• mchnk

Marně tápu, jaký byl záměr tvůrců, zřejmě v každém záběru zobrazit někoho s cigárem v hubě, což se jim dařilo, naopak na nějaký silnější a smysluplnější obraz mafiánských praktik v nejvyšší politice či na atmosféru česko-slovenského divokého západu devadesátých let, se nějak nedostalo. Ve finále mi vše vyznělo jako hraná, rychle sestříhána investigativní reportáž či dokument. Za posledních dvacet minut filmu a Hanákovu slovenčinu přidávám jednu hvězdičku navíc, jinak pro mě velmi slabé.(25.11.2017)

Sklamanie. Hrubo tendenčný film, ktorému chýbal kontext. Iní diváci, než slovenskí - navyše oboznámení s okolnosťami - nebudú rozumieť. Postavy z podsvetia boli nejasné a vadilo to. Kováča st. aj Mečiara silno šetrili. Za Timkovú hviezdička navyše, ako to už ona zvykne, bola dobrá. Posolstvá z Litmanovej do filmu vnášali nepríjemný pátos. Ale dobre, že film vznikol, aspoň sa vec rozhýbala a časť arogantných amnestií je zrušená. Som optimista a pevne verím, že zrušia aj Kováčove milosti pre syna a jeho kumpánov. Tvrdenie, že aby mohol dostať pas a ísť vypovedať ...sa objavilo po rokoch a je to je výsmech zdravému rozumu. Ak odôvodnil milosti pre Kočnera a dalších - neviem. Vo filme malo zaznieť aj to, že v Nemecku bolo trestné stíhanie zastavené pre zaplatenie kaucie a nie pre nevinu Kováča ml. Kauciu zaplatili Kováčovi jeho spoluzlodeji za prezidentove "milosti! - pre nich samých. Btw. zastavenie stíhania v Nemecku neznamená, že vec musí byť zastavená na Slovensku. Že nikoho nepotrestali, to ma neudivuje ale aj tak mi to vadí. Na zlé počasie sa zvyknúť dá, ale na nespravodlivosť nie.(2.10.2017)

• Real Tom Hardy

"PRIVEĽA SLOBODY MÔŽE BYŤ NIEKEDY NA ŠKODU" --------- Veruže, Maroško sa nesekol. Ale naspäť filmu. Únos disponuje veľmi slabou schopnosťou vysvetliť a interpretovať udalosti. Divák, ktorý nemá absolútnu šajnu o danej téme, sa po zhliadnutí ani nič nedozvie, pretože film mu to nepovie. Práve to, by v takomto prípade malo byť hlavnou podstatou a účelom pre vytvorenie snímku. Navyše, Únos len veľmi chabo zachytáva atmosféru 90-tych rokov na Slovensku. Seriózne, pár scén mi dalo pocit, že sa film naozaj odohráva v danom období, inak 2017 ako nič.(1.10.2017)

Pri filme, ktorý popisuje asi najstrašnejšiu krvavú škvrnu na štátnosti novodobej Slovenskej republiky je ťažké udržať sa v intenciách hodnotenia ČSFD. Ale faktom je, že film okrem sakramentsky dôležitej výpovednej hodnoty je vydarený aj po remeselnej stránke. Poznajúc predošlú tvorbu režisérky Solčanskej to je obrovské prekvapenie. Svižné tempo, surovosť scén a dialógov vytvára autentickú atmosféru 90. rokov na Slovensku. Najprv som neakceptoval to termínovanie v inotajoch - Mečiar je proste iba "predseda", HZDS je "strana", Kováč je "prezident", atď. Keď však dej plynul, tak som pochopil, že to maskovanie je potrebné hlavne z právneho hľadiska a Solčanská ho šikovne poňala ako karikatúru. Niektorým chronickým detským chorobám slovenskej kinematografie sa film nevyhol (niektoré dialógy a nevhodné skratky), čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Avšak včera som z predpremiéry odchádzal milo prekvapený, ba až nadšený. Tento film je dôležitý a čo je hlavné, remeselne veľmi dobre zvládnutý.(2.3.2017)

Dost drsný, nekompromisní a brutální. Na Slováky ale zatraceně dobrý. My tu máme gangstery typu Káčko nebo Mrázek, ke kterým si snad ještě máte chuť vytvořit vztah a oni Vám předvedou ty nejodpornější zrůdy ze světa strachu a hnusu. Gratuluji. Konečně slovenská kinematografie začíná být zajímavější a zajímavější.(30.11.2017)

• - Náklady na film boli približne 1,35 milióna eur, z čoho dve tretiny pokryl Audiovizuálny fond a príspevky z RTVS a jednu tretinu rozpočtu dofinancovali súkromní podnikatelia. (Sufferer)

• - Tvorcovia filmu nemohli použiť skutočné mená, inak by sa vystavili žalobám od skutočných páchateľov, oslovovaní sú prevažne funkciami. Logá politických strán boli pre účely filmu rovnako zmenené. (Lucjen)

• - Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia na území novo vzniknutej Slovenskej republiky. Vtedy šlo o jednu z najväčších politických káuz, do ktorej boli zapletení najvyšší štátni predstavitelia. Nad kauzou dodnes visí otáznik v zmysle udelených tzv. Mečiarových amnestií. Proces výroby filmu výrazne dopomohol k ich riešeniam. Tie nadobudli výsledok 5. apríla, kedy Národná rada Slovenskej republiky prijala uznesenie o zrušení amnestií a 31. mája osem z desiatich ústavných sudcov rozhodlo, že parlament zrušením neporušil Ústavu. (giaruj)