S láskou Vincent

S láskou Vincent

• Kanada

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Už jen za tu "olejovou" animaci si zaslouží tvůrci obrovskou poklonu a dost možná i Oscara. S příběhem už to je trochu horší, přišlo mi, že se mentalita Van Gogha probírá po celý film, ale nikdy to nezajde do hloubky. Navíc mě mrzí, že se jedná čistě o děj, kdy je Van Gogh už po smrti. Jeho nepřítomnost vidím jako nevyužitý potenciál v dokreslení jeho složité osobnosti.(14.1.2018)

Po Temném obrazu a Béowulfovi mám pocit, že "hraná animace" je prostě slepá ulička, která moc nefunguje. Loving Vincent dokázalo tohle omezení alespoň částečně překonat. V mnoha scénách byl rozdíl krajinných záběrů nakreslených animátory a těch "pouze zkompírovaných" od Van Gogha znát minimálně. O to víc bohužel animace selhává na lidských figurách, zejm. tvářích, kde bylo vidět, že tvůrci vyšli vstříc podivné představě, že co je detailní a uhlazené, je pro diváka stravitelnější (když to člověk srovná s deformovaností malířových portrétů, je to k zaplakání). Příjemně ale potěší příběh, od něhož jsem v zásadě nic nečekal. Namísto toho je divákovi servírováno vyprávění jako vystřižené z Čapkovy noetické trilogie, v níž pokusy dobrat se objektivní pravdy narážejí na nepoznatelnost reality.(18.2.2018)

Hodně místních komentářů vyzdvihuje formu nad obsahem. Já takový problém nemám. Příběh mě pohltil, ke zvolené formě mi skvěle seděl a něco v něm mi přišlo příznačné době, ve které se příběh odehrává (jako kdyby vycházel z literatury realismu tehdejší doby). Pro Mansella typický soundtrack výborně doplňuje naléhavost s jakou je příběh vyprávěn a zvolená obrazová forma celou atmosféru dokonale rámuje. Všechna čest tvůrcům, jejich trpělivosti a oddanosti cíli. 8,5/10(10.2.2018)

Velmi originálně zpracovaný životopis Vincenta van Gogha. Ani na chviličku jsem nedokázala odtrhnout oči od plátna, vizuální zpracování mě úplně nadchlo. Příběh podle skutečnosti, popisuje poslední dny Vincentova života, a retrospektivně nás vrací k důležitým událostem. Hvězdičku strhávám za poněkud rozvleklé dialogy.(19.2.2018)

Na Vincentovi mě zaujalo hlavně to obrovské množství práce velké skupiny evropských umělců, kterým se skutečně podařilo něco jedinečného. Velkým překvapením je, že film funguje dobře také z obsahového hlediska. Pátrání po Vincentově smrti má spád a divákovi nabídne řadu nejrůznějších pohledů nejen na umělcům odchod, ale také na jeho osobnost. Celkově se jedná o citlivé uznání Van Goghova génia, které je zároveň divácky velice přívětivé. ..."Myslím, že kdyby Van Gogh žil, byl by za takový film rád"...(18.2.2018)

• - Vincenta van Gogh nedaroval své ucho prostitutce, jak bylo dříve uváděno, ale uklízečce, která v noci pracovala v nevěstinci a přes den v obchodech. Její skutečné jméno bylo Gabrielle. (Macik1982)

• - Práce na filme začali už v roku 2008 a pôvodne malo ísť o krátkometražný snímok. Po štyroch rokoch sa s ním jeho tvorcovia vydali na Kickstarter (Americká verejnoprospešná spoločnosť so sídlom v Brooklyne, finančne podporuje inovatívne nápady), kde úspešne vybrali potrebné prostriedky pre jeho realizáciu. I tak práce trvali ešte niekoľko rokov nakoľko sa tvorcovia rozhodli pre špecifickú metódu akým bol vytvorený. Drží status prvého celovečerného filmu namaľovaného olejomaľbou. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Existuje 992 dochovaných dopisů, které Vincent van Gogh napsal. Většinu z nich adresoval svému bratrovi. (Macik1982)