Kozoroh 1

• Československo Kozoroh jedna (více)
Trailer

Film sleduje dramatický osud tří kosmonautů, kteří jako první měli absolvovat let a přistání na Marsu. Těsně před startem však dostanou příkaz opustit kosmickou loď. Jsou odvezeni do vzdáleného opuštěného hangáru, kde je jim svěřen úkol. Mají svůj let jen fingovat. Kosmonauté zpočátku odmítají podílet se na ohromném, dopodrobna připraveném podvodu, který má odvrátit hrozbu, že by vláda v případě neúspěchu odmítla dále financovat program kosmických letů. Nakonec však souhlasí a zúčastní se jen předstíraného letu, který je z ateliéru prostřednictvím televizní obrazovky veřejnosti a oficiálním místům předkládán jako skutečný. Až na několik zasvěcenců, nikdo nic netuší. Mladý reportér Caulfield však předjímá pravý stav věcí a hledá důkazy. Prudký zvrat v situaci nastane, když se kosmonauté dozvědí, že se údajně stali obětí katastrofy a že jsou pro své rodiny a pro veřejnost mrtví. Pokusí se o návrat domů, cesta však je příliš dlouhá, nebezpečná a vysilující. (Česká televize)

Trailer

Gemini

Ehm, přistáli opravdu Armstrong s Aldrinem v devětašedesátém na Měsíci? To vám nedošlo, že tenhle film je jen ironickým výsměchem všem, kdo tomu věří? Připusťte si na chvíli možnost, že jsme už dlouhá desetiletí manipulováni....ale vážně, jako správná loutka dávám 80%, i když svojí formální podobou směšný závěr by odůvodňoval nižší hodnocení. Na druhou stranu tu máme výborně zrežírované akční scény, slušné herecké výkony, a aby toho nebylo málo, tak i výbornou hudbu Jerryho Goldsmithe. Prostě klasický "reveal the conspiracy" thriller ze sedmdesátek. Jo a BTW, na obalu DVD bývá velmi výrazně uváděno jméno Tellyho Savalase, což je podraz, protože má velmi vedlejší (i když povedeně ujetou) roli. ()

kitano

Sci-fi, ktore vlastne az tak moc sci-fi nieje. Pribeh poukazujuci na velku moc vysokopostavenych organov, ktorych manipulacna moc s ludstvom je priam neobmedzena. Ovladol ma tak trochu neprijemny pocit, ze nieco podobne, aj ked v uplne inej sfere sa skutocne molo udiat a mi sa o tom nikdy nedozvieme. Ale aj inak je to film natoceny velmi zabavnou formou, kombinujuci v sebe dramu, detetktivku a aj jednu velmi fajnovu akcnu scenu. Vydatne. (8.3/10) ()

dopitak

Čtyři za film (nejlepší filmový námět co jsem za dlouhou dobu viděl) a pátá za Filmové studio Barrandov Dabing pro ČST Praha 1981 - Moravec, Besser, Shánilec, Vicena a Štěpnička jsou skvělí. Pátá chybí filmu proto, že to práškovací letadlo už bylo přeci jen hoooodně. Zpracování je ale super a častý padouch Hal je ve své roli tak přesvědčivý. Si to schválně představte - máte letět na Mars, pět minut před startem vás z kabiny vytáhnou a vy se dozvíte, že byste při letu zkapali, ale máte hrát komedii a vysílat do televize, a za to vám dovolí vlést po přistání zpátky do kabiny a být národními hrdiny. Jenomže raketa při návratu do atmosféry shoří a vy tak nesmíte existovat. Tomu se říká, bejt celkem v prdeli. ()

Orlau32

Film, který mě v r.1979 velmi zaujal pro svou novost myšlenky. Myslím, že byl velmi dobře natočen (s odvahou) a řekl přesně to, co jsme si všichni mysleli a šeptali : jestli to všechno není kamufláž na obou stranách -tedy ruské i americké a že si z kosmického výzkumu dělají závody pro vytlučení politického kapitálu v období "studené války." Nyní jsem měla možnost koupit si DVD s tímto filmem a stejně se mi líbí jako tehdy. Jenom jednu poznámku : Zde na čsfd se uvádí délka 123 min. Na mém DVD 110 min. A já jsem stále měla dojem, že mi tam schází scéna delší, ve které vysvětluje plukovník své ženě kde byli loni na dovolené, aby jí naznačil, že je to všechno podfuk. Nechápu, proč to vydavatelé zkracují, co je k tomu kroku nutí... ()

flanker.27

V 70. letech byla v USA společenská atmosféra zatížená po aféře Watergate všeobecnou nedůvěrou ve státní instituce, průmysl a elity vůbec. Vznikaly tehdy filmy jako Tři dny kondora, Princip domina nebo tento. Některé přetrvaly coby klasika dodnes, jiné poněkud zastaraly. Toto je spíš ten druhý případ, přesto (a i přes poněkud bondovský závěr s letem na křídle) jde stále o atmosférický thriller, za který se tvůrci nemusí stydět. Jen to nebrat příliš vážně jako narážku na Apollo. Jak jednou prohlásil Glenn: To si myslíte, že by Rusové mlčeli, kdybychom na Měsíc nedoletěli? ()

• Scéna s Telly Savalasem, který tu hraje pilota Albaina, se stihla natočit za jediný den. (Mol)
  • V době natáčení už začala prosakovat na veřejnost konspirační teorie, že přistání Apolla 11 na Měsíci byl jen podvrh. Tento film se stal jedním ze základů kamenů této teorie a de facto utvrdil konspirační teoretiky v jejich přesvědčení a mnoho z nich věří, že některé scény jsou důkazem, jak vlastně falešné přistání probíhalo. Falešné přistání na Měsíci měl údajně režírovat Stanley Kubrick, Tento sugestivní mýtus je částečně založen na faktu, že se Kubrick podílel na tvorbě filmu 2001: Vesmírná Odysea (1968), kde byly na svou doby velmi sofistikované speciální efekty. Rok před natáčením vydal bývalý důstojník amerického námořnictva  Bill Kaysing knihu „We Never Went to the Moon: America's Thirty Billion Dollar Swindle“ („Nikdy jsme nebyli na Měsíci: Americký podvod za třicet miliard dolarů“), z niž některé pasáže jsou velmi podobné některým scénám ve filmu (natáčení falešného přistání ve studiu, výroba falešných hrdinů, apod.) (Jan.Kanak)
  • Režisér Peter Hyams napsal scénář krátce po misi Apolla 11, ale celých devět let čekal, než mohl film realizovat. (ČSFD)

Související novinky

Zemřel O. J. Simpson

Zemřel O. J. Simpson

11.04.2024

Ve věku šestasedmdesáti let zemřel ve středu 10. dubna v nevadském Las Vegas bývalý profesionální hráč amerického fotbalu, úspěšný herec a později jedna z nejkontroverznějších osob americké kultury a… (více)

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v… (více)