Vlákna (TV film)

Threads

Drama / Thriller / Sci-Fi / Válečný / Katastrofický

Velká Británie / Austrálie / USA, 1984, 110 min

Sugestivní a syrový polodokumentární snímek o důsledcích jaderného útoku na Velkou Británii. Je to docela silné kafe, ale myslím, že bylo nutné natočit realistický snímek na toto téma bez příkras, kudrlinek a patosu. Peklo na zemi, nedoporučuju pouštět útlocitným osobám, pokud nemají zájem o noční můry. 9/10(5.1.2013)

Scénář: Barry Hines .. Neznamená to, že určitě vypukne válka, ale ta možnost je reálná a všichni na ni musíme být připraveni... Tato slova provázela lidstvo celou studenou válku a naštěstí každý ví, jak se současná situace má, což znamená, že dodnes nebyla naštěstí naplněna, jelikož nikdo to pověstné tlačítko nestiskl. Bohužel, na jadernou válku se nelze připravit. Při tomto nekonvenčním konfliktu v podstatě padne civilizace - veškeré moderní technologie či technika je bez energii nepoužitelná a vědní znalosti jako lékařství apod. nelze v takových podmínkách využít. Kdo nezemře hned, čeká ho jen utrpení a v „lepším“ případě taktéž brzká smrt. ___ Neuvěřitelně působivý polodokumentární film z televizní produkce BBC. Otevřenost v zobrazení, faktická popisnost následků a celkově pesimistická nekompromisnost bere dech. Kam se hrabe veškerá thrillerová tvorba - tak zoufalý křik třináctileté matky při pohledu na své porozené dítě v závěru snímku prostě nemá konkurenci a přitom vlastně není slyšet… :´( 100%.(14.10.2007)

No, co k tomuhle říci. Tak předně asi to, že jde o opravdu extrémně náročný a sugestivní zážitek, který určitě není pro každého. Takhle deprimující film jsem snad vážně ještě neviděl. A to vlastně stačí, protože přesně to byl také režisérův záměr, s nímž se do celé téhle kontroverze pustil. Nechtěl nám předhazovat další akční výplach plný zmutovaných zombí a skupinek šílených kanibalů, nýbrž reálný obraz toho, co by mohlo následovat (a zřejmě také následovalo) po jaderné válce. A jakkoli jsou Vlákna po filmařské stránce silně amatérská a v úvodu hodně roztahaná a nezajímavá, tak zásluhou totálně destruktivní druhé poloviny, kdy si je každý divák nucen šáhnout hluboko do svého svědomí, to svého účelu nakonec dostojí téměř na 100%. Nejvíce mě pak zamrazilo při posledním záběru, kdy se míra zoufalství a hrůzy ještě několikanásobně navýšila. Lidi si prostě musí uvědomit, jakou sílu mají ve svých rukou, jinak je s námi konec..(6.2.2013)

Etalon k hodnocení všech ostatních post-apokalyptických filmů, které vedle Vláken působí jako selankovité mýdlové opery. Není ale úplně fér Jacksonův super-realistický thriller posuzovat dle stejných kritérií jako „narativně integrované“ hrané filmy. Zápletka v tradičním slova smyslu chybí, inscenované situace doplňují dokumentární záběry a chladnokrevný mimoobrazový komentář (který oslabuje autenticitu sledovaného a vyvolává spíše pocit, že sledujeme edukační pomůcku). Stejný chlad jde z celých Vláken, která jsou skvělým prostředkem k šíření jaderné paniky díky převládajícímu pocitu bezvýchodnosti a vyeliminování přímé kritiky (ať už individualit, nebo systému) a tedy možnosti se vůči něčemu konkrétnímu vymezit (chybí jednoznačně daný nepřítel, člověk nebo objekt, jehož zničení by mohlo představovat řešení, jak tomu bývá v hollywoodských katastrofických filmech). Proč si však nalhávat, že ve skutečnosti by situace vypadala lépe. Film lze naopak považovat za optimistický alespoň v tom smyslu, že neoperuje s „alternativou“ hromadných sebevražd, která mi osobně přijde za podobných okolností vysoce pravděpodobná. 85% Zajímavé komentáře: Cappuccino, Martyr(2.4.2012)

Threads - postapokalyptický nářez v té nejsurovější podobě, který ve vás zanechá pocity zhnusení, strachu, lítosti ale hlavně vás donutí se hluboce zamyslet. Přitom to celé začíná tak nevinně. Obdivuji tvůrce, jak dokázali (vlastně během chvíle) celkem idylický příběh jedné britské rodiny přeměnit na hrůzný pohled do (NE)daleké budoucnosti. Nejsou potřeba žádné drahé efekty nebo slavná jména. Pocit reálnější hrozby navyšuje fakt, že film je z části zpracován jako dokument. I při evidentně velice nízkém rozpočtu se podařilo vytvořit nezapomenutelný film, který má co říct a věřím, že neoslovil jen mne a že si najde další příznivce kteří se do něj i přes jeho "hrůznost" zamilují. Nezbývá než doufat, že se nic podobného nestane a kdyby ano tak se modlit, aby vykoupení přišlo co nejdříve a v co možná nejmenších bolestech.(25.4.2007)

• - Podle závěrečných titulků byl jedním z konzultantů odbornývědec Carl Sagan. (Othello)

• - Spoiler: Když Ruthina dcera rodí, můžeme vidět, že má v ústech plomby. Ty jí ale v postapokalyptickém světě, do nějž se sama narodila, nikdo nemohl udělat. (awful)

• - Na začátku 50. minuty filmu shoří postava nápadně přípomínající E.T. - Mimozemšťana. (Kerrick)