Život a doba soudce Roye Beana

• slovenský

Život a doba sudcu Roya Beana

Komedie / Western / Romantický

USA, 1972, 118 min

Jeden z westernů, který úspěšně překračuje žánrové hranice. Mnoho scén je pro mne nezapomenutelných a dlouhodobě mě oslovuje a inspiruje - třeba jen geniální vyústění avizovaného souboje s největším zabijákem divokého západu, který pije vroucí kafe a jí koně k obědu....."Soudče, soudče, vy jste ho zastřelil zezadu!!" - "Já ho nezastřelil, já ho popravil."(4.3.2010)

Velmi nudná záležitost. Paul Newman se filmem tak nějak spíš potácí, z pod klobouku není skoro vidět, s Beanovým náhledem na svět bych se neztotožnil ani po sedmi panácích whisky a opravdu nepamatuju, kdy jsem v podobných filmech nefandil hlavním hrdinům a přál si ať nástup dravého kapitalizmu vše rychle ukončí.(18.10.2005)

„Chceš ještě něco říct předtím, než tě shledáme vinným?“ Nejprve zábava, nakonec melancholie. Předně, čekal jsem spíš něco ala Podivné dědictví (hlavně komedie). Tahle „Newmanovka“ je sice také hodně vtipná, ale zároveň je zde místy nemálo cítit drama, a to film krapet ztrácí šťávu. Zábava však povětšinou převládá. Ostatně, jak se také nesmát u světa, kde „slavného“ lupiče nerespektují ani nevěstky, život zachrání a pistoli přinese úplně náhodou ta nejkrásnější „Mexičanka“ (Victoria Principal), postavy vypráví svůj osud do kamery těsně před svou smrtí, psanci se verbují na zástupce zákona, ceny pokut a piva se vypočítávají dle aktuální potřeby, místo psa zde hlídá medvěd, fotografuje se s oběšencem (ale spustit níž, ať se vejde do objektivu!) a cibule se zalévá vařící vodou podávanou přímo do úst? Škoda toho natahovaného závěru. Chápu sice důvod, ale to neznamená, že mi to tak úplně sedlo. Proto hodnotím pouze slušnými 4*. „Jste psanci?“ - „Jsme čestní muži! Jen okolnostmi dohnaní k životu mimo zákon…“(26.8.2016)

Když vidím to vysoké hodnocení, říkam si že asi koleduju, ale pro mě byl ROY BEAN velkým zklamáním. Western, na který jsem se už dlouho těšil, ale upřímně jsem nepochopil co s ním Huston a Milius zamýšlel. Komediální ráz mi nesedl, častá poblázněnost už vůbec, Paul Newman spíš průměrný. Osobně bych příběh samozvaného soudce raději viděl z pohledu jiného režiséra, představte si jak by to asi dopadlo, kdyby příběh o někom kdo stihl za pár let pověsit celu armádu grázlů, natočil třeba Peckpinham (například).(15.1.2009)

Fantastický Paul Newman kraluje tomuto príbehu zo skutočne divokého Divokého západu, kde sa spravodlivosť uplatňovala vskutku svojským a radikálnym spôsobom..V podstate som si nie celkom istý či to celé režisér myslel ako serióznu poctu westernovej legende Royovi Beanovi alebo ako milú paródiu, možno oboje súčasne..V každom prípade ma to kvalitne pobavilo, na niektoré scény [ konkrétne úžasné epizódy s medveďom ] asi nikdy nezabudnem a za zmienku určite stojí aj pekná hudba Maurica Jarra..(13.2.2009)

• - Skladba "Marmalade, Molasses and Honey", která ve snímku zazní, byla nominována v roce 1973 jak na Golden globe adward, tak na Oscara jako Nejlepší originální song. (Terva)

• - První filmová role Victorie Principalové a Steva Kanalyho. Oba později proslavil seriál "Dallas" (1978). (džanik)

• - Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)