• Dm1tr1j

Neviem prečo stále ako sedliaci natáčajú tie filmy. Primitívna reč, vulgarizmi a dialógy na pogrcanie. Réžia a produkcia nahovno a kameraman by mohol povedať, že drahá kamera nestačí treba to s ňou vedieť. A stabilne slabé "herecké" výkony tiež robia len hanbu kinematografii tohoto inak skvelého štátu.(16.9.2017)

• Demonic189

Nesúrodý zlepec scén a nechutný guláš postáv, ktorý vo výsledku nedáva žiaden zmysel. Názov ÚNOS a pritom hrá tento únos asi tak tretie, až štvrté husle (mladý Kováč je na scéne tak 5 minút). Príbeh je skutočne mimo, herci sú zväčša poslabší (pri mnohých ani neviem koho vlastne hrajú - TOP je Mečiar! OMG! ) a hlavne chýba výrazná hlavná persóna, ktorej by som vedel fandiť. Všetci aktéri sa tu jednoducho len tak motkajú a občas podľa scenára sa mihnú na scéne. Slabota, kde jediné pozitívum vidím v tom, že som konečne opäť videl náš snímok.(26.9.2017)

• JohnnyD

Ideology vs aesthetics. Úspech filmu ma teší. Je to ďalší zo slovenských filmov, ktoré v posledných rokov nalákali desiatky až stovky tisíc ľudí do kín. Dokonca na rozdiel od nich dokázal znovu otvoriť jednu veľkú tému, plniť strany denníkov, primäl ľudí diskutovať o dobe, ktoré len zdanlivo skončila a v neposlednom rade mladých dovzdelal o udalostiach, na ktoré si nemajú ako pamätať. Po stránke ideológie, či povedzme meta-roviny presahujúcej samotný film, je film Únos čisté víťazstvo. Problémom je estetika. Je fajn vidieť, že slovenskí tvorcovia vedia na svetovej úrovni nasvietiť scénu a používať kameru. Slovenská kinematografia bude kvalitná, len ak bude dostatok dobrých remeselníkov a zdá sa, že sa k tomu blížime. Únosu ale chýbajú tri veci: poriadny scenár, réžia a herci. Čengel-Solčanská vôbec nevie koncipovať scény. Vo filme vlastne žiadna ani nie je. Film je vyskladaný z krátkych "scénok" o dĺžke minúta až tri minúty, kde postavy povedia pár expozičných dialógov a nastane prestrih na ďalší podobný zlepenec záberov. Tento štýl funguje iba v jednej pasáži (výbuch auta) a i to do veľkej miery vďaka hudbe (ktorú je vo filme počuť zriedkavo). Dialógy sú preto strašne umelé, postavy sa nerozprávajú prirodzene, lebo nemajú na to priestor, keďže za minútu nastáva strih a je nutné povedať ďalšiu informáciu. Preto sa ani veľmi nečudujem mdlým výkonom hercov a ich strojenej artikulácii. Každopádne ešte bude trvať dlho, kým sa naši herci zbavia divadelného a televízneho afektu. Slabá atmosféra 90tych rokov je v porovnaním s týmto už len nepodstatnou závadou. Slovenský film má pred sebou svetlú budúcnosť, ale Čengel-Solčanská ju (asi) písať nebude. PS: Je inak paradoxné, že režisérka začínala študentským filmom Šimijé, ktorý mal úplne skvelé dialógy i herecké výkony.(11.3.2017)

• Forty-

Perfektna tema, ako prihravka pred prazdnu branu. Spracovanie slabe. Chaos v postavach aj pre znalcov situacie, nepresvedcive obsadenie (Kramar ako Meciar), nekonzistentny dej, slabo rozvinute postavy, slaba dramaticka zlozka. Viac nez napatie som pocitoval frustraciu. Ludia, pre ktorych je tato tema nova to mozu rovno zbalit, vobec sa to bez dodatocnych znalosti neda pochopit. Velke Sklamanie.(4.10.2017)

Samotný film hodnotím na 4. hviezdičky, no kedže sa jedna o veľmi obstojný slovenský a hlavne skutočný príbeh, tak som ešte jednu pridal. Veľmi sa mi páčila kamera a taktiež scenár. Ten síce obsahoval opäť veľa vulgarizmov, ale dalo sa to počúvať. Kramár, Ondrík a Heriban síce nie sú moji obľúbenci, no v tomto filme zahrali svoje úlohy výborne. Aj keď negatívne postavy sa hrajú ľahšie, títo traja potvrdili, že im dokonalo sedia. Hlavne Ondrik vie dobre zahrať vyšinutých psychopatov a tu to len potvrdil. Mladi herci ako Plevčík, Hartl, Polákova nehrali zle, no bolo miestami vidieť, že to pre nich bolo ešte dosť veľké herecké sústo. Režisérku musím pochváliť, že na základe jednej fiktívnej postavy (novinárka - Poláková) dokázala prerozprávať skutočný príbeh únosu Michala Kováča ml.. Čakal som ako vykreslí tie všeobecne známe prepojenia predsedu vlády, tajnej služby a mafie. Bol som veľmi milo prekvapený a zároveň potešený ako hravo to zvládla. Na druhej strane som miestami čakal, že viac pritlačí na pílu. Myslel som, že viac rozoberie samotný únos a trošku mi chýbalo aj väčšie odkrytie podsvetia mafie a jej vzájomná spätosť so SIS-kou. Teší ma, že sa vo filme objavili scény z nitrianskej kalvárie a ja som si aspoň na chvíľu mohol pripomenúť miesta, kde som bol a zaspomínať na vysokú školu. Prekvapilo ma, že sa vo filme objavilo až príliš veľa kresťanských motívov, a aj keď to niekedy vyznelo, že sa vykreslovali ironicky, myslím, že dodali filmu pridanú hodnotu. Čo sa týka samotnej politiky, tak aj ja som za zrušenie amnestii, ale ako poznám našich poslancov, tak to neschvália. A ak sa im to už podarí, tak to zariadia tak, aby nikto nešiel do basy, ani Lexa, ani Mečiar, prosto nikto. O tomto prípade sa už popísalo mnoho a aj ja som toho prečítal veľa. Čítal som, že ani prezidentov syn nebol úplný anjel, no to čo sa mu stalo bolo hrozné. Prezident Michal Kováč, Róbert Remiáš a Oscar Fegyvereš urobili pár veľkých taktických chýb, ktoré ich vyšli draho. Media ich síce vykreslujú výlučne ako obete, no vraj Remiaš a aj Fegyvereš mali toho za ušami tiež dosť. Tak či onak, treba to poriadne vyšetriť a raz a navždy ukázať pravdu, podotýkam celú pravdu.(17.3.2017)

• - Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia na území novo vzniknutej Slovenskej republiky. Vtedy šlo o jednu z najväčších politických káuz, do ktorej boli zapletení najvyšší štátni predstavitelia. Nad kauzou dodnes visí otáznik v zmysle udelených tzv. Mečiarových amnestií. Proces výroby filmu výrazne dopomohol k ich riešeniam. Tie nadobudli výsledok 5. apríla, kedy Národná rada Slovenskej republiky prijala uznesenie o zrušení amnestií a 31. mája osem z desiatich ústavných sudcov rozhodlo, že parlament zrušením neporušil Ústavu. (giaruj)

• - Spoiler: Pri natáčaní scény, kde Robo (Dávid Hartl) horí v aute, asistovali hasiči, kaskadéri i polícia. Než sa do nej pustili, herec bol zmierený s tým, že prihodiť sa môže hocičo, a preto sa pre istotu rozlúčil so svojimi najbližšími. Náročnej scény sa zúčastnila aj Anna Remiášová. (Sufferer)

• - Titulnú pieseň k filmu "Pravda je len jedna" naspieval slovenský raper Kali. (Patrik200s)