V časech, kdy se odehrává tento western, byly zákon, morálka a pořádek zpovykanými evropským výmysly, které do prérie Divokého západu ještě nezavály – zde, ve městečku Vinegaroon, panoval pouze jeden zákon: oko za oko, zub za zub. Alespoň do doby, než přivandroval do hnízda chřestýšů psanec Roy Bean (Paul Newman). Ten se prohlásí za samozvaného soudce všeho na západ od řeky Pecos, kde civilizace byla dosud sprostým slovem. Royova svrchovaná nadvláda přináší své plody, ale všechno jednou končí, a ne vždy dobře… nebo snad ano? Klasický western natočil velikán žánrového amerického filmu John Huston (Maltézský sokol, Asfaltová džungle, Bílá velryba, Mustangové, Za vodou a další), který spojil síly se zářící hvězdou Paulem Newmanem (Butch Cassidy a Sundance Kid, HarperHazardní hráč). Naturalistická a současně nadsazená stylizace snímku se opřela o vyvážený scénář Johna Miliuse, který podobné variace propracovával v takových hitech, jako Drsný Harry, Jeremiah Johnson či Apokalypsa. Výsledkem je nezapomenutelná westernová jízda, drsná i vtipná, a v mnoha ohledech nápaditá, která diváka nenechá chladným. (Česká televize)

MagicMan

S příslibem vysokého hodnocení jsem se na tento western těšil, ale po shlédnutí nechápu za co si tak vysoké hodnocení zasloužil. Řadit ho k TOP westernům rozhodně nemůžu. Komediální nádech mu spíše škodí. Nechápu za co dostala Victoria Principal zlatý glób. Asi to za herecký výkon nebylo. Nejspíš se hodnotí potencionální krasavice. Díky cca půl hodinovému závěru, který filmu spíš uškodil, musím snížit na 3*. ()

honza.g

Žasnu, kolik hodnotitelů odůvodňuje své 4-5* tím, že je to pravý western. Western dělá především atmosféra a rázovití chlapi. Tady po svižném začátku následuje sbírka typicky Newmanovských skečů - ospalého hrdinu někdo vyruší, ten dlouho vyčkává a pak s minimem slov i rychlých pohybů rušitele zpacifikuje, v tomto filmu většinou navždy. Většina scén je tak jasnou nadsázkou, že to směřuje k parodii, ale není to dotažené. Konec to ukáže jasně: je to americká pohádka pro dospělé, odlišná od evropských pohádek asi tak, jak se liší americká komedie od evropské komedie. Film se dá vidět kvůli Newmanovu herectví (ostatní nehrají špatně, ale jsou jen křoví), kvalitní kameře a několika stoickým až cynickým myšlenkám, zejména v podání vypravěře - za zamyšlení stojí názor, že prohibiční zákon prosadily čerstvě emancipované ženy v době, kdy (nejen jejich) američtí muži byli mimo domov kvůli 1.sv.válce. ()

Tenzo

Legenda z VHS a moje dětství. Westernová komedie, kterou je nutné vidět, pokud jste fanoušek tohoto žánru. Zlodějíček přijíždí do zapadákova a v hospodě se ho rozhodnou okrást kolegové. Následně ozdoben fešnou kravatou přichází sjednat pomstu a stane se samozvaným soudcem, jehož neortodoxní metody a úprava zákonů podle dané situace stanou se legendárními. Přidejte ještě medvěda a to že najdete na pozemku naftu a máte vystaráno. Za Texas a slečnu Lili! ()

Sejkorka

Nadčasová klasika. Poprvé v kině byl Bad Bob ještě "Bujný Bertík". Byl to čestný souboj ? Tak určitě, soudce přeci střílel vleže. A vůbec, proč dávat zabijákovi nějakou šanci ? ()

Zemřel herec Ned Beatty

Zemřel herec Ned Beatty