Vítězství

• slovenský

Nerovný zápas

Drama / Akční / Válečný / Sportovní

USA, 1981, 110 min

Po boxe, wrestlingu je pre Sylvestra futbal športovou disciplínou č.3. Nerovný zápas tento raz odohrá z pozície väzňa proti nacistickej veľmoci. Film miesi žánre športovej a vojnovej drámy a je zaujímavý z pohľadu futbalového fanúšika ani nie tak záverečným matchom, ale prítomnosťou profesionálnych futbalistov v roliach trestancov na čele s legendárnym Pelém. Vážnejšie poňatie snímke sluší, rovnako aj použitá metafora riešenia konfliktov. Čo zamrzí je klišovitý finálny zápas akého choreografia strieda lepšie momenty s tými horšími. V sumáre je tak Nerovný zápas rýdzo rýdzim priemerom.(3.5.2014)

Sly "Zlatá malina" Stallone působí ve filmu Johna Hustona na první pohled poněkud nepatřičně, ale pokud se vydržíte dívat dostatečně dlouho, zjistíte stejně, že tenhle Huston už tak jako tak není tím, čím býval, a že snímek nakonec ani tak nesráží módní ansámbl, jako spíš patetický příběh, který nestydatě kříží přinejmenším dvě nezapomenutelné ikony válečné kinematografie - VELKÝ ÚTĚK a MOST PŘES ŘEKU KWAI... V poměřování se svými staršími bratříčky ani zvítězit nemohl (střízlivě vzato), ale obávám se, že i beztoho se tomuhle slepenci podařilo uhrát ty průměrné tři bodíky jen stěží... A to bych vítězstvím rozhodně nenazýval...!(9.5.2007)

Je to celkom dobrý športový film s vojnovou tématikou. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke spojeneckých zajatcov na čele s bývalým futbalistom v nemeckom tábore, ktorí sa okrem iného venujú aj hre futbalu a keď si ich všimne vysokopostavený nemecký dôstojník, rozhodnú sa pre zápas zajatcov proti nemeckým vojakom, v ktorom už ale nepôjde len o zážitok z hry. A navyše odboj zatiaľ chystá prípravu na útek futbalistov. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj viac. Celá táto tématika je veľmi zaujímavá, takže väčšina času filmu dokáže bez problémov udržať divákovu pozornosť, dej je dobre podaný a doplnený ešte o viacero zaujímavých prvkov, hlavne snahu amerického zajatca uniknúť a takto na slušnej úrovni to funguje väčšinu času, len škoda, že samotné finále, teda futbalový zápas na štadióne je dosť nezvládnutý a je rozhodne najslabšou časťou filmu. Čo sa týka samotnej akcie špecifickej pre tento typ filmu, tak jej tu až tak moc nie je. Futbalových scén je len pár, ale na tie v tábore sa pozerá dobre a tak škoda, že ten záverečný pôsobí tak moc umelo, ale okrem toho som spokojný so všetkým, čo sa týka úteku amerického zajatca v podaní Sylvestra Stallona, nie je to nejak zvlášť prepracované, ale aj tak dosť dobre zvládnuté. Herecké obsadenie je výborné, Michael Caine v hlavnej úlohe, spomínaný Sylvester Stallone, veľmi ma potešila účasť Pelého a aj charizmatický Max von Sydow. Réžia je len úplne priemerná, ničím nevynikajúci štandard, ale pre potreby filmu určite stačí a technická stránka je na tom dobre. Víťazstvo určite nepatrí medzi nejaké výnimočné filmy, ale kvôli zápletke a obsadeniu sa na to pozerá viac než dobre, páčil sa mi už pred mnohými rokmi a stále si ho rád občas pozriem. 72%(26.5.2012)

Jediný důvod, proč jsem se na tohle koukal, je, že miluju fotbal. Jinak bych o to asi nezavadil. Musim ale říct, že Vítězství neni úplně hloupej film, jen prostě nemá nic, co by v člověku zůstalo. Příběh je fajn, jen mi přijde trošku odfláknutej a ne tak úplně pravděpodobnej. Předpokládám, že ve skutečnosti by se víc řezali a nacisti by byli mnohem zlejší a krutější. Jinak herecký výkony jsou v pohodě, von Sydow to zvládl, Caine je taky dobrej a Stallone taky v pohodě. Sice jeho brankáře mu nežeru ani náhodou, ale což. Závěrečnej fotbalovej zápas je ze začátku dost chaotickej a nepřehlednej, pak se to ale zlepší a už je docela strhující, i když je jasný, jak to dopadne. Pelé je famózní a neuvěřitelnej borec, jak tam kreslil na tabuli, jak dá gól, byla neskutečná scéna. Kolem a kolem solidní oddechovka s pár dost povedenejma fotbalovejma scénama a legendárníma fotbalistama. 60%(4.4.2011)

Slavný válečný snímek, který těží z netradičního tématu fotbalového utkání vězňů proti nacistickému týmu. Pelé, Michael Caine, Sly, Max von Sydow... Každé jméno je svým způsobem pojem a tento snímek si to dostatečně uvědomuje a tak každý získává kus svého místa na výsluní. Ve výsledku je to snad jediný válečně-sportovní snímek, který stojí za shlédnutí. Škoda jinak nízkého hodnocení, možná někteří příliš řeší "nereálnost" samotného příběhu, ale to je přeci zbytečné...(25.10.2009)

• - Tento snímek mohl mít klidně v záhlaví uvedeno "Natočen podle skutečné události". Scénáristé vycházeli z tzv. Zápasu smrti, který sehráli ruští vězni proti vybranému mužstvu luftwaffe v koncentračním táboře. Rusové, bývalí hráči moskevských klubů, porazili letce 5:1 a několik z nich, mimo jiné výborný brankář Trusevič, skutečně byli popraveni. (Robbi)

• - Tento film vydělal 10 950 000 dolarů. (McLushi)

• - Pelé hraje ve filmu s číslem deset, stejně jako během své skutečné fotbalové kariéry. (Vojcl)