John Forbes Nash, Jr. (Russell Crowe) zažil vše - od výšin slávy až po hlubiny zvrácenosti. Matematický génius učinil na začátku své kariéry překvapivý objev a byl jen krůček od celosvětového úspěchu. Ale pohledný a arogantní Nash se brzy ocitne na bolestivé a trnité cestě sebepoznání. Po mnoha letech boje nakonec zvítězí nad svou tragédií a – na sklonku života – získá Nobelovu cenu. Film režiséra Rona Howarda byl oceněn čtyřmi Oscary, včetně těch za nejlepší film a nejlepší režii. (Cinemax)

Recenze (1 118)

J*A*S*M

Tenhle film vytáhnul nahoru herecký výkon Russella Crowea, bez něj by byl zapadl do dlouhé řady mírně nadprůměrných dramat, jakých jsou spousty. Na Čistou duši se určitě vyplatí podívat, děj je poměrně zajímavý, takže ty dvě hodiny a kousek uběhnou docela rychle, ale velmi pochybuji o tom, že na někoho udělá takový dojem, aby na ni po čase vzpomínal a obdivoval ji. Na to jí chybí buď silnější závěr (v tomto směru se mi zdál nejlepší moment asi v půlce stopáže, když se divák dozví vy víte co, poslední půlhodinu už to jenom tak nějak doznívá, negraduje), nebo osobitější režie - Ron Howard je sice velmi dobrý řemeslník, ale stále jenom řemeslník. 7/10 ()

Gemini

Ron Howard je skvělý řemeslník, umí film odít do hávu velkolepého a vkusného a umí si objednat i slušnou hudbu. Russel Crowe je podle mě směšná figurka, která ani omylem, není alkoholik, vždyť může přestat kdy se mu zachce (hahaha). Nicméně dovede ze sebe dostat kus hereckého výkonu, když je to třeba. Jennifer Connely - omlouvám se za to, že jsem kdysi tvrdil že neumí hrát a není ani moc hezká:) Zkrátka a dobře - Čistá Duše stojí za podívání, s patřičnými odstupy i několikeré, ale nejlepší film roku? Hey, guys, come on, you canť mean this... ()

Galadriel

Popravdě - čekala jsem víc. Ano - Russel Crowe hraje fantasticky, Jennifer Connelly také a ani k ostatním hercům nemůžu mít výhrady, ale ... od filmu, který dostal Oscara bych čekala trošku jinačí vyprávění. Je pravda, že život Johna Nashe nebyl opravdu tuctový, ale je to přesně ten film, na který akademici slyší. Je sice technicky skvělý, od hudby po kameru, ale ničím nevybočuje z řady jiných, také dobře natočených životopisných filmů, chybí mi tu některé blíže těžko specifikovatelné věci. ()

Malarkey

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je. ()

Tosim

Film, který chytí za srdce, nejenom kvůli tomu, že je based on the true story. Je jenom škoda, že geniální lidé jsou často nepochopitelní a neuchopitelní. Měl jsem takový pocit u diváků v kině, dobrá třetina šla na ten film nevím proč. A ještě něco: když jsem vcházel do kina, měl jsem hlad. Ten mě v průběhu snímku dokonale přešel... ()

• Natáčelo se od 26. března do července 2001 v New Yorku a New Jersey. (Varan)
  • Čistá duše byla časopisem Premiere zařazena mezi dvacet nejpřeceňovanějších filmů všech dob. (becki_tu)
  • Když John (Russell Crowe) přijede na konferenci, přiběhne k němu holčička, on ji obejme a pustí na zem aktovku. Pak se baví s bývalým spolubydlícím, a když ho zavolají, odchází, aniž by aktovku zvedl. V dalším záběru je aktovka vedle něho na konferenci. (Terva)