Čistá duše

• Austrálie

• Irsko

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Moc se mi líbil scénář - první třetinu divák počítá s jednou realitou, prostřední tápe a v závěrečné čeká, jak si titulní postava se svým údělem (v realitě zcela jiné) poradí. Nicméně je pravda, že závěrečná část už není tolik poutavá, jako ta úvodní. O Croweově výkonu už bylo napsáno moře oslavných vět, takže jen dodám, že je opravdu na co koukat. Uvěříte mu popsaná okna, vyhozený stůl, matematiku při navazování kontaktu s dívkou; uvěříte mu rozštěp skutečnosti a vztah s milující ženou. Zaujme i sugestivně nasnímaná automobilová honička, která de facto tvoří dramatický předěl mezi oběmi polohami snímku. Fajn film. 8/10(20.6.2010)

Říká se, že pokud jste součástí něčeho vyjímečného, jste vyjímeční i vy. Pokud je to pravda, je to určitě tenhle případ. Vyjímečná režie (po právu oceněná), vyjímečná Jennifer Connelly (po právu oceněná), vyjímečná hudba, ale hlavně trestuhodně opomíjený, vyjímečný výkon Crowea. To vše tvoří (emocionálně) vyjímečný, filmový zážitek... Nikdy jsem to přídavné jméno nepoužil tolikrát, jako dnes a řekl bych, že to mluví za vše - 100%.(14.1.2011)

Tak tohle je zatim nejlepsi film, co jsem od Rona Howarda videl. Sice jsem, podle nekterejch komentaru, cekal nejakou zasadni pointu, ktera celej film prevrati naruby a tudiz bude spravne schizofreni a ty jsem se nedockal, ale i tak to byl vybornej film. Herci jsou, jak se dalo cekat, perfektni, Crowe mel fakt dostat oscara, byl naprosto dokonalej, ale i ostatni za nim nezaostavali. Pribeh je hodne dobrej, misty sice ztrati tempo, ale je to jen vyjimecne. Ale kdyz je podle skutecnejch udalosti, tak to asi jinak neslo. Narozdil od ostatnich mi sentimentalni zaver nevadil. Film ma spoustu perfektnich scen, ale nejvic me dostavalo, kdyz Crowe nad necim premejslel, krom toho to bylo dobre zvladnuty trikove. A vsechno podbarvuje nadherna hudba. Jasnejch 5*.(27.6.2006)

Možná jsem primitiv, protože jméno John Forbes Nash jsem poprvé zaznamenal až v souvislosti s timhle filmem. Nikdy dřív jsem o tomto vědci neslyšel a tim pádem mi byl jeho život celkem ukradenej. Pro mě to je takovej nepříliš zajímavej životopisnej film o jednom chlápkovi, kterýho vůbec neznám. Ale nutno dodat, že život se schizofrenií asi bude celkem "zábava". Když tak nějak spočítám všechny klady a zápory, vychází mi to jako čistej průměr. Jak příznačný, že to režíroval zrovna Ron Howard, což je takovej génius průměrnosti. Nechápu, kde tento film nabral takový vysoký hodnocení. Asi se zkusim zeptat nějakýho imaginárního kamaráda...(27.8.2013)

Je něco shnilého v Akademii, která nedala Croweovi Oscara za tohle a přiřkla mu ho za Gladiátora. Ale cena je cena a film je film, tak si vychutnejme hned několik skvělých herců v životní formě a pokochejme se příběhem dalšího z dlouhé řady nepochopených géniů. Jen se nemůžeme příliš kochat skutečností, protože v tomhle případě často nevíme, co to je.(25.7.2007)

• - Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)

• - Ve filmu nikdy není přesně zmíněno jméno Johnova (Russell Crowe) syna. Jeho jméno je John, po otci. I on studoval matematiku a taktéž trpěl schizofrenií. (vyfuk)

• - Bryce Dallas Howard, známá z filmu Vesnice (2004) nebo Manderlay (2005), si zde zahrála roli studentky stojící v davu ve scéně, kdy Johna Nashe (Russell Crowe) poprvé odvážejí do sanatoria. (Saur.us)