S láskou Vincent

• Velká Británie Loving Vincent (více)
Trailer 2

VOD (1)

Celovečerní snímek o malíři Vincentovi van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že "může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Slovy tvůrců by "rozložené obrazy dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan". Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCrory. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny. (Bohemia MP)

Trailer 2

POMO

S láskou stvořené dílo, které pracuje s rozpohybovaným malovaným obrazem, pečlivě režírovanými hlasy herců a tradičně hlubokou, osudovou Mansellovou hudbou. Kostra detektivky s vtahujícím tajemstvím a zavádějícími otazníky, pestrá různorodými postavami které potkává hlavní hrdina a krásná poetickými myšlenkami z Goghovych dopisů, které napsal před smrtí. Srdcem filmu je samotný Goghův život, jeho outsiderská existence utrápená pochybami o sobě samotném. Existence s výjimečným vnímáním života a schopností přetavit do uměleckého díla pozitivní tvář svojí duše. Jeho komorně dramatický příběh, coby dnes oslavovaného umělce, je divácky obzvláště atraktivní, a to nejenom pro lidi, kteří se cítí být nepochopeni a přirozeně touží po uznání a širším přijetí. Song “Starry Starry Night” zpěvačky Lianne La Havas to celé nádherně uzavírá. ()

TomX2

V roku 2019, keď som film videl prvýkrát, som tomu z akýchsi nepochopiteľných dôvodov dal len tri hviezdy. Nemám potuchy prečo. Možno ma nezaujímala "detektívna" línia, možno sa mi nepáčila forma, možno sa mi to zdalo obsahovo nenaplnené a možno ma to proste len nudilo. Jedno je však isté - dnes sa na to pozerám z úplne iného pohľadu a môžem s čistým svedomím povedať, že som nadšený a že sa mi S láskou Vincent veľmi páčil. Aj keď nie som nejaký veľký nadšenec impresionizmu a neslintám zakaždým nad maľbami pána Vincenta, priznám sa, že miestami som bol priam uchvátený všetkými tými olejomaľbami a scenériami, až som si nedovolil čoby len chvíľu uhnúť pohľadom. Tá forma a spôsob, akým bol film produkovaný, je prosto úžasná, a už len z toho dôvodu považujem S láskou Vincent za špeciálne dielo, hoc občas obsahovo prázdne (detektívna línia bola fajn, ale prišlo mi, že to malo také suché, prázdne myšlienky, ktoré nikam neviedli a ani neponúkli žiadne odpovede). To však vôbec nevadí, keďže tentokrát forma jasne víťazí nad (už tak dosť uspokojivým) obsahom. Film bol najprv natočený ako bežný hraný film, neskôr sa zobralo viac než 65-tisíc snímkov, ktoré boli ručne namaľované olejovými farbami, aby čo najvernejšie uchopili Vincentov štýl a uctili tak jeho meno. Čo sa v konečnom dôsledku podarilo, pretože S láskou Vincent vo mne zanechal maximálne sugestívny a krásny zážitok, ktorý by som jednoducho dokázal opísať ako impresionizmus v jeho najčistejšej podobe. ()

HAL

Velmi krásná forma zbytečně vyplýtvaná na velmi nezajímavý film. Do hloubky duše Vincenta van Gogha by se dalo ponořit krásně nadreálným příběhem, který by odpovídal jeho umění... a místo toho je tu jen obyčejná a nudná detektivka o pátrání po příčinách a teoretických pachatelích jeho zastřelení. Nebýt to film takto nakreslený, neštěkne po něm pes, a takto "vysoké" hodnocení dávám opravdu jen kvůli oživení jeho obrazů. O van Goghovi a jeho duševních démonech tak paradoxně nejlépe vypráví sci-fi hororová epizoda Doctora Who - https://www.csfd.cz/film/218647-pan-casu/453364-vincent-a-doktor/komentare/ ()

Spiker01

Působivá forma převedení obrazu na plátno, to bezpochyby. Nikdy jsem nic podobného neviděl (ačkoliv to není první film natočený olejomalbou) a možná už ani neuvidím. Trošku mě to obohatilo, co se týče osoby slavného malíře, pokud ovšem byl film tvořený z větší části dle dochovaných memoárů. Po chvilce jsem zapomněl, že koupám úplně na něco jiného, než na typický hraný film nebo animovaný, chcete-li. A možná i proto mi to po hodině přišlo až možná příliš dlouhé či minimálně rozvleklé a příběh mě tolik nepohltil. V tomto případě pro mě forma vyhrála nad obsahem. ()

silentname

Poviem pravdu. Tá animácia je natoľko vynikajúca, že by som sa na "Loving Vincent" dokázal pozerať celý deň a vôbec by mi to nevadilo. Fakt, že je to animované ako skutočný obraz, ktorý sa pohybuje a všetky farby sa menia počas pohybov postáv, vzniká z toho absolútne živý a nádherný film, ktorý môžem len vrchovatou mierou oceniť. Škoda, že príbeh drží trošku menej a je treba ho pozorne sledovať. Veľmi mi to pripomenulo slovenský projekt "True Štúr". Toto bolo o niečo zaujímavejšie, no i tak mám pocit, že sledovať príbeh muža, ktorý chce doručiť lisť od mŕtveho maliara jeho zosnulému bratovi a následne nájsť niekoho, kto by ho mohol predať blízkej rodine, pričom sledujeme rôznych ľudí, ktorí rozprávajú o Vincentovi a jeho samovražde a jeho dôvodoch. V tomto smere to podľa mňa funguje, len treba to sledovať veľmi dôsledne. Nie je to jednoduchý príbeh, ale pozerateľný. Myslím si, že stojí to za pozornosť a na jedno pozretie. Ale myslím, že viackrát si to človek asi nepozrie, lebo to nie je príbeh, ku ktorému sa človek moc vracia. Jediné čo skutočne stojí za to a je perfektné je štýl animácie. Absolútne nádherný. Ostatné je podľa mňa dobré, ale nie natoľko pohlcujúce, aby sa k tomu človek vrátil. Hodnotenie: B+ ()

• Přivést na světlo světa jedno okénko trvalo v průběhu 7 až 9 hodin. (ČSFD)
  • Celkem bylo využito 77 Vincentových pláten – tým výtvarníků tvořil jednotlivá políčka filmu v malých kójích ateliéru, přičemž každý se specializoval na konkrétní postavu příběhu. (ČSFD)
  • Existuje 992 dochovaných dopisů, které Vincent van Gogh napsal. Většinu z nich adresoval svému bratrovi. (Macik1982)

Související novinky

Krásné svátky a PF 2024

Krásné svátky a PF 2024

24.12.2023

Nebýt přesunu druhé Duny na jaro 2024, byl by uplynulý filmový rok výjimečný. I přesto ale byl skvělý, plný filmových překvapení. Tím největším byl “selfmade fenomén” sociálních sítí Barbenheimer,… (více)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST

11.07.2018

Pražská kina Atlas, Evald, Lucerna a MAT pořádají od 12. do 18. července BEST FILM FEST, týden nejúspěšnějších a divácky nejnavštěvovanějších filmů druhé poloviny roku 2018. Kina v době léta potěší… (více)

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

20. Kino na hranici má ve znaku hvězdy

17.04.2018

Jubilejní dvacátý ročník mezinárodní filmové přehlídky Kino na hranici, která se pravidelně koná v Českém Těšíně a polském Cieszynie, se blíží. Letos se uskuteční od 27. dubna do 3. května 2018.… (více)