Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Co je skutecne a co pouze iluze? Pratele v jistych kruzich tvrdi, ze clovek nikdy nebyl v opravdovem svete, ale to na csfd moc nepatri, takze konspiraci nechame pro jinou prilezitost a vrhnu se na hodnoceni filmu, ktery si zaslouzene odnesl sosku nejvyssi a to Oscara, jenze, kde ji ma Russel Crowe? Ten si ji zaslouzil snad nejvic, opet se utvrzuji v tom, ze akademici to nemaji v hlavne uplne v poradku! Nuze, radeji k filmu - Tak nadherny a dojemny snimek jsem dlouho nevidel, hlavne diky skvele Howardove rezii a strhujici hudbe na me silne zapusobil. O hereckych vykonech ani nemluvim, kdyz se vam sejdou vasi dva oblibeni herci, tak "chrochtate" blahem. Russell Crowe predvedl naprosto nepopsatelny vykon, Ed Harris byl skvely stejne jako Jenn Connelly nebo Paul Bettany. Vlastne to neumim moc popsat, ale jedno muzu rict s velkou jistotou: Beautiful Mind, vitej v me TOP 10! 12/10(7.3.2008)

Univerzitní uklízečky přicházející o Okenu po litrech z něho šílí, ale to je zkrátka John Forbes Nash ml. Schizofrenní génius, nositel Nobelovy ceny a v biografii podle Rona Howarda dokonce i majitel největšího bicepsu v matematických kruzích (zřejmě důsledky tréninku v římských arénách).. Režisér, věren svých tradic, jede dle příručky "Jak natočit film na Oscara" a všechny potřebné prvky (vévodí Hornerova hudba a nosné téma jedince stojícího mimo společenské standardy) mu i díky melodramatizaci a přikrášlení faktů dokonale zapadnou do vzorce připraveného zaútočit na vjemy akademiků i diváků. Jen jedna osobní poznámka k názvu filmu - Beautiful Mind vlastnila spíše Nashova žena Alicia, která nesla svůj úděl člověka, podporujícího blízkou osobu s duševní poruchou, zcela výjimečně..(26.10.2011)

Čistá duše je neskutečně působivý příběh o lidské odvaze a touze dokázat něco opravdu originálního a velkého. Je to taková sonda do života psychicky narušeného génia, kterého jsem si na první pohled i tak musel zamilovat. To nejhezčí na tom všem je, že to je podle pravdy a že se takové životní příběhy skutečně po světě dějí. Občas bych chtěl být součástí takového příběhu a díky tomuto filmu jsem také byl. Poprvé když jsem tento film viděl, zamiloval jsem si ho tak, že jsem na něj nedokázal dlouhou dobu zapomenout. Je to neskutečně VELIKÝ příběh. Protože když nad tím tak přemýšlím, kolik životů už jsem takto viděl, a s kolika jsem mohl sympatizovat, tak prostě John Nash s převahou vyhrává první místo a myslím, že ho nikdy neztratí. I když, nikdy neříkej nikdy. Hluboká to myšlenka. Každopádně Russell Crowe zahrál svojí postavu dokonale. Já si jí prostě okamžitě zamiloval a ten konec pro mě byl něco jako příchod před branu Nebeskou. Až tak moc jsem to prožil. Čistá duše je prostě film, na který se nazapomíná. Který přes svojí temnou hloubku je vlastně dobrý a přívětivý. Až tak mocný je.(7.9.2008)

Russelle tleskám ti!! Nikdy jsem nepochybovala, že ten chlápek umí hrát, ale co dokázal tady.. kam se hrabe můj oblíbenej Gladiátor!! Naprosto strhující příběh o člověku trpící schizofrenií a jeho boj o normální život.. jeho osud mě zasáhl přesně tam, kam režisér směřoval.. a to do srdce.. můžete mi někdo poradit, kde se vypínají slzný kanálky??(24.5.2009)

9 / 10 Asi si nepomôžem, ale takéto filmy mám rád - hlavný hrdina, génius, ktorý neustále vedie vojnu so svojim okolím, bojuje proti predsudkom a obavám z vlastného zlyhania... Neviem ako vás, no mňa takéto filmy vždy pomyselne kopnú do zadku a poriadne na mňa zrúknu: "Hej, blbeček! Čo tak robiť niečo osožné, aby si ťa ľudia pamätali aj keď už budeš brkom nahor!" Podarilo sa to Dobrému Willovi Huntingovi a do väčšej miery aj Čistej duši, aj keď sa z toho filmu vykľulo niečo celkom iné ako som čakal. Určite ale stojí za vzhliadnutie, minimálne kvôli prekvapivo vynikajúcemu Russelovi a krásnej Jennifer Connelly. Priznávam, že v istom momente filmu môžete mať pochybnosti, prečo všetky tie vysoké hodnotenia okolo, konkrétne v momente, keď 'John stretne Aliciu' a celý dej sa stane snáď až príliš preromantizovaný, no stačí chvíľu vydržať a Čistá duša vás prekvapí zvratom, ktorý by ste od nej určite nečakali...(14.5.2005)

• - John Nash nedostal Nobelovu cenu sám, ale s kolegou Reinhardem Seltenem a Janosem Hasányim. (Kulmon)

• - Film se točil v příběhově chronologickém časovém sledu kvůli tomu, aby Russell Crowe mohl lépe zachytit charakter, změny chování a vývoj své postavy. (becki_tu)

• - Pri postgraduálnom štúdiu sa vo filme zdá, že John Nash (Russell Crowe) mal k hrám určitý odpor. V skutočnosti strávil hraním hier mnoho hodín a dokonca vytvoril aj svoju vlastnú s názvom "John" alebo "Nash" (Hex). (Greenpeacak)