Film sleduje dramatický osud tří kosmonautů, kteří jako první měli absolvovat let a přistání na Marsu. Těsně před startem však dostanou příkaz opustit kosmickou loď. Jsou odvezeni do vzdáleného opuštěného hangáru, kde je jim svěřen úkol. Mají svůj let jen fingovat. Kosmonauté zpočátku odmítají podílet se na ohromném, dopodrobna připraveném podvodu, který má odvrátit hrozbu, že by vláda v případě neúspěchu odmítla dále financovat program kosmických letů. Nakonec však souhlasí a zúčastní se jen předstíraného letu, který je z ateliéru prostřednictvím televizní obrazovky veřejnosti a oficiálním místům předkládán jako skutečný. Až na několik zasvěcenců, nikdo nic netuší. Mladý reportér Caulfield však předjímá pravý stav věcí a hledá důkazy. Prudký zvrat v situaci nastane, když se kosmonauté dozvědí, že se údajně stali obětí katastrofy a že jsou pro své rodiny a pro veřejnost mrtví. Pokusí se o návrat domů, cesta však je příliš dlouhá, nebezpečná a vysilující. (Česká televize)

jossC

Ikona všech zastánců konspirace,ale hlavně napínavý a dobře udělaný film.Možná by snesl výraznější obsazení,ale čert to vem. ()

eoj

Ve druhé půlce spíš detektivka / dobrodružný / akční. Scéna na dvojplošníku jak dělaná pro 3D (i když takhle by se tam asi neudržel ani Chuck Norris :) ) ()

Scott67

Film výborně natočený. Velmi dobrý nápad, nutící lidi o mnohém přemýšlet. Mimochodem mnohem později někdo natočil nějaké trapné béčko, ve kterém si znovu zahrála celá honička vrtulníků a práškovacího letadla. Působilo to hodně lacině. Prostě si z tohohle filmu vzali celou jednu docela dlouhou scénu a natočili k ní zbytek odporné omáčky. Už nevím, co to bylo za shitt, ale tenhle film mě to rozhodně neznechutilo. ()

stuj

První půlka filmu dobrá. O tom, jak vznikl podvod a jak je v běhu. Jenže když dojde na útěk astronautů, tak to jde prudce ke dnu a stává se z toho blbost. Přehnaná akce a tak. Škoda. Netřeba koukat znovu. ()

majlaan

Letecká scéna a mnoho dalších byla poněkud úsměvná, nicméně to nic nemění na tom, že je to napínavý jak kšandy a ještě k tomu se super konspi myšlenkou. Klasika svého odvětví. ()

Clowie

Už mnoho let před Vrtěti psem jsem shlédla film Kozoroh 1 a ten mi ukázal, že je možné leccos nafilmovat a že nemám věřit všemu, co vidím. Je to platné dodneška. Jinak se vším všudy pěkný dobrodružný sci-fi film. P.S. Dokonalý sci-fi film. Taky Starman a Věc. I z pohledu čtyřicet let poté. Potlesk na otevřené scéně, páni scénáristi, producenti, herci a ostatní tvůrci! Vy všichni jste se podíleli na těch úžasných filmech, které jsme za mlada hltali, byli jsme jimi okouzleni a snili jsme o nich. A dodneška je máloco z toho překonalo. Vlastně pokaždé, když si pustím nový sci-fi film, tak v něm hledám ten prazákladní příběh a nehledím na dokonalejší efekty. Překonala to jen Enderova hra, nemyslíte? ()

pezz

Tak konečne pravda o pristátí na Mesiaci éé, pardón na Marse. To nás ešte čaká. Veď čo to ide len o 20 miliardový rozpočet  v r. 1977 nič to oproti výdajom USA na zbrojenie v rokoch 2022 (780 miliárd USD). Takže peňazí je dosť len je problém v tom prevedení. Ruská sonda Luna 25 ako aj čínska sonda v roku 2023 nedokázali pristáť na Mesiaci a to boli riadené superpočítačmi, obidve sa rozbili o povrch. Americkí kovboji to dokázali šesťkrát po sebe s joystickom ? a výhľadom cez okienko modulu. Všimneme si komentára v obsahu že "raketoplán kozoroh" (v texte 2. obsahu) no ani toto nevedia, že to nebol raketoplán. Inak v jednom filmovom dokumente national geographic je titulok cesta na Mesiac a je tam vyobrazený raketoplán pri štarte takisto. Sovietsky kozmonaut Igor Petrovič Volk (wikip) v rozhovore pre new7 live povedal: "kozmonauti a astronauti musia dodržiavať takzvaný kódex cti čiže mlčanlivosť o tom čo sa vo vesmíre deje, my sme nikdy vo vesmíre neboli (okrem orbity Zeme ale to nie je vesmír To je asi vzdialenosť z Prahy do Bratislavy pozn. Pezz) A kto Vám tvrdí že áno, nehovorí pravdu". Toto som videl priamo na videu tento rozhovor a dá sa aj vyhľadať. Inak filmu samozrejme dávam 5 hviezdičiek perfektne spracované scenáristicky, dejovo, vizuálne až uveriteľne pôsobivé v r. 1977. Takže obyvatelia planéty Zem a diváci asi máme červenú pre tepelný štít. ()

PRASÁK

Tenhle „podivnej“ americkej snímek si otevřel dveře do československejch kin v premiéře 1. prosince 1979 pod názvem „Kozoroh jedna“ a způsobil tehdy, když jsem se na něj šel kouknout do kina, chaos a zmatek v mým nitru, protože již od dětství jsem se hlavně díky svýmu tátovi zajímal o celej vesmír a vše, co s ním souvisí. Nemohl jsem tenkrát jaksi pochopit, že trojice astronautů se má vydat na vesmírnou cestu na Mars, ale k týhle výpravě nakonec nedojde a všichni astronauti jsou donuceni sehrát komedii v improvizovanejch filmovejch studiích na vojenský základně. Tehdy jsem ovšem nechápal všechny souvislosti jako dnes. Již dávno vím, že tento FILM JE IRONICKEJ VÝSMĚCH PŘISTÁNÍ LUNÁRNÍHO MODULU APOLLO 11 NA MĚSÍCI. Kdysi jsem se mylně domníval, že trojice kosmonautů Neil Armstrong, Buzz Aldrin a Michael Collins skutečně k Měsíci raketou Saturn V dorazila a 20. července 1969 na něm v lunárním modulu Apollo 11 přistála, avšak již několik let jsem přesvědčen o tom, že to celý byl jen globální podvod na lidstvo vzhledem k tehdy probíhající studený válce. Tenkrát totiž šlo o politickou prestiž, jestli Sovětský svaz nebo USA se jako první dostane s lidskou posádkou na Měsíc. A technicky vzato, na takovou misi nebylo lidstvo v 60. letech 20. století ještě připraveno. Jak známo, hollywoodská filmová studia vlastní sionisté, ať už je to Warner Bros., Columbia Pictures, Paramount Pictures, Universal Pictures, Walt Disney Pictures, Twentieth Century Fox Film Corporation, ITC Entertainment nebo třeba Metro-Goldwyn-Mayer Studios. A protože k přistání na Měsíci vlastně nikdy nedošlo, sionisté si potřebovali na veřejnosti vyzkoušet, jestli týhle události (taškařici) věří nebo ne. Proto se rozhodli natočit podobnej příběh, kdy trojice astronautů měla odletět na Mars. Byli to: Charles Brubaker (herec James Brolin), Peter Willis (herec Sam Waterston) a John Walker (herec O. J. Simpson). Avšak těsně před startem raketoplánu Kozoroh jedna k Marsu byli odvedeni z jeho kokpitu a bez vysvětlení dopraveni na osamocenou americkou vojenskou základnu kdesi v poušti. Tam měli za pomoci tehdy nejmodernější filmařský techniky natáčet svý přistání a pohyb na povrchu Marsu, a to tak, aby tomu světová veřejnost uvěřila. Všem třem astronautům se to zdálo velmi podivný, proto se rozhodli z týhle základny uprchnout. Dva z nich jsou na útěku zastřeleni, pouze Charles Brubaker a novinář Robert Caulfield (herec Elliott Gould), kterej tenhle podfuk odhalil, dobíhají na konci filmu na hřbitov, kde právě probíhá uctění památky tří kosmonautů, kteří údajně zahynuli kvůli poruše raketoplánu. „Kosmický“ drama „Capricorn One“ se stopáží 123 minut natočil americkej režisér, scénárista, kameraman a producent Peter Hyams (nar. 26. 7. 1943) a jeho celosvětová premiéra proběhla 10. prosince 1977 v japonskejch kinech. V americkejch kinech přistál až 5. května 1978. ()

Tomgunses

V mládí jsem tenhle film miloval a zůstalo tomu i ve stáří. Je to sci-fi klasika s obrysy reálné současnosti. Aktuálních 75 % ()

Sejkorka

V kině (na začátku 80 tek) to byla bomba. Se 40 ročním odstupem jsem uvažoval o  snížení hodnocení ze 4 na 2 * Z ústy k legendě ponechám aspoň 3.  Přemýšlím, čím to je. Velmi nevýrazné, povrchní herecké výkony ( všichni 3 kosmonauti, Brenda Vaccaro, Hal Holbrook...) S odstupem času obstojí snad jen Karen Black a hlavně Telly Savalas v  mini roli pilota práškovacího letadla. Příběh se plytký bez zvýraznění klíčové zápletky = nákup levného nefunkčního zabezpečovacího systému. Spousta věcí je nedotažených, hlavně co se týče reportéra Caulfielda. Poškodí mu brzdy, střílejí po něm a co dál. Dva vybavené vrtulníky střílejí na pár metrů jako o život, ale netrefí to práškovací letadlo. No nic, recenzi mám a Jažin z bažin z močálu ven pílí. ()

PanXY

Parádní rozjezd a úvodní třetina/polovina ... pak to začíná být moc naivní a laciné. Škoda ... ale na 3 hvězdy to je. ()

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson