Vítězství

Victory

Escape to Victory

Drama / Akční / Válečný / Sportovní

USA, 1981, 112 min

Na filmu je nejpozoruhodnější jednak samotný nápad, a jednak pak účast některých bývalých fotbalových hvězd v týmu spojenců. V čem ale musím podpořit crissův názor, to je Sylvester Stallone jako fotbalový brankář. Už jen když jsem viděl jeho pohyb v brance, padal jsem smíchy na zem. On je prostě jako fotbalista přesvědčivý asi jako arabský extrémista hlásající lásku a porozumění. Ale kromě něj všichni ostatní odvádějí celkem solidní výkony a hlavně Pelé udivuje svým fotbalovým uměním i v pokročilejším věku.(10.5.2003)

Je to celkom dobrý športový film s vojnovou tématikou. Má veľmi dobrý príbeh o skupinke spojeneckých zajatcov na čele s bývalým futbalistom v nemeckom tábore, ktorí sa okrem iného venujú aj hre futbalu a keď si ich všimne vysokopostavený nemecký dôstojník, rozhodnú sa pre zápas zajatcov proti nemeckým vojakom, v ktorom už ale nepôjde len o zážitok z hry. A navyše odboj zatiaľ chystá prípravu na útek futbalistov. Spracovanie sa mi páči, ale dalo sa z toho získať aj viac. Celá táto tématika je veľmi zaujímavá, takže väčšina času filmu dokáže bez problémov udržať divákovu pozornosť, dej je dobre podaný a doplnený ešte o viacero zaujímavých prvkov, hlavne snahu amerického zajatca uniknúť a takto na slušnej úrovni to funguje väčšinu času, len škoda, že samotné finále, teda futbalový zápas na štadióne je dosť nezvládnutý a je rozhodne najslabšou časťou filmu. Čo sa týka samotnej akcie špecifickej pre tento typ filmu, tak jej tu až tak moc nie je. Futbalových scén je len pár, ale na tie v tábore sa pozerá dobre a tak škoda, že ten záverečný pôsobí tak moc umelo, ale okrem toho som spokojný so všetkým, čo sa týka úteku amerického zajatca v podaní Sylvestra Stallona, nie je to nejak zvlášť prepracované, ale aj tak dosť dobre zvládnuté. Herecké obsadenie je výborné, Michael Caine v hlavnej úlohe, spomínaný Sylvester Stallone, veľmi ma potešila účasť Pelého a aj charizmatický Max von Sydow. Réžia je len úplne priemerná, ničím nevynikajúci štandard, ale pre potreby filmu určite stačí a technická stránka je na tom dobre. Víťazstvo určite nepatrí medzi nejaké výnimočné filmy, ale kvôli zápletke a obsadeniu sa na to pozerá viac než dobre, páčil sa mi už pred mnohými rokmi a stále si ho rád občas pozriem. 72%(26.5.2012)

Mezi filmy o druhé světové určitě zajímavý a originální téma, ale bohužel už hůř spracovaný. v podstatě od začátku je jasný jako to dopadne, takže žádnej nepříznivej vývoj utkání nedodá na napětí, ale fotbal se na tu dobu hraje slušnej a ještě když vezmu, že tam jsou většinou herci, tak jim to docela šlo, teda až na Slye, to byla bída. Samozřejmě, že mezi hráči byl nejlepší Pelé a aby ještě víc vynik, tak se snažil co nejvíc machrovat, ale jelikož je černej, tak se tam moc nehodil. Ten by se zrejmě zápasu ani nedožil. Celkově se na to koukat dá a zápas je zajímavej, ale víc toho film už nenabídne(17.9.2006)

• DocBrown

Skoda, prvni cast filmu neni spatna, ale ten zaver, to je klasicka americka pateticka hruza. Stallone je stejne tragickej fotbalista jako formulovy zavodnik. Film se utapi v tech nejvetsich filmovych klise jako chycena penalta v posledni minute a uplne pitomi nemci. Dost skoda, ze tim zkazili ucast tolika skutecnych hracu, v cele s Pelem.(14.1.2006)

Koukat na Stallona v bráně je teda docela úlet. Skoro bych tipnul že viděl fotbalový míč poprvé až při natáčení. Příběh bych označil slovem milý a závěrečný happy end mění dějiny války stejným stylem jako Hanebný pancharti. Pro mě jediný kdo snesl měřítko byl Max von Sydow. Přemýšlím jestli mám prozradit závěrečný výsledek, ale raději ne. 55%(23.3.2014)

• Pelé

• - Tento film vydělal 10 950 000 dolarů. (McLushi)

• - Pelé je vo filme jediný černoch. (Shakers)

• - Tento snímek mohl mít klidně v záhlaví uvedeno "Natočen podle skutečné události". Scénáristé vycházeli z tzv. Zápasu smrti, který sehráli ruští vězni proti vybranému mužstvu luftwaffe v koncentračním táboře. Rusové, bývalí hráči moskevských klubů, porazili letce 5:1 a několik z nich, mimo jiné výborný brankář Trusevič, skutečně byli popraveni. (Robbi)