Miroslav DonutilOndřej Vetchý jako nerozluční přátelé v příběhu o velké odvaze a vlastenectví. Film o řeckém migrantovi z konce 40. let minulého století, který přijel do Československa, aby uprchl před občanskou válkou a našel zde svůj nový domov. Hlavní hrdina Archimedes (O. Vetchý) je jedním z vojáků, kteří do Československa přijíždějí v první migrantské řecké vlně. Děj je vyprávěn očima dnes již dospělého chlapce Arise, synovce Archimeda, který vzpomíná, jak se útěkem z Řecka do tehdejšího Československa jeho strýci změnil život. Archimedes nachází brzy po příjezdu velkou oporu v sousedovi Novákovi (M. Donutil), který svým zapšklým přístupem k bolševikům nejprve Archimeda moc nechápe, i když ho má rád, ale je nakonec jediný, kdo mu porozumí. Jejich společná snaha o to, aby se Archimedes v Československu dobře usadil, ale i následná snaha o to, aby mohl zase emigrovat zpět do Řecka, navozuje roztomilé, dojemné i komické situace. Ty jsou důkazem toho, že když je někdo dobrým člověkem, je nepodstatné, kde se narodil nebo žil, jak vypadá a jakou řečí mluví. Scénář Petra Hudského vznikl na základě autobiografických vzpomínek režiséra George Agathonikiadise. (Česká televize)

wowylgu313

Tak tady máme TOP film. Hned ze startu píšu že dávám 85-90% už tam chybělo jen takové to myšlenkové škubnutí a po hodně hodně dlouhé době by padlo pět hvězd. I přesto musím napsat že tohle je rarita a doporučuji všem shlédnout. Černý humor, reálný humor a prostě i humor na místě stříhaný s realitou té doby byl dokonale popsaný a natočený. Herecké obsazení je víc než luxusní. Ten film vás prostě baví. Nerozlučná dvojka se o něco snaží a snaží a vy jen čekáte jak to dopadne a pak když už to nějak má dopadnout tak .... :D ()

Ironhead

Nebylo to špatné, ale ta pravá poetika tomu tak nějak chyběla... alespoň pro mne. Nicméně za shlédnutí to stojí a neurazí. Donutil je dobrý herec ale na tu postavu, poměry a dobu je prostě nepřiměřeně vykrmený :_) ()

fafejt001

Krásný příběh o přátelství dvou kamarádů různých národností . Zejména povedené obsazení přispělo k dobré podívané nedělního večera . Film měl humor i vážnou linku a zejména kvalitní scénář . Rovněž soudruh předseda i děvčata z pochybného podniku také dobré , bytˇ tam byly jen krátce . ()

rigby

Jako televizní počin to bylo nadprůměrné. Skvěle nasnímaný film, s úctou ke kameramanovi. Ale mělo zůstat u televizní stopáže kolem šedesáti minut, pak by to bylo tak akorát. Na celovečerní film byl až moc plytký scénář vlastně o jediné zápletce. A to nestačí, divák se začne nudit. Navíc rozuzlení zůstalo bez jakéhokoli následku, takže v hlavě zůstal spíše jen lehký zmatek. Ale vzhledem k "důležitosti" tohoto počinu bude brzy zapomenut. ()

zigy

Vetchý jako Řek? Super. Donutil jako zapšklý antikomunista přítel? Dobrý. Scénář? Místy dojemný a silný, ale celkový příběh až moc rozvláčný a mělký....a jako komedie taky slabé.... ()

ElisR

Moc dobrý film. Ondřej Vetchý je skvělý herec, Miroslav Donutil mi v tomto filmu také nevadil. Ráda jsem si opět poslechla řečtinu a podívala se blíže na problém migrace Řeků. Příběh měl zápletku, závěr rychlejší, ale nevadilo mi to. Podařený snímek, zaslouženě 4* :-) ()

Kozlowski8

Archymedes je jako mnoho dalších řeckých partyzánů - komunistů dovezen po skončení války do Československa, aby zde začal nový život ve "svobodné zemi". Tento nadšený a zapálený komunista však postupně vstřebává skutečnou realitu socialismu 40. let a stále více touží po návratu do rodné vlasti...Věčná škoda toho, jak bylo naloženo se zajímavým námětem. Dobře napsané postavy s krásnými dialogovými pasážemi - poetickými i hezky ironicky humornými, skvělí Miroslav Donutil a Ondřej Vetchý. Proč ale režisér a scénárista nezpracovali příběh trochu celistvěji a elastičtěji, bez náhlých dějových skoků, proč lépe nenaložili se závěrem, aby nebyl tak prostoduchý a odbytý a proč příběh protkali několika šílenými absurditami (pokusy o emigraci...)? Mrzí mne to, protože ta správná poetika, nápady, filozofie - to vše tam bylo cítit. Jen to nebylo správně dotaženo do úžasného celku, který se nabízel. 65%. ()

kokofek

Smutné téma.Měla jsem v práci kolegyni Makedonku,kterou jako dítě odvezli do Československa.Vyrostla v dětském domově bez rodičů bez lásky.Když v Řecku nezvítězila pro naši zemi ta správná strana tak ji nepustili zpět.Svou mámu viděla až v 35 letech když ji milostivě pustili na návštěvu.Dodnes mi ukápne slzička. ()

ervin

...když stál Mirek Donutil na břehu moře, tak si všimněte, že na vteřinu vypadal jak Anthony Quinn ;-) ()

JB001

Už dlouho jsem neviděl tak skvělý televizní film na téma svobody, který by měl hlavu i patu a který pojednává o vážných věcech s humorem. V závěru jsem byl hodně naměkko... ()

DrifterSoul odpad!

Téma atraktivní. Zpracování bohužel děsivé. I když žánrově to bylo spíš asi zamýšleno jako jakási prostoduchá komedie. Jak mohl někdo splácat něco tak slabomyslného, naivního, nepravděpodobného (viz. například pohodový Donutilův trip vlakem přes zadrátované hranice v 50. či 60.letech (!). Dokoukal jsem se jen s velkým sebezapřením, čistě ze zvědavosti, jak tenhle kus vlastně může dopadnout..... ()

Zdenek.D

Zajimavé téma a vynikající herecká dvojice neutáhne slabý scénář a omezený rozpočet. A kadence vtipů 1 za hodinu neustojí ani jinak příjemná 90 minutová délka. Škoda, potenciál tam byl. Pro tentokrát nevyužitý...a film je pouhou výplní na jedno deštivé odpoledne, kdy druhý den už nebudete vědět o co šlo. ()

jauahaoas

Velmi dobrý a překvapivý film. Toho roku nebylo nic moc z české a tvorby a z ničeho nic, bez reklam a keců, jak je to vynikající, super historický, humorný, dramatický film. V kině by asi zas až tak velký úspěch neměl, ale i tak to tam měli zkusit odpremiérovat před svátky. Znám problematiku Řeků po válce při občanské válce v padesátých letech. Tu část, které byla do leva a neuspěli doma, poslali do komunistických zemí jako do druhého domova. Ti zde koukali, co je to komunismus s lidskou tváří. Sice dostali byty, ale tu svobodu slova, na kterou byli doma zvyklí, ne. Velmi zdařilé dílo. ()