Čistá duše

A Beautiful Mind

Čistá duša

Drama / Životopisný

USA, 2001, 135 min

Zdlouhavý a nicneříkající rozjezd, po kterém jsem měla chuť to vzdát naštěstí v půlce filmu vystřídala neuvěřitelně silná a dojemná zápletka. Určitě se jedná o líbivý film, každopádně mě zasáhl asi jen tak na čtyřicet minut. Jenomže příběh o muži, který trpí schizofrenií, ale sám si po dlouhém boji uvědomí problém a rozhodne se sám za sebe bojovat dál je prostě tak vděčný a zajímavý, že to nejde hodnotit níž. Rusella jsem si doteď uměla představit jen v roli drsňáka, tady ze sebe vydal mnohem víc a tak jsem naprosto ohromená jeho výkonem a psíma očima, kterých mi bylo líto po celou dobu. Jennifer mu skvěle sekunduje a celkově z toho vychází ten typ filmu, který ve vás opravdu něco zanechá. Za mě tedy 4 (i když trochu slabší)*.(5.8.2012)

Velmi podařený životopisný film (postavený na tradičních základech amerického přístupu k životu a světu). Profesor Cyril Höschl jednou na jedné své přednášce říkal, že se osobně na nějaké konferenci v zahraničí s profesorem Nashem setkal a že ve skutečnosti nepůsobí tak charismaticky a oslnivě jako ve filmu Čistá duše. A tak to má asi v amerických životopisných velkofilmech být...(25.7.2007)

Možná jsem primitiv, protože jméno John Forbes Nash jsem poprvé zaznamenal až v souvislosti s timhle filmem. Nikdy dřív jsem o tomto vědci neslyšel a tim pádem mi byl jeho život celkem ukradenej. Pro mě to je takovej nepříliš zajímavej životopisnej film o jednom chlápkovi, kterýho vůbec neznám. Ale nutno dodat, že život se schizofrenií asi bude celkem "zábava". Když tak nějak spočítám všechny klady a zápory, vychází mi to jako čistej průměr. Jak příznačný, že to režíroval zrovna Ron Howard, což je takovej génius průměrnosti. Nechápu, kde tento film nabral takový vysoký hodnocení. Asi se zkusim zeptat nějakýho imaginárního kamaráda...(27.8.2013)

Vyborný film! Téma, které asi nikdy nebude dokonale rozluštěno, jestli je genialita bláznoství nebo ne?! Velice povedený scénář (Oscar za něj je poprávu) a skvělé herecké obsazení. Ódy na výkon Russella Crowa už jsem si tu přečetl víc než dost a mě nezbývá než to odsouhlasit a znovu říci, že Oscar měl skončit v jeho rukou! Jennifer Connelly podala také velmi povedený výkon a Oscara si zasloužila. Ron Howard mi vykreslil svět Johna Nashe tak působivě, že mě nezbývá než dát pět hvězdiček.(7.10.2007)

Nedříve stručně popíšu můj vztah k filmu ještě před projekcí. Jelikož je pro mě Společenstvo prstenu jedním ze tří nejlepších filmů, které jsem zatím viděl, tak jsem byl velice rozhořčen nad tím, že Oscara za nejlepší film dostala nějaká Čistá duše. Byl jsem připraven každou malou chybičku ve filmu zveličit a hodnocením si tak trochu vybít zlost. Nebudu to protahovat. Ten film mě naprosto odrovnal. Nemám potřebu se v ničem rýpat, i když pořád si myslím, že sošku mělo dostat Společenstvo. O to víc mě udivuje, že Russell Crowe odešel bez Oscara. Pro mě to byl jeden z nejpřesvědčivějších hereckých výkonů všech dob. Pokud nevíte nic o životě Johna Nashe, tak se máte opravdu na co těšit.(13.4.2010)

• - Russell Crowe bol vybavený sadou zubných protéz, ktoré mu vytvárali mierny predkus, aby sa čo najbližšie priblížil k zobrazeniu skutočného Johna Nasha. (Greenpeacak)

• - Ceremónia odovzdávania Nobelovej ceny bola natočená v Prudential Hall v New Jersey Performing Arts Center (NJPAC) v Newarku. Jej natáčanie, vrátane nastavenia, make-upu, atď, trvalo viac ako 8 hodín. Ďalšia scéna v hale už bola natočená na inom mieste. (jofffo1)

• - Číslo kanceláře, ve které John Nash (Russell Crowe) pracuje, je 101. Stejné číslo nese i pokoj Nea (Keanu Reeves) ve filmu Matrix (1999). Číslovka je odkazem na místnost z knihy "1984" George Orwella, kde byli lidé mučeni tím nejhorším způsobem. (Panfilmex)