Operace Entebbe je politický thriller inspirovaný skutečnými událostmi z roku 1976 o únosu letu Air France na cestě z Tel Avivu do Paříže. 248 pasažérů, 12 členů posádky, 4 teroristé. Němečtí radikálové Brigitte Kuhlman (Rosamund Pike) a Wilfred Bose (Daniel Brühl) společně se dvěma členy lidové fronty pro osvobození Palestiny přinutí letoun přistát v Entebbe v Ugandě. Požadují výkupné ve výši 5 milionů dolarů a propuštění palestinských vězňů v Izraeli, jinak začnou zabíjet rukojmí. Operace Entebbe byla jedna z největších a nejnákladnějších záchranných akcí v historii. (Bioscop)

brasek

Nie je to zlý film, len postráda požadované napätie a atmosféru. To je žiaľ veľký problém. Art vsuvka mi neprekážala, chcela podchytiť emócie postáv a vážnosti situácie. Na druhú stranu je diskutabilné či bola vhodná pri takomto type filmu. ()

Astonko

Film som dlhšiu dobu odkladal, lebo som myslel, že presne viem čo to bude. A z časti som mal pravdu: bolo to schematické, klišoidné bez väčších inovácií, pre ktoré by bol film hodný zapamätania. No na moje prekvapenie ma to celkom bavilo a bez väčšej znalosti operácie som netrpezlivo čakal ako to skončí. A i keď viem, že je to veľmi prvoplánové, mňa zaujalo aj to "koncové prelínanie" 6/10 ()

belinko

Ježíši a tie tanečky to čo tam bolo? Načo? Tak dosrať celkom fajn rozbehnuté tempo niečím tak zbytočným a nežiadúcím? Skvelý filmový ancábel, aj keď málo priestoru na fakty, hodnotenie teda zráža to veľa priestoru na tie omáčky, ktoré s touto operáciou nijak nesúviseli. Škoda. ()

Saxos

Úspěšná nebo neúspěšná operace? Podle mě úspěšná. Vraťte se z5. V té době byl u nás zázrak najít na ulici fungující telefonní boudu, aby jsme se opravdu přiblížíli odpovídajícímu časovému horizontu. Pidi stát Izrael té doby měl tak 5 až 6 míčů obyvatel. To je hrozba jak blázen. A to nefandím ani jednomu, protože tam se mezi sebou mlátili, mlátí a mlátit budou. Klady: nenápadně poutavé. Závěr: doporučuji. ()

bigmatko

politické napätie okorenené ideologickým rasovým a náboženským konfliktom uprostred krízy ktorá sa síce našincom moc nedotýka, ale sila príbehu a dialógov vás vtiahne do deja a možno Vás to aj prinúti preštudovať si pár informácií o palestínsko izraelskom konflikte, v ktorom má každá strana svoju pravdu. veľmi zaujímavý film. ()

De Large

Dýcha to ako jeden celok. Tie umelecké pasáže vo filme škodia, keď sú zlé, v tomto filme excelentné. Dokonca mi to nevadilo ani pri záverečnej scéne, skvele zostrihané, to čo sa odohrávalo na javisku, odohrávalo sa aj na bojisku. Daniel ako vždy skvelý, výborný aj Eddie Marsan. Výborná atmosféra 70-tych rokov, film v štýle Gideonovho meča. ()

JimWalker007

Keď sú zábery z rokovania izraelského krízového štábu akčnejšie a napínavejšie ako záverečné oslobodenie rukojemníkov, niekde sa stala chyba. V skutočnosti tam izraelské komando okrem pár únoscov zlikvidovalo viac ako 40 ugandských vojakov, vo filme z toho vidieť iba chabý zlomok. Namiesto toho bola záverečná katarzia riešená na prestrihmi na izraelský tanec, ktorý, hoci bol skvelý, nenahradil chýbajúcu akciu. ()

DavidWark

Dobré jako připomínka famózní záchranné akce Izraele, jehož elitní jednotka Sayeret Matkal osvobodila stovku rukojmí držených v Ugandě palestinskými teroristy a jejich německými pomahači. Ale naprosto falešné! Že se režisér Padilha nestydí, když vykresluje poblázněné německé levičáky jako sympatický pár, který má se svými rukojmími soucit a zpytuje svědomí. Naprosto opomíjí, že teroristka Brigitte Kulhmann jednala při únosu otevřeně antisemitsky, například systematicky roztřídila rukojmí na židy (které držela v zajetí) a ty ostatní (které propustila). Ve třetí říši by z ní měli radost. Kuhlmann i její komplic Böse nebyli v reálu ani zdaleka tak charismatičtí jako jejich filmoví představitelé Rosamund Pike a Daniel Bruhl. Opravdového hrdinu akce, izraelského velitele Yonathana Netanjahu, který při osvobozování rukojmí zahynul, film jen tak odzívne. Zato nám naservíruje nesmyslné prostřihy na taneční představení, jako že umění. Dvě hvězdičky dávám za oprášení tématu a jeho nové zpracování, třetí přidávám za pro mě nový detailnější pohled na rozhodování izraelských politiků o tom, jak se teroristům postaví. (2.4.2018, EY) ()

jizvoun

Kdo má doprdele pořád ty umělecký sklony cpát do akčních scén ty dementní vsuvky?! Působí to rušivě, nebaví mě to, sere mě to, kazí mi to film. Chápu, že autor chtěl ukázat svůj um a film ozvláštnit, ale to ať si dělá někde na domácím videu! Jak je možný, že do akce, na kterou divák čeká celý film, nacpe nějaký prostřihy s tanečního vystoupení? Nebýt týhle zbytečný omáčky, mohl se více zaměřit na plánování celé operace, hru rozvědky, vlastně cokoliv jinýho a mnohem lepšího a já bych mu tu nesrážel hvězdy. ()

Hootik odpad!

kterýho idiota napadlo tam dát ty sračky o tancování a pohled na buznoidního dancing mastera, a oni to narvou i do finální scény? tady se někdo hodně snažil si hrát na rádoby umělce... a i tak je finální scéna taková sračka, asi nejvíc peněz stál choreograf na to epileptický rádoby tancování a na vojenskýho nezbylo, takhle zprznit takovou událost a ty sluníčkářský keci ke konci v HQ se musim smát, se divim ze Izrael nevyslal Mossad, aby odkrágloval každýho kdo má něco společnýho stím filmem, tohle je urážka historie a každýho kdo tam byl, nedá mi to jinak, ale musím dát odpad... BTW: teď mi došlo, že dnešní kavárníci jsou stejný jako levicový revolucionáři... ()

MKV

Za mě nic moc, scénář zmatený, provedení špatné, tohle si tato historická vzpomínka nezasloužila. ()

4848

Co to bylo za kravinu ,nudné kecání nic víc,proč tam byli ti tanečníci nevím ,už dlouho jsem neviděl tak nezáživný film, souhlasím s komentářem SeBiga. ()

petrxx11 odpad!

Proboha, to nemohl natočit dva filmy? Jeden o operaci Entebbe a druhý, snad sobě pro radost, balet? Na začátku filmu jsem netušil, na co se to koukám, myslel jsem, že jsem sáhl po špatném DVD. No a pak už jsem jen přeskakoval a když jsem na konci zjistil, že akční scénu režisér taky vnímá jako taneční vložku, dal jsem to pryč a definitivně. Ten příběh je kvalitně (ehm... tedy kvalitně televizně) natočený už dávno. Jmenuje se Raid on Entebbe, česky Operace Blesk. Ten je na pomezí akčního thrilleru a dokumentu. Snad jediné, v čem má tento podivný snímek navrch, je výběr Daniela Brühla v roli německého teroristy. Ne snad hereckým nadáním, ale fyzicky se originálu opravdu podobá. V Operaci Blesk téhož chlapa hraje Horst Buchholz a pořád vypadá jako ten Chico ze Sedmi statečných... Ale to je snad jediné, kde má tento film navrch. José Bastos Padilha Neto jako dokumentarista??? No promiňte. Pokud někdo hodlá vnímat boj proti terorismu, resp. konkrétní zdokumentovanou akci, dávanou za příklad, jak se má v takových případech postupovat, jako taneční kreaci, tak si fakt budeme těžko rozumět. Tady totiž šlo skutečně o život, resp. o hodně životů. Inter arma silent Musae - takže i Terpsichoré by se měla stáhnout do pozadí a nechat Marta, ať to vyřeší. Zatančit by si mohla až potom - když se všichni (skoro všichni) dostanou živí domů. Pro mě odpad... ()

kotrlak

Operace Entebbe byla učebnicově precizní akce izraelské armády. Možná až tak precizní a rychlá že na plátně působí trochu vlažně. Není to akční drama ve velkým stylu, takže se v dnešní záplavě fiktivních akčních nesmyslů ztratí. Ale třeba to jednou někdo zfilmuje tak aby se na to dalo dívat... ()

Bogrant

Celkom zaujímavý reálny únos prevedený všedným spôsobom na filmové plátno. Inými slovami, nuda, kde je snaha ju zahnať záverečným vygradovaným tancom a zásahovkou, čo však vôbec spolu neharmonizuje. Únoscovia dokonca vo svojej podstate ani nepôsobia veľmi zastrašujúco, hoci sú kvalitne stvárnení presvedčivými výkonmi hercov. Na jednej strane politické maniére, na druhej málo uveriteľné vyhrážky rukojemníkom. Tú operáciu si určite ľudia na druhý deň ešte pamätali, na tento film si zajtra nikto nespomenie. ()

PF 2018

PF 2018