Rozpočet $-miliónovTržby Celosvetovo $1,411,949▐ do kelu toto sú teda filmy čo majú úspech v kinách? rozpačitá réžia v nesúrodom deji ako hrom, k tomu to príde výzorom a hereckým prejavom ako lacná televízna produkcia, téma na film priam skvostná ale chcelo by to zručnejšieho režiséra a ráznejšie spracovanie ako mal napríklad tipovo podobný Kandidát /videl v kine: 40%/(6.4.2017)

Na slovenské pomery slušné herecké výkony, len mi trochu vadilo rozkúskovanie filmu na jednotlivé scénky, chýba celistvosť rozprávania, ale atmosféra tej doby zachytená dôveryhodne. Vlastne taký slovenský mafiánsky film, takže kto má rád krimi, príde si na svoje. Autori sa vyhli pomenovaniu postáv, Mufty je len ako Predseda, Kováč je len ako Prezident, atd. Ostáva len dúfať, že aj tento film prispeje k zrušeniu Mečiarových amnestií a zločiny budú konečne vyšetrené a vinníci odsúdení. Nechápem však jednu vec - nedávno zverejnený prieskum verejnej mienky vypovedá že 63 percent Slovákov si želá zrušenie Mečiarových amnestií. Prečo len tak málo? To máme na Slovensku 37 percent idiotov? Mohol by sa začať natáčať druhý diel s podtitulom ´Vlastnou hlavou´, myslím že based on true story by aj tentokrát priniesol zaujímavý materiál pre filmárinu.(6.3.2017)

Je naozaj dobre, že tento film vôbec vznikol. Len mne to celé prišlo, akoby mi pani Mariana prerozprávala príbeh, ktorý som si deň predtým prečítala na nete. Žiadna pridaná hodnota ... ak teda nerátam dobrý hudobný podmaz, pár vydarených scén a presvedčivé výkony niektorých hercov. Neznalému veci by to mohlo pripadať veľmi chaotické a skratkovité. Lepší priemer, ale kino bolo plné a to sa ráta. Videné v rámci 30 dní so svetovou kinematografiou (marec 2017)(8.3.2017)

Nič moc. Taký bol môj prvý dojem bezprostredne po dopozeraní. Nechápte ma zle, nie som ignorant - chápem, že tento film má svoju nespornú váhu (minimálne v tom, že sa tvorcovia nebáli "zahryznúť" do takejto témy, čo sa im pri návštevnosti a diváckom ohlase následne i vrátilo), to akiste áno, avšak čo sa týka formálnej stránky, skutočne to nie je nič svetoborné. Tým nemyslím, že by to bolo zlé, vôbec nie, kvalitatívne to poľahky prevýši veľkú väčšinu ostatných slovenských filmov (čo - priznajme si - nie je zas tak ťažké), avšak predsalen, ak vezmem do úvahy propagáciu filmu a prvotný ohlas naň (nakoľko ja som sa ku kino projekcii dostal až o čosi neskôr, keď už snímka mala najväčší "boom" za sebou), očakával som ozaj o čosi viac. Potýkalo sa to s tými istými problémami a nedostatkami ako takmer každý domáci film, zachádzať do podrobností snáď ani nie je treba (šablónovitosť, lacný "televízny" vizuál, v istých momentoch zlé ozvučenie, nie vždy šťastná kamera atď. - ale chápem, domáce rozpočty sú značne obmedzené), obsahovo som taktiež dúfal v čosi viac (vznikol z toho vcelku "miš-maš", na ktorý ak natrafí zahraničný divák bez akýchkoľvek znalostí reálnych súvislostí, nemá šancu plne pochopiť, o čo sa jedná), nuž a herecké obsadenie? V tomto ohľade ma príjemne zaskočil jeden jediný článok - Milan Ondrík, ktorému podobné typy postáv dokonale pasujú, a ostatných zúčastnených svojim herectvom tentoraz prevýšil minimálne tak o dve triedy. Čo ma ešte tak akosi pobavilo (nie v dobrom slova zmysle), to bolo zobrazenie miestnych mafiánov, ktoré mi prišlo celkovo akési komické, nedôrazné, málo realistické, nuž a celkovo tak trochu na smiech. No skrátka čakal som, že tie roky deväťdesiate tvorcovia zachytia o čosi brutálnejšie aspoň prostredníctvom oných mafiánskych kruhov (a nie strojené dialógy od hercov, ktorým postavy mafiánskych bossov jednak na základe typológie absolútne neveríte, a navyše s menami ako Kulifaj či Efendi, ktoré už len keď zaznejú, akýkoľvek čo i len náznak serióznosti ide bokom). Na záver snáď už len zopakujem to, čo som už raz napísal - cením si odvahu tvorcov zabŕdnuť do niečoho takéhoto, už bolo načase. Taktiež ma príjemne prekvapil divácky záujem a najmä akási "osveta" pre mladšie ročníky, ktoré aspoň touto cestou získajú vedomosti o tom, čo sa tu (nie zas až tak dávno) reálne dialo. 60%(25.5.2017)

Únos treba chápať ako dobre cielenú politickú satiru a nie ako mienkotvorný dokument na propagandistické vzbĺknutie vášní pre precedens v jurisdikcii. Samotné historické udalosti by v niektorých prípadoch vykreslila dôveryhodnejšie aj Horná Dolná, ale po technickej stránke už konečne filmári dobiehajú dobu (aj keď v tomto ohľade skladám väčší kompliment Červenému kapitánovi). Režisérska stopa skôr pasovala na hraný dokument, v čom utvrdzovali aj herecké výkony. S časovým ohraničením vznikol iba malý priestor na zložitejšie poprepletanie zákulisného boja kohútov s veľkým egom. Takto nám bol večerníčkovým spôsobom prerozprávaný príbeh o tom ako zlodej uniesol zlodeja (a dodnes lapajú iba jedného z nich). 3 a 1/2*(31.5.2017)

• - Róbert Remiáš (David Hartl) podľa oficiálnych informácii havaroval v Bratislave na križovatke Karloveskej a Botanickej ulici po zlyhaní súčiastky plynového prívodu. Na kraji ulice je možné nájsť kríž ako spomienku na túto udalosť s ironickým popisom "tu sa stal skutok, ktorý sa (ne)stal", odkazujúcim na Mečiarove vyjadrenie sa verejnosti. Úder kyticou počas príhovoru, aký Vladimírovi Mečiarovi adresovala matka Róberta Remiáša (Ingrid Timková), sa stal i v skutočnosti. (Jumar)

• - V ranných fázach sa scenár pripravoval podľa predlohy knihy "Popol všetkých zrovná" Dominika Dána z roku 2007. Postupne ale vypadol detektív Richard Krauz, nasledovali ďalšie zásahy do predlohy, až vznikol úplne iný príbeh a ten tvorcovia prispôsobili skutočným udalostiam. (giaruj)

• - Hoci sa dej filmu sa odohráva v rozpätí rokoch 1993 - 1995, je možné si na stole všimnúť iMac "Akvárium" monitor vyrábaný od roku 1998. (FocusForcePi)