Čistá duše

• Austrálie

• Irsko

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Znamenitá réžia Rona Howarda ma úplne katapultovala a Rusell Crowe mal byť za stvárnenie schizofrénneho Johna Nasha ocenený Oscarom. Je mi jasné, že veľa podstatných súvislostí zo života tohto matematika bolo vypustených, avšak nepovažujem to za zápor. Vynikajúco znázornené, zahrané, emocionálna hudba Jamesa Hornera dodávala filmu potrebnú silu a Jennifer Connelly je nielen krásna, ale herecky úžasná.(9.3.2009)

Říká se, že pokud jste součástí něčeho vyjímečného, jste vyjímeční i vy. Pokud je to pravda, je to určitě tenhle případ. Vyjímečná režie (po právu oceněná), vyjímečná Jennifer Connelly (po právu oceněná), vyjímečná hudba, ale hlavně trestuhodně opomíjený, vyjímečný výkon Crowea. To vše tvoří (emocionálně) vyjímečný, filmový zážitek... Nikdy jsem to přídavné jméno nepoužil tolikrát, jako dnes a řekl bych, že to mluví za vše - 100%.(14.1.2011)

Oscarový "Gladiátor", Russell Crowe v roli geniálního matematika Johna Nashe za svůj výkon Oscara sice nezískal, ale alespoň Zlatý Glóbus mu role vynesla. A zasloužil si ho. Když už mu "pánové akademici" zlatou sošku odepřeli. Ale to oni dělají velmi rádi. A nejčastěji hercům, kteří by si jej za danou roli zasloužili nejvíce. Klasika:) Snímek má inteligentní a velmi podnětný scénář i dialogy, spoustu silných momentů a nádhernou ústřední melodii Jamese Hornera. Čistá duše je uměleckým zážitkem, který je však úhledně a téměř nepozorovatelně zároveň zabalen do Hollywoodského stylu diváckého "hraní na city." To se neprojeví příliš viditelně ani tak v celém snímku, jako spíše v jednotlivých scénách. Těch však pár bylo, zvláště ve druhé polovině. A když se pospojují dohromady, cítila jsem v nich jistou strojenost. Jinak se však pro mě jedná o kousíčky, které nedokázaly narušit celkový dojem. Vlastně tyto drobky dokázalo s přehledem zašlapat herecké obsazení. O hlavní zásluhy se postaral Russell Crowe coby muž obdařen talentem a proklet nemocí. Jako krásný a zářící klenot jej doplňuje Jennifer Connelly a jako jeho temný "přítel", muž v černém, Ed Harris.(27.10.2011)

Dráma nie AKO vyseknutá, ale VYSEKNUTÁ podľa amerických a oscarových šablón. Pre mnohých "americky nestráviteľné", ale... zachraňovaná režijným Howardovým umením, kúzelnými scénami (súhvezdia) a hereckými výkonmi. Hlavne Crowea - má sa za to, že získal Oscara o rok predčasne (GLADIÁTOR) a "skutočne" si ho zaslúžil práve až za ČISTÚ DUŠU, za ktorú bol však "len" nominovaný. Jennifer Connellyová (PHENOMENA) je krásna a verná (a to túto "herečku" nemám v láske) a zaujímavé (ale pozor, veľmi zradné) úlohy dostali Ed Harris s Paulom Bettanym. Kino Považan 2002(13.1.2005)

Je něco shnilého v Akademii, která nedala Croweovi Oscara za tohle a přiřkla mu ho za Gladiátora. Ale cena je cena a film je film, tak si vychutnejme hned několik skvělých herců v životní formě a pokochejme se příběhem dalšího z dlouhé řady nepochopených géniů. Jen se nemůžeme příliš kochat skutečností, protože v tomhle případě často nevíme, co to je.(25.7.2007)

• - Rovnice napsané na tabuli křídou, ve skutečnosti napsal John Nash. (mmajjkii)

• - Russel Crowe strávil s Johnem Nashem 15 minut, během kterých Nash rozmýšlel, zda bude pít čaj nebo kávu. To se poté objevilo i ve filmu. (Kulmon)

• - Riemannova hypotéza je skutečný matematický problém, dodnes nevyřešený, patří mezi problémy tisíciletí a za její důkaz je odměna 1 000 000 dolarů. (mmajjkii)