poster

Bratři Lumiérové

 • Francie

  Lumière ! L’aventure commence

 • anglický

  Lumière!

  (festivalový název)
 • Slovensko

  Lumière!

Dokumentární

Francie, 2017, 87 min

Scénář:

Thierry Frémaux
(další profese)

Komentáře uživatelů k filmu (19)

 • Matty
  *****

  Dokonalé naplnění jednoduchého konceptu: 108 (nikoliv 114) restaurovaných lumiérovských filmů v původním formátu od „klasiky“ po kuriozity, které na YouTube budete hledat marně, rozdělených do 11 tematických bloků (např. počátky, lidé při práci, děti, komedie). Každý z nich vidíme od začátku do konce a s doprovodem Frémauxova komentáře. Vtipně a poučeně vypráví o historii jednotlivých snímků i kinematografu jako takového, pokud je to relevantní, upřesňuje, koho a co přesně vidíme, analyzuje kompozice (oblíbené dělení obrazu do několika plánů), „herectví“ (přehrávající chlapík se plácá do kolen, aby nám došlo, že daný výjev má být legrační), načasování akce (vše se muselo odehrát během cca 50 vteřin) nebo způsob jejího inscenování do hloubky (využívání diagonálních linií, pohyb v pozadí), upozorňuje na detaily, kterých by si divák jinak nemusel všimnout a které jsou někdy poměrně zásadní, jindy slouží hlavně k pobavení (tady pochoduje 5 tisíc vojáků, tři z nich nemají knír, tenhle, tenhle a tenhle; v pravém dolním rohu vidíme lahev koňaku, takže jde zjevně o francouzskou snídani). Na konci budete mít solidní přehled o tom, co Lumiérové (a jejich kameramani vysílání do světa) točili a uvědomíte si, že třeba přemýšlením, kam nejlépe umístit kameru, strávili podstatně víc času, než naznačuje zdánlivá primitivnost oněch filmů. Pro cinefily film z kategorie „viděl jsem a můžu zemřít“, pro studenty filmu užitečná učební pomůcka, pro všechny ostatní hodina a půl filmečků, které jsou tak krátké, že nikdy nezačnou nudit. 90%(27.11.2017)

 • Adrian
  *****

  Love letter to a magic called film from Mr. Frémaux.(12.2.2017)

 • lamps
  *****

  Je úžasné, že se povedlo celý dokument koncipovat tak, aby kromě cinefilů zaujal stejnou měrou i úplně všedního diváka. Okey, všichni do jednoho určitě ve 108 statických záběrech zalíbení nenajdou, ale přesto smekám před Frémauxem, který si dal tu práci a vdechl těm úplně nejklasičtějším dílům kinematografie takhle nový dobrodružný nádech a pocit radosti z objevování prvních krůčků dnes nejvlivnějšího globálního média. A potitulková sekvence je lepší než všechny od Marvelu. :D(1.5.2018)

 • mchnk
  *****

  Teď tu byli, dva bratři z Francie!. Kdo ví, jakým způsobem by Jára Cimrman nakonec pojal a světu představil tento vynález, který lze považovat za jeden z milníků technického i společenského vývoje či dokonce jiného vnímání reality, což časem doslova zakořenilo ve frázi To je jak ve filmu!. Bratři Lumiérovi nám i tehdejším užaslým divákům a hercům zároveň ukazují každodenní všední realitu, kterou se snaží od prvopočátku měnit...režírovat dle svých představ, stejně jako bezpočet jejich následovníků. Velká pocta filmu, noblesní a zároveň velmi zábavné, z hlediska dokumentárního k nezaplacení, krásný dokument. [Filmový klub - Citadela](22.5.2018)

 • Slarque
  ****

  108 padesátivteřinových filmů bratří Lumièrových by si samozřejmě zasloužilo plné hodnocení, ale já tu nehodnotím jejich filmy (nebo ne tak úplně – zcela od nich samozřejmě odhlédnout nemohu), ale práci Thierryho Frémauxe. Seřazení do jednotlivých bloků to zpřehledňuje, ale jeho komentář mi ne vždy sedl, navíc jeho neustálé čtení odvádělo pohled od obrazu (prý existuje i dabovaná verze, což mi výjimečně dává smysl, ale nenatrefil jsem na ni).(1.9.2018)

 • Anderton
  ****

  Tento film je spasenie. Milovník kinematografie si totiž nemusí vyhľadávať cez youtube jednotlivé Lumierovské filmy, pričom by mnohé z tohto dokumentu ani nezhliadol, alebo by na ne proste nenarazil. Nehovoriac o tom, že máme šancu vidieť tieto počiatky kinematografie na veľkom plátne a stačí sa iba pozerať, netreba nič pracne vyhľadávať. Komentár je síce poučný, ale najmä ku koncu už trochu nadbytočný, vážne nepotrebujem vedieť, že Frémaux má prehľad a tá a oná postava mu pripomína niekoho z filmu nakrúteného o desiatky rokov neskôr. Takže géniovia boli Lumiérovci, nie Frémaux, ktorému ale treba zložiť veľkú poklonu, že v podstate spravil robotu za nás a naservíroval nám Lumiérovcov na zlatom podnose.(25.7.2018)

 • Lukrecie
  *****

  "Film baví a obohacuje celý svět." ( a já dodávám v dnešní době v ideálním případě a s dobrým záměrem....) úchvatné, unikátní ...(29.5.2018)

 • Othello
  ****

  Jestli ono se to pak nedělá trochu samo, poskládat dokument ze 108 milovaných krátkých filmů a nadšeně si okomentovat jejich bravuru a pionýrství. Co ale na tom, když to úžasně nasnímané svědectví doby vám bezpečně vezme dech téměř každým záběrem. Chválím rozdělení do smysluplných kapitol i komentář, který často jednoduše a názorně ozřejmí, jak se má pracovat s obrazem, prostorem a náladou scény. Luimérové měli pravdu - máte-li kameru, vydejte se s ní do ulic.(30.4.2018)

 • ibeh
  *****

  Perla pro milovníky filmu a historie. Dokonale zrestaurované. Záběry jsou natolik uchvacující, že film budu chtít vidět znovu. Tentokrát již nebudu sledovat titulky, ale vychutnám si všechny detaily obrazu, které opravdu stojí za to. Z let 1895 - 1905, neuvěřitelné!(2.5.2018)

 • Barbarica
  *****

  Obdobné tvrdenie o inšpirácii Lumiéra témami, štýlom či atmosférou impresionistov vzniesol už Henri Langlois (+ Jean Renoir, syn Augusta Renoira, impres. maliara) v dokumente od Erica Rohmera, taktiež s ukážkami z L. filmov https://www.csfd.cz/film/91979-louis-lumiere/komentare/ Frémaux teda nadväzuje na už raz artikulované (i keď stále menšinové) vnímanie L. tvorby nie ako primitívneho proto-štádia naratívnej kinematografie, pridávajúc duchaplné popisy jednotlivých obrazov, občas si ich dovoliac priblížiť súčasnému divákovi za použitia metafor (najúchvatnejšia je tá, kde mu pohybujúca sa lod, reťaz, ktorá spadne a vystraší ľudí na pontóne slúži ako obraz pre akciu, odohrávajúcu sa na plátne, na ktorú diváci, tj. ľudia na pontóne, reagujú) a analógií (aha, táto pozícia kamery je ako z Ozua / Titanicu...). Nebyť však zreštaurovanej podoby, všetky opisy, vysvetlenia, kontextualizácie a vtipy by vyzneli do stratena, pretože rozumové poznanie sa do človeka zapíše až skúsenosťou a preto treba vidieť na vlastné oči.(1.5.2018)

 • M.Niccals
  *****

  Snad jediný film, kde mi vadily titulky. Protože francouzsky neumím, musel jsem často volit mezi četbou a pohledem na kouzelné hýbající se obrázky, které položily základ kinematografii jak ji známe dnes!(30.4.2018)

 • Brejlil
  *****

  Sto osm skoro dokonalých filmečků. Někdy "jen" dokumentárních, jindy hraných, ale pokaždé zábavných.(1.5.2018)

 • aLPaC
  ***

  Určitě dokument patřící do kategorie "must see". Bratři Lumiérové, zakladatelé kinematografie si podobný dokument jistě zaslouží. Vidět milníky jako první film všech dob (lidé vycházející z továrny), nebo slavnou lokomotivu přijíždějící na nádraží je pro milovníky filmů naprostá povinnost. Uvidíte rovněž jeden kolorovaný snímek, pár dějových, s dětmi a podobně. Nicméně po nějakých 30-40 minutách mě neustálé statické sledování "ulice" přestávalo bavit a zbytek jsem už tak nějak moc nedával pozor. Komentář mě nijak neuchvátil, jen odrazoval mou pozornost. Takže mrzí mě to, ale zkrátka více dát nemohu.(18.11.2018)

 • SpaceOdyseus
  *****

  Kinozazitek roku nakonec nebude Ready Player One, ani Avengers 3 ale serie filmu z prelomu 19. a 20. stoleti, kdo by to byl rekl?(10.5.2018)

 • Renfield
  *****

  Nádherně zrestaurované, do povedených kapitol poskládané klenoty kinematografie! Thierry Frémaux jimi žije, z jeho výborného komentáře je to znát. Nejen že filmy doplňuje zajímavými informacemi, on jim přímo dává širší rozměr, kterého by si leckdy divák možná ani nevšiml. Ve filmech je vidět velké umělecké nadání bratrů a také to, že nejsou pouze dokumentární, takových je tu vlastně vcelku málo. Ten nejlepší těžko vyzdvihnout, každý něčím jiným, je to každý z nich. Pocit naprosté radosti po zhlédnutí stále přetrvává, tohle je dílo, ke kterému se budu často vracet. 90%(28.6.2018)

 • godycz
  **

  hrozna onanie francouzkeho tvurce.(12.6.2018)

 • Samuel94
  ****

  Skvělý koncept, dobrý výběr filmů, jejich chronologie dává smysl. ALE - jedna velká, velká výtka. I v tomto krásném dokumentu se objevuje velká nepravda, zakořeněná ve většině zdrojích o dějinách filmu - diváci před přijíždějícím vlakem bratří Lumierů neutíkali, ani se nebáli, že vyjede z plátna mezi ně! Je to pověra, opakovaná tak často, až se z ní bohužel stává pravda...(15.5.2018)

 • Mr.Hlodavec
  *****

  Hodina a půl čiré lásky k filmu. Ať už z vaší, Frémauxovy, nebo Lumièrovic strany.(3.5.2018)

 • jungewolf
  *****

  Vynikající : 5 hvězd a 90 % , víc procent bohužel nedám - přesně to vystihl komentář M.Niccals (měl jsem stejný problém... .(1.5.2018)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace