V roce 1947 nastupuje John Forbes Nash na Princetonskou univerzitu s pověstí velmi nadaného matematika. Na rozdíl od svých kolegů si Nash žije svůj poněkud podivínský život, který se velmi vymyká životu jeho okolí. Jeho kolegové sbírají různé malé úspěchy, Nash však stále s ničím nepřichází. Ve chvíli, kdy se zdá, že bude muset univerzitu opustit, se mu však podaří fenomenální úspěch. Jeho revize řízené dynamiky se dá aplikovat do ekonomických teorií. Objev ho ihned proslaví a navždy mu zajistí uznání ve vědeckém světě. V roce 1953 je Nash přizván do Pentagonu, aby se zde zúčastnil jakéhosi zkoumání možných sovětských šifer. V té době Nash pracuje ve Wheelerově laboratoři a učí na univerzitě. Právě při seminářích, které vede, se seznámí s Alicií Lardéovou, s dívkou, která ho svou vlastní iniciativou získá a kterou si Nash následně vezme. Nash v té době vyvíjí činnost, která je dle jeho pocitů spoluprací s tajemným mužem ze CIA Parcherem. Nash si však neuvědomuje, že Parcher i jeho kamarád z Princetonu Charles, kterého potkává s jeho malou sestrou Marcee, jsou jen jeho představami. Tyto představy jsou produktem jeho těžké schizofrenie. Právě v době, kdy je Alicia těhotná, se Nashova schizofrenie projeví v plné síle. Následuje nedobrovolná hospitalizace na psychiatrické klinice a těžká léčba, kterou vede dr. Rosen. Alicia se od dr. Rosena dozvídá, v jak vážném stavu je její muž, a také to, že se Nash schizofrenie nikdy nedokáže zbavit. Po léčbě bydlí oba manželé s nově narozeným synkem v malém domku a pro celou rodinu se jedná o těžké období. Nash přišel o práci na univerzitě. Jedinou jeho činností je snaha vyřešit Riemanovu hypotézu. Zklamání z toho, že kvůli lékům nemá ani sexuální život, dovede Nashe k rozhodnutí, aby léky přestal tajně brát. U Nashe se znovu projeví halucinace. Dojde to tak daleko, že málem utopí svého malého synka při koupání. Naštěstí Alicia včas zasáhne. Na základě proseb Nashe však Alicia svého manžela nevrátí do péče psychiatra Rosena. Nash si začne uvědomovat vážnost stavu, ve kterém se nachází, a sám začne aktivně hledat způsob, jak se i bez pomoci psychiatrů s nemocí vyrovnat... (TV Prima)

Gagner

Životopisné filmy po mě chtějí většinou trpělivost a mají své slabé chvíle, kdy si nudou koušu nehty. Tento snímek mě však okouzlil svými chmurnými barvami, krásným prostředím univerzity a skvělým sountrackem, nehledě na dokonale pomalé pohyby kamery. Nejdřív jsem dal za čtyři, ale poté jsem si uvědomil, že mě ty životopisné filmy fakt netáhnou a když už, tak musí jít o parádní snímek a tento jím bezesporu je :) ()

RomanHyde

Čistá duše, ale pro mne taky prázdná, chladná, neosobní... Škoda, ale film si mne moc nezískal.. Je to přesná, profesionální práce Rona Howarda, to mu nelze upřít. Ovšem dle mého názoru, taky zbytečně vystřelený vzácný náboj.. Téma, které šlo zpracovat mnohem více do hloubky, zvláště, jedná-li se o duši. Ale co taky čekat od režiséra, který točí hollywodské velkofilmy a těmhle křehkým tématům se moc nevěnuje.. Dle mého názoru měl dostat příležitost usednout na režisérskou stoličku, a zpracovat tenhle krásný materiál, někdo jiný.. a možná i představitel hlavní role mohl být uvěřitelnější. Russell Crow se přece jen více hodí jako představitel Gladiátora a mám pocit že nezvládá tyhle protipóly svých obvyklých rolí, třeba tak jak zvládá dramatické role Jim Carrey co by "komediant", kterého já díky tomu považuji za komplexního herce, o čemž nejsem právě u Crowa přesvědčen. ()

kubyno

Ze začátku mi film připadal takový nezajímavý, o 5* jsem rozhodně neuvažoval, jenže jak jsem začal vše chápat, tak se mi to líbilo čím dál víc. Přeceňované? Och to né, já hodnotím sílu tohoto snímku. Na mě neuvěřitelný výkon Crowa hodně zapůsobil, a nechápu proč nebyl oceněn oskarem (s vysvětlením, že ho dostal předchozí rok se nespokojím...), ale u Jennifer jsem spokojený, tam je ve správných rukou. Kdybych nevěděl, že je to podle skutečné události, asi bych nevěřil v takový ''život''. Dále jsem také vděčný za to, že se ve filmu neukázaly všechny stránky skutečného Johna Nashe, že byl dost vylepšený, protože takhle je ten film mnohem krásnější, i když je to jen iluze. Iluze a sny jsou přece důležité... ()

Rekpet

Z počátku jsem od toho opravdu příliš nečekal.... Ale musím říci, že tento film je to nejlepší, co jsem poslední dobou viděl (počítaje až od Inception v kinech). ()

Hepy13

Vůbec nevím co mám teď napsat snad jen, bylo pro mě veliké překvapení že Russell Crowe nedostal za svou roli oscara. Tenhle film je čistá rána skrz duši přímo do srdce. ()

AdelleOneWay

Řekla bych,že je to jeden z nejpovedenejších filmů na téma Schizofrenie.Neuveřitelný výkon Russella Crowea.Opět neuvěřitelná hudba pana Hornera.Myslím,že odcenění naprosto zasloužená.Je to prostě jeden z mála filmů ke kterému se člověk rád vrátí. ()

Vierunka

Perfektní herecké výkony v překrásném, právem oceněném a dosti působivém snímku o tom, že peklo existuje pouze v našich hlavách. Moje srdcovka. ()

Pawlisman

Další schizofrenie a viditelná/neviditelná postava a la Klub rváčů. Jedno z nejlepších zpracování této tématiky, do které se člověk velice dobře vciťuje a do jeho kůže a děje je divák zatáhnut. Velice výborně natočené 9/10. ()

barrahir

Nádhernej film, nádhernej soundtrack. Jeden z nejhezčích filmů, jaký jsem měl tu čest vidět, s každým dalším shlédnutím neztrací na intenzitě, ale naopak. ()

papyrosaurus

Přestože je film pouze volným vyprávěním na motivy skutečného života Johna Nashe, zaslouží si absolutorium za skvělé herecké výkony a emocionální náplň. Láska a oddanost spolu s životní silou něčeho dosáhnout vytváří jedinečný zážitek, na který nelze aplikovat matematickou rovnici. ()

kamil.i

Galadriel to zhrnula najvýstižnejšie- Čistá duša je vynikajúci film s množstvom skvelých hereckých výkonov, technicky bezproblémovo prevedený, scenár je taktiež veľmi zaujímavý a je to ten druh filmu na ktorý reagujú akademici Oscarmi, no niečo mu chýba. Niečo, čo by ho povýšilo na vyššiu úroveň, ktorá by vytvorila citové puto s divákom a divák by odchádzal z kina s viac ako pocitom, že videl profesorsky presne prevedený oscarový film. Potom by to bolo za plný počet, no to ťažko špecifikovateľné niečo tu chýba. ()

Silviaxx

Perfektný filmový zážitok. Podľa mňa to malo úplne všetko a dokonca aj niečo naviac. Tento film má dušu. Nesie diváka priamo do mysle schizofrenika, do jeho každodenných útrap, kedy už predovšetkým on sám ani netuší, kto čo je reálne a čo len v jeho hlave. Potvrdili to slová vo filme "Vidíte ho?", musel sa uisťovať, či sa opäť nejedná len o výplod chorej mysle alebo či je človek, ktorý ho oslovuje ozajstný. K tomu sa pridáva skutočná láska, a keď poviem skutočná, tak to tak myslím na stopercent, pretože si ani nechcem predstaviť aký náročný život musí byť s takto chorým človekom. Malo to aj silnú emóciu, a to v momente kedy sa Johnovy dostalo uznania, po ktorom tak strašne túžil ako študent. Po dlho čase ďalšie úžasné dielo, ktoré vo mne zanechalo intenzívny pocit. ()

Erik7595

John Forbes Nash ml. - matematický génius, držiteľ Nobelovej ceny za ekonómiu. Musím sa priznať, že až do pozretia filmu som o tejto významnej osobe nepočul. Tento životopisný snímok mapujúci jeho život a obdobie v prepuknutí schizofrénie je natočené výborne - veľmi pútavý príbeh ma zaujal už od začiatku, pričom dobre zachytáva tie najdôležitejšie momenty v jeho živote. Veľkou zásluhou na pôsobivosti celého filmu majú hlavne bravúrne stvárnené postavy - herecké výkony väčšiny z hereckej zostavy sú veľmi nadpriemerné. No a v prípade Russella Crowa ide jednoznačne o najlepší výkon, ktorý som od neho doteraz videl. Zhostil sa charakteru majstrovsky a človeka- génia trpiaceho schizofréniou zahral neskutočne. Z filmu som mal veľmi silné dojmy a pocity a na konci ma svojou silnou témou a príbehom dojal. 5* ()

dee.n

Tenhle film miluji. Obsahuje strhující příběh, emoce a dechberoucí herecké výkony. Russell Crowe a jeho životní role, o tom není pochyb. Film, který mě absolutně strhnul, prožívala jsem osudy Johna Nashe od začátku do konce, držela jsem tomuto obdivuhodnému muži palce a plakala jsem s ním. Jeden z mála filmů, kterému bez problému odpouštím více než dvouhodinovou stopáž. Tenhle příběh ve mne po jeho shlédnutí ještě hodně dlouho zůstane a mohu jej vidět znovu a znovu. Nevím který film už by měl mít pět hvězdiček, když ne tento! 100% ()

Chudobka

Film se mi líbil hlavně zásluhou vynikajícího Russela Crowa. Potěšil mě i Ed Harris (jako vždy). Ale filmy Rona Howarda nejsou pro mě. Škoda, že se tak zajímavého tématu neujal jiný režisér. Pan John Nash by si to zasloužil. ()

Lilloos

Když mě na začátku Howard hodil přímo do rozjeté akce, trochu jsem se cukala a na první dobrou neměla žádná velká očekávání. To se však velmi brzy změnilo...Řemeslně je film parádní, vypíchla bych hlavně práci s kamerou a herecké výkony (ústřední dvojice Crowe-Connelly nejenže perfektně hraje, ale taky se k sobě náramně hodí). A ta uvěřitelnost, s kterou je zde vykreslen život nemocného člověka, se vidíme opravdu málo kde (za nejsilnější momenty, jenž mi doslova změnily pohled na věc, považuji inzulinovou léčbu a rozhovory, kdy Parcher, Charles a Marcee bojují o svou existenci). Závěr je sice přeslazený až běda, ale řekněte upřímně kdo z Vás si Nashe nezamiloval na tolik, že mu to nepřál? ()

Muel

| Universal Pictures | To, že Russell Crowe nevyhral za takýto majestátny herecký výkon Oscara ide dosť mimo mňa. Nemení to ale fakt, že A Beautiful Mind je beautiful film. Extrémne sa mi páčil hravý scenár, ktorý sa pohráva s divákovými očakávaniami. Divák miestami jednoducho netuší, ako je na tom zdravotne hlavný hrdina (či dané postavy skutočne existujú). Páčili sa mi foreshadowingy, pekná kamera a réžia. Ron Howard je šikovník. | Hodnotenie: 8/10 | ()

kaze

Keď som pozerala odovzdávanie Oscarov, tak mi bolo dosť ľúto, že Oscara nezískal Russel Crowe, lebo on si ho určite zaslúžil. Pokúšali sa to vyvážiť tými ostatnými Oscarmi, ale v tom Crowovi sa kopli, lebo hral skvelo. ()

Lukoye

V zásadě nijak uchvacující film. Příběh geniálního matematika, kterého schizofrenie přivede do životní a pracovní krize. Z té se potom složitě dostává, přesto nikdy neunikne. Podléhá paranoidním přetavám o vojenském spiknutí a věří jim natolik, že ohrozí i svoji rodinu. Naročeno se mi to i tak zdá povrchně, s důrazem na jasné a nekomplikované pochopení nemoci. Chvilkama tuctový film s velice krkolomným spádem, který spíš nudí. Napadlo mě srovnání s duchařskými filmy osmdesátých let, Nashovi přestavi vypadají poměrně komicky. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

22.06.2017

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (více)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (více)