Záhada Silver Lake

• USA Under the Silver Lake (více)
Trailer 2

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Film, který je zároveň subversivní hříčkou i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu. (Film Europe)

Trailer 2

Goldbeater

Zábavný moderní film-noir podvratně si pohrávající s divákem a jeho snahou interpretovat skryté významy, které možná ani interpretovat nelze. Talentovaný David Robert Mitchell vypráví popkulturními odkazy nabitou odyseu směřující do slepé uličky, v mnoha scénách přitom silně cituje Alfreda Hitchcocka a osidluje tajuplné prostředí Los Angeles velkým množstvím bizarních postav. Andrew Garfield schopně nese nelehký příběh na svých bedrech a velmi dobře baví. Já bych tu hravou báchorku Mitchellovi klidně ještě další hodinu žral. [Sitges 2018] ()

Chrustyn

Režisér osobitého hororu Neutečeš přichází s mysteriózním thrillerem, který jakoby se pokoušel o Davida Lynche. Film má svou specifickou atmosféru, která je ze začátku působivá, ale ve výsledku toho nemá moc co nabídnout a s každou přibývající minutou více a více nudí. A atypický Andrew Garfield výsledný dojem opravdu nezachrání. ()

Dadel

Dostal jsem něco trochu jiného, než jsem čekal, nejde o žádný thriller ani "meandrující neo-noir", ale o mysteriózní komedii, takový mix filmů Donnie Darko a Hele vole, kde mám káru (zde: Hele vole, kde mám sousedku), (nechal jsem k žánrům doplnit komedii, ke dni 7.10.2018 tu uvedena nebyla). Ale to si nestěžuju, sice rozhodně nejde o festivalový film (a nominace na Zlatou palmu, to se asi někdo z organizátorů festivalu v Cannes uklikl), ale po těžkých dramatech typu Soumrak nebo Zloději šlo o balzám a moc jsem si to užil. Je to zábavné, ujeté a plné supermodelek. Pouze to snad meandruje až příliš dlouho.____cywe, ač jsem to viděl pouhých pár hodin po Jack staví dům, vůbec jsem nepoznal, že Sarah je stejná herečka, které Jack uřezal kozi._____ cywe č. 2, a jedna ze supermodelek je ta muslimská holčička z filmu Towelhead! ()

BoredSeal

Atmosféra a stylizace je super, ale zábavnost filmu postupně vybledává s přehnanou stopáží. Styl příběhu i konec až moc připomíná různé (povedenější) mysteriózní filmy od Mulholland Drive po Big Lebowskiho, ale zklamání připomíná spíš propadák Southland Tales. Kdyby nebylo vytříbeného vizuálu a tradičně charizmatické Riley Keough, tak bych snad dal jen dvě hvězdy. ()

honajz

Ok, pojďme si shrnout ingredience: sebevražedná veverka na útok, trochu soft porna, Kurt Cobain (jako fakt? Ví dnešní mladí vůbec, kdo to byl?), zmlácení děcek ničících auta, tajemná žena, číslo 751, které se již nepoužije, soví žena, která chodí za zoufalci neschopnými spáchat sami sebevraždu (proč se pak ale objeví u toho kluka a dokonce vyjekne?), odkazy na hollywoodskou popkulturu, až to stříká, ale bez zjevných souvislostí a podkresu, jak to dokázal podat třeba Ray Bradbury v trilogii o Constance (tu by měl pan režisér nejprve nastudovat, než začne točit podobné slinty!), snad 150letý skladatel všech slavných amerických písní za celou tu dobu (trošičku odkaz na Carpenterovo They Live), odkazy a tajná sdělení, která nikam a k ničemu nevedou, sebevražedná sekta, podzemní tunely, král bezdomovců i s korunou, hlava Jamese Deana a Newton, matka hlavního hrdiny, která se asi jmenuje Columbová, zcela zbytečné odkazy na americké hoboes, zabiják psů, psí sušenky, kočičí a psí stavy lidských duší, papoušek, hlavní hrdina stále smrdící po skunkovi, neplacení nájmu, reálná policistka a domácí, žádná práce, bývalá přítelkyně a billboardy s ní, odnikud se objevivší kamarádi plus jeden šachista, podivný komiks, který nehraje žádnou roli, divné večírky bohatých a gerontofilní sex na závěr... Snad jsem nic nezapomněl. Osobně mi to připomíná to slavné vaření dortu pejskem a kočičkou. A ty, diváku, si vyber, co chceš a co se ti hodí do krámu. Co divák, to správná pravda. Chvíli jsem přemýšlel, jestli třeba nejde opět o téma očistce a nebe, ale to sám autor popře v rozhovoru v horách, možná mělo jít o nihilistickou vizi naší pozemské cesty, kdy hledáme nějaké stopy Božího vlivu, abychom zjistili, že žádné nejsou či nikam nevedou, ale tomu zas odporují jiné scény ve filmu včetně konce. Takže se vážně přikláním k názoru, že šlo o cílený mindfuck, ať si to každý divák přebere po svém, udělá se z toho kult jako u Lynche, protože se lidi budou na diskuzních fórech hádat, jak to asi autor myslel - aniž by si uvědomili, že autor tak nějak žádnou vizi neměl, film se mu rozpadl pod rukama a on místo pevných a jasných náznaků, z nichž se dá složit jeho případné zamýšlené téma jen zoufale háže do pytle, co ho napadne a doufá, že když pytlem zatřese, nějakou náhodou z toho nějaká myšlenka vypadne. ()

• Děj filmu se odehrává v roce 2011. (NiWi)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů… (více)