Život a doba soudce Roye Beana

• slovenský

Život a doba sudcu Roya Beana

Komedie / Western / Romantický

USA, 1972, 118 min

judge roy bean je vylozene one man show paula newmana. na tomto miste se vazeni ctenari (ehm) slusi rict, ze paula newmana nemam rad. sorry. a kdyz jsme jsme u toho coming outu, tak roberta redforda taky ne. roy bean navic neni butch cassidy, je sympaticky asi jako aneta langerova po ranu a v podstate by me bylo uplne jedno, kdyby mu nekdo v pulce filmu prostrelil repu. film tak tahne hlavne mladicka a dnes jiz legendarni victoria "pam" principal, roztomily a dobre vycviceny medved a mihne se tu i dalsi dallasovska star steve kanaly. tito 3 navic "absentuji" v posledni, jiz vylozene vybredove casti filmu, ktera ze vseho nejvic pripomina zosobnenou scenaristickou krizi. judge dred opsroy bean je tak sice originalni western, ale mohl by byt mnohem lepsi. k tomu by stacila malickost - jiny herec v hlavni roli a o neco mene stupidni chovani hlavni postavy.(14.8.2008)

"Když chtěl férovost, měl jít jinam." Velmi originální film a nestandardní pohled na divoký západ. Zdráhám se označit toto za western. Ne, že by nebyl, mnohem víc bych ale film zaškatulkoval jako "pohled na život a dobu jednoho člověka" (název filmu je přesný). Paul Newman byl výborný, za větší hvězdu však v tomto případě považuji režiséra a scénáristu. Nešlo jim (zřejmě) ani tak o historickou přesnost, jako o přesné vylíčení doby. A to se povedlo. Navíc mě zaujala forma vyprávění, ve které se ozývají hlasy a názory postav, které přijdou, řeknou svůj pohled na věc a zase zmizí. Neznám porovnatelný film.(20.5.2011)

Něco mezi parodií, komedií, ale zároveň drsný, jako málokterej western. Přidejte k tomu fatální postavu samozvanýho soudce s Newmanovým nevyčerpatelným charisma, uchlastanýho medvěda, slečnu Lily a dostanete nevídanou, vražednou kombinaci na kterou se nezapomíná:) " že ti není hanba, hádat se s medvědem":) Jeden z nejoriginálnějších filmů co jsme kdy viděl.(2.8.2007)

Sympaticky nezávazné vypořádání se s divokým západem po svém. Bohužel, přes pohodovou odlehčenou atmosféru nesoucí se celým filmem, není na dvě hodiny vtipných momentů dostatek. A filmu chybí zásadnější dějová linie nebo nějaký motiv. A tentokrát to nezachránil ani Paul Newman (nečekal jsem, že to někdy řeknu), ale jeho věčně nalitý, podivně klátící se soudce ve mě příliš sympatií nevzbuzoval.(26.12.2009)

• Hanys_

Přes 2 hvězdy to nepůjde. Ne moc vtipný westernový příběh s otravným Newmanem, který svou sílu dokazuje až v závěru, ale to už je opravdu pozdě. V zajímavostech jsem se dočet, že Huston celou dobu natáčení popíjel, a to mi už trošku dává smysl ta výsledná kvalita snímku. Navíc skutečný Roy Bean byl ještě větší idiot než tenhle Newmanům blbeček a to už je co říct.. 4/10(2.3.2012)

• - Režisér John Huston se ve filmu objevil v roli medvědáře Grizzlyho Adamse. (John Dunbar)

• - Skladba "Marmalade, Molasses and Honey", která ve snímku zazní, byla nominována v roce 1973 jak na Golden globe adward, tak na Oscara jako Nejlepší originální song. (Terva)

• - Režisér John Huston po celou dobu natáčení popíjel čistou vodku, což vysvětlovalo jeho hravou náladu. (Mikino00)