poster

Čistá duše

 • USA

  A Beautiful Mind

 • Slovensko

  Čistá duša

 • Kanada

  A Beautiful Mind

 • Velká Británie

  A Beautiful Mind

 • Nový Zéland

  A Beautiful Mind

 • Austrálie

  A Beautiful Mind

 • Irsko

  A Beautiful Mind

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • hellstruck
  ****

  Zdlouhavý a nicneříkající rozjezd, po kterém jsem měla chuť to vzdát naštěstí v půlce filmu vystřídala neuvěřitelně silná a dojemná zápletka. Určitě se jedná o líbivý film, každopádně mě zasáhl asi jen tak na čtyřicet minut. Jenomže příběh o muži, který trpí schizofrenií, ale sám si po dlouhém boji uvědomí problém a rozhodne se sám za sebe bojovat dál je prostě tak vděčný a zajímavý, že to nejde hodnotit níž. Rusella jsem si doteď uměla představit jen v roli drsňáka, tady ze sebe vydal mnohem víc a tak jsem naprosto ohromená jeho výkonem a psíma očima, kterých mi bylo líto po celou dobu. Jennifer mu skvěle sekunduje a celkově z toho vychází ten typ filmu, který ve vás opravdu něco zanechá. Za mě tedy 4 (i když trochu slabší)*.(5.8.2012)

 • Anthony
  ****

  Russel Crowe (už to kdysi kdosi říkal) dostal Oscara předčasně. Nechápal jsem proč ho dostal za Gladiátora (v té době nominace Hankse za Trosečníka) a nechápal jsem, proč ho nedostal za Čistou duši (politické rozhodnutí pro Washingtona za Training Day). Croweův výkon v Čisté duši je skutečně fenomenální. Je velmi přesný v různých polohách a dává důraz na každý detail. Nádherná je hudba Jamese Hornera - především v okamžicích, kdy je v hlavní roli matematika či luštění kódů. A scénáristu bych ještě pochválil za zajímavý "úkrok stranou" - aneb jak může i tzv. skutečný příběh překvapit. Jinak souhlasím s názory, že Oscar pro film a režiséra byl nespravedlivý - měl to dostat Pán prstenů.(15.12.2003)

 • dobytek
  ***

  Možná jsem primitiv, protože jméno John Forbes Nash jsem poprvé zaznamenal až v souvislosti s timhle filmem. Nikdy dřív jsem o tomto vědci neslyšel a tim pádem mi byl jeho život celkem ukradenej. Pro mě to je takovej nepříliš zajímavej životopisnej film o jednom chlápkovi, kterýho vůbec neznám. Ale nutno dodat, že život se schizofrenií asi bude celkem "zábava". Když tak nějak spočítám všechny klady a zápory, vychází mi to jako čistej průměr. Jak příznačný, že to režíroval zrovna Ron Howard, což je takovej génius průměrnosti. Nechápu, kde tento film nabral takový vysoký hodnocení. Asi se zkusim zeptat nějakýho imaginárního kamaráda...(27.8.2013)

 • RHK
  *****

  Jeden ze 100 nejlepších životopisných filmů - 100 Greatest Biography Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Výtečný Rusell Crowe a strhující příběh matematického génia postihnutého ošklivou duševní chorobou, se kterou se mu daří tu více tu méně úspěšně bojovat.(28.8.2011)

 • Jeremy.jk
  *****

  Říká se, že pokud jste součástí něčeho vyjímečného, jste vyjímeční i vy. Pokud je to pravda, je to určitě tenhle případ. Vyjímečná režie (po právu oceněná), vyjímečná Jennifer Connelly (po právu oceněná), vyjímečná hudba, ale hlavně trestuhodně opomíjený, vyjímečný výkon Crowea. To vše tvoří (emocionálně) vyjímečný, filmový zážitek... Nikdy jsem to přídavné jméno nepoužil tolikrát, jako dnes a řekl bych, že to mluví za vše - 100%.(14.1.2011)

 • - Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)

 • - Na natáčení byl párkrát přítomen i sám John Nash. Russell Crowe později řekl, že byl fascinován způsobem, jakým Nash pohybuje rukama a snažil se tyto pohyby napodobit i ve filmu. (becki_tu)

 • - Russel Crowe strávil s Johnem Nashem 15 minut, během kterých Nash rozmýšlel, zda bude pít čaj nebo kávu. To se poté objevilo i ve filmu. (Kulmon)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace