Čistá duše

• Austrálie

• Irsko

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

O Čisté duši by se dalo napsat spoustu superlativů - jde o vysoce profesionální snímek podložený precizním scénářem, kvalitně obsazený i zahraný, režie je nápaditá a vysoce profesionální. Příběh je emotivní a určitě netradiční - aby byl hlavní postavou duševně nemocný matematik, to chce i kousek produkční odvahy. Podobné filmy automaticky neskýtají záruku snadných tržeb. Na druhou stranu je právě profesionální produkční přístup při výrobě určitou slabinou snímku. Do hlavní role byla obsazena hvězda - velký sympaťák a hezoun Russell Crowe, do něj se pochopitelně musela zamilovat překrásná a charismatická Jennifer Connelly...Film doslova přetéká oduševnělými dialogy a bezbřehým humanismem. Jenže v reálném životě je to všechno těžší, syrovější a mnohem smutnější. Měl jsem v rodině duševně nemocného, vím dobře, o čem mluvím. Ten charakter velkofilmu kalkulujícího už dopředu s oskarovým úspěchem mi v tomhle případě trochu vadil. Pět hvězdiček tomuhle byť velmi kvalitnímu výrobku dát jednoduše nemůžu, na to je moc "vyžehlený". Na druhou stranu stojí řada scén za zmínku, už úvodní hrátky se světelným odrazem na kravatě nepostrádají vtip a v podobném duchu se odvíjí převážná většina filmu. Crowe svého hrdinu pojal tak trochu jako autistu ze snímku Rain Man, nejsem si jistý, jestli je to v případě schizofrenie na místě. Ale při té armádě poradců se snad seknout nemohli...Celkový dojem 80 %.(17.1.2008)

• Gimp

Tohle byla ta nejhorší ubulená limonáda, kterou jsem musel kdy shlédnout (přezíravě). Urazila i moji zadnici, jež se oprudila, když jsem sledoval tuhle bezduchou slátaninu. - tento geniální citát jsem mohl použít jen na jeden jediný film. Není náhoda že jsem ho použil zrovna na tento film. Ron Howard sucks ass(25.7.2003)

Je něco shnilého v Akademii, která nedala Croweovi Oscara za tohle a přiřkla mu ho za Gladiátora. Ale cena je cena a film je film, tak si vychutnejme hned několik skvělých herců v životní formě a pokochejme se příběhem dalšího z dlouhé řady nepochopených géniů. Jen se nemůžeme příliš kochat skutečností, protože v tomhle případě často nevíme, co to je.(25.7.2007)

Vyborný film! Téma, které asi nikdy nebude dokonale rozluštěno, jestli je genialita bláznoství nebo ne?! Velice povedený scénář (Oscar za něj je poprávu) a skvělé herecké obsazení. Ódy na výkon Russella Crowa už jsem si tu přečetl víc než dost a mě nezbývá než to odsouhlasit a znovu říci, že Oscar měl skončit v jeho rukou! Jennifer Connelly podala také velmi povedený výkon a Oscara si zasloužila. Ron Howard mi vykreslil svět Johna Nashe tak působivě, že mě nezbývá než dát pět hvězdiček.(7.10.2007)

Rozpočet $58miliónovTržby USA $170,742,341Tržby Celosvetovo $313,542,341Famózny film s bravúrnym hereckým predstavením v podaní hercov ako Russell Crowe a Jennifer Connely. Od Rona Howard to je jednoznačne najlepší film čo natočil. V tomto filme všetko funguje(kamera, hudba) a nesmierne ľadí. /videl v kine: 100%/(18.5.2005)

• - Nashovo (Russell Crowe) mumlání po prohrané deskové hře: "I had the first move, I should have won" ("Táhnul jsem první, měl jsem vyhrát"), odkazuje na teorii her, která Nashe proslavila. (mmajjkii)

• - Postava manželky Johna Forbese Nashe (Russell Crowe), kterou hraje Jennifer Connelly, se ve filmu představila jako Alicia Lorenová, ale ve skutečnosti se za svobodna jmenovala Alicia Lopez-Harrison de Lardé a pocházela ze Salvadoru. (Saur.us)

• - Jeden zo synov skutočného Johna Nasha hrá zdravotníka na pravej strane v scéne, keď je Nash ťahaný dole do haly. (jofffo1)