Jarek Ostravski je horník jako každý jiný. Když ale v dole bouchne jedna ze štol a on zachrání spoustu svých kamarádů ze závalu, stane se hrdinou a rázem se mu jeho život obrátí naruby. Vedením firmy je povýšen z dolu do kanceláře, aby se staral o horníky, dostane se do zorného úhlu médií, rodiny, přátel, ale především se znásobí jeho kredit u žen. Kdo by ale mohl tušit, jak to celé je vlastně doopravdy... Nová česká filmová komedie, navazují na nejlepší tituly z této oblasti naší filmové tvorby „Ostravak Ostravski", byla volně vytvořena dle námětu legendárního blogera a jeho sedmi knižních bestsellerů s názvem Deniky Ostravaka. (Bohemia MP)

elimS

25% - komentář 20ti slovy: No jak tohle asi mohlo dopadnout? No jako série Kameňák. Pár vtipných hlášek a situací nezachrání trapný pokus o nějaké ucelené "dílo". ()

masekjc

Ruda z Ostravy by tam asi zapadl lépe :) Být Ostravák ocením to asi víc, takhle slabší průměr ale fajne hudba. ()

topi80

Před obrazovku jsme usedali s očekáváním nenáročné komedie. Leč tam probíhal jakýsi produkt, který i přes maximální pitvoření všech postav nedokázal připoutat souvislejší pozornost. Zodpovědnost nese i mizerný zvuk, kdy není nikomu téměř vůbec rozumět, a statická kamera bez atmosféry, jak ji známe spíše z nekonečných seriálů. Jen občas vyleze nějaká hláška. ()

Pulper

Po deseti minutách jsem u toho usnul. Žádný humor, a opět atributy "typické" pro Ostravu: 1. šílená kratkozobačtina, ze které lezu po zdi, 2. Kdo někdy nefáral, není Ostravák, a možná (opakuju, usnul jsem) 3. Ostravsko jako region samých upřímných, správných a čestných lidí, kterým je děsně ubližováno. Jděte s tím už do řitě. ()

SAJA

Tož to bylo strašne...horník byl horší jak instalater...a to je co řict...ten mlel taky hovna, ale aspoň mluvil normálně...tady bylo nepřirozené vše...zejména ta ostravština...humor dělaný jen způsobem mluvy a ne obsahem slova...co dvě minuty nějaké radoby vtipné přirovnaní při shazování lidí...např. čumiš jak Jakeš na klíče...fakt mě to sralo...ať se práší za Kočárem a Kučíkem a to rychle....už nic netočte cypi !!! ()

ostravak30

Přiznám se, že mě nízké hodnocení nepřekvapilo. Špatné kritiky jsem zaslechl již dávno před tím než jsem na film sám zašel. Nicméně mám trochu pocit, že hlavními kritiky jsou jednak pražáci a čecháčci obecně, kteří Ostravu příliš nemusí a jednak, že byli na film trochu nabroušení o dost dřív, než jej shlédli. Předsudky u těch, kteří chtějí objektivně hodnotit film musejí stranou. A proto buďme objektivní. Jsem z Ostravy a tak si myslím, že můžu dost dobře posoudit některé detaily, které kdokoli z jiného města posoudí těžko. Začnu nejdříve od konce. Proč nedávám maximum? Před tím, než jsem snímek shlédl, jsem měl trochu obavu, že v něm budou hrát pražáci a tím pádem bude ostravština unylá, umělá a těžko konstruovaná. Naštěstí jsem se zmýlil. Igor Chmela je rozený ostravak, Jitka Smutná zde zase strávila 14 let. A ve filmu hraje celá plejáda ostravských herců, takže mé obavy byly rozptýleny. Příběh je vskutku jednoduchý a to někteří pode mnou snímku vyčítají. Už jsem viděl i příběhy, které zase byly složitější a dopadlo to špatně. A v jednoduchosti je krása. Příběh náhodou není vůbec nudný. Neusadí vás sice do sedadel takovým způsobem, že by jste se báli i mrknout, aby vám něco neuniklo, ale skutečně někdo něco takového čekal, když na tento film šel? Pak asi nečetl knihy na jejichž základě se snímek točil. A tu je první moje výtka. Nenašel jsem ve filmu mnoho, osobně tipuji, že ani jednu, příhod, které ostravak ostravski skutečně napsal. Film navíc mění to, co bylo podle autora pravda. Jeho sestra měla dvě malé děti a ne jedno velké, otec v knize nezemřel. Tady jsou tedy důvody proč nedávám maximum. A přidávám ještě jeden. Moc oceňuji hudbu. Samozřejmě, že se hraje na noty Kryštofu, Buty či paní Špinarové. Ale jak proboha můžete točit film o Ostravě a nepustit hudbu Jaromíra Nohavici? Velká chyba, podle mého mínění. A když si v něm Věra Š. zahrála, mohl i Jaryn. Trochu jsem ho tam čekal. Nicméně absence jeho hudby je velkým zklamáním. Naopak oceňuji reálný scénář, který si nehraje na to, že by se do něj nacpalo mnoho ostravských slov a šmitec. To přece musí stačit. Tak naštěstí si tuhle cestu tvůrci odpustili. Nevím proč ti pode mnou kritizují, že by film snad byl nudným. Neměl jsem ten pocit. Naopak jsem se docela nasmál, společně s celým kinem. Slyšel jsem vtipné hlášky i scény. Přiznám se, že jsem se smál víc, než jsem čekal. A k tomu bych rád doplnil, že některé scény byly vtipné jen proto, že je zahrál naprosto geniálně Igor Chmela. Zde, v tomto snímku, nejen v něm samozřejmě, prokázal velký herecký talent. Často nás diváky rozesmál jen jeho výraz tváře a hra očí. Opravdu hrál skvěle. Někdo psal, že Ostrava zde byla zobrazena jako parta buranů, kteří jen chlastají a paří. No...to je dost nespravedlivé. Jednak se ve filmu i maká v dole, to asi v jiných regionech nemáte, že? A jednak se dneska chlastá v každém seriálu a filmu. Copak ve filmech, odehrávajících se v Praze se nepije? Takové výše uvedené hodnocení Ostravy na základě tohoto filmu je dost ubohé. Komedie i celkem správně popsala idiota Bakalu a jeho ztřeštěné plány a vůbec celou problematiku hornictví. Závěrem chci říct, že nejsem zaujatý jen proto, že jsem z Ostravy. Ostatně, přečtěte si i jiné mé komentáře a přesvědčíte se o tom sami. Myslím, že i při hodnocení tohoto snímku jsem objektivní. Ale pro mě je důležitá jedna věc. Když jdu na komedii, chci se smát. A já se smál. Bavilo mě to. Od komedie se přece nedá očekávat nějaké duchaplnosti. Kolikrát tvůrci používají ve filmech mnohem bláznivější a nejneuvěřitelnější věci jen aby nás donutili k smíchu. Zde to má hlavu a patu, je to vtipné a baví mě to od začátku do konce. U komedie se zkrátka chci bavit a já se bavil. A k tomu ta naša ostravska parta robi dobru hudbu. Tož jako ostravak jsem byl potěšen. () (méně) (více)

Mamlas odpad!

Idiotsky scenar psal nejaky kokot. Jinak film totalne o nicem, uroven zhruba jako Ulice. Odpadni superkravovina. A to jsem ostravak... ()

Pitryx

No, pro mne tedy dosti zklamání. Asi jsem čekal hodně. Tak jsem se těšil, že se budu chechtat celý film, ale jestli jsem se zasmál desetkrát? Ten hloupý „děj“ byl zbytečný, konec s majitelem byl spíše švihnutý, a pohřeb otce zase pohnutý. Nevím, zcela jistě mrknu ještě jednou, ale rozhodně jsem čekal něco více. ()

Detak

Nikdy mě nepřestane udivovat intelekt Ostravského národa a to zvláště v jejich volebních klipech. To je teprve pošušňáníčko, které normálně smýšlejícímu čechovi dá notnou chvilku k rozdýchání.. Dávám hlas za přidělení Ostravy Polsku :-P Pro neznalé místních poměrů: https://www.youtube.com/watch?v=o6i8VwMls5c (Český politický bizár - předvolební spot ČSSD 2016, a to fakt myslí vážně) ()

MartinTerran

Slabé, slabé i jako komedie i jako adaptace povídek. Ostravsky se zde trochu mluví, ale jinak to má s předlohou pramálo společného. Snad jen synovec a přirovnání, které jsou nejvtipnější součást filmu. Jinak jde s půlky o love story a z půlky o boj za práva obyčejných těžce pracujících horníků. Velké zklamání. Hodnocení: 34/100. ()

Honzulik

Ostravak Ostravski - tak v první řadě film 100 x lepší než všechny slavné Kameňáky. Oddychový film, který neurazí, s dobrou hudbou a u kterého se i zasmějete! A samozřejmě nebyl bych to správný obyvatel tohoto regionu "Razoviteho", kdybych nedal 5*. Ostrava !!! ()

silak_xup odpad!

Poprvé dávám odpad něčemu, co jsem stěží dokoukal. Podle mě je jedno, jestli jsi z Ostravy, Opavy, Brna, Hradce Králové, Českých Budějovic, Prahy nebo z Karlových Varů, nebo z totální prdele v lese, tohle tě nemůže bavit. Já celou dobu čekal, že se tam něco stane, že tam bude něco hodně vtipného, že tam bude prostě nějaký děj, který v něco vyvrcholí nebo něco v tom smyslu, ale tohle byl opravdu zabiják času. Nechápu Chmelu, který mě doposud bavil, jak mohl do něčeho takového jít, ale na druhou stranu chápu, mamon je velitel. ()

EggO

Jestli takhle mluví v Ostravě, tak asi nepocházím z Ostravy a nežiji zde 26 let. Takhle mluví leda cikáni, ale používají jiné výrazy. Nevím na co si tenhle film hrál, možná ho natočili pro Pražáky, aby se nám vysmívali. V Ostravě se mluví rychle, krátce a hlavně spisovně a zároveň sprostě, mnoho výrazů, které byli ve filmu se sice používají, ale od nás zní úplně jinak. Ani sociální případy zde takto nemluví. Kdyby z nás nedělali blbce, klidně bych hodnotil o mnoho lépe, takhle mi to přišlo kýčovité a dělání nucené srandy, které se zasměje jen vůl. ()

carl.oesch

Nula režisér, nula scénárista a místním označením - cypovina. Blbečky a tupouny dělají z lidí v jakémkoliv místě republiky vesměs tam se sice narodivší, ale záhy do Prahy naplavení intoši, kteří si myslí, jak jsou úžasně zajímaví, když budou dál šířit nesmyslné stereotypy. Nezřídka kdy pocházejí právě z těch míst, na které pak takhle plivou. A jenom skutečně prostoduší omezenci mimo ony "zobrazované" destinace jim můžou uvěřit, že takhle to dneska v Ostravě vypadá a takhle se tam mluví. A tady to u mě před odpadem zachrání jenom štěky mých dvou oblíbených hereček, Jitky Ježkové a ostravské rodačky a exprimátorské dcerky Zuzany Kainarové... ()

Humphrey

Film jsem viděl na premiéře v největším ostravském jednosálovém kině LUNA, které bylo po dlouhé době nacpané k prasknutí a diváci se zjevně dobře bavili. (Měl jsem tedy opačný dojem než kolega zlamic.) Nejsem si ale úplně jistý, že tenhle film vykresluje Ostravu takovou, jaká je. A pokud ano, tak jí určitě nepředstavuje takovou, jakou by jí chtěli ostraváci mít. Každý, kdo se na film podívá, se pouze utvrdí ve stereotypech. ()