Trojice kosmonautů Brubaker (James Brolin), Willis (Sam Waterston) a Walker (O.J. Simpson) má absolvovat přelomovou misi v dějinách amerického dobývání vesmíru. Jejich cílem je Rudá planeta, tedy Mars. Těsně před startem dr. Kelloway (Hal Holbrook) trio přinutí opustit kabinu lodi a odveze je na opuštěnou základnu. Tam mužům sdělí, že z důvodu špatného materiálního zabezpečení byl kosmonauti putovali s jistotou do záhuby. Nabídne jim alternativní řešení: opuštěná loď bude na cíl navedena automaticky, záběry z Marsu budou natočeny v připraveném ''studiu'' a trio se pak vrátí živé a s patřičnou slávou. Kapitán Brubaker a jeho dva kolegové tuto eventualitu striktně odmítnou, proto Kelloway vytáhne smrtící trumf. Sdělí kosmonautům, že v jednom letadle jsou rodinní příslušníci kosmonautů. A jistě by bylo tragické, kdyby havarovalo. Akce proběhne podle plánu, ale při návratu selže tepelný štít lodi, což posádka nemůže přežít. Trio se vrací na základnu a záhy mu dojde, že jsou všichni personami non grata. Podaří sem jim útěk, ale letoun, ve kterém odletí, nemá dost paliva a nouzově klesne do neobydlené pustiny. Trosečníci se vydávají každý jiným směrem ve snaze najít pomoc. (Stoka)

T2

Rozpočet $5miliónov║ V prvom rade musím potvrdiť, že tento film svojími myšlienkami zakotvenými vo filme predbehol dobu a tým pádom aj vďaka týmto trefným témam vytiahol tento film z priemernosti, kde mohol kľudne zapadnúť, lebo miestami ide o dosť vyhrotenú dráma rovnako tak občas až prílišnú dejovú pasivitu, kde sa nič zvláštne nedeje. Po technickej stránke v celku zvládnuté dielko, chýba tu troška zaujímavejšia postava, ktorá by dej o niečo spružila, takto tu ostáva najzaujímavejšia postava reportér pátrajúci po pravde, kozmonauti čo by mali ťahať dej sú tu trošku nevýrazní, chýba im skutočná vyformovaná osobnosť. /70%/ ()

Djkoma

Doletěli Američané jako první na měsíc nebo ne? Je jejich výhra v dobývání vesmíru skutkem úchvatným nebo pouhou fikcí, která dokázala oklamat miliardy lidí na celém světě? Největší a nejsledovanější podvod historie nebo skutečnost? Kozoroh jedna ukazuje, jak se všechno mohlo stát, pokud nás USA všechny vodila okolo letu na Měsíc za nos. Zvláštní snímek, který hodně lidí označí za čirou fikci, ale proč by se to nemohlo takhle stát? ()

Gemini

Ehm, přistáli opravdu Armstrong s Aldrinem v devětašedesátém na Měsíci? To vám nedošlo, že tenhle film je jen ironickým výsměchem všem, kdo tomu věří? Připusťte si na chvíli možnost, že jsme už dlouhá desetiletí manipulováni....ale vážně, jako správná loutka dávám 80%, i když svojí formální podobou směšný závěr by odůvodňoval nižší hodnocení. Na druhou stranu tu máme výborně zrežírované akční scény, slušné herecké výkony, a aby toho nebylo málo, tak i výbornou hudbu Jerryho Goldsmithe. Prostě klasický "reveal the conspiracy" thriller ze sedmdesátek. Jo a BTW, na obalu DVD bývá velmi výrazně uváděno jméno Tellyho Savalase, což je podraz, protože má velmi vedlejší (i když povedeně ujetou) roli. ()

kOCOUR

Skvěle uchopený a zpracovaný námět! Napětí udržené až do poslední vteřiny spolu se k smti vyděšeným obličejem O.J. Simpsona na útěku, oboje mi dalo jeden z nejsilnějších zážitků mého dětství a nejednu noc jsem pak obtěžoval tatínka zvláštními dotazy :). Kozoroh 1 je krásná řemeslná práce, která si zaslouží místo ve filmové síni slávy a Hyams si může připíchnout metál za svůj nejlepší kousek. Kozorh je BTW také nádherný pohled do zákulisí práce NASA ;) ()

Isherwood

Čirá radost pro milovníky všech konspiračních teorií jako že přistání na Měsíci byl podfuk a 11. září odpálili mrakodrapy dávno připravené nálože. Hyamsův film stojí hlavně na paranoidní atmosféře, ve které se překvapivě snadno pohybují dávno zažité charaktery hrdinů, a taky rychlém tempu, jenž nepovolí až do závěru. Ten se dá snadno odhadnout, ale tak nějak jsem ho hrdinům přál. Skvělý film, který možná skrývá nečekané pravdy… ale to bych se vrátil na začátek komentáře. :) ()

• Onu scéna s červeným práškovacím letadlem, což byl Boeing-Stearman 75, bojujícím se dvěma vrtulníky Hughes OH 16 „Cayuse“, považoval hollywoodský letecký expert Frank Tallman za „nejnebezpečnější a nejsložitější sekvenci, jaká byla ve filmu realizována.“ (Stoka)
  • Scéna s Telly Savalasem, který tu hraje pilota Albaina, se stihla natočit za jediný den. (Mol)