• hygienik

Pani Čengel-Solčanská si ako pomocnú dejovú linku zvolila zjavenia a úryvky posolstiev Panny Márie, ktoré odzneli v Litmanovej. Viem, že kresťanstvo je na Slovensku na ústupe a ľudia naňho môžu mať rôzny názor. Je ale hanbou, ak vo filme zaznejú slová vysmievajúce sa priamo či nepriamo zo svätej Bohorodičky.(8.9.2017)

Remeselne skôr mierny slovenský nadpriemer, nie všetci hrajú uveriteľne, postáv je zbytočne moc a ich vykreslenie je slabé (áno, stratil som sa v nich, druhé zhliadnutie mi snáď povie viac), alegorické pomenovania postáv ("Predseda, chalanisko, prezident") sú trochu lacné. I tak ale určite krok hore v slovenskej kinematografii, Únos pôsobí potrebným rozmachom, verne zobrazuje svet plný paranoie a korupcie, nie je na smiech a svojím finále príjemne pripomína Godfathera. Čím si ma však film získal a prečo dávam aj štvrtú hviezdu, je režisérkina odvaha vyjadriť sa k bolestivej a nepríjemnej téme, navrátiť umeniu jeho pôvodnú formu priamej a ostrej politickej kritiky, tak ako sme sa to kedysi v škole učili o vlkoch a ovečkách. A pre potenciál niečo zmeniť.(3.3.2017)

Veľmi odvážny film. Už v deň premiéry sa mu podarilo pritiahnuť do kina veľký počet divákov a to mladých, aj starých, čo ma teší hneď z niekoľkých dôvodov: 1, učíme sa podporovať a chodiť na vlastné filmy 2, čím viac videní, tým lepšie, pretože práve o týchto veciach treba hovoriť, diskutovať, možno sa aj pohádať 3, starší si bolestivo zaspomínaju, mladí získajú jasnejší pohľad na dávne časy. A možno aj práve takáto udalosť akou je návšteva kina ľudí viac spojí. Únos obsahuje niekoľko fakt kvalitných scén a niekoľko fakt dobre zahraných postáv. Solčanská odviedla jednoducho dobrú prácu a za jej odvahu dotiahnuť film až dokonca môžeme len ďakovať.(3.3.2017)

Na slovenské pomery slušné herecké výkony, len mi trochu vadilo rozkúskovanie filmu na jednotlivé scénky, chýba celistvosť rozprávania, ale atmosféra tej doby zachytená dôveryhodne. Vlastne taký slovenský mafiánsky film, takže kto má rád krimi, príde si na svoje. Autori sa vyhli pomenovaniu postáv, Mufty je len ako Predseda, Kováč je len ako Prezident, atd. Ostáva len dúfať, že aj tento film prispeje k zrušeniu Mečiarových amnestií a zločiny budú konečne vyšetrené a vinníci odsúdení. Nechápem však jednu vec - nedávno zverejnený prieskum verejnej mienky vypovedá že 63 percent Slovákov si želá zrušenie Mečiarových amnestií. Prečo len tak málo? To máme na Slovensku 37 percent idiotov? Mohol by sa začať natáčať druhý diel s podtitulom ´Vlastnou hlavou´, myslím že based on true story by aj tentokrát priniesol zaujímavý materiál pre filmárinu.(6.3.2017)

Téma skvělé, zpracování průměrné...průměrná režie i scénář, mizanscéna jakžtakž, i když si to devadesátkové bratislavské retro dovedu představit ještě mnohem autentičtější, silně problematický je ovšem casting - vůbec nechápu, jak postavu Vladimíra Mečiara může dostat Maroš Kramár, který (mimo to, že prakticky vůbec neumí hrát a zvládne maximálně part krále v nějaké pohádce) není s Mečiarem ani trochu typově podobný (v jeho roli bych si dovedl představit kupříkladu Andreje Hryce), dokonce do své role nezahrnul nic s typicky mečiarovské dikce, ani verbálního či neverbálního projevu...postava Ivana Lexy má alespoň ty jeho autentické brýle...rozhodně nejsilněji působí herecký projev Milana Mikulčíka v postavě sveřepého kriminalisty...(30.8.2017)

• - Vo filme sa dá zachytiť hneď niekoľko dobových nezrovnalostí. Bratislavský hrad bol v dobách, kedy sa film odohráva hnedý, nie biely ako je tomu v súčasnosti. Na automobiloch môžeme pri únose vidieť na prednom skle nálepky z emisnej a technickej kontroly, pričom sa v deväťdesiatych rokoch lepili tieto nálepky na ŠPZ. V jednej scéne sa tento nedostatok snažili zakryť čiernou páskou. Policajné vozidlá mali vtedy  modré osvetlenie výstražných majákov. Vo filme sa objavujú vozidlá s červeno-modrými, ktoré boli zavedené neskôr. V scéne, kde je hlavná hrdinka Marta (Rebeka Poláková) na policajnom riaditeľstve, je v pozadí vidieť prechádzajúcu električku, ktorá bola zavedená do prevádzky v našom hlavnom meste až v roku 2015. Na bankovkách hodnoty 5000,- Sk bol pridaný ochranný irizujúci povlak až v roku 1999. Nitrianske pivo Corgoň malo v tých rokoch iný druh etikety. (Lukoh)

• - Spoiler: V scéne na začiatku, kedy sa na diskotéke Efendi (Daniel Heriban) pýta Binesa (Peter Oszlik) na prezidentovho syna (Juraj Hrčka), je v pozadí vidieť názov podniku THE CLUB, ktorý v roku 1993 ešte neexistoval. (Stefan Deryck)

• - Podstatnou chybou vo filme boli mobilné telefóny. Prvý hovor v celom Československu síce uskutočnili vtedajší predsedovia Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešová a František Mikloško - 21.9.1991, ale spoločnosť Eurotel, ako prvá na Slovensku zaviedla komerčnú prevádzku mobilných sietí GSM (dovtedy bola iba analógová sieť NMT, ktorá mala v roku 1992 iba necelých 150 zákazníkov) až 1.2.1997, teda až po všetkých udalostiach vo filme. (De Large)