• M.a.t.t.

Film, ktorý podľa všeobecných predpokladov tiahne hlavne silná téma. Vzhľadom k osobe režisérky a scenáristky v jednej osobe to nie je vôbec prekvapivá informácia a to, že ide o najlepšie dielo v jej doterajšej kariére, nie je samo o sebe nijak zvlášť veľkým úspechom. Pozitívne je aspoň to, že vie, o čom chce rozprávať, aj keď tak činí pomerne kostrbatým spôsobom. Určite nepomáha, že dej miestami kŕčovito skáče z jednej scény do scény, kde postavy náhle menia svoje elementárne motivácie a divák sa dozvedá niektoré dôležité informácie až vtedy, keď sa zápletka potrebuje posunúť. K tomu treba prirátať i občas za uši ťahajúce dialógy, či niektoré diskutabilné herecké výkony, a to nielen u politických predobrazov. Napriek tomu skutočne nejde o vyloženú prehru - neustále prelínanie s náboženskými motívmi má niečo seba, technická stránka (hudba, kamera) je prevažne bezproblémová a režisérka si dokonca v jednom momente spomenie na to, ako má vyzerať skutočne dobre nakrútená scéna. Stačí to na kvalitný film? Jednoznačne nie, ale i napriek tomu nemožno Únosu upierať určitý význam. Pod taktovkou niekoho talentovanejšieho však mohol dopadnúť oveľa lepšie a možno by mu nechýbala ani pridaná hodnota. 50%(26.9.2017)

Scenár sa pripravoval dlhé roky čo je úplne logické, lebo téma zasahuje do spoločensko-politickej traumy spred 20-tich rokov. Znalosti vtedajších pomerov a skutkov sú pre diváka, sledujúceho tento film, veľkou pomôckou, Azda sa mi podarí stretnúť diváka, ktorý udalosti nepozná alebo ho nezaujímali, aby mi vedel povedať, či bol pre neho film dostatočne zrozumiteľný. Napriek dlhému vývoju filmu sa nemôžem ubrániť dojmu, že balansuje na hranici doku-drámy, čoho sa tvorcovia chceli vyvarovať, ale nepodarilo sa to. Určite je to aj tým, že režisérka nemá skúsenosti s podobnou tématikou, nehovoriac o politickom thrillery. Taktiež mám výhrady voči preexponovanému slovníku plnému vulgarizmov, myslím, že samotná téma je dostatočne drsná, že to nebolo potrebné. Z tohto pohľadu je prehnané hovorené slovo u niektorých hercov, ktorým vďaka slangom a nedobrej artikulácii nebolo niekedy rozumieť. Bohužiaľ, tento fenomén sa udomácńuje a platí aj pre iné slovenské ( aj české ) filmy. Našťastie pozivíva filmu prevažujú, niektoré scény sú natočené veľmi profesionálne, úplne ma dostala celá sekvencia Robového atentátu. Celkovo bola kamera na dobrej úrovni, hudba navodzovala temnú atmosféru, strih umne dynamický. Herecké obsadenie na jednotku, najviac však dominovali démonicky skvelí Dano Heriban a Milan Ondrík. Z Ondríka rastie veľká hviezda, v každom náročnejšom filme presviedča o svojom talente ( Eva Nová ). Snímok Únos je v celkovom ponínaní nadpriemerný film a jeho odvaha je pre našu spoločnosť veľmi potrebná.(5.3.2017)

Prežili sme to , ale čo sa zmenilo? Skutok sa stal no ako povedal jeden pán v parlamente, Skutok sa nestal !! Politika je jedna veľká katastrofa.. Oni nás potrebujú iba pri voľbách , inak na nás serú.. Teraz o filme. Uznávam snahu , ukázať ako to bolo, ale všetci tí , ktorí sa tam vyskytujú dnes si spokojne užívajú... Samozrejme až na tých , ktorých sa zbavili... Je to naozaj smutné a moc poučné. Z hercov sa mi najviac páčil Daniel Heriban. Filmu dávam 50%.(26.11.2018)

Sklamanie. Hrubo tendenčný film, ktorému chýbal kontext. Iní diváci, než slovenskí - navyše oboznámení s okolnosťami - nebudú rozumieť. Postavy z podsvetia boli nejasné a vadilo to. Kováča st. aj Mečiara silno šetrili. Za Timkovú hviezdička navyše, ako to už ona zvykne, bola dobrá. Posolstvá z Litmanovej do filmu vnášali nepríjemný pátos. Ale dobre, že film vznikol, aspoň sa vec rozhýbala a časť arogantných amnestií je zrušená. Som optimista a pevne verím, že zrušia aj Kováčove milosti pre syna a jeho kumpánov. Tvrdenie, že aby mohol dostať pas a ísť vypovedať ...sa objavilo po rokoch a je to je výsmech zdravému rozumu. Ak odôvodnil milosti pre Kočnera a dalších - neviem. Vo filme malo zaznieť aj to, že v Nemecku bolo trestné stíhanie zastavené pre zaplatenie kaucie a nie pre nevinu Kováča ml. Kauciu zaplatili Kováčovi jeho spoluzlodeji za prezidentove "milosti! - pre nich samých. Btw. zastavenie stíhania v Nemecku neznamená, že vec musí byť zastavená na Slovensku. Že nikoho nepotrestali, to ma neudivuje ale aj tak mi to vadí. Na zlé počasie sa zvyknúť dá, ale na nespravodlivosť nie.(2.10.2017)

• nascendi

No, žiaden zázrak. Čudujem sa, že tento film vyvolal taký rozruch, ktorý vyústil do zrušenia Mečiarových amnestií, aj keď až v dobe, keď nevyvolá žiaden pozitívny následok. Napriek tomu, že časopisecké informácie z prípadov (únos, lúpež, vražda) mám dostatočne zvládnuté, okrem hlavných postáv som sa v deji a jeho aktéroch strácal. Vôbec si neviem predstaviť dojem diváka, ktorý o prípade málo alebo vôbec nič nevedel. To považujem za najväčšiu chybu scenáristu a režisérky. Film bez štipky rozprávačského talentu. Na druhej strane mizerný casting, kolísajúce herecké výkony, zbytočné vulgarizmy, zlý zvuk atď., teda obvyklé nedostatky slovenských filmov. Prijal by som hraný dokument alebo film na motívy skutočných udalostí. Ale mix týchto dvoch foriem bolo tým najhorším z oboch možností. Škoda. Po mediálnom šume, ktorý uvedenie filmu sprevádzalo, som čakal omnoho viac.(2.10.2017)

• - Spoiler: pri scéne, kedy Kulifajovi prestrelili hlavu (Jakub Rybárik) bola použitá rozmixovaná brokolica s farbivom. (DonHipster)

• - Spoiler: Po správnosti by sa vyšetrovateľ Peter nemohol zaoberať vraždou Mikiho nakoľko sa stala v Nitre, pričom on pôsobil v Bratislave. V tom čase neexistovali inštitúcie ako Národná kriminálna agentúra, alebo Špecializovaný trestný súd, ktoré majú celoslovenskú pôsobnosť. Vražda Mikiho by tak spadala pod krajský úrad vyšetrovania v Nitre, zakiaľ čo únos Kováčovho syna by bol v kompetencii KRPZ Bratislava. (De Large)

• - Film je inšpirovaný skutočnými udalosťami, ktoré sa odohrali v deväťdesiatych rokoch minulého storočia na území novo vzniknutej Slovenskej republiky. Vtedy šlo o jednu z najväčších politických káuz, do ktorej boli zapletení najvyšší štátni predstavitelia. Nad kauzou dodnes visí otáznik v zmysle udelených tzv. Mečiarových amnestií. Proces výroby filmu výrazne dopomohol k ich riešeniam. Tie nadobudli výsledok 5. apríla, kedy Národná rada Slovenskej republiky prijala uznesenie o zrušení amnestií a 31. mája osem z desiatich ústavných sudcov rozhodlo, že parlament zrušením neporušil Ústavu. (giaruj)