Život a doba soudce Roye Beana

• slovenský

Život a doba sudcu Roya Beana

Komedie / Western / Romantický

USA, 1972, 118 min

Dlho som čakal na opakované pozretie si Roya Beana. Podľa toho, čo mi utkvelo v pamäti z premiérového zážitku som filmu nadelil štyri hviezdičky a mal som za to, že je všetko v poriadku. Až dnes som zistil, že nebolo. Slávny John Huston, jeden z najlepších hercov vôbec - Paul Newman a množstvo ďalších známych a dobrých hercov v epizódnych úlohách, dobrá hudba, to všetko boli výborné predpoklady pre nakrútenie brilantnej westernovej komédie. Po dnešnom pozornom sledovaní už viem, že sa to celkom nepodarilo. Herci hrali, hlášky nasledovali jedna za druhou, bizarný príbeh z dávnoveku Divokého Západu miernym tempom napredoval a napriek tomu je môj celkový dojem iba mierne nadpriemerný. Asi to spôsobila dlhá doba od prvého zhliadnutia, vďaka ktorej film v mojich spomienkach trochu "skultovateľ" a revízia spomienok mu jednu hviezdičku ubrala.(17.10.2014)

John Huston byl vynikající režisér, o tom není sporu, ale jak v tomto, tak i například v dobře hodnoceném Prizzi's Honor jsem tomu prostě nepřišel nachuť. Ano, hodně netradiční a celkem zábavný western (hlavně když je v záběrech medvěd). Proti Newmanovi nemůžu nic říct, ten byl skvělý a v závěru mě potěšila Ava Gardner, ale bylo to až příliš dlouhé se spoustou hluchých míst.(17.8.2011)

Nostalgické ohlédnutí za "starým dobrým Divokým západem" natočené s bravurní lehkostí a nadhledem. "Chtěli jsme přepadnout rychlík, ale ujel nám a cestující po nás ještě stříleli z oken. V těchhle dobách není lehké se uživit." Tento film jsem viděl několikrát a pustím si ho zase. "Za Texas a slečnu Lilley."(11.4.2011)

Netradičný western, ktorého množstvo odľahčených scén hraničia s paródiou. Roy Bean je vo filme malomeštiansky kretén, ktorý nemá páru o zákone, avšak vždy sa naň vyhovára. Film je očividne inšpirovaný Kubrickovým Mechanickým pomarančom, má podobné postavy, humor, aj zábery premýšľajúceho priamo na tvár. Ja som však za klasické poňatie starého Západu a keby sa tak robili všetky filmy, razom by sa stal tento štýl nezaujímavý. [6/10](4.10.2015)

• mi-ib

"Že se trochu nestydíš hádat se s medvědem." Pro mne velké zklamání. Čekal jsem, že se zasměju mnohem více. Vlastně jsem se skoro nezasmál. Čekal jsem nějakou podobnou krávovinku typu Podivné dědictví. Jenže tohle je krávovina v tom špatném slova smyslu. Příběh mi přijde totálně banální a bez napětí. Prostě už jsem to chtěl jen dokoukat, což se kupodivu celkem dalo. Jsou tam i světlé momenty, ale pointa jakási žádná.(16.7.2011)

• - Skladba "Marmalade, Molasses and Honey", která ve snímku zazní, byla nominována v roce 1973 jak na Golden globe adward, tak na Oscara jako Nejlepší originální song. (Terva)

• - Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)

• - První filmová role Victorie Principalové a Steva Kanalyho. Oba později proslavil seriál "Dallas" (1978). (džanik)