S láskou Vincent

S láskou Vincent

• Kanada

Animovaný / Životopisný / Krimi / Drama

Velká Británie / Polsko / USA, 2017, 94 min

Ohromné množství práce vložené do tohoto filmu mi připomnělo projekt Temný obraz, který taky spolykal neskutečně mnoho člověkohodin a... tehdy to tedy moc nedopadlo (protože scénář). Zde se oproti všemu očekávání díváme primárně na přímočarou detektivku (což nám distributor cudně tají), která je velmi velmi ukecaná. To jsem nečekal, film není vůbec o těch oživených obrazech. Ty, uznávám, působí jako magnet pro oko, aspoň ze začátku určitě. Jenže film táhne příběh o vyšetřování "případu" Vincentovy sebevraždy - a obrázky po jisté době přestáváte vnímat, protože sledujete děj. Vůbec to nemuselo být tímto způsobem animované celé, dokonce si myslím, že by kombinace hrané a animované podoby mohla působit líp. Čekal jsem to podstatně lyričtější, něco jako byl tento Stařec a moře, ve výsledku jsem ale dostal tuctovou detektivku (ale to já zase rád) v nezvyklém balení.(15.2.2018)

Nic z toho, co dělá tento film zážitkem se v zásadě netýká filmu. Scénář, kde se prochází protagonista sem tam jak ve špatné adventuře a dozvídá se od různých hlav, že "tak takové to tedy bylo", se strašně bojí jakkoli klást nároky na diváka, od kterého se čeká akorát smutně se rozněžňovat a být fascinován z toho, co se před ním odehrává. A tomu se po pravdě těžko odolává. Je to nový typ vizuálního zážitku, ta dvourozměrná hmatatelnost, která láká natáhnout ruku a dotknout se neustále se měnících tahů štětce. Je to jiný způsob pohlcení do filmového mikrosvěta, která mi připomenula jak si malé děti kreslí detailní obrázky míst, kde by právě chtěly být.(2.2.2018)

Oživení jen pár let starých závěrů o Goghově smrti dává možnost udělat z uměleckého díla lehce i detektivku. Snímek se pak stává zajímavým nejen díky výborné animaci, ale i díky netradičnímu pojetí příběhu o životě a smrti úžasného malíře. Bohužel jsou místa, která trochu trpí rozvleklostí a pomalejším tempem, ale jinak je to celé tak netradiční, že stojí za opakované puštění. A hned vás přepadně chuť přečíst si všechny jeho vydané dopisy. Musel to být nejen neobyčejný umělec, ale i člověk.(24.3.2018)

Jedna staršia pani sa po odchode z kinosálu zmohla len na “neskutočné“ a mala pravdu. Stovka maliarov sa postarala o nevšedný zážitok, keď prepašovala desaťtisícky hodnotných diel do jedného celovečerného filmu. A veruže ide o náročnú úlohu, nakoľko sústrediť sa na detektívku pri toľkých pohyblivých olejomaľbách nie je vôbec jednoduché. Možno to tušili aj samotní umelci, preto poňali početné flashbackové scény čierno – bielo, a teda bližšie tomu čo už poznáme. Aspoň ja som pri týchto výletoch do minulosti podvedome preradil na nižší záťažový stupeň, aby som pri návrate späť mohol zbystriť zmysly aké každým záberom kráčali naprieč zisteniu, ktože to siahol legende na život. Nadčasové, revolučné, dovtedy nikdy videné a zrejme už nezopakovateľné, držím palce na Oscaroch.(6.2.2018)

Zde se píše historie. 66 960 olejomaleb-> zhruba 712 maleb na minutu filmu-> 12 snímků na jednu vteřinu. Každý ze 125 umělců vytvořil průměrně přes 500 originálů. Na toto nestačí říci jen "dobrá práce". Snímek samotný pojednává spíš o posmrtném zkoumání záhadné osoby Vincenta van Gogha než o jeho díle, ale dalo by se říci, že jeho dílo je divákovi představeno onou zvolenou formou. I při svých 94 minutách nikam nespěchá, nese se na vlně poklidné melancholie a předkládá výpovědi jednotlivých postav z vesničky Auvers-sur-Oise. Bohužel mě minula výpovědní hodnota filmu jako celku aneb známé "co tím autor chtěl říci". Je mi jasné, že se v první řadě jedná o poctu van Goghovi, ale abych pravdu řekl, více mě zaujalo dílo autorů filmu než samotného uměleckého velikána, o jehož dílo jsem se dosud nezajímal. Přesto bych velmi rád ocenil silnější vyústění, jehož při zajímavosti van Goghovi osobnosti bez pochyby šlo docílit. K silnějšímu hodnocení se nakonec přikláním díky obdivu k výše zmíněným číslům a významnosti snímku jako milníku ve světové kinematografii. 70%(9.2.2018)

• - Existuje 992 dochovaných dopisů, které Vincent van Gogh napsal. Většinu z nich adresoval svému bratrovi. (Macik1982)

• - Práce na filme začali už v roku 2008 a pôvodne malo ísť o krátkometražný snímok. Po štyroch rokoch sa s ním jeho tvorcovia vydali na Kickstarter (Americká verejnoprospešná spoločnosť so sídlom v Brooklyne, finančne podporuje inovatívne nápady), kde úspešne vybrali potrebné prostriedky pre jeho realizáciu. I tak práce trvali ešte niekoľko rokov nakoľko sa tvorcovia rozhodli pre špecifickú metódu akým bol vytvorený. Drží status prvého celovečerného filmu namaľovaného olejomaľbou. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)

• - Tvorba filmu mala nasledovný priebeh. Najskôr bol natočený ako bežný hraný film v kulisách, vyrobených čiastočne alebo úplne podľa impresionistických diel Vincenta van Gogha, v prípade nutnosti pred zeleným plátnom. Neskôr viac ako 65 tisíc vzniknutých snímkov v natočených záberoch cez sto maliarov premaľovalo olejovými farbami štýlom holandského umelca. (zdroj: fandimefilmu.cz) (Paldiny)