Čistá duše

• Austrálie

• Irsko

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Po trochu nudnějším začátku, kdy nebylo moc zřejmý, jestli je ten Nash autista, nebo jen "jinej", přišel Pentagon, luštění kódů a začalo se to slibně rozjíždět. Pak nastoupil na scénu Parcher a začalo pronásledování, nejistota, léčebna a tuhle část filmu jsem opravdu hltal scénu za scénou. Dále následoval boj s nemocí a bohužel dost patosovej konec (znovupřijetí na univerzitu, propisky a samozřejmě cena, velká slova, slzy atd.) Takhle mi to vychází zhruba na 4* a ty ještě potvrzují herecké výkony; Crowe se opravdu předvedl, stejně tak perfektní Harris a Connelly, která mě překvapila nejen svým herectvím (doteď jsem s ní viděl pouze Requiem za sen).(8.11.2009)

Dráma nie AKO vyseknutá, ale VYSEKNUTÁ podľa amerických a oscarových šablón. Pre mnohých "americky nestráviteľné", ale... zachraňovaná režijným Howardovým umením, kúzelnými scénami (súhvezdia) a hereckými výkonmi. Hlavne Crowea - má sa za to, že získal Oscara o rok predčasne (GLADIÁTOR) a "skutočne" si ho zaslúžil práve až za ČISTÚ DUŠU, za ktorú bol však "len" nominovaný. Jennifer Connellyová (PHENOMENA) je krásna a verná (a to túto "herečku" nemám v láske) a zaujímavé (ale pozor, veľmi zradné) úlohy dostali Ed Harris s Paulom Bettanym. Kino Považan 2002(13.1.2005)

Čistá duše je dílem zcela mimořádných kvalit a Ron Howard je opravdový tvůrce silných příběhů, kde zvolil formu vyprávění umožňující nám divákům vidět svět i hlavního hrdinu jeho vlastníma očima. Film mě hladil po duši. Tohle je herecký vrchol Russella Crowea, který mě opět nezklamal. Pokud se vrátím k vrcholům Rona Howarda - tady byl výkon Crowea skutečně dokonalý a dokázal mě rozplakat (krása). Nádherný scénář (rukopis Akiva Goldsmana) a dokonalá režie Rona Howarda. Nádherná podívaná, která jde především přes srdce.(29.1.2012)

Velice sympaticky natočený film, dobrá pointa, zajímavý příběh. Russel Crowe byl v roli Johna Nashe naprosto skvělý a nemohu mu nic vatknout. I ostatní herecké výkony se mi líbily. Něco tomu však chybělo, i když to nedokážu přesně definovat. No to je jedno. Spolubydla, matfyzák, který fil vidl již několikrát, mi doporučil, ať se na film podívám ještě jednou, a to co nejdřív, pač podruhé už je to uplně jiný zážitek, a snad ještě lepší.(21.7.2008)

Popravdě - čekala jsem víc. Ano - Russel Crowe hraje fantasticky, Jennifer Connelly také a ani k ostatním hercům nemůžu mít výhrady, ale ... od filmu, který dostal Oscara bych čekala trošku jinačí vyprávění. Je pravda, že život Johna Nashe nebyl opravdu tuctový, ale je to přesně ten film, na který akademici slyší. Je sice technicky skvělý, od hudby po kameru, ale ničím nevybočuje z řady jiných, také dobře natočených životopisných filmů, chybí mi tu některé blíže těžko specifikovatelné věci.(1.12.2003)

• - Na pozici režiséra byl zvažován Robert Redford. Ten však tuto nabídku odmítl kvůli nabitému programu. (becki_tu)

• - Natáčelo se od 26. března do července 2001 v New Yorku a New Jersey. (Varan)

• - Rozpočet filmu byl 58 milliónů dolarů, tržby celosvětově 313 542 341 dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)