Čistá duše

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Skvělý, ale uplně dokonalý určitě tento kousek neni. Budu zde opakovat co napsali jiní, ale akademici ať táhnou v pr... . Viděl jsem Training day a Crowe je přece jenom někde jinde než obyčejnej standartní Washington. Předvadi tu něco, co se opravdu vídá málo kdy. Scénář je taky slušný, ale chvilkama mi to přišlo hrozně zdlouhavý a utahaný. Proto jen za 4*. Toto opravdu neni nejlepší film loňského roku.(25.9.2002)

Dráma nie AKO vyseknutá, ale VYSEKNUTÁ podľa amerických a oscarových šablón. Pre mnohých "americky nestráviteľné", ale... zachraňovaná režijným Howardovým umením, kúzelnými scénami (súhvezdia) a hereckými výkonmi. Hlavne Crowea - má sa za to, že získal Oscara o rok predčasne (GLADIÁTOR) a "skutočne" si ho zaslúžil práve až za ČISTÚ DUŠU, za ktorú bol však "len" nominovaný. Jennifer Connellyová (PHENOMENA) je krásna a verná (a to túto "herečku" nemám v láske) a zaujímavé (ale pozor, veľmi zradné) úlohy dostali Ed Harris s Paulom Bettanym. Kino Považan NmnV 2002(13.1.2005)

Miluju Jennifer Connelly. No, měl bych mluvit spíš o filmu. Takže, miluju Jennifer Connelly. No tak, co jsem to, jo, aha. Miluju Jennifer Connelly. No dobře, už dost. Film Čistá dusice není nijak originální svým obsahem, nicméně vytahuje z něj prakticky všechno, co se vůbec dá. Příběh duševně nemocného matematika Johna Nashe a jeho obětavé manželky je vyprávěn tak citlivě a poutavě, že to vtáhne a nepustí. Precizní filmařinou jsou Nashovy vize, jak ty teoretické (mizející holky v baru), tak schizofrenní. Herecké výkony Russela Crowea (toho oscara měl dostat), kterého jsem vlastně začal registrovat až po tomhle filmu, Eda Harrise, Paula Bettanyho a samozřejmě Jennifer Connelly (ještě jsem neřek, že jí miluju) jsou vyloženou lahůdkou, Horner složil velmi působivé party, zkrátka výborný citlivě lidský film.(16.11.2006)

Po letech a několikátém shlédnutí filmu musím konstatovat, že zde Russell předvádí pravděpodobně životní výkon. Sice za něj nebyl oceněn oscarem, ale to jen proto že v témže roce byl natočen Training Day. Čistá duše je jedním z mých nejoblíbenějších filmů takže není moc co řešit ani u hodnocení 5 hvězdiček.(7.9.2006)

Přiznám se, že když jsem na tento film šla do kina, tak jsem o životním příběhu nositele Nobelovy ceny Johnovi Forbesovi nic moc nevěděla a snad proto ve mě nechal film tak silný emotivní zážitek. Než jsem pochopila že vlastně trpí schizofrenií a že všechno co se mu celou dobu dělo byly opravdu jen jeho myslí vytvořené bludy. Líbil se mi konec, kdy se vlastně dokázal smířit s nemocí a vidiny které měl dokázal dostat do určitých mezí a přizpůsobit se a snažit se žít normální život.(24.8.2011)

• - Ve filmu bylo vynecháno několik věcí z Nashova života: byl několikrát ženatý, měl mnoho hetero i homosexuálních vztahů, ve dvaceti zplodil nemanželské dítě. (Kulmon)

• - V roce 1952 John Nash (Russell Crowe) začal vztah s Eleanor Stier. Měli syna, Johna Davida Stiera, ale Nash opustil Eleanor, když mu řekla o svém těhotenství. Při přípravě na Oscary v roce 2002, byl film zkritizován, protože tento aspekt Nashova života vynechal. (Delock)

• - John Forbes Nash zemřel se svojí ženou tragicky při nehodě taxíku 23. května 2015 ve věku 86 let. (Moiseiwitsch)