Záhada Silver Lake

• USA Under the Silver Lake (více)

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Film, který je zároveň subversivní hříčkou i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu. (Film Europe)

husokachna

Je to jeden z těch filmů, u kterýho jsem přesvědčen, že není blbej, že jsem blbej já a chybí mi klíč, jak ho číst. Od určité chvíle jsem si třeba říkal, že je to celý alegorie rozchodu a vyrovnání se se ztrátou. Ale co pak všechno to ostatní, co mi do toho nezapadá? Jednotlivosti jsou super, Andrew dokáže svýho smradlavýho divnýho pavouka hrát tak, že mě baví a neodradí, Mitchell má režii v malíku a dobře se na to kouká. Z celku mi ale zůstává pachuť na patře a pocit, že si se mnou někdo tak trochu vytřel zadeček a že polovina věci ve filmu byla jen vata/nesmysl/vějička, která měla udělat film zajímavějším, než ve skutečnosti je. Měl bych asi dát pět a nebo odpad, ale v tomto případě budu srab a dám tři mrtvé z nebe spadnuvší veverky. ()

ink flo

David Robert Mitchell natočil jeden z nejlepších horrorů posledních let "It follows" a tímhle filmem potvrzuje, že patří mezi nejzajímavější a nejnadějnější nové režiséry. Paranormální snová neo-noir detektivka s výborným starosvětským soundtrackem. Osudová žena, podprahové zprávy v písních, podzemní tunely, soví vampírka atd. Jako kdybyste zkombinovali Body Double od De Palmy s Donnie Darkem, Hitchcockem, Lost Highway a Inherent Vice. ()

phamphi

Film je složen z vynikajících částic: fatální bábovky, klasická noirová hudba a pocta Hitchcockovi, krásné záběry na Silver Lake, Griffithovu observatoř a další místa Los Angeles, popkulturní a komiksové odkazy, městské legendy, konspirační teorie, kódy na krabici od pizzy, mapy na krabici od cereálií, drbání hlavy Jamese Deana, čekání pod Newtonem, symboly hobos a hobos' king, kytara Kurta Cobaina, psí vrah, soví žena, bizarnost, nihilismus, paranoia, manická psychóza, kojoti <><> /// ... Ale tyhle pastiche částečky do sebe prostě nějak nezapadají a jako celek ten film moc nefunguje. Dojem z celkové atmosféry však zůstává lehce pozitivní. <><> /// Under the Silver Lake has often been referred to as a new entry in the familiar category of shaggy postmodern LA noirs dense with red herrings and narrative cul-de-sacs that ultimately lead nowhere in particular, a subgenre ranging from the apparently irrelevant identity of the chauffeur’s murderer in The Big Sleep to the deliberate anticlimax of The Big Lebowski. ()

Rathalos odpad!

Tak toto je zatial najhorsi film roku 2018,co som videl,keby som sa rozhodol ist na to do kina,tak by som sa tam rovno odstrelil,nech sa nikto na mna nehneva,ale je to neskutocna debilina,sto ludi,sto chuti,mojim chutovym poharikom to vobec neulahodilo...:-) ()

skeptic

Bavil som sa. Trochu. Niekoľko absurdných scén (väčšinou tie ktoré zahrňujú aj protagonistov výraz "oh come on, you can't be serious") boli vtipné a opakovane zamerali moju prekmitávajúcu pozornosť späť na film. Na druhej strane celé to kvázi pátranie s "poznáte toto dievča?" a "hľadáme tajné správy" bolo pre mňa skôr nezáživné. To že pozliepate pár gagov, neočakávane zabijete pár ľudí, postmoderne odkazujete na všetko možné (od Cobaina až po Psycho), použijete mysterióznu noir hudbu tam kde sa to vyslovene bije s obrazom z vás ešte nerobí druhého Lyncha. Skôr si myslím, že tento film zapadne prachom, než že sa o ňom budú viesť nekonečné diskusie, nebodaj sa stane ďalšou klasikou. Nemyslím si že to veľmi dobre drží pohromade, tá rozpoltenosť medzi infantilnou paródiou a vážnejším filmom, robí filmu len to, že nie je ani paródiou ani serióznym filmom, nie je ničím, postráda nejakú údernosť. Bol to zámer? Ak áno - Hurá, radujme sa. Dávam 100%. Žartujem. Nepochybujem že zámerom je aj obrovská otvorenosť filmu a nesúdržnosť (to že protagonista brutálne zabil človeka sa nejak nerieši; slečna so sovou hlavou/maskou tiež zrazu ostane len nejakou vedľajšou záležitosťou ku ktorej sa už na konci filmu nevrátime; aj prvým a jedným z posledných záberov nám dáva Mitchell jasne najavo, že v mnohom sa film nikde neposunul - nápis "Beware the dog killer" ostáva napísaný na skle... Všetko sú to len falošné vodítka a zavádzajúce motívy). Ale jedno sa nedá uprieť. Má to atmosféru. Miestami. Ešte si určite nájdem nejaký článok alebo video, ktoré mi povie čo všetko som nepochopil medzi riadkami. Môjmu hodnoteniu to asi aj tak nepomôže. 60% ()

xmy

Dobrá noirová atmosféra, popkulturní odkazy potěšily a Garfield svou roli zahrál dobře. Záhada Silver Lake má netradiční a hodně zvláštní děj, přesto tolikrát zmiňovanou podobnost s Lynchem jsem v tom příliš nezaznamenal. Stopáž přehnaná, zkrácení by bodlo. ()

Folky

Bizarní jízda, u které jsem polovinu času sotva chápal co se děje, ale tu atmosféru, podbarvenou výborným soundtrackem, jsem si užíval od začátku do konce. ()

jakub.uck

V žánrovém označení filmu by mělo být uvedeno také "komedie", což tam k datu zveřejnění tohoto komentáře chybí. ()

bif

Příšerně dlouhá, nezajímavá, rádoby umělecká krávovina. Ztráta času A dvou a čtvrt hodin mého života. Jednu hvězdu dávám za herecké výkony a druhou za zajímavého strašáka. ()

Charlie84

Všechno, co dělal Lynch v Mullholand drive dobře, dělá Mitchell v Záhadě sice moderně, ale stejně a především hůř. Což je opravdu škoda, protože Andrew Garfild je výborný. ()

Maximilianus

Film pôsobí veľmi premotivovane, chce byť cool, magický, tajomný, dobrodrúžny, možno šokujci, psychologický... a pritom je to iba prázdna bublina. Miestami mi pripomínal knihy Haruki Murakamiho. 6,56/10. ()

LordMysti

Hloupé, nudné a rádoby tvářící se jako vážná legenda. Bohužel vyprávění příběhu se těžce zadrhává a důvody kvůli kterým sledujeme šílený trip jsou také směšné. Chápu že spousty lidí toto téma fascinuje a věří samozřejmě kde jaké krávovině, ale dávat za to 4-5 hvězd to fakt ne :) ()

Hashirama

Pocta Hitchcockovi, padesátkám, devadesátkám, noiru, vzorová lynchovina a mnoho dalšího v pofidérní reflexi generace mileniálů, povrchního života v odlesku hollywoodské slávy a masového vlivu moderní popkultury. Tahle záhada se prolíná tolika tématy a směry, že nechává svoji formální zápletku toulat se po kopcích a v máločem vyzní opravdu naplno, i když tolik motivů nahuštěných ve dvou hodinách a v tak neuchopitelném komediálně thrillerovém podání v člověku chtě nechtě zanechá stopu. Pokud si však neujíždí na konspiracích, intertextuálních odkazech a výrazné filmové řeči, kterou může zkoumat do aleluja, tuhle Záhadu bude stravovat dost dlouho a otráveně. ()

swiss

Po druhém shlédnutí dávám 5! Je to drzý výsměch nám všem, kteří ve všem hledáme skrytý význam, či odkaz. Výběr herců parádní. Dobře jsi potrestal vandalismus, ulepený Spidermane. ()

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz