S láskou Vincent

S láskou Vincent

• Kanada

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Podobně jako v Dívce s perlou, je to mikrodrama, které možná nakonec mnoho lidí zklame. Mě osobně se ale zvolená historická fikce ve formě detektivky a skládání obrazu z nedůvěryhodných výpovědí hodně líbila. Rozhodně lepší než nějakej další uslintanej biopic. Měl bych možná pochybnosti nad motivacemi hlavního hrdiny, ale to je asi tak vše, co bych mohl vytknout. Skutečnost, že celý film je frame po framu jednou velkou olejomalbou společně s vyprávěním založeném na detektivních prvcích vytvářelo místy až herní zkušenost. Vážně to na mě místy působilo jako při hraní současných alternativních herních flicků typu Dear Esther, Firewatch nebo Vanishing of Ethan Carter. Film dodává fantasknost do hereckých vyjadřovacích schopností a společně s vyšetřováním Van Goghovy smrti vytváří všudypřítomnou atmosféru mysterióznosti. Po celou dobu filmu je pozornost diváka očima Roulina směřována k osvětlení okolností, za kterých Van Gogh zemřel, abychom nakonec teda pochopili, že kdo zabil Van Gogha vlastně není až tak podstatné. S postavou Saoirse Ronan se možná v tomto okamžiku filmu balancovalo trochu na hranici kýče, nicméně mě Loving Vincent navzdory tomu přesvědčil svými ryzími emocemi. To civilní drámo s Gachetem, Ronan a Theem je nakonec poctivá ždímačka jejíž síla tkví v tom, že povedeně akcentuje lidskost a křehkost Van Goghovy povahy, o které jsem před vstupem do kina neměl ani páru. Jakmile se zvedne opar detektivky a vyšetřování záhady, zůstává na konci jen nešťastný lidský příběh jednoho ciltivého velikána. Nastupuje efekt podobný těm, na kterých končí výše zmíněné gamesy a já odcházel z kina velmi, velmi mile překvapen.(13.5.2018)

Úžasný snímek po vizuální stránce, ale nesouhlasím, že by obsah zaostával. Byl jsem v napětí a těšil se, co bude dál. Přišlo mi, že by S láskou Vincent výborně fungovalo jako PC hra. Měl jsem dokonce pocit, že vlastně koukám na adventuru ve stylu Posla smrti. Unikátní výtvarný styl přispívá k neutěšenému zážitku, kde byste snad i chtěli, aby byl konečně nějaký obrázek "normální", ale to by byla škoda.(22.3.2018)

Poviem pravdu. Tá animácia je natoľko vynikajúca, že by som sa na "Loving Vincent" dokázal pozerať celý deň a vôbec by mi to nevadilo. Fakt, že je to animované ako skutočný obraz, ktorý sa pohybuje a všetky farby sa menia počas pohybov postáv, vzniká z toho absolútne živý a nádherný film, ktorý môžem len vrchovatou mierou oceniť. Škoda, že príbeh drží trošku menej a je treba ho pozorne sledovať. Veľmi mi to pripomenulo slovenský projekt "True Štúr". Toto bolo o niečo zaujímavejšie, no i tak mám pocit, že sledovať príbeh muža, ktorý chce doručiť lisť od mŕtveho maliara jeho zosnulému bratovi a následne nájsť niekoho, kto by ho mohol predať blízkej rodine, pričom sledujeme rôznych ľudí, ktorí rozprávajú o Vincentovi a jeho samovražde a jeho dôvodoch. V tomto smere to podľa mňa funguje, len treba to sledovať veľmi dôsledne. Nie je to jednoduchý príbeh, ale pozerateľný. Myslím si, že stojí to za pozornosť a na jedno pozretie. Ale myslím, že viackrát si to človek asi nepozrie, lebo to nie je príbeh, ku ktorému sa človek moc vracia. Jediné čo skutočne stojí za to a je perfektné je štýl animácie. Absolútne nádherný. Ostatné je podľa mňa dobré, ale nie natoľko pohlcujúce, aby sa k tomu človek vrátil. Hodnotenie: B+(5.12.2017)

Já ač mám touhu velikou dáti lepší hodnocení díky uměleckému zpracování, tak nemohu, neboť jako hymnus či poctu pro umělce Vincenta Van Chocha si osobně představují jinak. V podstatě se celý film řeší kdy, proč a jak se zabil. Umělec ve filmu je pouze retrospektivní a tak není ani možnost, aby svůj životní příběh vyprávěl sám.(3.2.2018)

Já zatím nemám slov, jak bych vyjádřila tu unikátnost ve vytvoření něčeho takového, jako je tenhle film, kde se na něm podílelo přes sto malířů z celého světa. Hluboce se klaním, myslím, že tohle nemá obdoby. Ne, že bych občas nepoznala rozdíl, ale už ten nápad je geniální a je to velká pocta pro mistra, který byl ve své době nedoceněný. Věřím, že každý z těch mnoha malířů to brali právě tak. Vincente, bylo to malováno s láskou k Tobě a Tvému umění.(14.2.2018)

• - Existuje 992 dochovaných dopisů, které Vincent van Gogh napsal. Většinu z nich adresoval svému bratrovi. (Macik1982)

• - Tvorba filmu mala nasledovný priebeh. Najskôr bol natočený ako bežný hraný film v kulisách, vyrobených čiastočne alebo úplne podľa impresionistických diel Vincenta van Gogha, v prípade nutnosti pred zeleným plátnom. Neskôr viac ako 65 tisíc vzniknutých snímkov v natočených záberoch cez sto maliarov premaľovalo olejovými farbami štýlom holandského umelca. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Producent, spoluscenárista a spolu režisér Hugh Welchman se nechal slyšet, že by rád ve filmech tvořených olejomalbou pokračoval. Dále řekl, že by rád natočil horor podle Goyových obrazů. Nakonec dodal, že další životopis by už tímto způsobem nedělal. (Terminer)