S láskou Vincent

S láskou Vincent

• Kanada

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Dějově možná až příliš epizodické, zjednodušené a obyčejné, přesto díky své neskutečně působivé audiovizuální stránce si tohle drama o posledních dnech a týdnech jednoho z nejznámějších malířů zaslouží vaši pozornost. Když už nic jiného, stanete se svědky kousku filmové historie a prožijete si na plátně sympaticky rozpohybovanou tvorbu Vincenta van Gogha.(30.1.2018)

Prvý celovečerný film v histórii, ktorý je celý ručne nakreslený. Každý jeden filmový záber je jedno plátno nakreslené Van Goghovým štýlom. Kreslilo ho 100 umelcov. Forma je parádna a je skvelé, že sa striedajú farebné časti s čiernobielymi. Avšak obsah je dosť riedky, resp. "iba" v pohode a spolu s kľudným tempom má sedatívne účinky. Po dopozeraní som teda nebol sklamaný, ale okrem formy ma zároveň nič iné nijak zvlášť nezaujalo. Škoda toho, takto ostane film známy len kvôli experimentálnej forme. [#6/2018](18.2.2018)

Počítala jsem s tím, že tento film bude více vizuální než dějový, proto nejsem zklamaná. Právě naopak přidávám jednu hvězdu za nádherné výtvarné zpracování, za tu neskutečnou uměleckou a mravenčí práci více než 100 malířů, tvořících olejovými barvami. Za snahu věrně zobrazit všechny postavy podle získaných archivních fotek a Vincentovy tvorby. Přecházení z barevné současnosti do černobílé minulosti se mi také moc líbilo. I hudba je dobře zvolena, zaujme, ale neruší. Oceňuji hlavně originalitu a velkou odvahu, s jakou se tato koprodukce povedla. Je to film pro lidi, kteří mají rádi výtvarné umění a obdivují obrazy Vincenta. Kouzelný zážitek, který mi připomněl, jak je fajn, že se u nás roční období střídají, i když počasí dokáže pozlobit.(2.2.2018)

Hodně originální film, který na jednu stranu přesně zapadá do škatulky umělecký (a to nejen díky námětu). Ale na druhou stranu je to umělecké podání velmi stravitelné a svým způsobem "přístupné" pro každého diváka (byť ne každému se musí líbit). Naprosto mě fascinovalo výtvarné pojetí, které dokonale konvenovalo s výtvarným rukopisem Van Gogha. Pravda, obsah nedosahuje takových kvalit jako forma, ale to u výtvarného umění občas bývá.(8.2.2018)

Na pozadí jednoduché detektivky vidíme svět, ve kterém se pohyboval Vincent van Gogh. Výsledky pátrání dle relevance: 1. Vincent se postřelil nešťastnou náhodou (doctor Mazery správně tvrdí, že se nikdo nestřelí do břicha, aby umíral několik dnů v bolestech), 2. Vincent byl zastřelen (proti oběma "podezřelým" jsou jen indicie), 3. Vincent se střelil do břicha sám, protože byl jiný (tj. divný)... Zajímavější tedy bude nejspíš výtvarná stránka filmu, která nás vtáhne do děje spolehlivěji než příběh. Proč nás Mistrovy obrazy tak fascinují (nestydím se zde použít toto nechutné sloveso)? Je to proto, že se nám jeho obrazy líbí samy o sobě (to je ovšem triviální výpověď) nebo bychom také chtěli vidět svět jeho očima? Pozn.: Na IMDb 335 čtenářů z 336 považuje za užitečnou informaci, že tohle je "The world's first fully painted animation feature". Alois Nebel je zřejmě dělaný stejnou či podobnou technikou, která je tu ale (bohužel) samoúčelná.(21.5.2018)

• - Existuje 992 dochovaných dopisů, které Vincent van Gogh napsal. Většinu z nich adresoval svému bratrovi. (Macik1982)

• - Vincenta van Gogh nedaroval své ucho prostitutce, jak bylo dříve uváděno, ale uklízečce, která v noci pracovala v nevěstinci a přes den v obchodech. Její skutečné jméno bylo Gabrielle. (Macik1982)

• - Práce na filme začali už v roku 2008 a pôvodne malo ísť o krátkometražný snímok. Po štyroch rokoch sa s ním jeho tvorcovia vydali na Kickstarter (Americká verejnoprospešná spoločnosť so sídlom v Brooklyne, finančne podporuje inovatívne nápady), kde úspešne vybrali potrebné prostriedky pre jeho realizáciu. I tak práce trvali ešte niekoľko rokov nakoľko sa tvorcovia rozhodli pre špecifickú metódu akým bol vytvorený. Drží status prvého celovečerného filmu namaľovaného olejomaľbou. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)