, že nejde o úplně původní snímek a malinko těží ze stejných prostorů jako legendární Gran Torino, tak v pořádku to normální český divák přejde i možná nepolíben. Nemusí to vyznít nejlépe, ale přobsazení hlavního hrdiny Aloisem Švehlíkem, je podle mě to nejlepší, co se mohlo stát. Z něj totiž daleko více čiší takový ten stařecký archetyp, potřebný pro tuhle roli. Krásný balanc na tolika emocích, že se zasmějete, ale několikrát Vás osudy postav dojmou. Takovéhle dramatické komedie česká scéna potřebuje, ne ty tradiční tuctovky s Langmajerem či Hřebíčkovou.. 75% ()

Standaa

Zajímavej film o přátelství mezi samotářským zašpklym seniorem a mladym vietnamskym nelegálnim migrantem. Mádl má jako film maker šanci. Film jako takovej mi ale přišel trochu frustrující, například co se týče celé té sequence s tou Ruskou, která mi přišla hrozně nedodělaná. Byl tam strašně dlouhej build up k něčemu a pak se to rychle ukončí protože zjistí že je z Ruska a vlastně z toho celýho nakonec nic neni, celá ta linka se hodí do koše a nic se tak pořádně nevysvětlí, jako třeba proč s nima hrála tu jejich hru, když víme že věděla, že jí ty vzkazy posílá starej soused od naproti. A taky mě hrozně naštvalo, že nedošlo na slibované rande na střeše, na to jsem byl fakt zvědavej. Jinak je to ale celkem pěknej film. Nejhezčí věta filmu: "Víš co? Zavři oči. Představ si, že jseš starej pán, hodně starej. Jseš starej pán, v zatuchlym bytě, a víš, že život ti už pomalu končí. Nemáš vůbec sílu něco velkýho udělat. Už zapomínáš věci. Často tě něco bolí. Jseš unavenej. Nebo víš co, představ si že třeba už jen ležíš. Nehejbeš se. Lidi se o tebe musej starat. A ty už jen vzpomínáš na to všechno, co jsi v životě dělal. A taky na to, co jsi mohl udělat, a neudělal. Sere tě to, ale už s tim nic neuděláš. Koukáš do stropu. A čekáš. A teď ty oči zase otevři. Tak. A jseš zpátky. Je ti 20 let. Máš strašně moc sil. A celej život před sebou. Jakej je to pocit?" ()

PlysovyMacko

Ufrflaný dedo ubytuje u seba doma vietnamského chlapca a vznikne medzi nimi priateľstvo. Problémom je, že dej je veľmi nepravdepodobný. Niektoré scénky sú vtipné (nakupovanie Facebooku, balenie susedky) a celkový dojem je milý. Len ten smutný koniec mi do toho akosi nepasoval. ()

subic

No co tím chtěl vlastně básník říci? Může se ve skutečnosti něco takového stát? Je to příběh, kde má hlavní roli stále skvělý Alois Švehlík. Jako penzionovaný gymnazijní profesor u sebe ubytuje mladého Vietnamce. ()

Vojteco

Úsporný popcorn movie zacílený na širší spektrum diváků. Druhý celovečerák Jirky Mádla vypráví jednoduše, svěže a bez potřeby většího „uměleckého“ vyjádření. V podstatě školácké, a ne zcela originální téma (Kolja, Gran Torino) o generačním překážko-přátelství mezi kulturně a věkově odlišnými charaktery, kteří se od náhody posunou až k přátelství (nebo ještě dál?). Scenáristicky dobře zvládnutá expozice, zahrnující umění zkratky a prozatímní nedoslovnosti ale nakonec nevyústí v klíčové prohloubení děje: Alois Švehlík a jeho načrtnuté problémy jdou stranou – jeho komunistická minulost je jen kuriozní barvička podporující rozdíl mezi ním a mladým vietnamským klukem. Zatímco Švehlíkův charakter se postupně noří do náznakových hlubin, čítajících vedle komunismu i třicet let staré rodinné drama, linie mladého Songa zůstává neplasticky sekundární – Song je jen potenciálním klíčem pro rozvinutí Švehlíkových svízelů. Vedlejší „sousedská“ linie je pěknou deviační atrakcí, avšak po skončení filmu působí i ona nadbytečně – ve výsledku jde jen o koncový „občanský“ vtípek. Dalším zádrhelem je pak lehce naivní policejní linie, otázka víz a partnerství… Líbí se mi fakt, že Mádl si nepotřebuje hrát, nesnaží se – jako celá řada jiných, generačně starších českých režisérů – o oscarové spektákly a že své filmy uchovává v patřičné komornosti. Filmu „Na střeše“ by ale paradoxně slušela větší hloubka, plastičtější charaktery nebo komplexnější rytmizace, haprování mezi lacinou komedií a serióznějším dramatem. ()

JenYu

MFF KV 2019: Příjemný, milý a komorní film, kterému kraluje pan Švehlík. Některé scény mi přišly nadbytečné, něktré pointy až moc extrémní, ale i přesto bych film zařadila do toho lepšího, co se u nás natáčí. ()

ZHODNOTITEL

Po delší odmlce perfektní film. Bavil jsem se od začátku do konce. A k tomu líbivá kamera Martina Žiarana. Režírování a psaní Jiřímu Mádlovi evidentně jde. ()

Mamutol

Vietnamský Kolja ... Jedna hvězda za pana "Mattoniho" Švehlíka, je to pan herec. Příběh je ale extrémně nudný. Sorry. ()

Prubner

Nepřesvědčivé, bohužel. Hlavní postava je chabě napsaná, nevěřil jsem jí, ten člověk se choval podle pokynů scenáristy a ne podle svého charakteru. Pokud to měl být nerudný dědek ve stylu Nicholsona v "Lepší už to nebude", tak takový mrzout by se s mladým Vietnamcem neskamarádil, a když už, tak rozhodně ne tak rychle. Hlavní hrdna si Vietnamce oblíbí velmi bleskově, hned v první společné scéně, prakticky během minuty...no jo, jenže pak už zákonitě není o čem hrát, takže Mádl musí zbytek filmu vyplnit nějakou vatou: zdlouhavou a rovněž nepřesvědčivou linií s krásnou sousedkou, figurkou otravného domovníka a těsně před závěrem přihodí ještě s dějem téměř nesouvisející návrat ztraceného syna....Ani Alois Švehlík nedokázal takto napsanou postavu věrohodně zahrát, ostatní herci nestojí za řeč. Mádl je (zatím) lepší režisér (a herec) než scenárista. ()

ni.na29

Sebevražda s výhledem na Prahu na straně jedné, izolace starého protivy v šedém bytě na straně druhé. Nicméně spojením těchto dvou linek nám mladý snowboarďák naservíroval vcelku slušnou podívanou, ve které jsou vážná témata téměř lusknutím prstu rozbíjena nespočtem vtipných scénáristických detailů. Některé momenty sice nezastřou fakt, že Mádl psal scénář na škole v New Yorku, a proto se nemohu ubránit dojmu, že film oplývá jistou porcí naivity, avšak v tomto příběhu to asi jinak nejde a kupodivu mi to až tolik nevadí. Téměř 100 minut bez nudy se skvělým Švehlíkem v popředí (pro mě osobně ještě lepší volba než původně zamýšlený z mostu Karla zřícený Tříska), jen tak dál! ()

elpin

U tohohle jsem se fakt dobře nasmál. Po dlouhé době celke svěží průvan české kinematografie, kdy po všech těch různých ženách v přechodu a mužích ve středním věku, jde o něco originálního s celkem aktuální imigrační zápletkou. Super kamera, záběr na kuře v košíku neměl chybu. Za mě 5* ()

Edison Filmhub & Český lev

Edison Filmhub & Český lev

20.02.2020

Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v… (více)

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

15.01.2020

Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich… (více)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes