S láskou Vincent

• Austrálie

• Kanada

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Vizuálně je to opravdu krásně natočené dílo, které už jenom kvůli své výtvarné stránce stojí za shlédnutí. Tleskám všem malířům, kteří se na tom podíleli a vytvořili něco tak dokonalého. Jenže to je asi vše, co je na filmu dobré. Příběh nemá duši, nemá jiskru, emoce ani napětí. Je to prostě jen dějová linka, která běží v jedné rovině a já se u toho dost nudila. Navzdory skvělým hercům, skvělé vizuální stránce a i celkem dobré hudbě mě mrzí, průměrné hodnocení, ale vyšší si u mě film nezíská.(25.12.2017)

Snímek Loving Vincent má ve své holé podstatě poněkud nudný a banální příběh, který pokud není "zahuštěn" dialogy, jen tak se "točí" na místě bez většího smyslu. Nicméně ta forma! Ta božská forma vytvořená rozpohybovanými olejomalbami, která všední svět přeměňuje na něco nevšedního a dokonale krásného s výraznou příchutí originality. Na snímek Loving Vincent se tedy úžasně kouká, avšak jakousi daní za to bude, že se místy budete vážně nudit. Je to zkrátka snímek, který je primárně založen na Vaší schopnosti dělat kompromisy. A možná právě to je na tom tak krásné. „Vincent said I was living a lie but he has lived in struggle for the truth.“(22.1.2018)

Podobně jako v Dívce s perlou, je to mikrodrama, které možná nakonec mnoho lidí zklame. Mě osobně se ale zvolená historická fikce ve formě detektivky a skládání obrazu z nedůvěryhodných výpovědí hodně líbila. Rozhodně lepší než nějakej další uslintanej biopic. Měl bych možná pochybnosti nad motivacemi hlavního hrdiny, ale to je asi tak vše, co bych mohl vytknout. Skutečnost, že celý film je frame po framu jednou velkou olejomalbou společně s vyprávěním založeném na detektivních prvcích vytvářelo místy až herní zkušenost. Vážně to na mě místy působilo jako při hraní současných alternativních herních flicků typu Dear Esther, Firewatch nebo Vanishing of Ethan Carter. Film dodává fantasknost do hereckých vyjadřovacích schopností a společně s vyšetřováním Van Goghovy smrti vytváří všudypřítomnou atmosféru mysterióznosti. Po celou dobu filmu je pozornost diváka očima Roulina směřována k osvětlení okolností, za kterých Van Gogh zemřel, abychom nakonec teda pochopili, že kdo zabil Van Gogha vlastně není až tak podstatné. S postavou Saoirse Ronan se možná v tomto okamžiku filmu balancovalo trochu na hranici kýče, nicméně mě Loving Vincent navzdory tomu přesvědčil svými ryzími emocemi. To civilní drámo s Gachetem, Ronan a Theem je nakonec poctivá ždímačka jejíž síla tkví v tom, že povedeně akcentuje lidskost a křehkost Van Goghovy povahy, o které jsem před vstupem do kina neměl ani páru. Jakmile se zvedne opar detektivky a vyšetřování záhady, zůstává na konci jen nešťastný lidský příběh jednoho ciltivého velikána. Nastupuje efekt podobný těm, na kterých končí výše zmíněné gamesy a já odcházel z kina velmi, velmi mile překvapen.(13.5.2018)

Na Vincentovi mě zaujalo hlavně to obrovské množství práce velké skupiny evropských umělců, kterým se skutečně podařilo něco jedinečného. Velkým překvapením je, že film funguje dobře také z obsahového hlediska. Pátrání po Vincentově smrti má spád a divákovi nabídne řadu nejrůznějších pohledů nejen na umělcům odchod, ale také na jeho osobnost. Celkově se jedná o citlivé uznání Van Goghova génia, které je zároveň divácky velice přívětivé. ..."Myslím, že kdyby Van Gogh žil, byl by za takový film rád"...(18.2.2018)

Cesta do pekla a je dláždená dobrými úmyslami a bohužiaľ to platí aj v kinematografii. Úchvatná (a minimálne v prvej štvrťhodine) strhujúca formálna stránka si tu vybrala svoju daň. Ten film má veľké srdce, no bohužiaľ mu chýba duša. Celý ten svet je neživotný a postavy s mŕtvymi očami a divnými pohybmi prechádzajú príbehom, ktorý nedokáže nadviazať kontakt s divákom, pretože je stále vytrhávaný z filmovej reality. Obrovská škoda, najmä kvôli neuveriteľnému úsiliu tvorcov, ktoré sa namiesto nekonečnej slávy stretne iba s obdivom pár snobov na filmových festivaloch. 6/10 P.S. Mansellova hudba musí byť na samostatný posluch vynikajúca, ale sem sa prílš nehodí. Chcelo to nejakú klasiku.(13.9.2017)

• - Producent, spoluscenárista a spolu režisér Hugh Welchman se nechal slyšet, že by rád ve filmech tvořených olejomalbou pokračoval. Dále řekl, že by rád natočil horor podle Goyových obrazů. Nakonec dodal, že další životopis by už tímto způsobem nedělal. (Terminer)

• - Tvorba filmu mala nasledovný priebeh. Najskôr bol natočený ako bežný hraný film v kulisách, vyrobených čiastočne alebo úplne podľa impresionistických diel Vincenta van Gogha, v prípade nutnosti pred zeleným plátnom. Neskôr viac ako 65 tisíc vzniknutých snímkov v natočených záberoch cez sto maliarov premaľovalo olejovými farbami štýlom holandského umelca. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Vincenta van Gogh nedaroval své ucho prostitutce, jak bylo dříve uváděno, ale uklízečce, která v noci pracovala v nevěstinci a přes den v obchodech. Její skutečné jméno bylo Gabrielle. (Macik1982)