Příběh z roku 1898 sleduje britského důstojníka Harryho Favershama (Heath Ledger), který se odmítne postavit do čela svého pluku, když zjistí, že jeho regiment odchází do Súdánu kvůli vojenskému konfliktu s "mohamedánskými fanatiky". Přátelé a snoubenka mu pošlou čtyři bílá pírka, která symbolizují zbabělost. Aby znovu získal ztracenou čest, vydá se v převlečení za Araba do Súdánu, aby se mohl dostat za nepřátelskou linii a sloužit britským silám jako špeh a průzkumník. Když je jeho bývalý pluk napaden, Faversham tajně zachrání životy těm, kteří ho předtím označili za zbabělce. (Cinemax)

Šimpy

Film, který není vysloveně špatný, přišel mi pouze nezáživný, místy nudný a rozvleklý. Ovšem například závěrečná půlhodinka fakt stojí za to. A celý film táhne herecký výkon Heatha Ledgera, na kterém je vidět stoupající ryska jeho talentu. ()

Deverant

To co je na The Four Feathers zajímavé, je rovina, jehímž nejlépe postřehnutelným projevem je distribuce vlastností s ohledem na barvu kůže. Zatímco v podstatě všechny heroické, ušlechtilé a velkolepé (a krásné) postavy jsou černé (jakkoli je jim třeba věnován malý prostor) počínaje ostřelovačem a konče Abou Fatmou, všichni imperiální británci jsou pochybných, nebo minimálně kolísavých, charakterových kvalit. Mezi řádky tak trochu banáního a tak trochu přepjatého dobrodružného příběhu Kapur rozehrává, pro toho kdo se nedívá pozorně, lehce přehlédnutelnou kritiku imperialismu jako takového. Britové jsou upjatí a nebo oxbridgsky rádobybujní, jak shrnuje Abou Fatma když mluví o tom jak se smějí, v Súdánu jsou nevítanými agresory, po kterých děti nakonec hází kameny a jsou svázání pokrytectvím a pseudomorálkou, jež je nutí jít do války bez ohledu na to, že nevěří ideálům, pro které by měli zabíjet a umírat, ale jdou proto "že tam jdete vy ostatní", a i ve chvíli kdy jako Harry odmítnou, jsou posléze vlastními resentimenty a neúprosným velkým Druhým donuceni přece jen se vydat do Afriky a zachránit si "čest" - či spíše svůj obraz v očích ostatních. ()

Baker

Tak nějak film o hovně, nic moc se tam nestane, ale jsou tam fajnový bitky:-) bohužel jsem se na to dost těšil a výsledek mě zklamal, takže jsem možná trochu podhodnotil ()

sir-dave

Po několika shlédnutích se čtyři pírka staly pro mě jedním z nejoblíbenějších filmů tohoto žánru a příliš nechápu tak nízké hodnocení. Bezvadná výprava, napětí, romantika a v neposlední řadě herci. Zvedám o jednu hvězdu na plný počet. ()

fantoci

V tomhle filmu jde o čest až v první řadě. tenhle film sice není mega ale ani mikro. Prostě má svůj styl a toho se nepustí. uchvátili mě rozsáhlé přírodní scenerie ()

hans500

Mírný nadprůměr, herecké výkony byly dobré (hlavně naprosto skvělý Ledger), scénář ani režie nebyly nejhorší, ale nepatří to ani zdaleka k žánrové špičce (srovnávat s Lawrencem z Arábie ani nelze). Film si zaslouží 3,5*. ()

filmmovier

Dobře natočená dobrodružná podívaná, velice slušná a se skvělými herci. Výprava je parádní, ale to nepřekvapí. Kupodivu samotná zápletka se ukázala mnohem zajímavější, než jsem si myslel, že bude, což je skvělé, takže jsem si Čtyři pírka docela užil, protože ten film vůbec nenudí. Poslední půlhodina je ale bohužel strašně navíc, a když už jsem si říkal, že už musí být konec, přišla další scéna. Takže nakonec to přece jenom trochu natahované je, ale celek je velice příjemný, i když v tomhle žánru samozřejmě existují desítky lepších filmů, Pírka ani zdaleka nejsou tak špatným filmem, jak se ze zdejšího hodnocení může zdát. Znovu je ale vidět nemusím. 70 %. ()

Mrkvič

Jako asi většina lidí, co to tu komentovali, jsem poprvé film viděl s nulovýma očekáváníma, a že ten film po chvíli vypnu. Ze začátku to sice je trochu těžší vydržet, ale od scény, kdy Djimon Hounsou paroduje britský smích, jsem byl k filmu přikovaný. Přátelství, hrdinství a síla vůle jsou základem hodně silného příběhu. Do toho fantastický Heath Ledger. Jediným negativním argumentem, se kterým zde můžu souhlasit, je opravdu mizerná kamera (zvlášť v akčních scénách). ()

Ryuuhei

Nevím kdy a jak jsem se k tomu filmu dostal dřív a proč jsem vůbec udělil jen tři hvězdy. Protože tohle je jednoznačně dobrý film, kde nechybí ani válečná tématika, ani promyšlené a napínavé dobrodružství. Souboje vypadaly k světu a byly přehledné. Zbytek měl taky svůj styl a pěkně se na to koukalo. 75% ()

Raven0

Docela průměrné dobrodružno-válečno-dráma. Pěkná bitva, působivé pouštní prostředí, ale jinak nic extra. Trapné keci o boji za vlast, o boji za statečné britské kamarády, o boji za slečnu, která odsoudí svého milého, že nechce zařvat v nějaké daleké a nic neříkající zemi. Trošku mi tento film připomenul The New World, ale s tím rozdílem, že New World je daleko, daleko lepší :-) Sice nemám xx bodů jako kleopatra a takový machr, že bych toto natočil lépe také bohužel nejsem, ale pravdou halt je, že jsem se prostě nebavil. ()

lennyd

Než přišel rozkaz vypravit se do války, byla účast v armádě jen docela zábava. Hezké uniformy (na to holky letí, že), ragby a spousta večírků. Ale když přišlo na lámání chleba, uvědomil si Harry (Heath Ledger), že do války vůbec nechce, natož nechat se někde v Súdanu podříznou smečkou vzbouřených povstalců. Ale jeho nejlepší přátelé jej nepochopí, a ocení jej bílými pírky, označujícími jej za zbabělce. To Harrymu dodá odvahy, a do Súdánu se vydá na vlastní pěst, aby své přátele ochránil ... Tento film mám docela rád - hlavně z důvodu, že jej nehodlám srovnávat s famózním Lawrencem z Arábie. Kromě poslední čtvrthodinky (která mi přišla trochu mimo) jsem se po celý film dobře bavil, k čemuž přispívají výborné herecké výkony (kromě Kate Hudson, která tu vypadá i chová se jako normální pipka) i příjemné scenérie střední Afriky. Nad scénářem samotným je třeba přivřít několik očí, ale na druhé straně, jsou i hloupější filmy. Chtěl jsem dát tři hvězdičky, ale když tak vidím, jak zde byl film strhán, s klidným srdcem ještě jednu přidám... ()

JohnSmith

No potěš koště. Tohle bylo fakt slabý. Výprava sice pěkná, velká bitva v poušti taky, ale neustále ubrečenej Ledger a zbytek nesympatickýho obsazení bylo i na mě moc. ()

pinguinka

Je to spíš zkouška trpělivosti, protože to, co se ve filmu děje, je většinou zbytečné, zmatkovité a ještě k tomu špatně natočené. Postavy nevýrazné a loutkovité, herecké výkony nijaké, což je při délce filmu opravdu znát. ()

jatamansi

Vzepření se vojenské cti a válce nenajde právě pochopení. U nadřízeného, kolegů. Snoubenky. Všichni jej mají za zbabělce. Heath Ledger jako citlivý vnímavý poručík dostane po své rezignaci čtyři pírka, výraz pohrdání za domnělou zbabělost. Je těžké být synem generála a muset jít v jeho šlépějích. „Nechci jít kvůli někomu nebo něčemu bojovat.“ „Teď vím, že jsi zbabělec.“ „Otče, můžeme si promluvit?“ „Já už tě neznám.“ Typická hrdost, nadřazenost, tradice nad city. Válka v Súdánu. Mně ji zastiňoval pohled na Afriku. Poušť je nádherná, tajemná. Barevná, vrstevnatá. Duny mají svá tajemství, hru světel a stínů. Kdo jednou viděl Saharu musí ji milovat do konce života. Tedy jako zhýčkaný turista, to připouštím. Ale fascinuje mne stále víc a víc. Ale zpět k pírkům. Ledger v turbanu fakt k nepoznání. A já si od začátku říkala, proč je tmavovlasý – musel zapadnout mezi místní. Kamarádství má různou podobu, třeba zájem o bývalou snoubenku. Stejně tak strach má mnoho tváří. Pírka podobně jako většina válečných filmů jen ukazují zbytečné masakry, mocenské boje ve jménu něčeho, co po letech vlastně ztratilo smysl. Jen čest, poctivost, statečnost, ty zůstávají. Při největším masakru paradoxně nejromantičtější hudba. No, není divu, James Horner. Některá přátelství jsou ovšem ocelová. Nejen stará, ale i nová, a na barvě pleti přitom opravdu nezáleží. Poslední minuty v poušti bezeslovné a působivé. Poslední – či lépe první- minuty v Anglii příliš sentimentální. Ale jinak to asi být nemohlo. ()

Looser

Tragédie, vůbec jsem nepochopil co tímto filmem vlastně tvůrci chtěli sdělit, rádoby holywodský velkofilm, kde se bohužel nepovedla ani kamera, ani herci ..prostě nic, tenhle film je fakt trápení. ()

ArdathBay

Největší slabina je nezajímavý příběh, který nudí a zbytečné zpomalování některých scén. Velkým plusem jsou herecké výkony, výborná kamera a perfektní cit pro barevnou kompozici ( a to Kapur má, viďte Alžběty ). Hezky se mi na to koukalo, ale za srdce mě to tedy nevzalo. Někdo skáče pro pírko přes plot, někdo kvůli němu musí až někam do tramtárie. ()

PALINO

Filmoví tvorcovia mali k dispozícií zaujímavý príbeh, no naložili s ním veľmi nezodpovedne. Výsledkom je nevýrazný film trpiaci nedostatkom filmového kumštu, ktorý ma výraznejšie zaujal iba dvakrát a to počas najväčšej bojovej scény filmu a počas úteku naprieč púšťou pred väzniteľmi. Na miestach, kde zlyháva režisér ako rozprávač, ktorého úlohou je zaujať diváka, nepomáhajú ani herci a ani Hornerova hudba, ale film má v sebe predsa len niečo, čo mi nedovolí ísť pod tri hviezdičky a tým je najmä príbeh, ktorý sa ale bohužiaľ v tomto filme nedočkal kvalitného spracovania. ()

Lukoboss

Zas taková katastrofa to nebyla, ale čekal jsem trochu víc. Chvílemi to bylo zbytečně natahované a nudné. Pořád to ale spadá k lepšímu průměru, takže 3 hvězdy jsou rozhodně zasloužené. ()

Seti

Docela zajímavý námět, ale těžce průměrné zpracování. Mrzí mě, že zcela chyběly jakékoliv bojové scény (záběry na jedoucí a řvoucí jezdce na koních nebo velbloudech neberu jako bitevní záležitost) a ta jediná pseudobitva byla zkomolená a nudná jak časopis belgických aerolinií. Věřím, že civilnost a jakási "uťáplost" akcí hlavního hrdiny v Africe byla, v rámci uvěřitelnosti příběhu, absolutně záměrná, ale musím se přiznat, že jsem v koutku duše doufal, že ho tvůrci nechají trochu se urvat ze řetězu. Já osobně bych tenhle film vrazil do spárů Edwardu Zwickovi :-) ()

wikus

Nechala som sa nachytať TV ukážkou.Zábery v nej použité sľubovali dobrý film. A pozrela som si niečo priemerné. Dobrí herci, bolo aj dobrodružstvo,ponaučenie, prostredie dobré, ale to mi nestačí. Chcelo to niečo viac.Iný záver, rýchlejšie scény,lepší výkon Heatha.. ()

Královna Alžběta jako trilogie?

Královna Alžběta jako trilogie?

25.07.2007