Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1978, 123 min

Povinný snímok pre všetkých vyznavačov konšpiračných teórií. Chudáci kozmonauti, nechcel by som byť v ich koži. Čo sa týka samotného príbehu, neišlo o nič extra zaujímavé, v podstate sa celý dej (až na záver) odohráva len na pár miestach a všetko sa točí okolo letu a pristávania na Mars, no pozeralo sa na to celkom príjemne, pričom záverečná akčná scéna vo vzduchu ma aj celkom pobavila. Film by som si síce večer ako hlavný film nepúšťal, ale na vyplnenie voľného času niekedy po obede celkom vhodné. 65/100(30.1.2017)

Konspirační thriller, který nezapře, že byl natočen v 70. letech. Chytrý, propracovaný scénář postavený na výborném nápadu a nepolevující napínavá atmosféra (kterou navíc podporuje skvělý Goldsmithův ústřední hudební motiv) v něm totiž mají jasně navrch před zběsilou akcí, která se zde vyskytuje pouze okrajově. Jen je trochu škoda, že se téhle látky nechopil nějaký osobitý vizionář, ale (v té době) pouze slušný řemeslník Hyams. 70 - 80 %(13.6.2010)

Nejsem žádný příznivec konspiračních teorií, nicméně ta o Měsíci mě poněkud děsí a tak nějak nevím, co si o ní mám myslet. Zvláště pak po zhlédnutí jednoho celkem zdařilého videa, kde byl vidět podfuk se záběrem Země z Apolla 11 (ta stránka s videem už pro jistotu neexistuje). Ale i kdyby mě tahle záležitost vůbec nezajímala, Capricorn One zůstane i nadále nesmírně napínavým snímkem, u kterého jsem visel na každé vteřině v očekávání, co se bude dít dál. I přesto, že onen podfuk, byl proveden o moc naivněji, než jak by ho museli udělat kamarádi z NASA v letech 1969-1972 a že druhá půlka filmu je taková schematická. Hudba Jerryho Goldsmithe je rozhodně slušná. Pokud by po mně někdo chtěl nějaký ryzí příklad té nejtypičtější Goldsmithovy hudby, asi bych ho odkázal na dvou a půl minutové Main Title. A ohledně toho konce, abych moc nespoileroval, tak se jen zeptám, jak to probůh mohl stihnout?(8.2.2010)

Skvěle uchopený a zpracovaný námět! Napětí udržené až do poslední vteřiny spolu se k smti vyděšeným obličejem O.J. Simpsona na útěku, oboje mi dalo jeden z nejsilnějších zážitků mého dětství a nejednu noc jsem pak obtěžoval tatínka zvláštními dotazy :). Kozoroh 1 je krásná řemeslná práce, která si zaslouží místo ve filmové síni slávy a Hyams si může připíchnout metál za svůj nejlepší kousek. Kozorh je BTW také nádherný pohled do zákulisí práce NASA ;)(17.3.2003)

Scifíčko či jednoducho konšpiračný thriller? To je fuk, dôležité je, že na rok výroby 1978 je to "zatraceně" dobrý film! A nejde len o obsah. Páčilo sa mi aj spracovanie, myšlienka... aj mladý James Brolin pripomínajúci trošku Christiana Balea a ešte viac prirodzene chlapsky "škaredo-pekný" Elliott Gould ;-)(8.12.2008)

• - Představitelé hlavních rolí Elliot Gould a James Brolin byli shodně oba manželi Barbry Streisand. (Krissty)

• - Použité helikoptéry jsou typu Hughes OH6 "Cayuse". (Chatterer)

• - Odborná kritika vyčítala tvůrcům filmu chyby, jako je pohyb na Měsíci či domluva se Zemí bez zpoždění ze vzdálenosti. Pro nespornou napínavost jej diváci přijali dobře. (SeanBean)