Příběh o životě zdánlivě úspěšného doktora, manžela a otce dvou dětí, Jeana Marca Faureho, ze kterého se postupně vyklube velký podvodník. Přede všemi předstírá, že pracuje v prestižní nemocnici, ale ve skutečnosti se celý den poflakuje po městě, nebo prosedí v autě a čte si knihu. Později se vrátí domů, je unavený - jakoby celý svůj den strávil v práci. Tahá peníze od své rodiny a přátel pod záminkou investování do zahraničních akcií. Tyto prostředky však utrácí na živobytí. Pro svou rodinu kupuje stále dražší domy a auta, a navíc si vydržuje mladou atraktivní milenku. Po čase se jeho okolí začne zajímat o výnosy a návratnost svých investic. Jednoduše, chtějí zpět vysoké částky, které mu půjčili, ale které doktor prostě nemá ... (Canal+ Action)

garmon

Jeden z těch filmů, které jsou důležité jako prevence. Bez ohledu na styl, úroveň atd. Jako metafora našeho narcismu. ()

Skip

Rozvleklé a hrozně nudné drama. Ovšem Daniel Auteuil hrál tak dobře, že se na mě přenášel ten šílený psychický tlak, který v sobě musel mít. Škoda, že se to nepodařilo natočit lépe. ()

Caminzind

To jednou takhle stál Jean-Marc / Jean-Claude Romand před zkouškou z medicíny u kabinetu, když se "to všechno" najednou na něj sesypalo a on pocítil obrovský strach, strach z celé své budoucnosti. Tak nějak popisuje zdejší hrdina (bez uvozovek), proč začal lhát. Lhal svojí rodině, aby s ní mohl být šťastný, utíkal před povinnostmi - ze strachu ze světa, z neúspěchu a jejích následků. Z pohodlnosti raději okrádal své známé, aby uživil rodinu. A dokud mu všichni věřili, bylo moc hezky na světě. Moderní faustovský příběh, který může vymyslet jen život, aby mu člověk mohl uvěřit, by se neztratil ani v attice. Je to bolestně krásný dithyramb o moderním člověku, a pro nás všechny velice osobní. Nebo snad nikdy nelžete? Fantastický Auteuil, výborný Badalamenti i kamera a velmi dobrá režie. Zprostředkovalo mi to až jakousi archetypální úzkost, pocit prázdnoty, ale i netečného klidu, což u jiných filmů moc nepamatuji. Po zralé úvaze dávám absolutorium. 🎬 100% ()

Martin741

Film, ktory stoji a pada na Danielovi Auteuilovi /Jean od Floretty, Kondomedie/. Napinavy pribeh, film ma tempo a vyborne dialogy, takze divak sa rozhodne nebude nudit. Rziser Nicole Garcia odviedol vybornu pracu. Auteuil mozno nie je Gabin, ale je neskutocne tvarny herec, takze sa da s nim dobre pracovat a jeho skala hereckych moznosti je skutocne obdivuhodna. Zaver je uplne masakrozny, Daniel Auteil a Nicole Garcia na reziserskej stolicke sa predviedli : 100 % ()

bogomira

Asi nejlepší francouzskej film, co jsem poslední dobou viděl. Asi mohla střední pasáž bejt krapet kratší, ale poslední čtvrthodinka stojí za to vydržet až do konce. Auteuilova totálního slabocha si budu dlouho pamatovat. ()

zette

Vyborny namet. Podobni koumaci jsou ve filmu vitani. V zivote je ale potkat nechce nikdo.-). Dobre napsany scenar a vyborny Auteuil, ktery to hral jako by se ho to netykalo. Mozna to chtelo vice napeti, ale neni to Hollywood. Celkove zaujalo! ()

dr.fish

Velmi nejistě hodnotím mezi 50 a 80%. Dle nálady, stupně rozpoložení mozkovny a životní etapy může film být přínosný, ale i nebezpečný. V každém případě pozor- jakmile začnete předstírat, že jste někdo jiný, jste na nejlepší cestě k Chocholouškovi! ()

jedna_vrana

Horší než být chycen je, když vás nikdy nechytnou.“ Daniel Auteuil je hviezdou tohto filmu, ostatným hercom sa dostáva len málo času na plátne. Film sa rozbieha pomalým tempom, udrží si ho po celý čas. Po niekoľkých minútach zisťujete, že niečo s  Jean-Marcom nie je v poriadku. Keď kráčal chlapec v snehu s taškou na chrbte, prepadla ma hrôza. Nebude on pedofil? Prezradím len, že túto konkrétnu scénu som si vyložila úplne nesprávne. Jean-Marc má iný problém. Je ako chrobák hovnivál, ktorý pred sebou tlačí svoju guličku. Dostala som sa k filmu, ktorý vo mne zanechal veľmi silné pocity, ešte potrebné vstrebať. Je až biblickým posolstvom, kam až človeka môže dohnať život v klamstve, z jedného malého, nevinného problému, ktorý sa ešte dal riešiť, narastie do obludných rozmerov. Určite vo vás tiež bude na konci rezonovať otázka: „Prečo?“ ()

noriaki

Bezmoc, panický strach, úzkost. To jsou tři pocity, které mnou v různých intenzitách pulzovaly celou dobu, a pochybuji že se jich tuhle noc zbavím. L'Adversaire působí tak opravdově jak je to jenom možné. Příběh napsal sám život, Nicole Garcia mu dala formu a Daniel Auteuil duši. Všichni tři odvedli skvělou práci, ozvučenou Angelem Badalamentim. Díky této kooperaci vznikl film, který mi dokázal nabídnout emoce člověka ztrácejícího kontrolu nad svým osudem a nyní žije v děsu z toho co přichází. Pomalé tempo vyprávění a zdánlivě schůdně řešitelná situace hlavního hrdiny, ještě umocnila zážitek jež jsem si odnesl. Tohle je ryzí deprese. Top 10 za rok 2002. ()

dANo

Ak je to natočené na základe skutočnej udalosti, tak veľmi ľutujem tých jeho najbližších... Herecký výkon Daniela Auteuila je ďalšou silnou stránkou filmu. ()

Ixbalanke

No tak tenhle film mě dostal. Sice je setsakra dlouhý, ale ani chvíli jsem se nenudila a ke konci jsem zírala s otevřenou pusou. Velmi chytré byly časové prostřihy z budoucnosti, kdy člověk začínal něco tušit, ale v plné síle ho to udeřilo až na konci. Je to příklad toho, co se stane, když se neléčí a přecházejí psychické choroby. Trošku podobný film: Siebente Kontinent, od Hanekeho. Ale tam to jaksi celé bylo schválně... ()

vander19

Auteuil patrí medzi mojich najoblúbenejších francúzskych hercov. Svoje kvality potvrdil aj v tomto nesmierne dramatickom a zamotanom skutočnom príbehu. Film Nepriateľ rozpráva životný príbeh Jeana Marca Faureho, ktorý sa hrá na niečo čo nie je. A pred svetom starostlivo ukrýva to čím v skutočnosti je. Film je veľmi rozvláčny a mal som pri ňom pocit akoby sa vážne nikam neponáhlal. Ako keby ani nechcela Garcia, aby bol koniec. Je tak citlivo pomalý, čo mu ale na druhú stranu dodáva atmosféru. Ku koncu už som vážne nevedel čo si o tomto frantíkovy Jeanovy Marcovy Faurem myslieť, lebo jeho hlava nemohla byť v poriadku ani na 10%. Keď si ešte ku tomu prírátam, že je to skutočný príbeh až ma zamrazí. ()

Kroupa

Podivný film. Příběh má velký potenciál, ale závěrečná čtvrtina mě docela zmátla a zkazila mi dojem. Možná se na Protivníka podívám ještě jednou a hodnocení zvednu, ale mám pocit, že se to nestane. Je to totiž depresivní způsobem, nad který pro mně není snadné se povznést. ()

petikacka

Viděla jsem v době vzniku. Po těch ix letech jsem si film připomněla. A pořád to má pro mě tu sílu toho neuvěřitelně neproniknutelného člověka, který všechno dělá pro rodinu i za cenu neskutečných lží a prasáren až do fatálně nenormálního konce. Daniel Auteuil to zahrál naprosto geniálně. Za mě 85% ()

kkarx

Příběh podle skutečné události o muži, který celých 18 let dokázal předstírat, že pracuje jako doktor a všichni mu to věřili, včetně jeho spolužáka z vysoké. Docela to vypovídá o stavu zdravotnictví a nabubřelosti lékařů, když ani 18 let nestačilo jeho důvěrnému kamarádovi - skutečnému doktorovi, aby poznal, že Jean ve skutečnosti nedostudoval. Jediné, co Jean dělal, že informace sbíral z letáků organizace WHO. Pak se na člověka tihle "experti" povyšují, protože oni přece vystudovali, tak to ví lépe. Tohle je jenom další důkaz, že neví. Film je strašně zdlouhavý a ještě si nejsem zrovna jistý, že se mu povedlo vystihnout charakter podvodníka. Zde je líčen jako utrápený loser, s čím by se dalo souhlasit jen v případě, pokud by nevyvraždil celou svoji rodinu. Ve skutečnosti byl Jean nejspíš psychopat. ()

patroklos

Božínku, takové psycho už jsem dlouho neviděl. Daniel Auteuil opět potvrdil svoji kvalitu. Ale po tomto filmu se Vám právě díky tomu dobře spát nebude... ()

markotter

Daniel Auteil a jeho skvostné nicnedělání a blafování doprovázené výbornou muzikou. Pomalý děj, jakoby nic neřešící závěr, přesto byl můj dojem z filmu vysoce nadprůměrný. ()

Mocoft

Vadilo mi sledovat dvě hodiny takového ubožáka se kterým jsem ani v nejmenším nemohl v jediném okamžiku soucítit. Jak ubližuje svému okolí, všechny podvádí a hlavně když to praskne, neumí to vyřešit. I na sebevraždu byl příliš zbabělý. Na druhou stranu film je udělaný výborně se skvělými herci, ale scénář mi tedy vůbec nesedl. ()