Raketoplán Kozoroh jedna je připraven odstartovat na Mars. Pár minut před zážehem se dveře kokpitu otevírají, dovnitř vchází ředitel programu a odvádí tři astronauty mimo loď. Kozoroh jedna řízený počítačem přesto odstartuje. Piloti jsou drženi přes rok na tajné vojenské základně, kde museli natočit za pomoci nejlepší filmařské techniky fiktivní přistání na Marsu. Celá veřejnost se připravuje na návrat raketoplánu, jenže se stane chyba a loď shoří v atmosféře. Astronauti vědí, že se musejíí dát na útěk, protože jsou jediným důkazem toho, že vláda tahala celý svět za nos. Boj o holý život začíná... (Vitason)

Trailer

Gemini

Ehm, přistáli opravdu Armstrong s Aldrinem v devětašedesátém na Měsíci? To vám nedošlo, že tenhle film je jen ironickým výsměchem všem, kdo tomu věří? Připusťte si na chvíli možnost, že jsme už dlouhá desetiletí manipulováni....ale vážně, jako správná loutka dávám 80%, i když svojí formální podobou směšný závěr by odůvodňoval nižší hodnocení. Na druhou stranu tu máme výborně zrežírované akční scény, slušné herecké výkony, a aby toho nebylo málo, tak i výbornou hudbu Jerryho Goldsmithe. Prostě klasický "reveal the conspiracy" thriller ze sedmdesátek. Jo a BTW, na obalu DVD bývá velmi výrazně uváděno jméno Tellyho Savalase, což je podraz, protože má velmi vedlejší (i když povedeně ujetou) roli. ()

Djkoma

Doletěli Američané jako první na měsíc nebo ne? Je jejich výhra v dobývání vesmíru skutkem úchvatným nebo pouhou fikcí, která dokázala oklamat miliardy lidí na celém světě? Největší a nejsledovanější podvod historie nebo skutečnost? Kozoroh jedna ukazuje, jak se všechno mohlo stát, pokud nás USA všechny vodila okolo letu na Měsíc za nos. Zvláštní snímek, který hodně lidí označí za čirou fikci, ale proč by se to nemohlo takhle stát? ()

Isherwood

Čirá radost pro milovníky všech konspiračních teorií jako že přistání na Měsíci byl podfuk a 11. září odpálili mrakodrapy dávno připravené nálože. Hyamsův film stojí hlavně na paranoidní atmosféře, ve které se překvapivě snadno pohybují dávno zažité charaktery hrdinů, a taky rychlém tempu, jenž nepovolí až do závěru. Ten se dá snadno odhadnout, ale tak nějak jsem ho hrdinům přál. Skvělý film, který možná skrývá nečekané pravdy… ale to bych se vrátil na začátek komentáře. :) ()

kOCOUR

Skvěle uchopený a zpracovaný námět! Napětí udržené až do poslední vteřiny spolu se k smti vyděšeným obličejem O.J. Simpsona na útěku, oboje mi dalo jeden z nejsilnějších zážitků mého dětství a nejednu noc jsem pak obtěžoval tatínka zvláštními dotazy :). Kozoroh 1 je krásná řemeslná práce, která si zaslouží místo ve filmové síni slávy a Hyams si může připíchnout metál za svůj nejlepší kousek. Kozorh je BTW také nádherný pohled do zákulisí práce NASA ;) ()

T2

Rozpočet $5miliónov║ V prvom rade musím potvrdiť, že tento film svojími myšlienkami zakotvenými vo filme predbehol dobu a tým pádom aj vďaka týmto trefným témam vytiahol tento film z priemernosti, kde mohol kľudne zapadnúť, lebo miestami ide o dosť vyhrotenú dráma rovnako tak občas až prílišnú dejovú pasivitu, kde sa nič zvláštne nedeje. Po technickej stránke v celku zvládnuté dielko, chýba tu troška zaujímavejšia postava, ktorá by dej o niečo spružila, takto tu ostáva najzaujímavejšia postava reportér pátrajúci po pravde, kozmonauti čo by mali ťahať dej sú tu trošku nevýrazní, chýba im skutočná vyformovaná osobnosť. /70%/ ()

• Režisér Peter Hyams napsal scénář krátce po misi Apolla 11, ale celých devět let čekal, než mohl film realizovat. (ČSFD)
  • Použité helikoptéry jsou typu Hughes OH6 "Cayuse". (Chatterer)

Související novinky

Zemřel herec Hal Holbrook

Zemřel herec Hal Holbrook

02.02.2021

V požehnaném věku 95 let odešel 23. ledna americký herec nominovaný na Oscara, Hal Holbrook. Zprávu včera předala deníku New York Times jeho osobní asistentka Joyce Cohen. Holbrook se narodil se v…