Záhada Silver Lake

• USA Under the Silver Lake (více)
Trailer 2

Po znamenitém metahororu Neutečeš se osobitý režisér David Robert Mitchell vydal na halucinogenní výlet po Los Angeles: jeho meandrující neo-noir Záhada Silver Lake se točí kolem třiatřicetiletého Sama, který se po zmizení své mysteriózní sousedky Sarah pouští do surreálného pátrání, aby dekódoval tajemství, skandály a konspirace ukrývající se v hlubinách Města andělů. Hypnotický a zábavný thriller bezmála lynchovského ražení je poháněn stejně tak ústřední obsedantní figurou, jako vytříbeným soundtrackem, dějovými serpentinami a nesčetnými popkulturními referencemi, jež dohromady skládají jakousi tajnou historii L.A. Film, který je zároveň subversivní hříčkou i netradiční poctou éře klasického Hollywoodu. (Film Europe)

Trailer 2

Hismael

Myšlenka asi byla vymyslet něco hodně zvláštního a konspiračního. Základ se docela povedl, ale různé věci okolo jsou slepené i na místech, kde do sebe příliš nezapadají, nebo se jim těžko dá věřit, vzhledem ke spoustě zvláštním náhodám. Ani po více jak hodině nebudete tušit o co tam vlastně jde a navíc vám bude připadat, že film běží už tak 2 hodiny. Téměř na konci se konečně divák dozví hlavní motiv toho všeho a začne mít pocit, že přijde velké finále. Na to je už ale příliš pozdě a tak film paradoxně skončí nejvíc obyčejně jak to jen jde. I přes poměrně negativní komentář děj dokáže velmi dobře držet pozornost a rozjede něco, kde originalita rozhodně nechybí. ()

Slasher

Velký mix odkazů, postav a indicií působí dost nahodilý, k tomu něco z hollywoodských reálií, starých noirů, urban legend, sektářských blbostí a roztomilý podivnosti Twin Peaks... ač to ve finále nedá příliš smysl a je splácaný, tak i přesto zajímavá atmosféra a líbivý snový feel, zvláštně mě to bavilo (slabost pro LA přijde vhod) a tři hvězdy nesedí. ()

BoredSeal

Atmosféra a stylizace je super, ale zábavnost filmu postupně vybledává s přehnanou stopáží. Styl příběhu i konec až moc připomíná různé (povedenější) mysteriózní filmy od Mulholland Drive po Big Lebowskiho, ale zklamání připomíná spíš propadák Southland Tales. Kdyby nebylo vytříbeného vizuálu a tradičně charizmatické Riley Keough, tak bych snad dal jen dvě hvězdy. ()

tomsen

Nejlepší film který jste neviděli, nebo se to taky dá nazvat jako - Ten jeden nezaměstnaný kámoš ve dvě odpoledne: The Movie. Novodobý kulturní odkaz na Lynche a Hitchcocka, nestíhám žasnout že to za 6 let nemá ani 3000 hodnocení, o procentech ani nemluvim... Hodnocení napovídá že to bude poměrně nezajímavej film kterej zapadne mezi ostatní mysteriózní artovky, ale nemůže to být dál od pravdy. Originální nemusí hned znamenat dobrý, ale v tomhle případě to vyšlo. I když jsem zmínil dva režiséry kterýma se autor očividně inspiruje, tak to nevadí, prostě žádná předloha, žádnej remake, ale origo konspirační schizo scénář napsanej od nuly. Je zábava koukat na film v kompetentní režii kterej nic nepřipomíná a netušíte co bude dál. Ať už vás to osloví nebo ne, nemůžete tomu upřít tu unikátnost a tu já v poslední době oceňuju nejvíc. Jestli mě něco fakt sere, tak to jsou impotentní Krimi-Thrillery podle tý stejný zasyflený šablony z osmdesátek která se bude nejspíš opakovat až do konce věků. Mnozí považují režiséra za vizionáře kvůli hororu It Follows (2014) kterej mě nejenže vůbec neděsil, ale ani moc nebavil, neviděl jsem v tom nic tak revolučního v čemž mě později utvrdilo i to že ten film milujou hlavně normies. Už tehdy bylo ale vidět že režisér má pod čepicí a podle mě je Silver Lake mnohem lepší ukázkou jeho řemesla. Na imbd jsem viděl přirovnání že to je trochu jak Mulholland Drive kdyby to napsal deváťák a já proti tomu asi nemůžu nic říct, jen to, že mě to bavilo o chlup víc než Mulholland Drive. Docela sleduju produkci A24 a nechápu že jsem tohle minul. Definice výrazů underrated a hidden gem. ()

Spiker01

Hodně fandím Garfieldovi, jak se mu podařilo restartovat kariéru. Poklad pod Stříbrným jezerem je jeden z těch filmů, co většinu lidí uspí po půl hodině, ale já si semtam takovéhle podivnosti rád dám. Kéž by takových mysteriózních filmů vznikalo mnohem více, málokdo je ale dokáže takhle krásně prokreslit, dřív to točil Lynch (dokonalé dvojkombo s Mullholland drive). ()

• Celosvětová premiéra proběhla 15. května 2018 na filmovém festivalu v Cannes. (ČSFD)
  • Po první noční můře, kdy se Sam (Andrew Garfield) probudí s ulepenou rukou, zašátrá po stole a na ruku se mu přilepí komiks „The Amazing Spider-man“. Andrew Garfield si zahrál pavoučího muže ve dvou stejnojmených filmech. (Guilemot)

Související novinky

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Nejoblíbenější uživatelé ČSFD.cz tradičně sestavili trojku nej filmů a seriálů, uvedených do distribuce nebo na filmových festivalech v uplynulém roce. S pěti hlasy jednoznačně vyhrávají mezi filmy… (více)

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

Be2Can hlásí rekordní počet zapojených kin

20.09.2018

Be2Can: rekordní počet zapojených kin, Zlatá palma, současný německý film, čínská senzace ve 3D a čerstvá cena Fipresci z Benátek pro maďarský film   Be2Can – přehlídka soutěžních a oceněných filmů… (více)