Život a doba soudce Roye Beana

• slovenský

Život a doba sudcu Roya Beana

Komedie / Western / Romantický

USA, 1972, 118 min

Rozpočet $-miliónovTržby USA $16,530,578Tržby Celosvetovo $-"Jeden z najoriginálnejších westernov!" __Paul Newman opäť v excelentnej úlohe čo mu moc sadla, tento krát ako sudca Roy Bean, svojsky sa starajúci o zákon a poriadok v okolí kde sa usadil. Filmu nechýba správne odľahčenie a tým sa na dej aj pohodlnejšie pozerá. A to tam nemusí byť ani nejak zvláštne vystužená kostra príbehu o nejaké ďalšie veľké herecké osobnosti, tu si proste Newman vystačí sám a práve on dodáva tomuto filmu nesmierne čaro a pútavosť. Kde vďaka nemu zažívame dobrodružný život Roya Beana na malom kúsku pustej zeme, z jeho priateľmi pomáhajúcimi mu vykonávať spravedlnosť. V správnom westerne nemôže chýbať aj nejaká ta prestrelka, hoci tu postačia len dve väčšie a obidve vyznejú pre príbeh ako odrazové piliere pre ďalší vývin príbehu, príde aj na pomstu, či podrazy, opíjajúceho sa medveďa :)), nechýba ani veľa podarených hlášok, takže hútnosť a farbitosť deja na danej ploche je nesmierna. /100%/(14.1.2009)

"Možná, že to nebylo přesně takhle, ale takhle nějak to být mohlo." Těžko najít western, který by tak dokonale kombinoval melancholii s humorem. Newman je tu naprosto skvělý a když v přízračném závěru skoncuje se vší tou byrokratickou chátrou a zvolá: "Za Texas a slečnu Lily!", vstupuje tím jaksi mimochodem nejen do historie, ale taky do mojí osobní TOP 5 nejoblíbenějších filmových postav. Když k tomu přidám epizodky s medvědem a se Zloduchem Bobem ("Jak chcete toho koně, pane?" "Namodro."), není co řešit, i kdyby to tehdy nebylo PŘESNĚ takhle. Ale takhle nějak to být mělo...(1.10.2007)

Parádní western o legendě Divokého západu s parádním Newmanem v hlavní roli. Jeho postava soudce Roye Beana vstoupila do historie. Představuje všechny ideály oněch drsných časů. Co tenkrát lidé v dobách bezpráví chtěli nejvíc? Autoritu, zákon a pořádek. Bean přišel, a ačkoli pro to neměl žádné oprávnění a pramalé morální předpoklady, pravil „Já jsem zákon!“ Inu stalo se tak. _____Film dokonale balancuje na hranici humoru, napětí a romantiky. V Beanově městečku plyne život tak nějak s poklidem. Jednou za čas se vždy objeví nějaké pozdvižení, které musí soudce řešit. Ať už je to příjezd bandy zločinců, ze kterých udělá šerify, oběšení nešťastného vypravěče (kupodivu hned v začátku filmu), příjezd Zloducha Boba (ten byl nejvtipnější), prostitutek ze kterých udělal počestné ženy nebo cirkusového medvěda. Každá postavička, která vstoupila do děje, se stala po boku Beana legendární. Beanův poslední návrat, kdy se postaví proti bezpráví a rozhodne se vypráskat ze svého bývalého města bídné naftaře, je klukovským snem o hrdinství. Tento boj je i bojem za historii místa, kontinuitu vývoje a staré ideály. Nostalgický boj proti proudu času je předem marný, ale každý mu fandí. Závěrečný příjezd platonické lásky Lillie Langtry (Jakési modly všech a všeho, co divák viděl a čemu fandil.) je dojemné, smělé a nečekané zakončení. Snímek je plný skvělých hlášek a výborné hudby. Má dobovou atmosféru a silné dramatické prvky. Líbil se mi v dětství, a stále se mi líbí. Je velmi dobře vybalancovaný. 91%(24.8.2011)

Najbizarnejší western,aký som asi v živote videl,čo pozoruhodný je tiež,myslel som,že Hombre predčí moje očakávania,ale sudca Roy Bean je ešte väčší týpek,t.j Paul Newman je herec,ktorý sa hodí do projektov,ktoré potrebujú zvláštnosť,čo Hustonov absurdný,ale výborný počin jednoducho má. Inak Jankovia,t.j režisér,scenárista Milius a producent Foreman sú po celý čas ako opití,mal som pocit,že sú sústavne pod vplyvom alkoholu,či omamných látok...(22.7.2014)

• mi-ib

"Že se trochu nestydíš hádat se s medvědem." Pro mne velké zklamání. Čekal jsem, že se zasměju mnohem více. Vlastně jsem se skoro nezasmál. Čekal jsem nějakou podobnou krávovinku typu Podivné dědictví. Jenže tohle je krávovina v tom špatném slova smyslu. Příběh mi přijde totálně banální a bez napětí. Prostě už jsem to chtěl jen dokoukat, což se kupodivu celkem dalo. Jsou tam i světlé momenty, ale pointa jakási žádná.(16.7.2011)

• - Victoria Principal byla v roce 1973 za svůj výkon nominována na cenu Golden globe award v kategorii Objev roku. (Terva)

• - Režisér John Huston po celou dobu natáčení popíjel čistou vodku, což vysvětlovalo jeho hravou náladu. (Mikino00)

• - Skladba "Marmalade, Molasses and Honey", která ve snímku zazní, byla nominována v roce 1973 jak na Golden globe adward, tak na Oscara jako Nejlepší originální song. (Terva)