Volný den Ferrise Buellera

• USA Ferris Bueller's Day Off (více)

Všechno, na co se jen bojíme pomyslet, Ferris udělá během jednoho dne... Předčasně zesnulý americký scenárista, režisér a producent John Hughes (1950-2009) se v polovině osmdesátých let prosadil jako tvůrce autorských komedií, v nichž přesně vystihl chování, mluvu, starosti i radosti tehdejších teenagerů. Asi nejlépe se mu to podařilo v dnes už klasické veselohře Volný den Ferrise Buellera (1986), kterou napsal údajně během šesti dnů a která líčí osudy geniálního záškoláka při jedné z jeho eskapád i marný boj ředitele školy Rooneyho přistihnout konečně nezbedníka při podvádění. Dokonale vypointovaný scénář a především přirozené herecké výkony nejen hlavních ale i vedlejších představitelů jsou největšími devizami filmu. V titulní úloze září Matthew Broderick (předtím se proslavil obdobnou postavou studenta, který pronikne do počítače Pentagonu, ve filmu Válečné hry), v jehož stínu se trochu ztrácejí Alan Ruck (Ferrisův nejlepší kamarád Cameron) i Mia Saraová (Ferrisova dívka Sloane). Svůj mimořádný smysl pro komické načasování tu v roli ředitele ukazuje Jeffrey Jones, nedoceněný herec charakterních rolí (např. císař Josef II. ve Formanově Amadeovi). I na menším prostoru se tu dobře uplatnila Jennifer Greyová jako Ferrisova trpící sestra Jeanie; její definitivní průlom mezi hereckou elitu nastal už v příštím roce v Hříšném tanci. Pozoruhodný výkon v jediné scéně na policejní stanici také předvádí tehdy prakticky neznámý Charlie Sheen, jenž tu hraje (jak jinak!!) mladíka zatčeného kvůli drogám. Snímek se stal diváckým hitem, při rozpočtu šest milionů dolarů vydělal při svém prvním uvedení v amerických a kanadských kinech víc jak desetinásobek této částky. (Česká televize)

Misterioso

Důkaz, že i filmy pro teenagery se dají (daly?) natočit vkusně, bez fekálního humoru. U nás prakticky neznámý film, v USA film takřka kultovní. Netřískáte se u něho vyloženě smíchy, ale některé scény a vtípky jsou prostě fajn. Navíc Matthew Broderick je jako puberťák zkrátka neodolatelný lump. Příjemná zábava, kterou můžu doporučit jako něco odlehčeného (prostě osmdesátky no). ()

kacer4

Dobrá teens komédia, ktorá nie je ničím pokazená. Vadila mi len scéna v sprievode. Najviac som sa nasmial na učiteľovi dejepisu (alebo čo to bolo, ví nekdo?). Naopak, vadila mi scéna v sprievode. ()

MFA

Skvělé! S neskutečnou lehkostí natočený velice cool film, příručka psychologie pro mladé (myšleno naprosto vážně) a světe div se, film z roku 1986. Tenhle film se mi tedy naprosto trefil do vkusu, asi proto že byl určen cca mému ročníku a mému pohledu na svět. Chytré, velmi zábavné - viděno leden 2015! ()

BlackAdder87

Pustil jsem si tenhle postarší kousek, hlavně proto, že se na něj leckde odkazuje (mj. např. v Ready Player One) a tak jsem si chtěl udělat obrázek co že za "zásadní dílo" to je. A musím říct, že svým způsobem zásadní je a těch odkazů v různých filmech a seriálech je daleko víc, což jsem si uvědomil až zpětně. Mimo to je to dobrá komedie z dob, kdy amíci uměli natočit i něco jiného, než záchodový humor. Celý tenhle skvost jen podtrhuje skvělý soundtrack včele s Oh Yeah, která je už takřka legendární. PS: Pamatujete si potitulkovou scénu z Deadpoola? Tak ta pochází odtud. ()

Teachman

Námět a zápletka: 5/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 6/10 ... Didaktický potenciál: 5/10 ... Celkový dojem: 5/10. ()

JindraLne

Vezmete americké osmdesátky, zředíte, předestilujete a necháte krystalizovat. A vyleze z toho přesně Ferris Bueller's Day Off. Né, že by to byl špatný film, to neříkám. Ale zároveň není natolik originální, jak by člověk mohl podle popisu soudit. Vlastně mi v hlavě utkvěla jediná scéna, kterou bych se odvážil považovat za geniální - ano, ta na policejní stanici, a to nejen kvůli Charlie Sheenovi... Lepší 3* ()

Doffy

Předloha Barta Simpsona promlouvající na samotného diváka, předpověď Sheenovi budoucnosti, sběratelské Ferrari letící po ulicích Chicaga za doprovodu znělky ze Star Wars, roztančení celého města samotnou hlavní postavou a konečný závod s časem Ferrise Buellera proti jeho sestře skrz zahrady a domy svých sousedů. Vynechal jsem něco? Určitě jo. Je tam toho ještě dost. ()

knoxvile

Film jako celek mě moc nebavil a chvílemi i nudil. Bylo tam ale i několik světlých okamžiků. Hodnotím tedy následovně: dávám jednu * za Ferrari 250GT, druhou * za Mia Sara a třetí hvězdu za štěk Charlie Sheena, kterého jsem tam opravdu nečekal. :) ()

Royaldell

Love it! Matthew Broderick byl senza čupr klasa,trio spolu s Alanem Ruckem a Miou Sarou bylo taky fajnučké a třešnička na dortu byla už jen Jennifer Grey. John Hughes prostě uměl. Filmy ze střední školy mu holt fakt jdou a dokonce se u nich i pobavíte! ()

SewekiX

Film, vystihující USA v 80. letech, to ale neznamená, že pro nás čechy to srdeční záležitost být nemůže, protože mě to skutečně za srdce chytlo a jen tak to asi nepustí. Takhle neotřelé scénky, které - ano, někdy obsahují dost hloupý humor, ale do tohohle filmu to podle mě prostě sedí, on je celý tak trošku naivně, jednoduše krásný, vždyť i ten název doslova popisuje děj filmu. Herecký výkon Matthewa Brodericka je doopravdy přesvědčivý a charismatičtějšího záškoláka bych snad nenašel. Všechno je to zaobaleno do hořkosladkého obalu středoškolského života a s pomocí ikonických hlášek - například celá úvodní část kdy Ferris promlouvá k divákům úplně čiší originalitou a rozhodně je to právem nazýváno kultem - 58/63 ()

motyka52

"Je to jeho láska, je to jeho vášeň ..." "A je to jeho chyba, že nezamknul garáž." Volný den Ferrise Buellera (který má podle všeho tak asi 40 hodin) je v USA něco jako kultovní záležitost. Při cestě přes Atlantik to ale ze svého kouzla dost poztrácí, takže tady v srdci Evropy je to už jenom dobrá teenagerská komedie, ideálně tak na víkendové odpoledne. Ale to je v pohodě. V Illionis by asi taky nechápali Botu jménem Melichar. ()

HerpaDerp

Iba 213 hodnotení? Teda, odporúčaam každému kto to nevidel. Niečo tak veselé, vtipné, úprimné s nadhľadom a nehrajúce sa na niečo čo to nieje sa len tak nevidí. Naozaj skvelá pohodová zábavička. Zatial dávam 4 hviezdičky ale po druhom pozretí to možno bude 5. /85% ()

aysxdcfvgbhn

Skvělá a zábavná oddychovka o jednom dni kluka, který jde za školu. Kam až je schopen zajít? Až na konec! A i když by si potom všem zasloužil výprask, budete mu i proti své vůli držet palce do poslední minuty. Váhala jsem mezi 3 a 4*. Nakonec dávám 4 za nápaditost a, podle mě úžasnou, scénu Jennifer Grey s Charlie Sheenem! PS: Málem bych zapomněla zmínit výbornou hudbu! ()

KaPr3

Dlho som sa takto dobre nezasmial. Ideálny film, pre všetkých žiakov, ktorí sú práve doma kvôli nádche. ()