A je tu zpět jedna z nejúspěšnějších českých filmových komedií od renomovaných tvůrců - režiséra J. Hřebejka a scenáristy P. Jarchovského s řadou skvělých herců. Vraťme se tedy s oblíbenými postavami k rodinným rituálům, láskám a trapasům odehrávajícím se na sklonku šedesátých let minulého století v jedné pražské čtvrti. Jemná poetika a humorná nadsázka jsou charakteristické pro vyprávění životních osudů tří generací mužů a žen ve zvláštním období našich dějin v roce 1968… V jedné dvoupatrové vile tu žijí dvě rodiny - Šebkovi a Krausovi. Otec Šebek (M. Donutil), prostoduchý, ale dobrácký důstojník z povolání, je zastáncem panujícího režimu a stejně vehementně obhajuje i vlastní neomylnost v roli hlavy rodiny. Elegantní otec Kraus (J. Kodet), bývalý odbojář s trpkou válečnou zkušeností, je naopak zarytým opozičníkem. Také on je přesvědčený o tom, že má za všech okolností pravdu - není proto divu, že se tihle dva nemají zrovna v lásce. Jejich děti - gymnazista Michal (M. Beran) a jeho spolužačka Jindřiška (K. Nováková) - spolu vycházejí docela dobře. I když Michal by byl rád, kdyby ho jeho sousedka brala trochu víc na vědomí. Ta má ale oči pro jiného. Nezbývá mu tedy nic jiného, než aby smutně přihlížel, jak mu jeho první milostné body krade spolužák Elien (O. Brousek). U Šebků a Krausů se zatím střídají rodinné návštěvy, ve vší obřadnosti se tu slaví Vánoce, svatba i nečekaný, bolestný pohřeb. Do zabydlených domácností vtrhnou i některé novodobé vymoženosti v podobě umělohmotných lžiček, nerozbitných sklenic i podivných her pro statečné pionýry. Mládež zatím pokukuje po lákadlech světa kapitalismu a snaží se žít svůj vlastní, na rodičovských autoritách a "velké" historii nezávislý život. V soukromí rodinných pelíšků se tak čas od času odehrají malá dramata názorů a vztahů, která se v paměti jejich účastníků otisknou už nejspíš navždy… (Česká televize)

rubik1

Naozaj vtipná a úžasná česká komédia s množstvom humorných situácií. Hlavne tá hádka susedov a ešte pred ňou prednáška o knedlíkoch a gnokoch bola nezabudnuteľná rovnako ako stávky Donutila a Polívky ktoré ma skutočne dostali. Aj atmosféra bola jedinečná na začiatku pražského jara ale aj napriek tomuto všetkému dávam "len" 4*. Možno keď si film pozriem znova, zmením názor a tú jednu hviezdičku ešte pridám...... ()

Luteka

Nikdy nebo navždy! A stejně je to i s tímto filmem. Pustíte si ho jednou a hned podlehnete vtipu, sarkasmu, pravdě, lásce, osudu a ironii, které tento film nabízí. Říkáte hlášky, zpíváte si písničky, přehráváte si v hlavě scény, smějete se i když někdy nevíte čemu ... Tento cejch si holt nesete po celý život a žádný správný Čech se ho nezbaví ... Takže lidi, myslím na Vaše dobro, v zájmu svého duševního zdraví, uvědomte si, že pokud se na něj jednou podíváte, už se těchto projevů nezbavíte :) ()

Wlck

Nemůžu si pomoct, je to nejlepší z českých filmů vůbec a svou dramatičností nesmírně silný, ale ty super hlášky z toho filmu rozhodně komedii nedělají. Pro mně je to super drama s místy úsměvnou scénou. Nicméně to není první český film, u kterého mám tytéž pocity. ()

Jello Biafra

Tragikomická spomienka na časy druhej polovice 60tých rokov. Hlavnou zápletkou filmu je generačný konflikt medzi dospelými, ktorí sú adaptovaní na socialistickú spoločnosť a dospievajúcimi, ktorí vyznávajú západnú kultúru. Celý film je zarámovaný smutne známou inváziou okupačných vojsk v auguste 1968. Od suverénnych hereckých výkonov (hlavne Jiří Kodet dominuje), cez nesmrteľné hlášky až po známy soundtrack sa jedná o geniálne dielo a po boku Samotářov považujem Pelíšky za vôbec jeden z najlepších českých filmov vzniknutých po roku 1989. Toto je skutočne kult v pravom slova zmysle. ()

zahron

Dnes již nezapomenutelná česká komediální klasika. Jan Hřebejk podal časy minulé naprosto perfektním komediálním střihem, zdůraznil podstatné rysy komunismu a určil hlášky, které vydrží ještě dalších 20 let. Nesmím zapomenout na chválu hercům, kteří odvedli skutku skvělou práci - jmenovitě Jiří Kodet -- Není voják, jako voják !! -- ()

rarepain

Můj bezpochyby nejoblíbenější český film. Viděla jsem jej tak stokrát a doufám že ještě uvidím, vždy zvedne náladu. "Maminko ty nám celá hoříš." A já hořím zvědavostí kdy zase uvidím tak skvělý český film. ()

giovanni3

Jeden z nejlepších českých filmů vůbec.. tady zmínit jednu top scénu ani nejde tam jich bylo tolik, že to snad ani není možné.. A těch herců co zde exceluje v čele s Donutilem to se taky jen tak nevidí. Prostě u tohoto filmu vydržíte tak dlouho jak kdyby Vámi procházel proud (,,Vydržaj pioněr,,) a na konci spokojeně odpadnete jak po dvou dávkách z kulometu. 5z5 ()

DeathTheKid

Moc dobrá komedie, která tak zlehčuje následující události. Plus fajnový soundtrack a vynikající herecké výkony. U mě jeden z TOP10 českých filmů. ()

standsiller

Nálada ktorá z filmu sála patrí jednoznačne k prioritám celého snímku. Kvalitné filmové spracovanie a zapamätateľná téma okorenená typickým českým humorom . Skrátka film, ktorý neomrzí ani po treťom, štvrtom raze a verím, že sa raz zaradí po boku "Popolušky" ku už len z princípu sledovaným filmom pre spríjemnenie Vianočnej atmosféry. ()

Masrii

Podle mě nejlepší český film. Musím říct, že některé hlášky mi v paměti zůstanou na hodně dlouho. A k tomu perfektní výkony nejlepších českých herců. Klobouk dolů 100% ()

venca163

Vánoční promítání Pelíšků navodí pravou vánoční atmosféru - depresi. Čím víckrát to vidím, tím víc a víc scén mi příjde "hořkých". Však jsme ale v žánru hořká komedie, nebo ne? (90%) ()

Darth_AK

Nejlepší český film, který byl kdy natočen. Hvězdné herecký výkony, skvělá hudba. Milé, vtipné, smutné, prostě skvělé. Krásný film, který je povinnou vánoční klasikou. Říkat hlášky je snad zbytečné, co slovo to perla pomalu..5* bez váhání, film který by aspoň z poloviny dosahoval kvalit Pelíšků se už od roku 1999 na českých obrazovkách neobjevil.. ()

Trapper33

Hodně dlouho jsem se dokopával k tomu zhlédnout "legendární" Pelíšky, které nakonec ani nesplnily moje přehnaná očekávání. Místy jsem se prostě nudil a to od filmu, který je vychvalován jako jeden z nejlepších filmů z naší tvorby, rozhodně nechci. Mám radši jiná díla z Hřebejkovi tvorby. ()

iantomasik

Podobně jako u Papouškových komedií i zde došlo k největšímu národnímu nedorozumění, kdy si lid vlastní kritiku vyložil jako svou oslavu. ()

blackkocour

Víš co, Hřebejku, jdi do prdele! aneb když se z hodně overrated filmu stane kult, který se neprávem dostal do vánočního programu štědrého dne, přitom o Vánocích je tenhle film spojen stejně jako žid s Hitlerem, prostě to nejde dohromady, i kdybyste použili vteřinové lepidlo. Sakumprásk, film je to dobrý, ale nechápu proč si každou hlášku musí každý pamatovat, a proč z toho dělat nejlepší česky film všech dob. Obecná škola, Happy End, Študákova duše, Mareček s pérem, Kolja, Limonádový Joe.. to jsou české filmy, které si zaslouží tenhle post. Ryze česká záležitost, ve světe tenhle film moc chápat nebudou, hlavně pokud nežili v socialistické době. Emulze doby, ve které nikdy nebudem chtít žít (na podruhé). Na mě si s nějakým nokem nepřijdeš, soudruhu! Takže vyližte mi prdel.. ()

solskjaer

Precizně natočený film o lidských osudech v pohnutém období Československé éry. Hřebejk odvedl veliký kus práce, když natočil Pelíšky kam dokázal vměstnat nespočet dnes již kultovních hlášek a nabídnout divákům všech generací nefalšovanou zábavu a herecký koncert několika českých herců v popředí s panem Kodetem, Donutilem, Duškem, ale hlavně hereček. Paní Zázvorková byla perfektní , stejně tak Simona Stašová, ale opravdovými perly byly Eva Holubová a hlavně Emília Vášáryová, která mě svým hereckým projevem dokonale uchvátila. Na druhou stranu musím zase říct, že pár herců bych tam vidět nemusel , třeba Brouska opravdu nemusím nikdy a ani tady mě nijak zvlášť neokouzlil.Některé scénu patří opravdu do zlatého fondu české kinematografie a určitě dokonale rozesmějou každého. Vše je dokonale doprovázenou skvělou českou hudbou,která si i po letech zachovala na kráse a i dnes se velice dobře poslouchá.Hlavně píseň Slunečný hrob je naprosto na tu dobu progresivní sklatba , která si najde a našla nové posluchače i v této době. ()

ethos

Film, ktory som videl aspon "sto krat" a vzdy ma strasne moc bavil aj dojal. Presne vystihli atmosferu 68, aspon myslim lebo ja som to nezazil, ale tak mi to aspon hovorili moji rodicia. Scenka o nokoch je jedna s mojich najoblubenejsich. Coooooooooool ()

Arius

Nemám síce rád české komédie no toto bola veľmi špecifická s horkastou príchuťou, no najmä z faktom že jej hlavným oporným bodom nebol vtip ale veľmi hlboká a hodnotná myšlienka autora. Pelíšky boli ďalším snímkom ktorý opisoval krutosť, no z časti i nezmyselnosť socializmu, skvelý Donutil, Polívka i Kodet ktorý su snáď rodenými komikmi, no svojou komickou postavou, odkázali i na serioznosť celého príbehu a na iróniu ktorá ho sprevádzala. Opäť humorná satira na socializmus ovšem podstatne slabšia ako veľkolepé dielo JJ Sedím na konári a je mi dobre. ()

nightevan

K tomu není co dodat, Pelíšky patří k nejlepším českým filmům. Dík Jiřímu Kodetovi i celému týmu, bez kterého by Pelíšky nebyly. 5* ()

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků

Na Anděla Páně 2 už přišel milion diváků