Čistá duše

• Austrálie

• Irsko

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Studie schizofrenika po hollywoodsku. Aneb když se do matematické rovnice vecpe vážná nemoc. Mladé mozky na Princetonu odevzdávají zásadní práce, jen on, nemotorný asociál John Nash, tak trochu vyčkává. Nejde totiž po ničem všedním. A pak to přijde. Svými výpočty ovlivní moderní ekonomiku. Může se vybírat, kam dál. Tím, že Spojené státy sžírá paranoia studené války, volí Pentagon. Výsledky má, jeho okolí, včetně krásné novomanželky si však začíná všímat něčeho nepříjemného. Režisér nás chvíli tahá do klasického životopisného filmu, ale vesměs jde o košatou podívanou, dojemnou stejně jako inteligentní. A právě toho, že se nezapomíná na emoce, si vážím skutečně hodně. Dočkáme se i módních podrazů na diváka, Ron Howard (ostatně jako ho dobře známe) ze všeho vyklouzne korektně. Hodnoty, děkovná řeč, velké srdce, rodina.. všichni víme. Stejně jako dobře víme, jak skvělý je Russell Crowe herec. Svou postavu zavede do několika poloh a je radost ho při tom sledovat. Oscara měl dostat, v Gladiátorovi nebyl tak suverénní. A ač mám Jennifer Connelly moc rád, tady jsem volbu akademiků tak úplně nepochopil. Silný (leč přiznaně akademický) snímek!!(6.1.2016)

[imdb: 8.0/10] | me: Sú filmy a sú FILMY ... Toto je FILM aký sa nezrodí často. Ponúka všetko od vynikajúceho hereckého predstavenia cez krásny príbeh (+ réžiu) až po silnú hudbu. Story života jedného veľkého matematika v strhujúcom podaní R. Crowa (a jeho skvelých kolegov: Connelly WOW !, ...). Je to film, ktorý vo mne ešte stále rezonuje, núti ma premýšľať a zamýšľať sa... je to film par excellence, je to filmársky klenot.(13.7.2010)

Zdlouhavý a nicneříkající rozjezd, po kterém jsem měla chuť to vzdát naštěstí v půlce filmu vystřídala neuvěřitelně silná a dojemná zápletka. Určitě se jedná o líbivý film, každopádně mě zasáhl asi jen tak na čtyřicet minut. Jenomže příběh o muži, který trpí schizofrenií, ale sám si po dlouhém boji uvědomí problém a rozhodne se sám za sebe bojovat dál je prostě tak vděčný a zajímavý, že to nejde hodnotit níž. Rusella jsem si doteď uměla představit jen v roli drsňáka, tady ze sebe vydal mnohem víc a tak jsem naprosto ohromená jeho výkonem a psíma očima, kterých mi bylo líto po celou dobu. Jennifer mu skvěle sekunduje a celkově z toho vychází ten typ filmu, který ve vás opravdu něco zanechá. Za mě tedy 4 (i když trochu slabší)*.(5.8.2012)

Briliantné........ Hanba mi !!!!!!!!!!!! Tento film som si chcel pozrieť už veľmi dávno, no stále som si našiel dôvod si ho nepozrieť čo bola obrovská chyba. Famózne herecké výkony na čele s Russellom Crowom, úžasný scenár, soundtrack a obdivu vhodná režisérska práca Rona Howarda, presne takáto je Beautiful Mind.(3.12.2011)

Nieže by to bol priemerný film. To určite nie. Len po čase ma to trošku nudilo. Na rozdiel od takého Proof (2005), ktorý som zhltol s plnou parádou. Inak je to veľmi pôsobivý film, ktorý určite utkvie v pamäti. Hlavne to zobrazenie narušenej osobnosti a samozrejme herecké výkony všetkých zúčastnených. O deji nič neprezradím, treba to zhliadnuť. Najviac ma pobavilo použitie diaľkového ovládača.(20.5.2006)

• - Rozpočet filmu byl 58 milliónů dolarů, tržby celosvětově 313 542 341 dolarů. (Zdroj: ČSFD.cz)

• - V roce 1954 v Santa Monice v Kalifornii, když byl ve věku 20 let, byl Nash (Russell Crowe) zatčen pro neústupnou expozici v operaci, která byla zaměřena na homosexuální muže. Přestože byl obviněný zproštěn, byl zbaven tajného bezpečnostního průkazu a vyhozen z RAND Corporation, kde pracoval jako poradce. (Delock)

• - Skutočný John Nash nikdy nemal prejav pri odovzdávaní Nobelovej ceny, pretože organizátori pochybovali o jeho duševnej stabilite. (Greenpeacak)