Profesor Rypar (Alois Švehlík) poskytne dočasné útočiště Songovi (Duy Anh Tran), mladému Vietnamci, jehož našel ukrytého na střeše svého domu. Mohou však dva  takto odlišní lidé vůbec sdílet jeden prostor, aby z toho nebyla katastrofa? Pomůže jim v tom jejich drzý plán? Soužití nevraživého pána, rozzlobeného na celý svět, který mu neuchopitelně uniká a mladíka, který hledá východisko ze zoufalé situace v neznámém městě, přináší mnoho třecích ploch, tragikomických situací, ale i překvapivých nápadů a řešení. Každý z nás totiž potřebuje, aby jej někdo potřeboval. A Song potřebuje kromě teplého oblečení a střechy na hlavou někoho, kdo mu bude důvěřovat. Lze však důvěřovat neznámému klukovi? Profesor Rypar se o to pokusí i za cenu, že musí sem tam slevit ze svých zásad a jeho střecha se musí trochu rozšířit. Ale dokáže Song tuto důvěru skutečně oplatit? (Falcon)

StanislachKo

Nerozumiem červeným číslam. Toto bolo tak strašne lacné, slaboduché a nie úplne dobre zahrané. Jirka to na druhý pokus nedal ale skôr scenáristicky. Ale čo do formy kombinácia hádam všetkých klišé amerických blockbustrov: check. ()

dr.fish

Film se pohybuje na velice tenkém ledě laciného dojáku, ale Švehlík to tak nekompromisně hrne dopředu svým dokonalým herectvím, že divák nemá šanci. Všechno tedy odpuštěno, nechal jsem se houpat a snímek si užil. Milé překvapení. 80% ()

otík

Milý film, který těží ze zajímavého námětu, civilním herectví Švehlíka staršího a jednoduché, o to ovšem účelnější režie. Film se rozhodně povedl včetně milého nápadu Švehlík st. vs Švehlík ml. Stále ovšem zůstává otázkou, jak by film dopadl, kdyby místo Švehlíka hrál chudák Tříska, jenž těsně před natáčením nešťastně zahynul v Praze. ()

misulka03

První moje zkušenost s Jiřím Mádlem jako režisérem a jsem naprosto nadšena. Ačkoli české filmy v poslední době moc nevyhledávám, a ačkoli se toto ke mně dostalo spíše náhodou, prvotní překvapení vystřídalo nadšení. Český kvalitní film, tleskám. ()

HonzaBez

"Zavřít hranice a smyčec...tady není na tebe nikdo zvědavej...." Profesor Rypár je, zdá se, pěkný bručoun (a taky dost pedant), přesto si ale cestu k mladému Vietnamci Songovi nakonec najde. Ta cesta přitom vlastně ani není tak složitá, jak by člověk na první pohled čekal. Už jejich první kontakt na střeše působí dost groteskně, o humor pak není nouze ani později. Třeba když se Rypár snaží "sbalit" pro Songa mladou sousedku (viz písemná komunikace s banány na chodbě: "Nech ho plavat, je to magor. Tvůj Warhol..."). Nebo při jeho komunikaci s cizineckou policií. Řada dialogů mezi oběma hlavními protagonistky je roztomilá (samozřejmě hlavně díky Songově nemohoucnosti při konverzaci v češtině) a nechybí ani dojetí. Třeba v situaci, kdy je mladý Song ve své zdánlivě neřešitelné situaci konfrontován s potenciální situací nemohoucností stáří. Snad jen ten závěr se Mádlovi moc nepovedl. Setkání Rypára se svým synem zrežírované Songem má sice možná očekávatelné vyústění, přesto mi ten konec přišel lehce useknutý. Co jsem si jinak určitě užil je příjemná hudba René Rypára a moc hezké záběry kamery ze střechy na Prahu. Celkově tak poměrně značná spokojenost. ()

chelseaman22

Obstojný počin české produkce, která z malá dokázala vyždímat maximum. Duo ve složení unylí profesor kontra imigrant pěstující trávu je založeno na zásadovosti a spontánnosti, což v konečném důsledku má zejména vliv na pokus o přefiknutí sousedky. Vjetnamec měl tak smutný výraz, že potkat ho v metru, dám mu korunu. 73 % ()

Tosi

Jirka Mádl na střeše neobjevil svět, z kterýho se bude točit hlava. Natočil pohodovej hořkosladkej film, kde přeci jen bylo víc úsměvů než slz. ()

Lachtaan

Citlivé sociální drama o předsudcích dnešní doby a tragikomické cestě za jejich odstraněním. Bravurně uvěřitelná chemie mezi postavami, které už nemohly být odlišnější a přesto si v momentě největšího osamění dokázali rázně vypomoci. Už vím, pro co budu letos hlasovat v divácké anketě pro Českého lva. ()

Johnny.ARN

Rozhodne lepšie ako jeho prvotina. Na toto sa dalo pozerať bez akútneho pocitu dávenia, dokonca to bolo miestami aj vtipné. Tiež to málo spád, až na ten záver, tam to chytilo až nečakanú emóciu a kecy to trochu zbrzdili. Inak je to originálny námet, so skvelým obsadením a solídnou myšlienkou. 3 z 5 ()

Mrkvič

Velké plus pro scénáristu Jirku Mádla i režiséra Jirku Mádla. Příjemný, klidně plynoucí a v drobnostech rafinovaně neobyčejný snímek. Alois Švehlík je skvělý a neznámá dvojice herců kolem něho slušně přihrává. Ve výsledku je tak divák trochu smutný, že dvojici spolubydlících nevyšel jejich rafinovaný plán. Na druhou stranu by ale úspěch nedovedl pointu k dalšímu nenásilně podanému vtípku. A tak je to s celým filmem. Opravdu povedený scénář Jirko! ()

Karin.Kiss

To, čo mi na tomto filme asi ako jediné vadí, je jeho schématickosť (v príbehu ale aj v postavách). Avšak snímka ostala v pamäti aj dlhší čas po jej zhliadnutí a to oceňujem. 3,5* ()

venison

Jak jsem Jirku Mádla nemusela jako teen českého herce, tak jako režisér už svou protinou Pojedeme k moři se mi zapsal hluboko pod kůži. Myslím, že je to první režisér, který se nezasekl v minulosti a neoplakává doby režimu a nenechává si tak foukat čecháčkovskou bolístku. Dokonce se nesnaží prorazit ani křečovitou uřvanou komedií ani neútočí na divákovo srdíčko zoufalým melodramatem o špatném osudu. Naopak. S lehkostí dokáže moderně, odlehčeně a přesto vážně, tak trochu "západníma očima" vyprávět zajímavá a neotřelá témata. Tentokrát si vybírá nejen střet generací, ale i etnik a sociálních vrstev. Je to svěží, jen to milé, je to malinko sentimentální.. Alois Švehlík byl naprosto vynikající volba. Při sledování na mě film dýchal lehkým závanem eastwoodoviny. Jen tak dál! ()

Master19

Velmi hezky udělaný "malý" film. Civilní, skromný a přesto silný. Emocionálně vyvážený děj je možná až příliš neuvěřitelný, aby divák prociťoval větší souznění s hlavními hrdiny. Což je asi i chtěné, jinak mi uniká ta cílená diskriminace postavy profesora Rypara komunistickou minulostí. Každopádně je film jednohubkou, kterou lze lehce zhltnout a... zapomenout? Proto to není na plný počet. ()

hroubek

Příjemná jednohubka. Líbí se mě jak režisérsky Mádl roste a nabírá mnohem více sebevědomí. Na střeše má jednoduchý příběh, ale to vůbec nevadí, jelikož hlavní síla filmu jsou postavy a celkem uvěřitelné dialogy. Mádl krásně dokáže prodat film, který se ze 75% odehrává v jednom bytě, a přitom je stále na co koukat. Alois Švehlík je ve své roli velmi přesvědčivý a dobrý a jeho výkon se mi líbil. Duy Anh Tran nehraje špatně a je dostatečně přirozený. V cameo roličkách mě pobavili Mary Bartalos a Vojta Dyk. Ocenil, že film nikam zbytečně nespěchá, dokáže prodat spoustu scén s nečekanou lehkosti, a nikdy zbytečně nesklouzává k patosu nebo k trapnosti. Na střeše je hezký český film, který sice nemá velké ambice, ale své kvality nezapře. ()

Timak

No, co na to říct. Alois Švehlík zde rozehrál herecký mega koncert. Mádl opravdu umí. Tleskám a chtěl bych vědět, jak dokáže looser ze snowboarďáků a trapák z rafťáků přesvědčit takové persóny, aby pro něj natočili film. A ne jeden. ()

fabecc1222

Ta inspirace Gran Torinem je tu víc než zřejmá, to tedy ano. Na druhou stranu, v našem prostředí takových filmů moc není, a po všemožných variací na Ženy v pokušení je toto příjemné osvěžení. Z hlavní role jde poznat, že jí měl první hrát Třiska, ale Alois Švehlík se jako náhrada velmi osvědčil. Hlavní tématika je sice brána seriozně, ale najdou se tu i humorné chvilky, které děj příjemně osvěží. ()

vyfuk

Něco, co by se dalo snadno přehlídnout. A lidé to taky asi pár krát udělali. Hlavní záležitostí zde taky je to, že toto byl jeden z mála případů, kdy jsem viděl i trailer. A ten stál úplně za vyliž, takže člověk neměl ani moc motivaci film vidět nebo o něm mít jenom pozitivní mínění. Ale je docela zajímavé, jak se to málo dokázala přetvořit v moc. Film se snadno přetaví do určité milé verze Gran Torino v originálním pojetí v české verzi, kdy to vypadá jako nějaká klišé love story, ale ono to nakonec ani zdaleka takové není. Mádl v rámci režie poslal ven už dva filmy. Ani jeden z nich nebyl Oscarová záležitost, ale i tak to byli na české poměry neobjevení a v celku inovativní věci. Zde jsme měli relativně jednoduchý příběh, který se dokázal udělat v celku silným a neotřelým. Trochu mě spíše zarážela občasná kolapse hereckých výkonů, kdy to občas vypadá úplně přirozeně a poté jako z prvního ročníku umělecké školy. Vlastně i hůř. Ale ve výsledku je to bod z mnoha na celém tomto plátně. ()

Edison Filmhub & Český lev

Edison Filmhub & Český lev

20.02.2020

Edison Filmhub ve spolupráci s Českou filmovou a televizní akademií v termínu od 24. 2. do předávání cen 7.3. 2020 promítne všech 17 filmů nominovaných na cenu Český lev. Každý den přehlídky diváci v… (více)

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

Vyhlášení nominací na 27. Českého lva

15.01.2020

Již 7. března proběhne v pražském Rudolfinu vyhlašování 27. ročníku Českých lvů. Kdo se bude o ceny ucházet? Nejvíce nominací obdržela tragikomedie režiséra Jiřího Havelky Vlastníci. Snímek jich… (více)

S Kreativní Evropou na festival do Cannes

S Kreativní Evropou na festival do Cannes