• P1tr

Tragická adaptace významné a dodnes nevyřešené události bouřlivých devadesátek na Slovensku. Samotný námět nabízí nesčtetné možnosti, jak ho zajímavě zpracovat a vtáhnout diváka do dění, ovšem tvůrci si zvolil zřejmě ten nejhorší možný způsob a prezentují nám nudný a omezený pohled na titulní únos z pohledu několika nezajímavých postav, díky čemuž film působí zbytečně uzavřeně bez širšího pohledu na dopad události na společnost a ještě ke všemu nemá téměř žádnou hmatatelnou atmosféru či gradaci. K tomu si připočtěte několik WTF momentů a nepasující pokus o romantiku a máte před sebou skoroodpad, který zachraňuje od nejnižšího hodnocení pouze celkem povedený úvod, ve kterém máte ještě naději, že se tvůrci vydají zajímavým směrem.(8.3.2018)

Uvažujem, či by som filmu tú tretiu hviezdu vôbec dal, keby som nemal poňatia o pozadí kauzy. Únos ako keby príliš nepočítal s tým, že ho bude pozerať niekto mimo Slovenska, čo môže svedčiť o jeho nízkych ambíciách, alebo teda nenáležitému spracovaniu. Snímka sa častokrát snaží tváriť príliš vážne na to aká je vo svojej podstate jednoduchá. Ale aby som iba nekritizoval, určite na filme oceňujem herecké výkony Milana Mikulčíka a Rebeky Polákovej a taktiež palec hore dávam za miestami veľmi slušnú atmosféru.. P.S. tie prehovory na kameru od Ingrid Timkovej boli hrôza. Snaha o dojatie či autentické vyjadrenia Robovej matky nepôsobili teda absolútne dôveryhodne.(5.9.2017)

Sklamanie. Hrubo tendenčný film, ktorému chýbal kontext. Iní diváci, než slovenskí - navyše oboznámení s okolnosťami - nebudú rozumieť. Postavy z podsvetia boli nejasné a vadilo to. Kováča st. aj Mečiara silno šetrili. Za Timkovú hviezdička navyše, ako to už ona zvykne, bola dobrá. Posolstvá z Litmanovej do filmu vnášali nepríjemný pátos. Ale dobre, že film vznikol, aspoň sa vec rozhýbala a časť arogantných amnestií je zrušená. Som optimista a pevne verím, že zrušia aj Kováčove milosti pre syna a jeho kumpánov. Tvrdenie, že aby mohol dostať pas a ísť vypovedať ...sa objavilo po rokoch a je to je výsmech zdravému rozumu. Ak odôvodnil milosti pre Kočnera a dalších - neviem. Vo filme malo zaznieť aj to, že v Nemecku bolo trestné stíhanie zastavené pre zaplatenie kaucie a nie pre nevinu Kováča ml. Kauciu zaplatili Kováčovi jeho spoluzlodeji za prezidentove "milosti! - pre nich samých. Btw. zastavenie stíhania v Nemecku neznamená, že vec musí byť zastavená na Slovensku. Že nikoho nepotrestali, to ma neudivuje ale aj tak mi to vadí. Na zlé počasie sa zvyknúť dá, ale na nespravodlivosť nie.(2.10.2017)

• hygienik

Pani Čengel-Solčanská si ako pomocnú dejovú linku zvolila zjavenia a úryvky posolstiev Panny Márie, ktoré odzneli v Litmanovej. Viem, že kresťanstvo je na Slovensku na ústupe a ľudia naňho môžu mať rôzny názor. Je ale hanbou, ak vo filme zaznejú slová vysmievajúce sa priamo či nepriamo zo svätej Bohorodičky.(8.9.2017)

• troufalka

Už jsem věděla, co mě čeká, tak jsem se s mírným odstupem podívala znovu a nezaujatě. Jde o velice dobré zpracování, správně bych měla hodnocení navýšit, ale neudělám to. Tím, co na filmech hodnotím nejvíc, je osobní přínos. Jakýkoliv film s velkou mírou násilí mám problém dokoukat do konce. A je celkem jedno, jestli to natočil Kubrick nebo Tarantino. Je to můj osobní postoj, který nikomu nevnucuji.(1.10.2017)

• - Plagát v kancelárii detektíva Petra (Milan Mikulčík) ukazuje skupinu KISS v zostave z roku 1992 - Paul Stanley, Gene Simmons, Bruce Kullick a Eric Singer. (Lukoh)

• - Spoiler: V scéne na začiatku, kedy sa na diskotéke Efendi (Daniel Heriban) pýta Binesa (Peter Oszlik) na prezidentovho syna (Juraj Hrčka), je v pozadí vidieť názov podniku THE CLUB, ktorý v roku 1993 ešte neexistoval. (Stefan Deryck)

• - Spoiler: Po správnosti by sa vyšetrovateľ Peter nemohol zaoberať vraždou Mikiho nakoľko sa stala v Nitre, pričom on pôsobil v Bratislave. V tom čase neexistovali inštitúcie ako Národná kriminálna agentúra, alebo Špecializovaný trestný súd, ktoré majú celoslovenskú pôsobnosť. Vražda Mikiho by tak spadala pod krajský úrad vyšetrovania v Nitre, zakiaľ čo únos Kováčovho syna by bol v kompetencii KRPZ Bratislava. (De Large)