Čistá duše

• Nový Zéland

• Austrálie

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Přiznám se, že když jsem na tento film šla do kina, tak jsem o životním příběhu nositele Nobelovy ceny Johnovi Forbesovi nic moc nevěděla a snad proto ve mě nechal film tak silný emotivní zážitek. Než jsem pochopila že vlastně trpí schizofrenií a že všechno co se mu celou dobu dělo byly opravdu jen jeho myslí vytvořené bludy. Líbil se mi konec, kdy se vlastně dokázal smířit s nemocí a vidiny které měl dokázal dostat do určitých mezí a přizpůsobit se a snažit se žít normální život.(24.8.2011)

Znamenitá réžia Rona Howarda ma úplne katapultovala a Rusell Crowe mal byť za stvárnenie schizofrénneho Johna Nasha ocenený Oscarom. Je mi jasné, že veľa podstatných súvislostí zo života tohto matematika bolo vypustených, avšak nepovažujem to za zápor. Vynikajúco znázornené, zahrané, emocionálna hudba Jamesa Hornera dodávala filmu potrebnú silu a Jennifer Connelly je nielen krásna, ale herecky úžasná.(9.3.2009)

"Představ si, že jsem řekl to, co jsem měl říct a teď bych s tebou chtěl mít co nejdříve pohlavní styk." Mám rád čísla, jelikož bez politických úprav nelžou a dá se jimi vyjádřit cokoli. Proto jsem se na film o geniálním matematikovi těšil asi víc, než jsem měl. Z hlediska čísel funguje snímek bezvadně, ale často ukazovaná skutečnost, že génius a blázen jsou dvě od sebe těžko rozpoznatelné osoby, dokonalému zážitku poněkud podrážela nohy.(25.7.2011)

Nejdříve stručně popíšu můj vztah k filmu ještě před projekcí. Jelikož je pro mě Společenstvo prstenu jedním ze tří nejlepších filmů, které jsem zatím viděl, tak jsem byl velice rozhořčen nad tím, že Oscara za nejlepší film dostala nějaká Čistá duše. Byl jsem připraven každou malou chybičku ve filmu zveličit a hodnocením si tak trochu vybít zlost. Nebudu to protahovat. Ten film mě naprosto odrovnal. Nemám potřebu se v ničem rýpat, i když pořád si myslím, že sošku mělo dostat Společenstvo. O to víc mě udivuje, že Russell Crowe odešel bez Oscara. Pro mě to byl jeden z nejpřesvědčivějších hereckých výkonů všech dob. Pokud nevíte nic o životě Johna Nashe, tak se máte opravdu na co těšit.(13.4.2010)

Po trochu nudnějším začátku, kdy nebylo moc zřejmý, jestli je ten Nash autista, nebo jen "jinej", přišel Pentagon, luštění kódů a začalo se to slibně rozjíždět. Pak nastoupil na scénu Parcher a začalo pronásledování, nejistota, léčebna a tuhle část filmu jsem opravdu hltal scénu za scénou. Dále následoval boj s nemocí a bohužel dost patosovej konec (znovupřijetí na univerzitu, propisky a samozřejmě cena, velká slova, slzy atd.) Takhle mi to vychází zhruba na 4* a ty ještě potvrzují herecké výkony; Crowe se opravdu předvedl, stejně tak perfektní Harris a Connelly, která mě překvapila nejen svým herectvím (doteď jsem s ní viděl pouze Requiem za sen).(8.11.2009)

• - Postava manželky Johna Forbese Nashe (Russell Crowe), kterou hraje Jennifer Connelly, se ve filmu představila jako Alicia Lorenová, ale ve skutečnosti se za svobodna jmenovala Alicia Lopez-Harrison de Lardé a pocházela ze Salvadoru. (Saur.us)

• - Problém, ktorý John Nash (Russell Crowe) píše na tabuľu pri svojej prednáške, je skutočný (na rozdiel od iných filmov, kde sú príklady na tabuli väčšinou buď príliš jednoduché, alebo nezmyselné). Ide o dôležitú teóriu v matematickej fyzike, ktorá priamo hovorí, že odpoveď je 1. Neskôr diskutuje o probléme s Aliciou Nashovou (Jennifer Connelly) a robí ďalšie obmedzenia pre riešenie problému, bez ktorého je to oveľa ťažšie, takže Nash si je dosť istý tým, že ho nemohla vyriešiť. (jofffo1)

• - Príbeh sa značne líši od skutočných životných udalostí Johna Nasha, čo dali filmoví kritici dostatočne najavo. Na svoju obranu filmári reagovali, že film nemá byť doslovným prerozprávaním jeho života. (Greenpeacak)