• Real Tom Hardy

"PRIVEĽA SLOBODY MÔŽE BYŤ NIEKEDY NA ŠKODU." --------- Veruže, Maroško sa nesekol. Ale naspäť filmu. Únos disponuje veľmi slabou schopnosťou vysvetliť a interpretovať udalosti. Divák, ktorý nemá absolútnu šajnu o danej téme sa po zhliadnutí ani nič nedozvie, pretože film mu to nepovie. Práve to, by v takomto prípade malo byť hlavnou podstatou a účelom pre vytvorenie snímku. Navyše, Únos len veľmi chabo zachytáva atmosféru 90-tych rokov na Slovensku. Len pár scén mi dalo pocit, že sa film naozaj odohráva v danom období, inak čistý rok 2017.(1.10.2017)

Pri filme, ktorý popisuje asi najstrašnejšiu krvavú škvrnu na štátnosti novodobej Slovenskej republiky je ťažké udržať sa v intenciách hodnotenia ČSFD. Ale faktom je, že film okrem sakramentsky dôležitej výpovednej hodnoty je vydarený aj po remeselnej stránke. Poznajúc predošlú tvorbu režisérky Solčanskej to je obrovské prekvapenie. Svižné tempo, surovosť scén a dialógov vytvára autentickú atmosféru 90. rokov na Slovensku. Najprv som neakceptoval to termínovanie v inotajoch - Mečiar je proste iba "predseda", HZDS je "strana", Kováč je "prezident", atď. Keď však dej plynul, tak som pochopil, že to maskovanie je potrebné hlavne z právneho hľadiska a Solčanská ho šikovne poňala ako karikatúru. Niektorým chronickým detským chorobám slovenskej kinematografie sa film nevyhol (niektoré dialógy a nevhodné skratky), čo mi nedovoľuje dať plné hodnotenie. Avšak včera som z predpremiéry odchádzal milo prekvapený, ba až nadšený. Tento film je dôležitý a čo je hlavné, remeselne veľmi dobre zvládnutý.(2.3.2017)

• majec4

Strasne slabe. Miestami nepozeratelne. Dve davam za odvahu natocit to a podpisat sa pod takyto brak. Necakal som, ze to bude objektivne, kedze je evidentne, ze film sluzil len ako PR k teme amnestii, ktore sa tento rok u nas riesili. Z tohto hladiska si to ani tie dve hviezdy nezasluzi, ale tak okolo polnoci som uz aj daleko horsie filmy dopozeral. Nechapem ako moze byt toto uspesny film. Aspon teda podla medii to bolo uspesne. Asi mam inu predstavu o uspesnom filme, ktory riesi tak citlivu temu. A este jedna vec, preco preboha Kramar? Keby tam obsadia niekoho, kto sa aspon stavbou tela podoba Meciarovi. Popracovat na jeho prejave, pohyboch, aby sa viac priblizil predlohe a nemam problem dat o hviezdu viac. Uz len touto mega chybou si ma tento film totalne neziskal.(26.11.2017)

• Karamanlis

Neadresný zlepenec notoricky známych udalostí z temného obdobia éry mečiarizmu, interpretovaný v mätúcej a nekompaktnej podobe. Je to škoda, nakoľko takýto parádny námet by si zaslúžil impozantnejšie spracovanie. Tvorkyňa filmu Mariana Čengel-Solčanská sa tu rozhodla nepomenovať veci pravými menami (Strana, Predseda, Chalanisko, Efendi, Bines a pod.) a obsadiť do titulných rolí Mečiara, Sýkoru či Križanoviča ich vzhľadové protipóly Maroša Kramára (ten bol herecky obzvlášť slabý), Daniela Heribana a Petra Oszlíka, čo bolo podľa mňa dosť nešťastné rozhodnutie.(18.9.2017)

• sulimo

Zajímavé a silné téma o divokém evropském východě v devadesátkách. Sice filmu hodně ubírá na kvalitě mizerný zpracování a dementní obsazení, ale i tak to stojí za ten čas, už jenom pro zjištění, že na Slovensku v 90. letech by chtěl žít leda ten, kdo ví, že tam žít nikdy nemusí. Jako bonus je pak skvělý pozorovat, jak se tvůrci snaží obsazovat hlavnim aktérům fyzicky podobný herce, ale do role Mečiara obsadí Maroše Kramára, sice jsou oba podobně prkenný, ale jinak z toho byl maximálně facepalm, až to plesklo.(28.9.2017)

• - Náklady na film boli približne 1,35 milióna eur, z čoho dve tretiny pokryl Audiovizuálny fond a príspevky z RTVS a jednu tretinu rozpočtu dofinancovali súkromní podnikatelia. (Sufferer)

• - Podstatnou chybou vo filme boli mobilné telefóny. Prvý hovor v celom Československu síce uskutočnili vtedajší predsedovia Českej a Slovenskej národnej rady Dagmar Burešová a František Mikloško - 21.9.1991, ale spoločnosť Eurotel, ako prvá na Slovensku zaviedla komerčnú prevádzku mobilných sietí GSM (dovtedy bola iba analógová sieť NMT, ktorá mala v roku 1992 iba necelých 150 zákazníkov) až 1.2.1997, teda až po všetkých udalostiach vo filme. (De Large)

• - Hoci sa dej filmu sa odohráva v rozpätí rokoch 1993 - 1995, je možné si na stole všimnúť iMac "Akvárium" monitor vyrábaný od roku 1998. (FocusForcePi)