Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Tohle už jsem kdysi viděl, ale v paměti mi zůstaly jen nějaký útržky (hlavně ten zmiňovanej chřestýš). Nepamatoval jsem si herce, natož název filmu a teď jsem se k tomu v podstatě náhodou po letech dostal. Nápad je to opravdu zajímavej a originální, ale zpracování jenom průměrný a chvílema to na mě působilo spíš jako televizní film. První polovina byla podle mě hodně dobrá, ale zhruba od chvíle, kdy se trojice kosmonautů vydá na útěk a natáčení se přesune někam do pouště, jsem měl pocit, že na tom slunci asi všichni dostali úpal. Stačilo vyhodit pár naprosto debilních scén, občas trochu použít mozek (když chci někoho najít a mam k dispozici 2 vrtulníky, tak by možná bylo lepší, kdyby se rozdělili a nelítali celou dobu asi 10 metrů od sebe) a mohlo to bejt mnohem lepší...(5.9.2008)

NASA připravuje expedici na Mars, ale dva měsíce před strartem raketoplánu přijde na neodstranitelný technický problém. Tříčlenná lidská posádka by několikaměsíční expedici po třech týdnech letu nepřežila, ale v sázce je příliš mnoho a proto se rozhodne projekt sabotovat a pošle kosmický raketoplán bez posádky... První polovina filmu je skoro bezchybná, ale ve druhé to trochu drhne. NASA dokáže všechny klamat po dobu osmi měsíců, poradit si s nepohodlným zaměstnancem, ale nedokáže zastavit pátrání novináře (automobilová nehoda a zatčení pro držení nepovolených látek) a samotný útěk tří astronatů ze staré vojenské základny a následné stíhání je plné scén (udžet se na křídle dvojplošníku v plné otáčce), které patří do jiného filmového žánru a kazí celkový dojem ze snímku.(26.12.2012)

Naozaj veľmi zaujímavé divadielko na nás rozohral Peter Hyams. Malá veľká konšpiračná hra, v ktorej je za nitky ťahanou bábikou celé ľudstvo. Myšlienka dnes aktuálna a pravidelná v každodennom živote vtedy predbehla dobu, ale že sa to podarí zrežírovať v takom veľkom poňatí som prekvapený. Obzvlášť v Hyamsovom prípade. V polovici filmu sa z príbehu pomaly stáva už 'len' štandardný thriller, ale v napätí ma držal až do konca. 80%.(10.1.2009)

Scifíčko či jednoducho konšpiračný thriller? To je fuk, dôležité je, že na rok výroby 1978 je to "zatraceně" dobrý film! A nejde len o obsah. Páčilo sa mi aj spracovanie, myšlienka... aj mladý James Brolin pripomínajúci trošku Christiana Balea a ešte viac prirodzene chlapsky "škaredo-pekný" Elliott Gould ;-)(8.12.2008)

Super námět, ale bohužel špatně zpracovaný a nedotažený. Jako by se mysteriozní Akta X (vládní spiknutí, zmizení kamarádova reportéra) spojili s obyčejným dětským cartoonem (scéna s práškovacím letadlem). Některé nelogičnosti byly doslova ubíjející (neznámá nájemnice v bytě - stačilo se zeptat sousedů, ty všechny vyměnit nešlo; neschopnost dopadnout 3 lidi když je do spiknutí údajně zapojeno několik vládních složek včetně FBI...). Škoda, kdyby dostal do ruky takovou látku lepší scénárista, mohlo jít o super film! Nemůžu dát víc než 3 hvězdy - 70%(23.9.2008)

• - Onu scéna s červeným práškovacím letadlem, což byl Boeing-Stearman 75, bojujícím se dvěma vrtulníky Hughes OH 16 „Cayuse“, považoval hollywoodský letecký expert Frank Tallman za „nejnebezpečnější a nejsložitější sekvenci, jaká byla ve filmu realizována.“ (Stoka)

• - Telly Savalas hraje pilota, ve skutečném životě měl z létání panickou hrůzu. (Chatterer)

• - Použité helikoptéry jsou typu Hughes OH6 "Cayuse". (Chatterer)