S láskou Vincent

Clint Mansell

Hugh Welchman

Scénografie:

Matthew Button

Cesta do pekla a je dláždená dobrými úmyslami a bohužiaľ to platí aj v kinematografii. Úchvatná (a minimálne v prvej štvrťhodine) strhujúca formálna stránka si tu vybrala svoju daň. Ten film má veľké srdce, no bohužiaľ mu chýba duša. Celý ten svet je neživotný a postavy s mŕtvymi očami a divnými pohybmi prechádzajú príbehom, ktorý nedokáže nadviazať kontakt s divákom, pretože je stále vytrhávaný z filmovej reality. Obrovská škoda, najmä kvôli neuveriteľnému úsiliu tvorcov, ktoré sa namiesto nekonečnej slávy stretne iba s obdivom pár snobov na filmových festivaloch. 6/10 P.S. Mansellova hudba musí byť na samostatný posluch vynikajúca, ale sem sa prílš nehodí. Chcelo to nejakú klasiku.(13.9.2017)

Film, ktorého vizuál značne prevyšuje príbeh. Krásne nakreslené políčka nás vťahujú viac a viac do videnia Van Goghovho sveta a jeho príbehu. Ten je spravený ako detektívny príbeh, kedy sa mladík snaží dopátrať prečo vôbec Van Gogh spáchal samovraždu. Stretáva sa s rôznymi ľuďmi, tí mu rozprávajú svoju verziu príbehov. Tieto príbehy sa vzájomne dopĺňajú a vytvárajú celistvý obraz života a smrti jedného umelca. Na to o akú nádhernú záležitosť sa jednalo som trochu sklamaný. Pretože sa mi tam žiadalo viacej Van Goghových myšlienok, monológov aj určitej krásy sprítomnenej vo formálnej stránke diela. Takto je to len obyčajný príbeh, ktorý kvôli roztrieštenosti postáv, nemá šancu navodiť potrebnú atmosféru a katarziu. Bez rozdielu na to, je to krásny film, ktorý sa oplatí vidieť. Mansellova hudba je výborná.(14.1.2018)

"Chcete toho tolik vědět o jeho smrti, ale co vlastně víte o jeho životě?" Barevná "roadtrip detektivka" pojednávající o otci moderního umění. Předpokládal jsem, že forma vyhraje nad obsahem, jak už tomu u podobně experimentálních filmů bývá. Ten se ale překvapivě drží a formě se jen tak lehce nevzdává. Obrovskou výhodou metody, kterou tvůrci použili, je možnost nádherného prolínání scén mezi černobílými flashbacky a "současností", která je malována podobným stylem jako van Goghovy obrazy. Vizuál, hudba i dialogy baví a příjemně dokreslují atmosféru posledních Vincentových dní. 85%(18.1.2018)

Dejove nudny? zhrzene komentare divaku z multiplexu co ji v kine popcorn.... namatkou jedno z hodnoceni takoveho divaka 4 hvezdy pro andela pane 2 apod... takze jinak - od zacatku dokonce jsem mel pocit, ze chci mezi barvami zit a nevyjit do realneho sveta. mozna i proto, ze sam maluji. Hollywoodska detektivka se nekona (bohuzel mr popcorn), ale dej projde nekolika vyraznymi zvraty, ktere zmeni pochopeni celkoveho deje az uplne nakonci snimku. Misty mrzelo, ze bylo poznat rozdilne malby ktere najednou nebyly ve ''stejnem'' stylu a odstinech, ale to si necvicene oko lajka v podstate nevsimne. Krasny soundtrack doplnuje celkovou atmosferu filmu ze krere je opravdu citit umelcuv zmar, ktery je vypraveny nekolika postavami, ktere postupne skladaji pribeh do sebe jednotlivymi scenami, ktere vidi ze sveho uhlu pohledu...(30.12.2017)

Úžasná práca! Všetci tí, ktorí sa na tomto filme podieľali, majú právo sa nazývať umelcami. Vôbec prvý olejomaľbou vytvorený film o posledných dňoch života a následnej smrti Vincenta van Gogha, vyobrazený pomocou jeho samotných diel. Tie farebné scény síce mohli občas mierne ťahať zrak, ale tie čiernobiele boli neskutočné a spolu vytvorili naozaj pozoruhodný celok, ktorý stojí za zhliadnutie, pretože doteraz ešte nikto taký nevidel.(19.1.2018)

• - Tvorba filmu mala nasledovný priebeh. Najskôr bol natočený ako bežný hraný film v kulisách, vyrobených čiastočne alebo úplne podľa impresionistických diel Vincenta van Gogha, v prípade nutnosti pred zeleným plátnom. Neskôr viac ako 65 tisíc vzniknutých snímkov v natočených záberoch cez sto maliarov premaľovalo olejovými farbami štýlom holandského umelca. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Film vznikal v britskej koprodukcii a predovšetkým poľských ateliéroch. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Práce na filme začali už v roku 2008 a pôvodne malo ísť o krátkometražný snímok. Po štyroch rokoch sa s ním jeho tvorcovia vydali na Kickstarter (Americká verejnoprospešná spoločnosť so sídlom v Brooklyne, finančne podporuje inovatívne nápady), kde úspešne vybrali potrebné prostriedky pre jeho realizáciu. I tak práce trvali ešte niekoľko rokov nakoľko sa tvorcovia rozhodli pre špecifickú metódu akým bol vytvorený. Drží status prvého celovečerného filmu namaľovaného olejomaľbou. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)