• Master19

Nejsem úplný mimoň, který by se nezajímal o dění v okolních zemích, ale takový přehled, abych se dokázal orientovat v tomhle filmu tedy nemám. První polovina je tedy prakticky nesledovatelná, pak mi došlo, že bude lepší to brát jen jako politický thriller a bylo to lepší. Řemeslně dobře odvedené, herecky ovšem slabé a dějově zajímavé opravdu jen lokálně.(26.11.2017)

Jednu hviezdičku pridávam za tému, pretože mi príde neskutočne dôležitá. A aj dobre načasovaná, keďže film bol dokončený v čase boja za zrušenie amnestií na celý prípad. Za to načasovanie asi pridávam druhú hviezdičku. Pretože ten námet ponúkal výborné možnosti. Ale učíme sa a teším sa že film pritiahol toľko mladých ľudí do kina.(29.10.2017)

Nie, stále nevieme natočiť kvalitný (politický) thriller. Únos zapadá do škatuľky spolu s minuloročným Červeným kapitánom. Oba filmy neskrývajú ambície, vizuálne sa už nemajú za čo hanbiť, no zlyhávajú v scenári a réžii. Najväčším plusom Únosu je práve ambícia zaťať do živého. Podarilo sa mu rozprúdiť spoločenskú diskusiu, čo je určite dobre. Kameňom úrazu je však Solčanskej prístup, ktorá sa nevie rozhodnúť či točí hraný dokument alebo hraný film podľa skutočných udalostí. Únos preto pôsobí kostrbato, zlyháva hlavne v postavách a ich vzťahoch, rovnako v dialógoch a hereckých prejavoch. Niečo je dobré, niečo horšie - občas až trápne. Únos nie je revolúciou v slovenskom filme, skôr ďalším krokom na ceste k cieľu. A to sa počíta.(5.4.2017)

Uvažujem, či by som filmu tú tretiu hviezdu vôbec dal, keby som nemal poňatia o pozadí kauzy. Únos ako keby príliš nepočítal s tým, že ho bude pozerať niekto mimo Slovenska, čo môže svedčiť o jeho nízkych ambíciách, alebo teda nenáležitému spracovaniu. Snímka sa častokrát snaží tváriť príliš vážne na to aká je vo svojej podstate jednoduchá. Ale aby som iba nekritizoval, určite na filme oceňujem herecké výkony Milana Mikulčíka a Rebeky Polákovej a taktiež palec hore dávam za miestami veľmi slušnú atmosféru.. P.S. tie prehovory na kameru od Ingrid Timkovej boli hrôza. Snaha o dojatie či autentické vyjadrenia Robovej matky nepôsobili teda absolútne dôveryhodne.(5.9.2017)

Pri filme, ktorý popisuje asi najstrašnejšiu krvavú škvrnu na štátnosti novodobej Slovenskej republiky je ťažké udržať sa v intenciách hodnotenia ČSFD. Ale faktom je, že film okrem sakramentsky dôležitej výpovednej hodnoty je vydarený aj po remeselnej stránke. Poznajúc predošlú tvorbu režisérky Solčanskej to je obrovské prekvapenie. Svižné tempo, surovosť scén a dialógov vytvára autentickú atmosféru 90. rokov na Slovensku. Najprv som neakceptoval to termínovanie v inotajoch - Mečiar je proste iba "predseda", HZDS je "strana", Kováč je "prezident", atď. Keď však dej plynul, tak som pochopil, že to maskovanie je potrebné hlavne z právneho hľadiska a Solčanská ho šikovne poňala ako karikatúru. Niektorým chronickým detským chorobám slovenskej kinematografie sa film nevyhol (niektoré dialógy a nevhodné skratky), čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Avšak včera som z predpremiéry odchádzal milo prekvapený, ba až nadšený. Tento film je dôležitý a čo je hlavné, remeselne veľmi dobre zvládnutý.(2.3.2017)

• - Plagát v kancelárii detektíva Petra (Milan Mikulčík) ukazuje skupinu KISS v zostave z roku 1992 - Paul Stanley, Gene Simmons, Bruce Kullick a Eric Singer. (Lukoh)

• - Podstatnou chybou vo filme boli mobilné telefóny. Prvý hovor v celom Československu síce uskutočnili vtedajší predsedovia Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešová a František Mikloško - 21.9.1991, ale spoločnosť Eurotel, ako prvá na Slovensku zaviedla komerčnú prevádzku mobilných sietí GSM (dovtedy bola iba analógová sieť NMT, ktorá mala v roku 1992 iba necelých 150 zákazníkov) až 1.2.1997, teda až po všetkých udalostiach vo filme. (De Large)

• - Spoiler: Po správnosti by sa vyšetrovateľ Peter nemohol zaoberať vraždou Mikiho nakoľko sa stala v Nitre, pričom on pôsobil v Bratislave. V tom čase neexistovali inštitúcie ako Národná kriminálna agentúra, alebo Špecializovaný trestný súd, ktoré majú celoslovenskú pôsobnosť. Vražda Mikiho by tak spadala pod krajský úrad vyšetrovania v Nitre, zakiaľ čo únos Kováčovho syna by bol v kompetencii KRPZ Bratislava. (De Large)