Cizinec ve vlaku

• Austrálie

Mysteriózní / Akční / Krimi / Thriller / Drama

USA / Francie, 2018, 105 min

• BoPo

Zabíjačka času, ktorá sa hodí na horúci letný deň. Človek má uvarený mozog, teda nechce rozmýšľať a dokáže zhovievavo mávnuť rukou nad občas nelogickým, fyzikálne podivným, na záver zbytočne nadstavovaný vlakový výletom. Ak Vás nenadchol film NON-STOP, tak tu si myslím zažijete porovnateľne tuctový koľajnicový klepot. Teda tak trochu Vražda v Orient expresu prerobená pre potreby pána Liama Neesona. Škoda lacných a špatne zvolených trikov. Škoda tuctovej zápletky a vyústenia. Ale je to vlastne škoda? Keď chcete vyrobiť podpriemer ktorý neurazí a predá sa, a to sa Vám vo výsledku aj podarí? Osobne som sa nechal ukecať pre ďalší "96 hodinový" výlet skrz účasť mojej veľkej obľúbenkyne menom Vera Farmiga. A preto jej udeľujem jedno malé bezvýznamné mínus.(2.6.2018)

Můžu říct, že film na mě působil přesně obráceně než na FIGUSKA. V první třetině jsem byl tak na dvou hvězdách. Hodně mluvení a takovéto, oni dokáží vše není cesty zpět, na mě zdaleka nepůsobilo. Postupně jak se do toho Liam opřel a začal selektovat lidi mě to začalo chytat. Zhruba ve třičtvrtě filmu jsem věděl, že ta třetí padne. Já na triky prdím a proto neposuzuji vykolejení vlaku. Naopak co mě baví jsou závěry filmu, které se snaží vymanit ze zaběhnutých škatulek. Tady byl udělaný vcelku nápaditě a proto se to na tu 4tou vyškrábalo. Jedna z nejslabších co jsem dal, ale je tam. Za mě ospalý začátek, ale film gradoval a to mě bavilo. 70 procent.(19.1.2019)

Rozpočet $30miliónovTržby USA $36,343,858Tržby Celosvetovo $119,942,387Tržby za predaj Blu-ray v USA $4,220,929Tržby za predaj DVD v USA $3,134,284║ Non-Stop vo vlaku. Jaume Collet-Serra a Liam Neeson sa tak trocha stratili vo vlastnom bludisku. Kopírujú to čo už prv ponúkli, len o niečo slabšom vývare - prevedení. Miestami to padá k béčkovitosti ako sviňa. To už fakt všetkým došli nápady a už sa len bezhlavo kopírujú, sakra, sila. /60%/(3.4.2018)

Liam Neeson nasedá do vlaku s dost blbou náladou. A bude to ještě horší, když zjistí, že ho Vera Farmiga vmanipulovala do spiknutí, ve kterém půjde o krk. A zdaleka nejenom jemu. Cizinec ve vlaku je solidní akční béčko. Přesně takové, jaké byste čekali od tvůrců Neznámého nebo NON-STOP. Je na něm ale vidět, že jim dochází nápady i šťáva. Pořád to docela šlape a v kině dostanete přesně to, co očekáváte, ale ani o chlup víc. Docela jsem se bavil, byl bych však rád, kdyby se Neeson a režisér Jaume Collet-Serra přesunuli k jiným projektům a možná i žánrům. Tady už nemají moc co nabídnout.(26.7.2018)

Navzdory mnoha výtkám jsem se docela bavil - a vlastně si ten konec plný klišé přál. Cizinec ve vlaku má totiž bohužel sestupnou tendenci, po parádním začátku jak v zobrazování denní rutiny hlavního hrdiny, tak od nasednutí na osudný příměstský spoj úroveň klesá. Vůbec nejlepší thrillerové okamžiky jsou k vidění ve chvíli, kdy divák spolu s Neesonem tápe a neví, co za absurdní situaci se přímo před ním odehrává. Jenže postupem času se vytahují nejrůznější klišé, který jsou dobře známé z jiných thrillerů, a film pak už jen naplňuje šablonu. Škoda. O logických nesrovnalostech (zvlášť jedna, spojená s jednou smrtí - ale nechci spoilerovat, tudíž nebudu ani naznačovat) nebo blbostech ani nemluvě (fakt si filmaři myslí, že při rvačce může někdo prorazit hlavou okno ve vlaku a nemít ani škrábanec...?). Naopak vedle počáteční výborné atmosféry a nepolevujícího tempa se mi kupodivu líbil i Neeson. Sice opět má jen jedinej výraz ustaraného a utrápeného chlápka od vedle, ale do téhle role to docela sedí. A oceňuju i druhý plán, nenápadnou kritiku zkorumpovaného světa peněz, který nemilosrdně vyhazuje z práce lidi před důchodem, a pošklebování se zbohatlickejm arogantním kreténům ("Goldmane Sachsi, za celou střední třídu fuck you!"), a to jsem jinak zarytej fanda kapitalismu a nesnáším levičáky. Takže po zbytečně podceňovaných Mělčinách další zajímavej počin Collet-Serry, kterej mohl být taky daleko lepší, ale mně to ke spokojenosti docela stačí. Reálných 60 procent.(11.1.2018)

• - Původním režisérem měl být Olatunde Osunsanmi a po něm také Julian Jarrold. Nakonec se režie ujal Jaume Collet-Serra. (PaTeXx)

• - Natáčelo se v Pinewood Studios (Anglie) a později také v New Yorku (USA). (PaTeXx)

• - Liam Neeson (Michael) v jednom interview priznal, že žiadna scéna sa nenatáčala v reálnom vlaku, k celému filmovaniu poslúžil jeden vagón v štúdiu. (Astonko)