Kozoroh 1

• Československo

Kozorožec 1

Drama / Sci-Fi / Thriller

USA / Velká Británie, 1977, 123 min

Super námět, ale bohužel špatně zpracovaný a nedotažený. Jako by se mysteriozní Akta X (vládní spiknutí, zmizení kamarádova reportéra) spojili s obyčejným dětským cartoonem (scéna s práškovacím letadlem). Některé nelogičnosti byly doslova ubíjející (neznámá nájemnice v bytě - stačilo se zeptat sousedů, ty všechny vyměnit nešlo; neschopnost dopadnout 3 lidi když je do spiknutí údajně zapojeno několik vládních složek včetně FBI...). Škoda, kdyby dostal do ruky takovou látku lepší scénárista, mohlo jít o super film! Nemůžu dát víc než 3 hvězdy - 70%(23.9.2008)

V 70. letech byla v USA společenská atmosféra zatížená po aféře Watergate všeobecnou nedůvěrou ve státní instituce, průmysl a elity vůbec. Vznikaly tehdy filmy jako Tři dny kondora, Princip domina nebo tento. Některé přetrvaly coby klasika dodnes, jiné poněkud zastaraly. Toto je spíš ten druhý případ, přesto (a i přes poněkud bondovský závěr s letem na křídle) jde stále o atmosférický thriller, za který se tvůrci nemusí stydět. Jen to nebrat příliš vážně jako narážku na Apollo. Jak jednou prohlásil Glenn: To si myslíte, že by Rusové mlčeli, kdybychom na Měsíc nedoletěli?(11.12.2010)

Rozpočet $5miliónov║ V prvom rade musím potvrdiť, že tento film svojími myšlienkami zakotvenými vo filme predbehol dobu a tým pádom aj vďaka týmto trefným témam vytiahol tento film z priemernosti, kde mohol kľudne zapadnúť, lebo miestami ide o dosť vyhrotenú dráma rovnako tak občas až prílišnú dejovú pasivitu, kde sa nič zvláštne nedeje. Po technickej stránke v celku zvládnuté dielko, chýba tu troška zaujímavejšia postava, ktorá by dej o niečo spružila, takto tu ostáva najzaujímavejšia postava reportér pátrajúci po pravde, kozmonauti čo by mali ťahať dej sú tu trošku nevýrazní, chýba im skutočná vyformovaná osobnosť. /70%/(13.11.2008)

Tak jsem zase po delší době dostal chuť na nějakou old schoolovou sci-fi. Specifický žebříčkový výběr na ČSFD mi vyhodil zajímavou nabídku - Kozoroha 1. Už po přečtení obsahu, jsem si film stáhl a těšil se, jak si ho večer po práci vychutnám. A musím říct, že to byla dobrá volba. Velmi zajímavý příběh o kosmonautech, kteří měli být na Marsu, ale jaksi nejsou - se změní v útěk a boj o holý život před vlastní vládou, která klame celý svět. Film má na svou dobu povedený vizuál, atmosféru a dobře budované napětí, které v závěrečné půlhodině skvěle graduje. Herecké obsazení je také fajn, taková plejáda béčkových velikánů 70. let. Potěší nás například O. J. Simpson, J. Brolin, H. Holbrook a další. Hudební doprovod zahřmí pod vedením Jerryho Goldsmithe a je takovou třešničkou na dortu. I když si už člověk myslí, že má ve sci-fi žánru vše podstatné nakoukané, tak pokaždé objeví další kousek, který stojí za to vidět. Pořád mám co dohánět.(23.10.2013)

Vzpomínám si, že tenhle film jsem viděl poprvé už jako malý kluk někdy na začátku osmdesátých let v ČST, neboť soudruzi nám sebekritické americké filmy pouštěli rádi. Mě ovšem tehdy nejvíc ze všeho uvízla v hlavě scéna s jezením hada. Viděno dnes dospělýma očima, jedná se o celkem záživný a napínavý thriller s výbornou zápletkou, sice svou formou poněkud zastaralý, ale svým tématem aktuální i dnes, kdy nás média masírují ze všech stran virtuální (mediální) realitou.(14.4.2013)

• - Vzhledem k negativnímu vykreslení vládní agentury NASA ve filmu, byla nulová šance na spolupráci při filmování. Producent Lazarus ale s NASA spolupracoval v minulém filmu Futureworld (1976). Lidem v agentuře se práce producenta líbila a tak nakonec sami nabídli potřebné rekvizity a dokonce i prototyp lunárního modulu k natáčení Kozoroh 1. Dlouhou dobu ale NASA oficiálně asistenci popírala. (Toneil)

• - Režisér Peter Hyams původně chtěl aby postavu Albaina (Telly Savalas) hrál Donald Pleasence. (Mol)

• - Onu scéna s červeným práškovacím letadlem, což byl Boeing-Stearman 75, bojujícím se dvěma vrtulníky Hughes OH 16 „Cayuse“, považoval hollywoodský letecký expert Frank Tallman za „nejnebezpečnější a nejsložitější sekvenci, jaká byla ve filmu realizována.“ (Stoka)